BI ij kens bij het departement van marine ontvangen bericht, is op het strand van Noord-Schouwen een plankje gevonden, waarop met potlood de navolgende regels zyn gesteld: schip Dusrimé wij vergaan met man en muis in de Noordzee, in het gezicht van de Schotsche kust. 18 Augustus 1885 vaarwel geliefden. Leo (St.-Crt.) Uit Londen wordt bericht dat het vermaarde reuzenstoomschip „Great Eastern" dezer dagen met 10,000 ton kolen naar Gibraltar ver trekt, alwaar het als kolenhulk zal worden ge- stationneerd. In Ierland werd onlangs een agent van sommige landheeren bij eene wedren „geboy cot". Hy liet evenwel de witte voeten van zyn paard bruin kleuren en zijn jockey in gewone kleeding ryden. Zoo won hy den prijs. Een andere jockey van hem echter, die beproefde in een anderen wedren mee te doen, werd van het paard gesleurd en erg mishandeld. Volgens Poolsche bladen z y n dezer dagen uit de kas van het postkantoor te Rostow door nihilisten een bedrag van 13,000 roebel in geld en een aantal gewichtige brieven gestolen. Hoewel Patti, zegt de „Koln. Zeit.," naar het beweren van personen, die haar in de laatste jaren hoorden, in geenen deele meer als chanteuse is wat zij eenmaal was, worden de eischen van de verwende diva van jaar tot jaar hoogeren thans, nu zy, naar beweerd wordt, van de Euro- peesche kunstwereld afscheid gaat nemen, worden die eischen zelfs buitensporig hoog. Het schy'nt dat Patti, alvorens zij hare laatste kunstreis begint, het voornemen heeft opgevat het publiek nog eens terdeeg te plunderen. Zy vroeg toch voor eene serie van vyftig avonden een hono rarium van vyfhonderd duizend franken in goud, of tienduizend franken per avond. De helft van die som ontvangt de kunstenares bij het begin der reis en de andere helft moet op den laatsten avond worden betaald. Aangezien de reis te Pest begint, wordt daar de eerste helft uitgekeerd. De prima-donna heeft bovendien van haren im presario vrij logies en vrp spoorwegtraject (vier biljetten eerste en twee biljetten tweede klasse) bedongen hare bagage bestaat uit meer dan dertig collis tot een gezamenlijk bedrag van vijftienhonderd kilogram; de tooneelkostumes leggen ongoloofljjk veel gewicht in de schaal. Niettegenstaande dit alles is de zangeres naar personen uit hare omgeving verzekeren niet van de overtuiging af te brengen dat zy in Europa half voor niemendal zingt, daar zy in dit werelddeel slochts tienduizend franken per avond ontvangt, terwijl zy in Amerika, vy fonttvintig duizend franken kreeg. Europa bespaart dus iederen avond vijftien duizend franken. Naar we reeds meldden, heeft de kruidenier F. Muckelmann te Hamm, in Westfalen, verleden Woensdag nacht zijne vrouw en vijf kin deren den hals afgesneden. Des morgens is hij dit aan een buurman gaan vertellen, onder verzekering dat hij het opzettelijk en in koelen bloede had gedaan. De buurman gaf liiorvan bericht aan de politie, die den moordenaar terstond in arrest nam. Uit zyne antwoorden by het voorloopig verhoor bleek dat zijne zaken sinds eenigen tyd achteruit waren gegaan, ten gevolge waarvan het by hem eene „idéé fixe" was geworden dat hij zyne vrouw en kinderen moest ombrengen, om ze tegen armoede te beveiligen. Op de vraag, of hij er niet aan had gedacht, ook zich zeiven van kant te maken, ant woordde hy dat hy reeds vooraf had besloten dit niet te doen, omdat liy meende zich niet aan de aardsclie straf zijner daad te mogen onttrekken. De senator Stanford, ver tegen wo or- diger van Califomië op het congres van Washington, heeft 85,000 morgen lands, ter waarde van 5 millioen dollars, geschonken, voor de stichting van eene uni versiteit, en bovendien 15 millioen dollars om aan <die universiteit de medewerking van de bekwaamste professoren voor Califomië te verzekeren. Dezer dagen hadden vier boeren uit het dorp Lopschonga, in de nabijheid van Ar changel, zich in hinderlaag gelegd, om een beer op to wachten, die hun in twee opvolgende nachten onderscheidene schapen had ontstolen. Het dier liet niet lang op zich wachten en word op onderscheidene schoten onthaaldverwoed sprong li -t op de schutters los, maar keerde, toen nog een p Vlr schoten vielen, om en draafde weg. Een der jagers liep