M°. 7347. JL£> oJaiixiari. A0. 1886. feze (Qou.ra.nt wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 14 Januari. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers0 °5- FRIJ3 DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedero regel meer/0.17-}. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incae- seeren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Men wordt beleefd verzocht klachten over de bezorging van het ÏLeidseh BagMad onmiddellijk schriftelijk aan het Bureel In te dienen. De nieuwbenoemde officier van gezondheid C. A. J. Krol is in die betrekking beëedigd. Hy wordt gedetacheerd by het 4de reg. inf., in garnizoen te Leiden. Tot vervulling der betrekking van leeraar in de scheikunde, technologie, aard- en delfstofkunde aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus voor jongens te Amsterdam, worden aanbevolen dr. G. Doyer Van CleefF, leeraar aan de Hoogere Burgerschool met 4-jarigen cursus te Zaandam, oud-adsistent van den hoogleeraar dr. H. C. Dibbits te Utrecht; dr. P. Van Romburgh, adsistent van den hoogleeraar in de scheikunde dr. A. P. N. Franchimont te Leiden, leeraar aan de burger avondschool van hot genootschap „Mathesis Scien- tiarum Genitrix" en de kweekschool voor onder wijzers alhier; en dr. L. Th. Reicher, adsistent van den hoogleeraar in de scheikunde dr. J. H. Van 't HofF te Amsterdam, privaat-docent aldaar, waar nemend leeraar in de scheikunde aan de hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus. Bij de Dinsdag jl. plaats gehad hebbende stemming voor lid van den Raad der gemeente Alkemade, in de plaats van den heer A. v. d. Meer, die als zoodanig ontslag heeft genomen, is gekozen de heer C. Bocxe, te Roelof-Arendsveen, met 66 van de 130 uitgebrachte geldige stemmen. De overige stemmen waren verdeeld over een half dozijn andere candidaten, van wie de heer H. v. d. Zalm er 37 verkreeg. In eene te Amsterdam gehouden vergadering van het Nederlandsch Brood-, Koek- en Banket- bakkersbond is besloten tot het houden van eene Internationale Vaktentoonstelling en Congres in 1886, vermoedelijk in het Paleis voor Volksvlyt, daartoe een waarborgfonds te vormen vooreerst ad f 10,000 in aandeelen a f 50, waarin reeds voor een belangrijk deel was ingeschreven, en den uitslag der inschrijving over veertien dagen als uitgangspunt te nemen tot verdere noodige besluiten. Door den inspecteur der Gymnasia is aan de gemeentebesturen eene circulaire gezonden, waarin hy, in overleg met den minister van binnenlandsche zaken, in overweging geeft, de plaatselijke veror dening aangaande het Gymnasium in dien zin te wijzigen, dat voortaan geene zoogen. toehoorders mogen worden toegelaten voor meer dan één, hoogstens twee vakken. Door de heeren J. Zemel en J. Hendrik Van Balen, ambtenaren van den waterstaat te 's-Hage, is, naar het „Vad." mededeelt, het initiatief geno men tot het oprichten van een pensioenfonds voor de weduwen en weezen van de tijdelijke ambte naren van den waterstaat. Genoemde heeren hebben naar aanleiding hiervan reeds van alle zijden blijken van sympathie ontvangen, zoodat het nagenoeg zeker is, dat deze zaak zal tot stand komen. Mochten sommige tydelyke ambtenaren van den waterstaat door onbekendheid van hunne adressen by het toe zenden van circulaires zijn overgeslagen, dan kunnen SRzich alsnog tot genoemde heeren wenden. Op de gisteren te Amsterdam gehouden veiling H de nalatenschap van mevr. Kleine-Gartman, in ABM verkooplokaal van G. Theod. Bom Zn., zyn o. a. de volgende prijzen besteedDe groote gouden medaille, toegekend door Z. M. den Koning, 311; feestviering