vliet zijn de bouwmanswoning met schuur, benevens eene aangrenzende herberg en 18 stuks vee en inboedel eene prooi der vlammen geworden. Drie schippersknechts te Arnhem hebben gisternacht in eene kroeg het raam opge schoven en eenige flesschen drank ontvreemd De daders zijn bekend. Uit Maastricht meldt men dat do Maas onrustbarend gewassen en dat de riviercor respondentie met België ingesteld is. Men seint uit Grave dat het seinschot is gelost, meldende de werking van den Beerschen Overlaat. De uiterwaarden zijn overstroomd. Opeeneboerenhofstede te Doverhahn, in het district München-Gladbach, had het onvoor zichtig omgaan met een vuurwapen dezer dagen een treurig onheil ten gevolge. Een negentienjarige boerenknaap stond met een geladen geweer voor het huis en legde het onder het geroep: „wil ik je reis doodschieten?" op een lief dertienjarig meisje aan, dat zjjne ouders als kind hadden aangenomen. Nog voor het kind kon antwoorden, knalde een schot en het meisje zonk doodelpk gekwetst ineen en stierf weldra. De ongelukkige moordenaar is half waanzinnig van droefheid en de pleegouders zijn ontroostbaar. Voor het eerst is in Duitschland, en wel te Frankfort a./M., bij rechterlijk vonnis oen huwelijk tydoljjk, dat is voor twee jaren, ontbon den. Het komt er bij de vorderingen van het Duitsche „recht" nog toe, dat men ook huwelijken „tijdelijk" zal sluiten! Een zonderlinge diefstal heeft te Hamburg plaats gehad. Sedert jaren had een koop man aldaar de gewoonte des avonds, vóór hjj ter ruste ging, eene geladen revolver voor zijn bed neer te leggen. Dezer dagen ontwaakte hjj en ont dekte dat een dief zich van het wapen had meester gemaakt. Hij miste niets anders! Ten gevolge van zware regens zijn de rivieren in Pennsylvania buiten hare oevers ge treden. Bij Harrisburg is in den avond van 4 dezer eene spoorwegbrug over Shermans Creek ingestort en oen goederentrein viel in het water. Vyf per sonen verloren het leven. De g r o o t e werkstaking onder de mijnwerkers aan den Monongahela, bij Pittsburg, welke drie maanden geduurd heeft, is afgeloopen. Vijfduizend werklieden hebben verleden Maandag den arbeid hervat. (Jit R ij s e 1 wordt gemeld dat uit hot kanaal bij Marquette het lijk van een jongen van twaalf jaren is opgehaald, die in een zak was vastgebonden en die om den hals een nauw aan getrokken ledoron riem had. De dood scheen pas kort geleden te zijn ingetreden. De bedrijver van deze misdaad, Delaforte geheeten, een schelm, die door zijne leefwijze naar een verboteringsgesticht was opgezonden, is even jong als het slachtoffer. Eene merkwaardige ontdekking is, zegt men, in Columbia gedaan. Een struik, die daar „Aliza" genoemd wordt, zweet een sap uit, dat een zoo sterk bloedstelpend vermogen bezit, dat wan neer een mes daarmede besmeerd en voor chirur gische doeleinden gebruikt wordt, de grootste bloed vaten zonder eenig bloedverlies gescheiden kunnen worden. Daartegenover zou het andere verschijnsel staan, dat bloeden kan worden opgewekt door het inademen van don geur der vrouwelijke plant. Te Londen en in de omgeving der stad is zoo veel sneeuw gevallen, dat zelfs het vervoer er aanmerkelijk door werd belemmerd. In verschillende deelen der stad bezweken ook de telegraaf- en telefoondraden. Op enkele plaatsen ligt de sneeuw 8 voet hoog. Volgens de Engelsche bladen heeft dan ook een zware sneeuwstorm in geheel Engeland gewoed, welke overal storing op de telegraaflijnen ten ge volge had. Ook Antwerpen en andere plaatsen van België werden door een sneeuwstorm bezocht. Uit Venetië wordt gemeld dat eene zoo lang aanhoudende koude, als in dezen winter, die stad sedert jaren niet heeft gekend. Ook uit de zuidelijke provinciën van Ttalië komen treurige berichten. Zoo zijn in do Abruzzen vele straten en wegen zoodanig geheel ingesneeuwd dat het verkeer is vorbroken. Ongelukken ten gevolge