N'. 7943. Maandaa: IX Januari. A°. 1836. feze <gourant wordt dagelijksmet uitzondering van tgflii- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 9 Januari. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10» Franco per postHO. Afzonderlijke Nommers0.05. Eene der belangrijkste quaestiën van den dag is liet ontwerp der heeren Yan Diggelen en Buma over de afsluiting der Zuiderzee en de stuksgewijze drooglegging liarer vruchtbare gedeelten. De heer Tutein Nolthenius wijdt in de „Ingenieur," nieuw orgaan der Yereeniging van burgerlijke ingenieurs, aan deze ontwerpen eenige kolommen, waarin hij betoogt hoe noodzakelijk het is, eindelijk tot een nauwkeurig onderzoek der drooglegging over te gaan. "Wanneer men, zegt de schrijver, slechts een blik in de toekomst werpt, dan moet die blik een einde maken aan alle moedeloosheid. Waar zooveel geld wordt uitgegeven aan ondernemingen van mindere waarde, zou daar geen kapitaal voorhanden zijn voor zulk een grootschen, nationalen arbeid? Waar meer dan 200 millioen in eene onderneming wordt vastgelegd, welke minder dan één pet. rente afwerpt (de Staatsspoorwegen), daar kunnen ook wel de millioenen gevonden worden voor een arbeid die, zij het dan in de toekomst, zooveel meer vrucht zal afwerpen. Van eene zijde, waarvan men het zeker niet verwacht zou hebben, wordt insgelijks een krachtig pleidooi gehouden voor de droogmaking der Zuiderzee. Wij ontvingen nl. uit de Kaapstad een vlugschrift, gedrukt bij de firma Braun Michaelis Cie., ge titeld „Herschepping van Nederland door de droog making der Zuiderzee als Staats-domein," door de heeren P. Faddegon senior en junior, waarin dit denkbeeld breedvoerig wordt besproken en toege licht, ook door kaarten, en met warmte aanbevolen. ■Straks, zegt de „Arnh. Crt.", zal men het mis schien nog beleven dat Zuid-Afrika geld geeft voor de openbare werken in Nederland een beschamend antwoord op Nederland's finantieele houding tegen over een ander deel van Zuid-Afrika. Het zwakste gedeelte dezer ondersteuning is de dichterlijke ontboezeming, waarmede de schrijvers hunne brochure besluiten, gelijk men oudtijds een tooneelstukje met een paar coupletten besloot. Het gedicht vangt aan met de regels: Herscheppingen van uit den nood Geeft vele overvloed van brood. De Zuiderzee tot land gebracht Geeft aan bevolking nieuwe kracht. Zooals het „Vad." reeds vroeger meedeelde, is door het Departement van Financiën eene com missie ingesteld, aan welke is opgedragen eene herziening van de bepalingen betreffende de heffing der invoerrechten voor te bereiden. Thans verneemt het blad nader, dat die voorgenomen herziening ten doel heeft tot eene meer gelijkmatige heffing ad valorem te geraken. Als regel kan men gerust aannemen, dat er, in plaats van 5 pCt., niet meer dan 3 pCt. van de werkelijke waarde geheven wordt. Er zijn er, die hun waren voor de volle waarde aangeven en dus ook het volle recht be talen, maar deze worden daardoor juist van on gunstige conditie, tegenover de vele anderen, die er allerlei middeltjes op weten om met een zeer laag recht vrij te komen. In de Tweede Kamer werd er onlangs nog op gewezen tot welke kunst middelen de handel al niet aijn toevlucht neemt om het recht te ontduiken. Wel zijn de ambte- sfijSten gerechtigd om goederen die beneden de waarde zijn aangegeven, tegen den aangegeven prijs tot zich te nemen en voor eigen rekening te geide te maken, maar niet alleen durven zij bij •iMber van zeer kostbare of moeilijk verhandelbare warén, daartoe niet schielijk overgaan, maar boven dien verstaan vele importeurs uitstekend de kunst om de in te voeren artikels vooraf zóó te bewer ken, dat voor een speciaal doel of voor een paalde firma de waarde veel grooter is geworden, maar de algemeene handelswaarde zeer is vermin derd. Het is dus noodig in de bepalingen op dit punt wijziging te brengen. De heffing naar de waarde geheel door een ander stelselheffing naar het gewicht, te veranderen, zou ook weer groote bezwaren na zich slepen, en daarom ligt het in de bedoeling van de verschillende artikels die inge voerd ^worden, offieieele prijscouranten te vervaar digen en de heffing te doen geschieden naar den daarop voorkomenden prijs. In andere landen, en ook in onze koloniën, heeft men tot het middel der offieieele prijscouranten reeds sinds lang zijn toevlucht genomen. Gemeiijrd Nieu w w. Naar reeds gemeld werd, was het gisteren, 8 Januari, vijftig jaren geleden dat de koffiesiroopfabriek, thans op de Oude Vest nabij de Bakkersteeg, door wijlen de heeren W. Pottum en G. W. Van der Spruyt werd opgericht onder de firma W. Pottum Co. Zes en twintig jaren, van 1857 tot 1882, was de heer J. H. Wijnstroom hoofd der fabriek, en van dat jaar af worden de zaken onder dezelfde firma W. Pottum nu gedreven en voortgezet door de heeren H. Pottum en L. Wilhelm. In deze week zyn binnen onze ge meente aangetast 3 personen door roodvonk en 1 persoon door diphtheritis. Sterfgevallen aan deze ziekten kwamen niet voor. Gedurende het afgeloopen jaar werden alhier aan getast door mazelen 5 personen, door roodvonk 228, door diphtheritis 32, door typhus en febris typhoïdea 8 en door pokken 2. Overleden zijn aan mazelen 1, aan roodvonk 6, aan diphtheritis 7, aan typhus en febr. typh. 2 personen, terwijl aan pokken in dat jaar