N°. 7948. lO «Xaiixiarf.. A0. 1886. fsze <Qozmnt wordt dagelijksmet u.itzcnder.ng van 'ion- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 13 Januari. I Verder zal aan de aanwezigen gelegenheid wor den gegeven tot het doen van voorstellen en mede- deelingen. LEID PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden110. Franco per post- 1.10. Afzonderlijke Nommers0.00. Olïicioele IteaMiis^eviiig-en. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter alge- meene kennis dat, blijkens missive van den Inspecteur voor liet Geneeskundig Staatstoezicht voor Zuid-Holland, dd. 11 Januari 1886, No. 13, de epidemie van Roodvonk in deze gemeente heeft opgehouden. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 13 Januari 1886. DE KANTEB. jf Heden is aan de universiteit alhier de heer W. H. Van Nes Van Meerkerk, geb. te Zwolle, be vorderd tot doctor in do rechtswetenschap met academisch proefschrift, get.„Opmerkingen over artt. 778 785 van het Wetboek van Koophandel." f Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Batavia en Padang, door middel van het stoomschip „Zeeland", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den lGden Januari a. s., des morgens te acht uren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Vrijdag-nacht om 12 uren bezorgd zyn. Te Ter Aar is tot predikant bij de Hervormde gemeente beroepen ds. T. Woudstra, predikant te Oudemirdum, Friesland. V De heer Sorvaas Van Rooyen is met 1 Januari wederom voor den tijd van één jaar benoemd tot archivaris der gemeente 's-Gravenhage. De levering van het op 4 dezer door het departement van koloniën aanbestede ijzerwerk voor de Staatsspoorwegen op Java, bestaande in wagen remises, rolwagens en ijzerwerken voor loodsdeuren, is opgedragen aan de firma L. J. Enthoven en Co., te 's-Hage, niettegenstaande daarvoor van buiten- landsche fabrikanten, naar het „Vad." meldt, lagere aanbiedingen waren ingekomen. De firma Beynes, te Haarlem, heeft verleden week weder deelgenomen aan eene Duitsche aan besteding van zeventien spoorweg-waggonser is gebleken dat zy 900 Mark per waggon lager was dan de naastvolgende Duitsche fabriek. {Ned. Ind.) Wy ontvangen het verzoek om aan onze lezers mede te deelen dat op Woensdag 20 Januari a. s., 's namiddags om één uur, in het hotel Krasna- polsky te Amsterdam eene algemeene vergadering zal worden gehouden van de „Vereeniging tot be strijding van knoeierijen in den Boterhandel." In deze vergadering, welke voor alle leden toegankelijk is, is het volgende aan de orde lo. Verslag van den toestand der Vereeniging en van de werkzaamheden van het bestuur sedert de oprichtmg2o. mededeeling omtrent een adres aan de Regeering3o. algemeene bespreking van de volgende vragen a. Is het wenschelijk om ten dienste van de leden der V ereeniging een algemeen handelsmerk in te voeren? b. Kan de knoeierij in den boterhandel naar de tropische gewesten be streden worden door het wederinvoeren van certi ficaten van oorsprong 4o. benoeming van een definitief bestuur. r De Staatscourant van heden bevat een over. zicht van de opbrengst der middelen (hoofdsom en Opcenten) over de maand Dec. 1885, in vergelijking gebracht met de opbrengst over hetzelfde tijdvak ■fan 1884, door het departement van financiën openbaar gemaakt. Het totaal bedroeg in Dec. 1885 f 9,553,573.7472) en in dezelfde maand van 1884 f 9,527,729.24. 'I Met deze opgaaf betreffende de maand December is ook de uitkomst van liet geheele jaar bekend. De opbrengst der twaalf maanden is f 106,680,209.7 C tegen 103,759,369.25 in 1884. Er is dus over het geheele jaar een vooruitgang van nagenoeg 3 na llioen gulden, welke voor twee derden aan de PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoM- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. werking der suikerbelasting is te danken. Om van kleinere verschillen te zwijgen, hebben de directe belastingen, met name het personeel, voor mil- lioen en het gedistilleerd voor f 300,000 aan die verbetering deel. Een vrij belangrijk nadeolig ver schil in de registratierechten word ruimschoots in de successierechten hersteld, zoodat de indirecte belastingen summa summarum f 340,000 meer opbrachten dan in 1884. In deze twaalf maanden werden indirecte belastingen van 1883 ontvangen tot een bedrag van 68,717.96 en van 1884 tot een bedrag van 4,841,630.89. De gezamenlijke uitkomst der opbrengst van alle middelen bijeengenomen getuigt ten duidelijkste van den stilstand in den handel en de algemeene lusteloosheid. Naar men vertrouwt, zal het jaar 18SG ook voor de financiën van Nederland de aan vang eener gunstige periode wezen. Naar het „Berliner Tageblatt" meldt, verwacht de prinses Albert van Saksen-Altenburg, vroeger prinses Hendrik der Nederlanden, tegen het einde van Maart hare bevalling. Door de rechtbank te Rotterdam is, ter ver vulling der vacature van kantonrechter in hot kanton Schoonhoven, opgemaakt de navolgende alphabeti- sche- lijst van aanbeveling: jhr. mr. J. W. C. De Jonge Yan Ellemeet, griffier bij het kantongerecht te Goes; mr. F. N. Maclaine Pont, subst.