Dit nummer beslaat uit Twee Bladen. N°. 7845. Woensdag lel Januari. A0. 1886. Leiden, 12 Januari. $ezs Qcurant wordt dagelijks, met uitzondering van Een- er. feestdagen, uitgegeven. Qcc&sSS; LEID PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1-40, Afzonderlijks Nommers0.05. Het drukkersgilde vierde weder haren tradi- iniieelon feestdag en de meeste vertegenwoordigers iran dat gilde zonden, als altijd, aan vrienden en legunstigers, als proefje hunner kunst, een kalen- ler ten geschenke. De typografen zeiven vereenigden zich des avonds egen zeven uren met hunne vrouwen en meisjes n de Stadszaal, waar ook vele patroons en dona- eurs tegenwoordig waren. Na de uitvoering van een feestmarsch, opende le secretaris der vereeniging „Lourens Janszoon joster" het Kopperfeest en heette hij de aanwezi gen welkom. Uit het door hem gegeven overzicht ran het afgeloopen jaar bleek dat de noodkreet .gebrek aan werk" niet onder hen gehoord was, laar de patroons hen altijd hadden in staat gesteld >m in hunne behoeften en in die van hunne ge- ïinnen te voorzien. Door den dood ontvielen der vereeniging twee eden, maar daardoor werd de broederband nauwer oegehaald en het mensclielijk gevoel aangekweekt im met en voor elkaar te leven. Het aantal leden odraagt thans 116 tegon 107 in het jaar te voren, 'arwijl de vereeniging gesteund wordt door 63 lonateurs. In het bestuur was geene verandering gekomen, laar de aftredendo bestuursleden allen met bijna Jgemeene stemmon werden herkozen. De verga- leringen, op den gewonen tijd gehouden, toonden lat de geest der leden steeds uitmuntend was en at allen eendrachtig samenwerkten om den bloei er vereeniging te bestendigen. Haar finantieele toestand was, dank zij den gelde- jken steun der donateurs, bevredigend te noemen, angezien de beide kassen voor geldelijke uitkee- ing bij ziekte en overlijden aan al hare verplich- ingen konden voldoen. Wat den gezondheidstoe- - tand betreft, deze was volgens het gegeven over- icht beneden het middelmatige. Door het nog niet volkomen herstel van den oorzitter, die in het afgeloopen jaar slechts weinige ozonde weken beleefd had, was dan ook het feest diens plaats door den secretaris geopend. Wegens huiselijke omstandigheden was de be- chermheer, de burgemeester, de heer De Laat de j lanter, verhinderu deze feestviering bij te wonen, irwijl ook de hoer IBool, wethouder, had kennis egeven dat hy door ambtsbezigheden niet tegen- j 'oordig kon zyn. De aanwezigheid van den heer t ist, secretaris dor gemeente, werd daarom des te j leer op prys gesteld. Toen het verslag was uitgebracht, mocht natuurlijk >k nu, als andere jaren, een welkomstlied niet ïtbreken, waarna door het orkest op verdienstelyke ijze Kéler Béla's „Lustspiel"-ouverture werd ten dioore gebracht. Met welwillende en gewaardeerde medewerking in eenige dames werden vervolgens een tooneel- t een blijspel ten tooneele gevoerd, getiteld„Zoo erd hy ryk", in 4 bedrijven of 7 tafereelen, en •lene kleine vergissing", met zang in één bedrijf, et moet gezegd, dat zoowel de vrouwelyke als mannelijke dilettanten, die slechts ééns per jaar ch aan zulk eene taak wagen, er zich op koste- ke wijze van kweten. Eervol zouden hunne namen ogen [genoemd worden, want inderdaad, hetzij en eene hoofd- hetzij men eene ondergeschikte 1 had! men werkte met y ver mede om een goed heel te vormen en een goeden uitslag te verkrijgen. Daarin is men dan ook naar wensch geslaagd dat de aanwezigen zeer veel genoegen smaak - i, bewezen hunne herhaalde toejuichingen. Alleen