Gotacngd Nieuws. Een sergeant der grenadiers, die een paar arrestanten van Den Haag had wegge bracht naar Leiden, is alhier beschonken gearres teerd en werd onder geleide naar zjjn garnizoen teruggebracht. Door den commandant van het regi ment grenadiers en jagers is een andere onder officier voor gelijk feit gedegradeerd. Op den lsten Januari van dit jaar had te Rjjnsaterwoude weder de gebruikelijke Nieuw- aarsuitdeeling plaats. Aan 83 gezinnen werden uitgereikt 264 liters bruineboonen, 132 witte broo- den en 132 kilo rookspek. In het jaar 188 5 zijn in de gemeente Haarlemmermeer aangegeven 42 gevallen van rood vonk, 8 van typhus of typhoïdea, 3 van diphthe- ntis en 106 van mazelen. Uit Arnhem bericht men: Heden is alhier aangehouden eene winkeljuffrouw, in het confectiemagazijn van de firma V. M., in de Hoog straat te 's-Gravenhage, belast met den verkoop en de verzending van mantels. Zij wordt verdacht van misbruik van vertrouwen en oplichting, in het bijzonder ten nadeele van haren patroon, welke feiten o. a. zouden hebben bestaan in eene fictieve bestelling van dameskleedingstukken tot vrij hooge sommen. De zoogenaamd bestelde goederen zou zjj voor zich behouden of ten eigen bate verkocht hebben. Toen te 's-Hage de verdenking op haar viel, had de winkeljuffrouw zich van daar verwijderd. De officier van justitie te Amster dam vestigt nogmaals de aandacht op de diefstallen, onder verzwarende omstandigheden gepleegd in den nacht van 4 op 5 Nov. 1885 ten huize van de heeren P. Langerhuizen op Zuid-Craailoo, onder Huizen, en H. Kuhn, te Naarden, reeds vroeger gesigna- loord. In het bijzonder wordt herinnerd aan het metalen koelvat, de zware gladde paarlemoeren fiches, de zilveren notemuskaatrasp, de vier dunne kettinkjes en de zilveren etiquette met de woorden „Port a Port" en dito kettinkje, ten nadeele van den heer Langerhuizen ontvreemd, en aan de bron- zon verzilverde medailles, waarop de naam H. Kulm voorkomt en waarvan afbeeldingen aan alle par ketten aanwezig zijn. Op do ontdekking van de daders van eerstge- melden diefstal is eeno premie gesteld van 500. Voornoemde officier van justitie zal hare uitkeering regelen. B jj vonnis van don krjjgsraadin hot 1ste militaire arrondissement is de grenadier v. d. P. veroordeeld tot 1 jaar militaire gevangenisstraf, ter zake van diefstal in de chambrée, en de grenadier v. d. L. tot 1 jaar militaire gevangenisstraf, ter zake van twoede desertie in tijd van vrede, opge volgd door arrestatie. Uit de kas der Ilaagsche Tramweg- Maatschappij wordt een vrij aanzienlijk bedrag ver mist. Bij den boekhouder kon men geen inlichtingen inwinnen, daar hij niet op zijn post is verschenen. Door de ar rond. - rechtbank te A m- sterdam is, op verzoek van crediteuren, in staat van faillissement verklaard de Maatschappij tot Huwelijksverzekering, gevestigd daar ter stede. Indertijd reeds werd door de „Amst. Crt." op de mindere soliditeit dezer Maatschappij gewezen. In den stal van de* landbouwer v.d. B. te Sloterdijk is het miltvuur uitgebroken. Een dor beesten is er aan gestorven en werd onmiddel lijk verbrand. Welken slechten indruk men in het buitenland van onze Nederlandsche boter heeft, blijkt zonneklaar uit het „Weekbl. tegen verval- scliing van levensmiddelen," dat de volgende zin- snode mededeelt uit een brief, door een lid van de Friesche Maatschappij van Landbouw uit Londen ontvangen „Zend nooit boter over Amsterdam of Vlissingen. want dan wordt het hier voor kunstboter aange merkt zend over Harlingen, al is dit duurder, want dan is het natuurboter!" Op verschillende plaatsen in de Betuwe werden overeenkomsten gesloten voor den verbouw en de levering van suikerbieten in 1886, vnor 9 per 1000 KG., en een voorschot van 60 por hectare. Voor oen boerenknecht, b ij den land- F uwer W. H. te Suawoude woonachtig, zijn de eerste dagen van het nieuwe jaar al heel treurig begonnen. In de vorige week heeft hij, door het eten van soep, een beentje in de keel gekregen, dat door do kunstbewerking van zijn geneesheer na u- do maag is verplaatst, opdat het, zoo moge lijk, afgevoerd zou kunnen worden. In weerwil daarvan lijdt de patiënt ontzaglijke pijnenzjjn lichaam zet