ter inwyding van de nieuwe concert os® der Sociëteit „Vereeniging" te Haarlem (penne- werk) f 23; de ontmoeting van Maria Stuart en Elisabeth f 21Kleine-Gartman-album (afzonderlijk uitverkocht) samen f 257monumentale armstoel 110; album artisten Ned. Tooneel f 41; gouden eerepenning van „Hooger zij ons Doel" f 60; album der stad Dordrecht f 30; een grijze pruik f 22, enz., enz. Het stoomschip „Prins Frederik" vertrok 13 Jan. van Batavia naar Amsterdamde „Drente", van •Tava naar Rotterdam, passeerde 13 Jan. Aden. Z. M. heeft aan jhr. P. N. Quarles van Ufford, op z|jn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag ver leend als lid en vice-pres. der commissie van admi nistratie over het vereenigd huis van arrest en provoost te Haarlem, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten, en benoemd tot lid der commissie van administratie over het vereenigd huis van arrest en provoost te Haarlem, jhr. mr. F. "W. Van Styrum, adv.-procureur, rechter- plaatsvervanger en auditeur van den schuttersraad aldaarzjjnde voorts het vice-presidium van meer gemelde commissie van administratie opgedragen aan jhr. J. W. M. Van de Poll, lid der commissie; den off. van gez. 1ste kl. (met den titulairen rang van majoor) J. H. Neiszen, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, op pen sioen gesteld, en het bedrag van het pensioen be paald op f 1458 'sjaars. Gemeugd Nieuws. Meermalen komen in de nieuwsbla den berichten voor van op hoogen ouderdom over leden personen, die zich vroeger als militair ver dienstelijk hebben gemaakt; thans kunnen wy de aandacht onzer lezers vestigen op onzen stadgenoot Anthonie Bije, die nog in leven is. Hy werd ge boren den 19den Januari 1792 en zal dus a. s. Dinsdag zijn 94sten verjaardag vieren. In 1812 maakte hjj den veldtocht mede naar Rusland, waarvoor hy het eereteeken op de borst draagt naast het Metalen Kruis. Hij is gewoon iederen Zaterdag in het koffiehuis „de Pauw" te komen om daar voor dezen en genen nog boodschappen te verrichten en daardoor eene kleinigheid te verdienen, waar hij goheel van leven moet, Aanstaanden Zaterdag hoopt hij in genoemd koffiehuis tijdens de markt vele gelukwenschen te ontvangen. Ten gevolge der gladheid gleed hedenmiddag om halfvijf eene vrouw, die van de brug over het Levendaal by de Spilsteeg kwam, uit en brak haar arm. Zij werd naar het acade misch ziekenhuis overgebracht. In eene ringvaart by Warmond is door Theodoras Van Haastrecht weer een otter geschoten. Dit is de tweede binnen den tijd van veertien dagen. De nu geschoten otter is veel grooter dan de vorige. Een jager van de kazerne wacht aan de Oranjekazerne te 's-Hage heeft Dinsdag-middag de wacht verlaten, zonder terug te keeren. Tot nog toe zoekt men hem. De eerste Scheveningsche schui ten voor de schrobnetvisscherij zijn thans in zee; twee daarvan behooren aan de wed. Arie Korving, de derde is van den reeder A. Krul. Er is reeds met een enkel woord melding gemaakt van de zaak van V. B. en de weduwe N. uit Rotterdam, welke den 28sten Januari voor hét gerechtshof te 's-Gravenhage zal worden behandeld. Wij vernemen daaromtrent nog de vol gende bijzonderheden. De overledene V. P., die overigens zeer goed met vrouw en zoon leefde, heeft in de kermisweek ten gevolge van eenig huiselijk ongenoegen zijne woning te Rotterdam verlaten, al het geld dat hij toen had en op onge veer f 1200 wordt geschat, medenemende. Zijne huisgenooten vermoedden dat hij zich hetzij naar Noord-Brabant hetzy naar België had begeven om leder in te koopen. Dit was evenwel niet het geval. Hij heeft zich een dag in een