zou men kunnen opmerken dat het programma wel wat te uitgebreid was, waardoor het bal eerst zeer laat een aanvang kon nemen, dat, afgewisseld met nog eenige feestliederen, niettemin zeer opge wekt was en nog zeer lang de feestvierenden bijeen hield. Tot het doen heryken van alle reeds in ge bruik zynde maten en gewichten zal door den yker alhier zitting worden gehouden in het lokaal van den yk, op de Aalmarkt, naast de Gemeente-apotheek, en wol: voor de gewone gewichten, benevens de maten en strykors, voor wijk I, op '12 en 13 Jan., voor wyk II op 14 en 15 Jan., voor wijk III, op 19, 20, 21 en 22 Jan., voor wyk IV, op 26, 27, 28 en 29 Jan. en 2 Febr., voor wyk V, op 3, 4, 5, 9 en 10 Febr., voor wijk VI, op 11, 12,16,17, 18, 19, 23, 24 en 25 Febr., voor wyk VII, op 26 Febr., 2, 3, 4, 5, 9 en 10 Maart, voor wyk VIH, en de buitenwyk, op 11, 12,16,17,18 en 19 Maart; voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik by medicynbereiders, goud- on zilversmeden, spe ciehandelaars en verdere in goud en zilver hande lende personen, voor wyk I, II, III, IV en V op 23, 24 en 25 Maart,voor wijk VI, VII, VIII en de buitenwyk op 26, 30 en .21 Maart, telken dage van des morgens 9 tot dos namiddags 3 uren. Voorts zal gedurende den herijk in de gemeenten van den ykkring buiten de standplaats, zitting binnen deze gemeente word n gehouden op 24 en 27 April, 15 en 17 Mei, 4, 5, 26 en 28 Juni en 17 en 18 Juli, van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren, en wyders na den 6den Augustus, iederen Woensdag en Zaterdag van 9 tot 1 uur. Gedurende de tweede helft der maand Nov. zyn aan het postkantoor alliier bezorgd de volgende brieven, welke wogens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: A. W. H. Smits, wed. Roos, wed. M. Alleyn, Amsterdam; mej. Van Dijk, Delft; Philipp Claus, EindhovenH. Gort, GoudaFrazio, Lubeke, 's-Gra- venhage; Hein Joeman. Haarlem; mej. A. J. Nieuborg, J. J. F. Buffart, Rotterdam; .J. Vermei, Woerden. BriefkaartenE. E. Boonkamp, Am sterdam; R. Van der Klein, 's-Gravenhage; H. II. Kramer, Leiden. Brieven, verzonden geweest naar België: J. L. Mulders, Gilly. Frankrijk: Hardourn, Antonie De la Mat, S. Stuivinga, Parys. De opbrengst van het vervoer over den spoo# weg Leiden Woerden in de vorige maand was als volgt: reizigers (13251) 6741.906, bagage (14 ton) f 102.40, bestel-, yl- en vrachtgoederen (2039 ton) 1895.21, levende dieren en rytuigen f 29.54diverse ontvangsten f totale op brengst 8769.05s. Totale ontvangst van af 1 Mei f 80,773.85s. Door B. en Ws. van Gouda zijn als deskun digen in zake de gasfabriek aldaar benoemd de heerenD. Van der Horst, directeur der gasfabriek te Leiden, en S. Kenens, directeur der gasfabriek te Alkmaar. Ten gevolge van het overlyden van den heer PI. P. Vogel, onderdirecteur van de Academie van Beeldende Kunsten te 's-Gravenhage, is de belang rijke betrekking van hoofdleeraar der afdeeling Bouwkunde aan die inrichting opengevallen. De heer Vogel, ontwerper van het smaakvolle voetstuk van liet gedenkteeken van Leidens ontzet, gaf bovendien een cursus in de geschiedenis der Bouwkunst en in de doorzichtkunde. Voor menig bekwaam bouw kundige in ons land zal deze betrekking, waaraan eene bezoldiging van omstreeks 2000 gulden ver bonden is, zeer uitlokkend zijn. De heer J. C. Spruyt, benoemd notaris te Alfen aan den Ryn, heeft als zoodanig voor de arrondissements-rechtbank te 's-Gravenhage op heden den bij de wet voorgeschreven eed afgelegd. PRIJS DER ADVERTENTIEN": Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoas- seeren