-griffier bij de rechtbank te Groningen, en mr. E. Van Popta, griffier bij het kantongerecht te Gorkum. Door den minister van binnenlandsche zaken zijn, voor het jaar 1886, bij het Museum van Na tuurlijke Historie aan de Rijks-universiteit te Utrecht benoemd: tot adsistent dr. J. F. Yan Bemmelen en tot conservator dr. A. C. Oudemans Jzn. De gewone audiënties van de ministers van financiën op 14, en van koloniën en marine op Vrijdag aanstaande, zullen niet plaats hebben. Z. M. heeft den luit. ter zee 2de kl. Z. J. H. Rietberg, op zijn daartoe gedaan verzoek, met den 16den dezer eervol uit den zeedienst ontsla gen benoemd tot burgemeester van Wierden, met 11 Januari, W. H. Dekkers, secretaris dier gemeente. Gcmeiigd N ieu w e». Biykens mededeeling van den i n- specteur van het geneeskundig staatstoezicht in deze provincie heeft de epidemie van roodvonk te dezer stede opgehouden. Eene aan de Hooge woerd, wonen de dame had gisteravond het ongeluk eene brandende petroleumlamp uit de handen op het vloerkleed te laten vallen, ten gevolge waarvan dit in brand geraakte. De vlam werd echter door middel van een emmer water onmiddellijk gebluscht. Te Aar la n derveen zakten Dinsdag, namiddag zes volwassen personen op de Wetering door het ijs. Zo werden allen door handreiking uit hun benarden toestand gered, waarbij nog een ander te water geraakte, die echter ook gelukkig op het droge werd gebracht. Van Naarden is naar Haarlem ge transporteerd een kanonnier, die zieh tegenover zijn kolonel had schuldig gemaakt door het trek. ken van zijne sabel; ook heeft hij zich schuldig gemaakt aan mishandeling der politie. Zyn logement wordt nu zeker het huis van militaire detentie te Leiden.- Moord te Heenvliet. Men schry ft aan het „D. v. N." omtrent een verschrikkelijk drama, dat Zaterdag-avend onder de gemeente Heenvliet plaats had, het volgende: Tusschen Heenvliet en Zwartewaal ligt beneden- dijks eene oude hofstee, toebehoorende aan den heer C. Kwak te Heenvliet. Deze wordt bewoond door den bedryfboer van den genoemden heer Kwak, en door een arbeider S. Kwak met diens jonge vrouw en huisgezin. Zaterdag-avond verspreidde zich in de buurt het gerucht, dat de vrouw van genoemden S. Kwak met afgesnodon hals in de schuur gevonden was. De rijksveldwachter van Nieuwersluis, eene buurt schap onder Heenvliet behoorende, stelde een onderzoek in en waarschuwde den burgemeester, die terstond de justitie te Rotterdam kennis gaf. Daar geen spoor van een moordenaar te ontdekken was, dacht men eerst nog eenigszins aan zelfmoord, ofschoon de verschrikkelijk verminkte toestand van het lijk dit vermoeden eigenlijk geheel buitensloot. De justitie kwam Zondag-morgen te tien uren, deed het lijk schouwen, ondervroeg den bedrijf boei en zijne vrouw, die samen met Kwak de hoeve bewoonden, maar ontving geenerlei licht, en ging dus Zondag-middag onverrichter zake terug, be houdens het visum repertum van het lijk, door twee geneeskundigen opgemaakt. Maandag-morgen kwam de justitie terug en begaf zich eerst naar Brielle, alwaar zij met den kanton rechter en den commissaris van rijkspolitie een onderhoud had, en vertrok toen opnieuw naar Heenvliet. Daar komende vond zij juist den dader, door den burgemeester gearresteerd. Wat was er gebeurd? De dader, oudste zoon van den genoemden be drijf boer, Bevaart genaamd, was 's avonds naar een oom geloopen, die op eenigen afstand in den polder woont. Hy was zeer ontdaan en gaf, als reden daarvoor op, dat buurvrouw met afgesneden hals in de schuur gevonden was. De houding van dien jongen 22 jaar oud kwam dien oom toch zoo verdacht voor dat hy, hoorende dat de justitie onverrichter zake vertrokken was, zich naar den burgemeester begaf, om hem op dien jongen attent te maken. Niemand had op dezen nog presumptie gehad, omdat, toen de justitie de ouders onder vroeg, deze van het bestaan van den jongen zelfs niets afwisten. De burgemeester liet hem terstond halen, en had hem juist t-ot bekentenis gebracht, toen de justitie aankwam. Het verdere onderzoek heeft toen geleerd dat deze onverlaat met het voornemen om bij de vrouw ongeoorloofde aanzoeken te doen, naar haar woning was gegaan, en voor alle zekerheid het broodmes had meegenomen, vast voornemens om haar, indien zy die niet wilde toestaan, te ver moorden, daar hy anders de wraak van haar echt genoot vreesde, dien zij dit zeker zou meedeelen. Toen de vrouw weigerdewas zoo verklaart de ellendeling de zaak in 10 minuten beslist. De toestand van het lyk doet het zien. Het hoofd is niet alleen letterlijk Win den romp geschei den, maar uit den toestand van haar handen blijkt bovendien dat zy herhaalde malen het mes heeft beet gehad en hy haar dit als het ware door de handen heeft gesleept. De onverlaat scliynt thuisgekomen dadelijk aan zijne ouders het feit te hebben verteld. De moeder heeft zóó is eene moeder den vader niet alleen gebeden en gesmeekt, om de zaak niet uit te brengen, maar heeft haar zoon zijn sterk bebloede kleeren uitgetrokken en die verbrand. Op haar aanwijzing is de asch dier kleeren van den mesthoop gehaald en door de justitie in beslag genomen. Niets dan de klompen was over alles is verder verbrand. De ouders hebben dit alles later bekend, alsmede dat de dader zich in eene bedstee in eene naburige kamer bevond, toen de justitie het eerste onderzoek instelde. De dader is Maandag-middag per stoomboot, zwaar geboeid en onder geleide van twee rij£s- velijvachters, naar Rotterdam vervoerd. Te Nieuwer-

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1