zich uit en hij geeft dikwijls bloed op, verschijnselen, die het ergste doen vreezen. Twee jonge mannen in Georgia, de heeren Thomas en Roberts, maakten dezelfde jonge dame, de dochter van een rjjk pachter, het hof, die goen van beiden afwees en ieder hunner in den waan liet, dat hij de meest begunstigde was. De heeren kregen eindelijk ruzie en besloten, door middel van een duel, aan de zaak een einde te maken. Zij zochten een eenzaam plekje op, kwamen overeen op welken afstand zij zouden schieten en toen zou de zaak beginnen. ó'jAlvorens er echter nog een schot was gelost, liet Roberts zjjn geweer dalen on riep zjjn tegen stander toe: „Wanneer je me een nieuw pak klee deren geeft, dan mag je in vredesnaam het meisje houden." De overeenkomst werd gesloten en Thomas als eigenaar van het voorwerp van den strijd beschouwd. Onder de patiënten van Pasteur be hoort, gelijk reeds gemeld werd, een Russisch officier, die door een dollen hond is gebeten. Zoo dra zjjn commandant, prins Alexander van Olden burg, het onheil vernam, telegrafeerde hij aan Pas teur. Deze meldde hem dat, om te slagen, de operatie uiterlijk acht dagen na den beet moest volgen. Er was dus geen tjjd te verliezen. Onder geleide van een geneesheer zond de prins den officier naar Parijs, nam alle onkosten voor zijne rekening en smaakte het genoegen dat de patiënt niet alleen tijdig aankwam, maar, dank zij de be handeling van den beroemden geneesheer, waar schijnlijk reeds buiten alle gevaar is. Omtrent en brand te St.-Sebastiaan (Spanje) wordt nog het volgende medegedeeld: Het paleis der provinciale afgevaardigden was in het vorige jaar eerst geheel klaar. Wegens de wanorde en ontoereikendheid der bluschmiddelen kon men het vuur, dat zich daardoor zoo snel verspreidde, bij het uitbreken van den brand, des avonds om tien uren, niet meester worden. Het archief, dat zich in de benedenverdieping bevond, is geheel en al eene prooi der vlammen geworden. De schoone feestzaal met zijne prachtige wand schilderingen is eveneens uitgebrand. De meubelen zijn voor een deel gered. De Duitsche industrie heeft tot versiering van dit gebouw veel bijgedragen. De prachtig gesneden ingangsdeur van notenboo menhout was door de firma Ziegler Weber, te Karsruhe, geleverd. Do bronzen leuningen, in Ttaliaansche renaissance, van de marmeren dubbele trap zijn bij Riedin- ger, te Augsburg, gegoteneveneens het zich boven aan de trap bevindende groote beeld van brons, hetwelk de cijferplaat van de elec.trische klok droeg. In de feestzaal waren de vloer en het onderste gedeelte der wanden van gesneden noten boomenhout, eveneens Duitsche arbeid. De hekwer ken in de benedenzalen waren bij Puls, in Berlijn, van gesmeed ijzer kunstig vervaardigd. De sterke brandmuren, welke het middelgebouw van het civiel-gouvernement aan de eene zjjde en het be lasting- en het postkantoor aan de andere zijde beschutten, hebben deze beide vleugels voor schade bewaard. In Noorwegen, waar berenjachten volstrekt niet tot de zeldzaamheden behooren, heeft eene dergelijke jacht onlangs op zoo zonderlinge wjjze plaats gevonden, dat die algemeen de aan dacht trok. Op zekeren Zondag roeiden vijf mannen met dertien vrouwen en kinderen in het Lysefjord, met eene boot naar de kerk, toen zij eensklaps in de nabijheid van liet strand een grooten, bruinen mannetjesbeer ontwaarden, die zeer op zijn gemak het vaartuig opnam. Daar de vijf boeren gedurende den zomer vele schapen hadden verloren, waren zij er geen oogen- blik over in het onzekere, dat zij met den roover te doen hadden, die hun zooveel verlies berokkend had. Zonder verder na te denken gingen de vijf man nen aan land, lieten de vrouwen en kinderen in het schuitje achter en gingen, ongewapend als zij waren, in twee partijen den beer te lijf. Het dier scheen aanvankelijk nogal verbaasd te zijn over zooveel onbeschaamdheid, maar bedacht zich weldra en begon den aanval. Hij richtte zich met venvoed gebrom op de achterpooten op en ging op den vervolger af, die het dichtst bij hem stond on die hom oogenschjjnlijk met aarzeling af wachtte. Dit duurde echter slechts een oogenblik, de boer gi cp vastberaden een grooten steen, hief dien hoog op en