hem met een langen stok na, waarmede hij onderscheidene duwen gaf, het geen do beer zoo woedend maakte, dat hy zich op zyn vervolger stortte en hem binnen weinige secon den op jammerlijke wyze toetakelde. Een der kameraden kwam te hulp en schoot zyn geweer af, maar miste; weinige oogenblikken later had de beer ook hem te pakken en reet hem het vleesch van het lichaam. Het mocht den derden jager gelukken het dier door een geweerschot neer te velleneen der ongeluk kige mannen stierf onmiddellijk, de toestand van den ander is hopeloos. Volgens een mededeeling uit Weenen is de Oostenrijksche politie do bedrijvers van den grooten juweelendiefstal op het spoor. Te Pest werd op zeer geheimzinnige wijze eene vrouw vermoord. De politie hooft nu bewyzen gevonden dat in haar huis een bende dieven bijeenkomsten heeft gehouden. Het schynt dat de dieven de vrouw niet vertrouwd hebben en haar daarom uit den weg ruimden. Zoo althans vermoedt de politie. Hen heeft te Lettowitz, nabij Brün, in Oostenrijk, anarchistische brochures, hulzen gevuld met dynamiet, en bommen, eveneens met dynamiet gevuld, gevonden. Tien personen zijn gearresteerd. De eerste arts van de geneeskun dige afdeeling aan het burgerhospitaal te Keulen, professor dr. Bardenheuer, heeft zes dagen geleden eene buitengewoon moeielyke en gevaarlijke operatie gedaan. Deze bestond daarin dat hy van eene vrouw van middelbaren leeftyd, die aan kanker in de maag leed, de maag opende en de ziekelijke gedeelten verwijderde. De vrouw bevindt zich nu naar omstandigheden vrij wel en hare geheele ge nezing is te verwachten. 15 t J ITKNL A. IV O. Frankrijk. Generaal Boulanger, de nieuwe minister van oorlog, heeft een dagorder tot het leger gericht, waarin hij o. a. zegt„Wij zullen vol geestkracht voortschrijden op den weg, ons door onze bekwame voorgangers aangewezen, wat betreft de militaire wedergeboorte, waaraan wij ons sedert vijftien jaren Avijden. Leve Frankrijk! Leve de Republiek!" De ministers hielden gisteren eene eerste voorloopige bijeenkomst, onder voorzitting van den hoer De Frevcinet. Heden, Zaterdag, zal in een op het Elysée te houden Kabinetsraad de ministerieels verklaring Avorden vastgesteld, Avelke in de Kamers zal voorgelezen Avorden. Bijna de geheele radicale pers neemt het nieuwe kabinet goed op. De opportunistische bladen willen de daden der ministers afwachten. De „XIXde Siècle" meent dat, aangezien alle groepen (oppor tunisten, gematigden en uiterste linkerzijde) in het kabinet vertegenwoordigd zijn, men evengoed de aanvoerders zeiven dier groepen tot ministers had kunnen benoemen. „La Paix" (Elysée) vermaant tot toegevendheid, daar het noodzakelijk is aan dit ministerie een lang leven te laten. De Koning van Beieren is sedert verleden Zaterdag te Parijs. Hy reist onder den naam van graaf Berg en men denkt dat zijn bezoek ten doel heeft de finantiëele moeilijkheden, Avaarmede hy te kampen heeft, uit den Aveg te ruimen. België. De Senaat heeft gisteren de beraadslaging over het AvetsontAverp op den kunst- en letterkundigen eigendom voortgezet en een amendement aange nomen, houdende dat telegraphische mededeelingen aan dagbladen, Avanneer daarbij de woorden „répro- duction interdite" gevoegd zijn, niet zonder ver melding van bron mogen overgenomen Avorden. Ook heeft de Senaat het Avetsontwerp op de burgerlijke pensioenen goedgekeurd, na verwerping van een amendement ten gunste der leeraars bij het middelbaar ondenvijs. Op 31 Dec. Avaren te Brugge op de registers van het liefdadigheidsbureel 12,329 behoeftigen in geschreven, dat is meer dan 1/4 van de bevolking (48,000 zielen). Men schat, zegt de „Meuse", dat alleen te Molen beek ongeveer 7000 Averklieden zonder Averk zyn. Gi'oot-TSi-itaniiië. Men heeft gisteren te Londen vernomen dat do Amerikaansche pers dezer dagen is overeenge komen om Gladstone telegraphisch uit te noodigen de Vereenigde Staten te komen bezoeken, hem eene goede ontvangst verzekerende en hem ver- k! rondo dat liy nuttige gegevens zou bekomen over de gevoelens der Iersche uitgewekenen ten opzichte der Iersche zelfregeering. Op deze uitnoodiging heeft Gladstone geantwoord dat zijne gezondheid en de ernstige parlementaire toestand