paar kroegen of koffiehuizen te Rotterdam vertoond en daar meer dan gewoonlyk gedronken, zoodat de eigenares, door anderen er op opmerkzaam gemaakt dat hij bankpapier en goud geld bij zich had, hem niet heeft laten vertrekken voordat hy in hare woning zijn roes had uitgeslapen. Den volgenden dag gelijke levenswijze. Toen ontmoette hy in eene herberg den beschuldigde V. B., die met hem dat huis verliet, terwyl hy in beschonken toestand verkeerde en daarna allerlei vreemdsoortige rij toeren met hem maakte. Eindelijk wilde men hem onder de viaduct zetten, hetgeen evenwel de ver ontwaardiging van enkele toeschouwers opwekte, zoodat de besch. Y. B. hem in de kroeg der tweede besch., de wed. N., binnenbracht, waar hy op eene bovenkamer werd gelegd, gehuurd door eene daar inwonende vrouw M. K. Of hy toen reeds overleden was schijnt niet te blijken. Hij werd daarna weder naar beneden gebracht in de gelagkamer; daar ontnam hem de eerste besch. een bankbiljet van f 300, dat hy ter inwisseling gaf aan de reeds genoemde vrouw M. K. Deze kwam met bankbiljetten en geld terug, gaf die aan den eersten besch., die ze vervolgens op de toonbank voor de tweede besch. nederlegde. Daarbij waren tegenwoordig de mede aldaar inwonende vrouw B. en de twee koetsiers V. A. en V., die om het geld voor de rytoertjes kwamen vragen. Daarop heeft de eerste besch. met de twee vrouwen B. en K. een geruimen tijd door de stad rondge reden. By die gelegenheid hebben zij onderscheidene kroegen en verdachte huizen bezocht, waar de ver teringen door den eersten besch, zyn betaald en o. a. twee tienguldenstukken zyn gewisseld. Ver volgens hebben, op zijn verlangen, de twee vrouwen alleen nog eenigen tyd het rytoertje voortgezet. Kort daarop werd door de nachtpolitie het lyk van V. P. onder de viaduct gevonden zonder dat eenige noemenswaardige geldswaarde op hem werd aan getroffen. Ook zijn gouden horloge met ketting en ring waren verdwenen. Het lijk is vervolgens in- en uitwendig geschouwd en de deskundigen hebben geconstateerd een natuurlijken dood. In denzelfden nacht zou de tweede besch. op de kamer gekomen zijn, waar de vrouw M. K. sliep en aldaar uit een bloempot hebben weggehaald de inmiddels daar verstopte bankbiljetten, welke zij daarna op eene andere plaats in hare woning verborg, waar zy echter, by huiszoeking, door de politie niet zyn gevonden. Ooltf zou uit sommige gesprekken en uitlatingen der tweede besch. gebleken zijn dat zij de medeplichtige van den eersten is geweest. Op die gronden worden zij beschuldigd, de eerste van diefstal gepleegd by nacht in een bewoond huis en de tweede van medeplichtigheid aan dien diefstal. Naar men verneemt, is aan de beide besch. als verdediger toegevoegd mr. T. J. J. Van Uy'e Pieterse. Te Rotterdam is in den nacht van 1 op 2 Januari op de "Willemsbrug gevonden een hoed en parapluie welke by de politie werden gede poneerd. Zij zyn thans herkend als te behooren aan een sedert vermist persoon. Op de Hoogstraat aldaar is gisteren gearresteerd een persoon, die even te voren in een winkel in die straat diefstal pleegde en vroeger reeds meermalen in de gevangenis is geweest. Volgens den Amsterdamschen cor respondent van de „N. R. Crt." is by het onder zoek der zaken van Lens Bergsma van geenerlei oneorlijkheid of verkeerde praktijken, maar alleen van gebrek aan kasgeld gebleken. De voortvluchtige firmant Plate heeft, zegt men, door eene opeenstape ling van rampen, gepaard aan den benavden toe stand zijner zaken, het hoofd verloren.. Hij moet zich in Engeland bevinden,

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1