buiten de etad wordt f 0.10 berekend. Naar uit de hierachter voorkomende Indische mailberichten blykt, is tegen den heer Huet rechts ingang verleend. Voor den heer l'Ange Huet is deze vervolging eene zeer ernstige zaak, daar hem waar- schynlyk eene gevangenisstraf van drie tot vyf jaren staat te wachten. Het is nu de vraag wat do heer Cd. Busken Huet zal doen. De zaak Ernst Co. behoort aan hem, terwyl zyn broeder l'Ange Huet de procuratie heeft. Wordt deze veroordeeld, dan zal hy vervangen moeten worden èn als redac teur van het „Algem. Hbl.", èn als procuratiehouder dor en als bestuurder van de firma Ernst Co. De heer Busken Huet, thans te Parys, kan hem in Indië niet komen remplaceeren, want de heer l'Ange Huet heeft hem als scliryver van den be- wusten brief genoemd. De Eerste Kamer hield gisteren eene avond zitting tot hervatting der werkzaamheden. De heer Elout Van Soeterwoude, nieuw benoemd lid, werd door den voorzitter gelukgewenscht met zyne benoeming. Ingekomen was eene kennisgeving van het over lijden van den heer Geertsema, oud-lid der Eerste Kamer. De Voorzitter stelde voor tegen Donderdag 14 Januari, te 11 uren, aan de orde te stellenlo. de wijzigingen in het wetboek van strafrecht; 2o. de wijzigingen in het wetboek van strafvordering, en 3o. wyziging van de artt. 38 en 39 van het strafrecht. Daartoe werd besloten, waarna de vergadering is. gescheiden. De minister van waterstaat, handel en nijver heid brengt ter kennis, dat het voornemen bestaat, in verband met de bepalingen van het koninklyk besluit van 15 October 1885 (Staatsblad No. 187), eenige beambten aan te stellen voor het bege leiden van transporten van ontplofbare stoffen, en wel een hoofdgeleider en een of meer geleiders lste en 2de klasse. Voor deze betrekkingen komen uitsluitend in aanmerking gewezen gegradueerde militairen van het wapen der artillerie en der genie hier te lande en in Nederlandsch-Indië, alsmede gewezen kon stabels van de koninklijke Nederlandsche marine. Aanvragen om plaatsing moeten vóör 15 Febr. 1886, by een op gezegeld papier geschreven verzoek, bij het departement van oorlog zyn ingekomen. De vrywillige dienstneming van Nederlanders in het leger, schijnt zoo groot te zijn dat zonder vreemdelingen in het bepaalde aantal kan worden voorzien. Daarom heeft de minister van oorlog be paald dat de corpscommandanten in het vervolg, behalve voor de betrekking van muzikant en scliry ver, niet dan bij hooge uitzondering vreemdelingen zullen aannemen. Vooral bij het wapen der artillerie zyn in de laatste jaren weinig vreemdelingen voor den dienst aangenomen, waarover de minister zyne tevredenheid heeft betuigd. Vad.) Het stoomschip „Gelderland", van Rotterdam naar Java, vertrok 11 Jan. van Suez; de „Sama- rang" vertrok 9 dezer van Batavia naar Rotter dam; de „Soerabaia", van jJava naar Rotterdam, passeerde 10 Jan. Ponta de Guya; de „Utrecht", van Java naar Rotterdam, vertrok 11 Jan. van Port-Said; de „W. A. Scholten", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 11 Jan. Seilly; de „Zaandam" is 10 Jan. van Nieuw-York naar Am sterdam vertrokken; de „Leerdam" arriveerde 10 dezer van Rotterdam te Nieuw-York. Z. M. heeft benoemd tot inspecteur van de registratie en domeinen: van de eerste klasse, in de divisie van inspectie Utrecht, den heer J. G. Everwijn, thans inspecteur van de tweede klasse in die divisie; van de tweede klasse, in de divisie van inspectie Rotterdam, den heer J. Yan der

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1