slingerde hem toen naar den beer, dk met een eigenaardig gebrul op den grond stortte De vjjf mannen sprongen thans allen op het oj woedende wijze blikketandende dier los en over stelpten het met eene hagelbui van steenen, zoodai de beer ton slotte op de vlucht ging en in hei water sprong ten einde zich door zwemmen aar den tegenovergestelden oever te redden. De mannen lieten echter hun prooi niet los; mei het vaartuig, waarin de vrouwen en kinderen ge zeten waren, roeiden zjj den vijand na, wierpen herr een strik óm den hals en trokken dien toe. Eer verwoed gevecht ontstond; de beer sloeg, dol van woede, de voorpooten op den rand van hot schuitje en trachtte er zich in te werken, maar werd terug geslagen en gaf, nadat hij onderscheidene malen het vaartuig bijna had doen omslaan, de poging op. Thans hadden de moedige boeren gewonnen spel. Met volle kracht werd voortgeroeid en de beer medegesleept, totdat hij geene teekenen van leven meer gaf. Aan wal kreeg hij door eenige mes steken den genadeslag. Deze overwinning leverde, naast de voldoening dat zij op den roover hunner- schapen wraak hadden genomen, den boeren ook een aardig geldelijk voordeel opvoor de huid van den vijand ontvingen zij van een museum in Noor wegen 32 kronen, voor het vleesch van een slachter 25, en van de regeering eene premie van 40 kro nen, welke op liet dooden van een dergelijk roof dier gesteld is. Het totaal bedrag aan geld was dus vrij aan merkelijk toch achten de wakkere boeren de be haalde eer hooger dan het geldelijk voordeel. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Sinds eenige weken heeft de Holl. Spoorweg- Maatschappij, die den tram Noordwijk Rijnsburg exploiteert, aan de halte op de Voorstraat te Noord- wijk-Binnen eene wachtkamer voor het reizend publiek doen bouwen, een maatregel, welke door alle inwoners van Noordwijk ten zeerste wordt toegejuicht. De ondergeteekende is echter zoo vrij, de Maat schappij attent te maken op een verzuim, dat waarschijnlijk door de vele werkzaamheden haar is ontgaan on dat ontegenzeglijk de moraliteit niet zal bevorderener is namelijk in die wachtkamer des avonds volstrekt geen licht aanwezig. De conducteur, die met het toezicht dier wacht kamer is belast, heeft zeker - en terecht - begrepen dat het verkieselijker is, eene wachtkamer zon der licht des avonds liever te sluiten dan voor het publiek toegankelijk te stellen, althans toen een gezelschap, op den tram wachtende, daarvan op 1 Januari des avonds, 5 minuten vóór het aan komen van den tram, gebruik wilde maken, vond zy deze gesloten. U dankzeggende, M. de R., voor de verleende plaatsruimte, Veritas. Mijnheer d<f Redacteur, Gaarne zag ik dat u onderstaande een plaatsje in uw blad gaf. Met genoegen zag ik, dat eenigen tjjd geleden, vanwege de overheid (of de daartoe aangestelde personen?) proces-verbaal was opgemaakt tegen i een persoon, die zjjn zoontje werkzaamheden had laten doen, waarvoor hij zelf gesteld was. Met genoegen, zeg ik! Ja, men kan dan toch de vruch ten, al zijn ze schraal, van onze wet op den kin derarbeid constateerenschraal voorwaar, ja, en waarom Hoewel ik nu ook wel weet dat men niet elk geval van Overtreding terstond kan waarnemen en het de plicht der burgers is om de overheid in zulke zaken de behulpzame hand te reiken, loopt jj men toch dingen voorbjj, die voor elkeen met open oog zijn waar te nemen. Bij voorbeeld als men des Zaterdags 's morgens vroeg de Hooglandsche Kerk- gracht passeert, kan men zien, hoe een 5- a 7-tal (het getal doet hier minder ter zake) weesburgers van liet H. G. Wees- of Kinderhuis elk met een pak ket domineesbriefjes beladen het huis verlaten en hunne werkzaamheden beginnen. Laat er nu één bij zijn, die de 12 jaar bereikt heeft, maar zeker weet ik dat de meesten 10all! jaar zijn. In hoeverre dit nu echter in de termen I der strafbepalingen valt, weet ik niet en daarom I wensclite ik wel nadere inlichtingen te verkrijgen I in hoeverre die brief jes-looperij verboden wordt. I ten minste van lien die nog geen 12 jaar zijn. I U voorloopig dankzeggende voor de plaatsing I dez.er regelen, teeken ik mij Een uwer Lezers.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2