geene sterfgevallen voorkwamen. Het roodvonk, dat den 6den October 1885 epi demisch is verklaard, blijft nog als zoodanig heerschende. Hoezeer de wensch - manie met de jaarwisseling toeneemt, kan de volgende opgave staven Den 31sten Dec. 1885 van 12 uren 's middags tot hetzelfde uur op 1 Jan. 1886 werden hier ter stede ten postkantore bezorgd in 1884/5 1885/6 brieven12,134 15,538 visite- en gelegenheidska&rten 19,287 24,658. Voegt men hierbij de massa briefkaarten, de correspondenties enz. van een 12-tal dorpen inden omtrek, met byna gelijk aantal zielen als Leiden en voorts alles wat van elders aangebracht en voor ver der gelegen plaatsen bestemd, moest worden ver werkt, en dat er minstens een even groot getal als hierboven aangegeven voor de stad werd ontvan gen, dan kan men zich voorstellen welke krachts inspanning van het personeel gevorderd werd om den toestand meester te blyven. Den 3den Januari met de eerste bestelling werden de laatste kaartjes van den vorigen dag rondgebracht. De volksklasse levert bij dergelijke gelegenheid het grootste contingent. Men schrijft ons uit Katwijk aan ZeeIn het afgeloopen jaar werd de haringvisscherij alhier met 50 bomschuiten uitgeoefend, door welke gezamenlijk werden aangevoerd 18,976 tonnen pekel haring en 2,960,500 stuks steurharing, waarvoor werd besomd na aftrek van loopende onkosten 163,916, gemiddeld per schuit ƒ3278, de hoogste 5990 en de laagste f 1200. De uitkomst voor reeders en visschers is ten gevolge van zeer laag bestede prjjzen, niet zoo voordeelig als in vorige jaren. De vaartuigen worden gereed gemaakt om by gunstig weer al spoedig op de verschvisschery uit te gaan, waarvoor het grootste deel der bemanning reeds is aangemonsterd. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Yah 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het inoas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Men meldt ons uit Den Haag dd. 8 Jan.: Hedenavond om tien uur is H. J., klerk by den ontvanger der directe belastingen, kantoor hou dende Scheveningsche Veer, in zijne woning door de politie in hechtenis genomen. De aangehoudene wordt verdacht van verduistering eener som van ruim 9000 uit de ontvangerskas door vervalsching van boeken of stukken. Op de controle der belastingen had men arg waan gekregen, welke tot de ontdekking van de eerste en daarna van eene reeks van knoeierijen moet geleid hebben. Hij was nl. belast met het ontvangen der gelden van de belastingbetalenden en was door den ont vanger gemachtigd de belastingbiljetten met zijn naam te quitteeren. De aangehoudene scheen op het lot dat hem wachtte voorbereid en stond dan ook volstrekt niet verbaasd dat de heeren van het gerecht hem op dit uur uit zyn huis kwamen halen. Heden, Zaterdag, heeft de verdachte het eerste verhoor ondergaan bij den officier van justitie. Een arbeider te Leije (Fr.die in huis een kop koffie had gedronkén en weder naar zijn werk terugkeerde, viel by het binnentreden der schuur plotseling dood neder. Toen Donderdag-avond de voerman S. uit Lochem op zyne reis naar Deventer met zyn vrachtwagen te Gorsel een overweg passeerde, kwam hy in aanraking met den van Zutfen komen den trein, waardoor de wagen en de goederen verbrijzeld werden. De seinwachtster, die meende dat er nog tyd genoeg was om over den overweg te rijden, had hem dit toegestaan. Over dit ongeval meldt men aan de „Zw. Ct." uit Deventer het volgende: Voerman Schekman kwam van Lochem en moest den overweg over van het spoor van Zutfen De venter, niet ver van het station Gorsel. Dit ge beurde een oogenblik nadat de sneltrein van 6.56 uit Zutfen gepasseerd was. Toen hy evenwel met zijn wagen op de rails was, raakte deze onder een der afsluitboomen vast. Met alle inspanning kon het hem, met behulp van den baanwachter, niet gelukken den wagen los te krygen. De spanning was groot, want de sneltrein uit Deventer van 7.19 kon elk oogenblik komen. De baanwachter, ten einde raad, loopt met zyn lantaarn met rood licht den trein te gemoet, hopende door den machinist opgemerkt te worden en zoo doende een ongeluk te voorkomen. In dienzelfden tijd spande de voerman zijn beide paarden af. Onge lukkig genoeg werd het sein van onveilig niet opge merkt en daardoor naderde de trein met alle kracht het gevaarlijke punt. De wagen werd midden door gereden, het voorgedeelte ligt onder aan den weg aan stukken, terwyl het achterge deelte nog ongeveer 50 meter werd medegesleurd en aan den anderen kant van den weg is neer geworpen. De rails waren als bezaaid met gedoode var kens, sommigen zoo vernield dat er geen dier meer uit te herkennen valt. De rails zaten vol met reuzel, terwijl de weg binnen de rails geel is van hon derden gebroken eieren. Vaten boter, tonnen, ledige kisten, flesschen, laarzen, zakken, kazen, speken der raderen, klompen, alles ligt er alsof er eene ontploffing heeft plaats gehad. De trein zelf stopte toen de schok gevoeld werd, doch reed ook na verloop van een kwartier weder door. Gelukkig heeft het materieel geen schade geleden en ook de weg is hoegenaamd niet beschadigd, zoodat er geen enkele trein oponthoud door heeft gehad. Van wege de Maatschappij is reeds een onderzoek inge steld en ook de justitie is met de zaak in kennis gesteld.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1