hem niet veroorloven eene reis naar de Vereenigde Staten te ondernemen. Gladstone voegt er bij dat het hem genoegen doet dat zooveel ATienden hunne blikken naar de oplossing der Iersche quaestie vestigen en dat dit voor hem een spoor slag zal zyn om zyne plichten ten opzichte van het vaderland en der menschheid ook jegens de Ieren te vervullen. Voor den bekenden Bradlaugh Avordt eene niemve kans geopend om als lid van het Lagerhuis te Avorden toegelaten. Men verzekert namelijk dat, naar het oordeel van deskundigen, de beslissing van het vorige Parlement hare kracht verloren heeft, en dus, zonder eene niouAve stemming van het Huis, het afleggen van den parlementairen toe latingseed niet aan het lid voor Northampton kan geweigerd worden. Te Londen ontvangen telegrammen melden Arerergering in den toestand van Birma; het aantal geAvapende rebellen binnen twintig mijlen rondom Mandalay, Avaarvan een gedeelte onder bevel A'an een der koninklijke prinsen staat, breidt zich uit en Avordt- reeds op 10,000 man geschat. Oostc3ir.-IIong.-Monarcliie. De schilder Wereschagnine is door den rechter te Weenen tot eene boete van 5 gulden veroor deeld, wegens zijne toestemming tot den verkoop van photograpliieën van zijne schilderyen, die onlangs zooveel opspraak venvekten. Hy had daarmede de I Avet op de drukpers enz. overtreden. Het gebruik van de telephoon breidt zich in Oostenrijk meer en meer uit. Thans is de stad Gleichenberg, door hare vele fabrieken eene eerste plaats op het gebied der Bolieemsche nijverheid innemende, telephonisch verbonden met verscheidene kleinere plaatsen in den omtrek, Avaaronder het op 13 kilometers afstand gelegen Gablenz. Het 7de internationale Congres van Oriënta listen zal dit jaar te Weenen bijeenkomen. Het „W. Tageblatt" meldt dat in de vereenigde conferentie van Oostenrijksche en Hongaarsche ministers besloten is een voorstel tot hot heffen I van een inkomend recht op graan, tot een gelijk bedrag als in Duitschland geheven wordt, aan de Vertegenwoordiging aan te bieden. Griekenland. Volgens te Konstantinopel ontvangen bericht 9 toont de Grieksche regeering zich meer verzoenings- 'I gezind jegens de Porte. Zij zou voornemens zijn j om den consul Zigonialas uit Creta terug te roepen. I Naar aanleiding van het Kerstfeest der orthodoxen zijn zeer uitgebreide verloven voor onbepaalden tyd bij het Grieksche leger toegekend. Men bescliouAvt dezen maatregel als eene zijdelingsche demobilisatie. - Servië. De Servische gezant, MijatoAvitsch, was eerst I van plan van Londen over Parijs en Berlijn te reizen. Op telegraphisch aandringen van zijne I regeering begaf hy zich regelrecht naar Belgrado I en zou slechts drie uren te "Weenen vertoeven. Het vermoeden ligt voor de hand dat hy m'et den persoonlijk bevrienden Ristitsch een coalitieminis terie zal vormen, maar hij Avil niet in het kabinet treden, noch over den vrede onderhandelen, als niet te Belgrado by koning en volk het voornemen be- staat, Averkelijk vrede te sluiten. Japan. Het gouvernement van Japan heeft het garnizoen en de zeemacht van het eiland Tsouchina aan merkelijk versterkt, omdat eene vreemde mogend- j heid sterk naar het bezit van dit eiland verlangt. daar de ligging, uit een krijgskundig oogpunt be- j| schouwd, van veel gewicht is. Men zegt dat hetv gouvernement het voornemen heeft aan de ambte- |i naren der verschillende mogendheden, van af Aprilt aanstaande, den toegang tot de haven te verbieden, w De cholera is thans ook in Japan uitgebroken, fj Besmet zijn Osaka, Yokohama, Tokio en Kobe. >1 arktbcrichten. Leiden, 9 Januari. Heden aangevoerd: Tarwe 4 hcc-H toliter. Wintertarwe 7.50 a 8.Zomertarwe 6.50 a I 7.Kogge 5 H. L. AVinterrogge f 5.50 a 6.Zomer- rogge 5.a 5.25. Gerst 4 H. L. Zomergerst 5.I f 5.50 Ohevalier-gerst f 5.50 a 6.— Haver G H. I- H Zware Haver 4.a f 4.50. Lichte Haver 2. 8.50. Duiveuhoonen 1 hectol. 7.— a f 7.50. Paav- B denboonen 2 hectol. 6.a 6.50. Boter: 4010 kg. Grashoter, 1ste qualit. J/i vat f 56.— M a f li', Scheiboter 2de qualit. 1/t vat f a f -~~'K Grashoter late qualit. per kilogr. f 1.40 a ƒ1.85; Scheibotc-rH 2de qualit. per kilogr. a f

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2