van vorst en sneeuw komen dagelijks voor. SS 11 t '3- 10 IN X, A. IN O. Fi-auhrifk. Hot nieuwe kabinet is aldus samengesteld: De roycinet. president en buitenlandsche zaken; Sar - rien, binnenlandsche zaken; Sadi Carnot, financiën; Goblet, openbaar onderwijs; generaal Boulanger, oorlog; admiraal Aube, marine; Demöle, justitie; Bachaert, openbare werkenLockroy, koophandel Granet, posterijen. De landen, welke onder het beschermheerschap van Frankrijk zijn gesteld, zullen voortaan niet meer tot het ressort van den minister van marine, maar tot dat van den minister van buitenlandsche zaken behooren. Uit het feit dat in het ministerie twee leden dei- uiterste linkerzijde, do heeren Lockroy en Granet, zijn opgenomen, blijkt dat do toenadering tusschen de x-epublikeinsche partijen, althans voorloopig, is tot stand gekomen. Heden zal het „Journal officiel" de samenstelling van het kabinet meedeelen. In de Parijsche munt worden 65,000 medailles geslagen, welke aan de troepen zullen worden uitge reikt, welke aan de Tonkin-expeditie hebben deel genomen. De correspondent van de „Kölnische Zeitung" merkt op dat, daar de veldtocht in Tonkin en Annam aan 10,000 man het leven heeft ge kost, in het geheel 75,000 man uit Frankrijk naar Oost-Azië moeten zijn gezonden. Duitschlaml. De regeering van Pruisen heeft voor eenigo dagen te Brussel to kennen gegeven, dat zij ge negen is concessie te geven voor een directen spoorweg tusschen Mainz Alssalm Spa Brussel, maar slechts onder voorwaarde dat die spoorweg Mainz en Frankfort onmiddellijk verbindt met Brussel en Antwerpen. Pruisen weigert concessie te geven voor een spoorweg over Luik, omdat deze slechts eene parallel-lijn zou zijn van den spoor weg Mainz Keulen Luik. De beslissing ligt nu in handen van Belgies regeering. De industriëelen van Zuid Duitschland ijveren zeer voor den voor gestelden spoorweg, met het oog op Antwerpen als haven der gesubsidieerde stoombootlijnen. Turkije. De correspondent van de „Daily News" seint uit Konstantinopel dat de finantieele crisis aldaar een zeer ernstig aanzien begint te verkrijgen. De soldaten dringen aan op uitbetaling der ach terstallige soldij. De handel kwijnt en reeds wordt gesproken over het uitgeven van papieren geld. Men gelooft dat de tabaks-regiemaatschappij zal moeten liquideeren, ten gevolge van aanzienlijke verliezen. De oorlogsschatting aan Rusland zal dit jaar niet worden betaald. Egypte. De conferentiën tusschen den Khedive, sir Henry Drummond Wolft' en Moekhtar-pacha over de Soe daneesche quaestie zullen overeenkomstig de con ventie morgen, Zaterdag, oen aanvang nemen. De Khedive heeft besloten om niet to dulden dat de conventie eene doodo letter blijve. Moekhtar ver klaarde zich gisteren in oon onderhoud ten gunste der vermeerdering van het Egyptische leger tot 16,000 man, waardoor Egypte in staat zou gesteld worden om de grens van Soedan te verdedigen docli sir Henry Drummond Wolff is van meening, dat het budget de daarvoor noodige uitgaven niet kan dragon. Zuid-At'rika Uit Kaapstad wordt dd. 5 Jan. aan de „Köln. Zeitung" geseindIn Ovamboland, noordwaarts van Damaraland, is eene nieuwe republiek onder den naam van Upingtonia opgericht Het gebied is door aankoop van de inboorlingen verkregen, en aan Europeesche immigranten wordt land in vrijen eigendom geschonken. De tegenwoordige eigenaars trachten een koloniaal bestuur op te richten. Naar het schjjnt, worden met het bouwen van woningen en het ontginnen van den grond goede vorderingen gemaakt. De koloniale regeering verklaart, dal zij geenerlei kennis van deze aangelegenheid draagt. In een telegram aan de „Daily News" wordt echter het bestaan dezer nieuwe republiek officieel bevestigd. De heer Upington, naar wien de nieuwe Repu bliek genoemd is, is de eerste minister der Kaap- kolome. Telegram ui e u. LONDEN, 7 Januari. Do Servische gezant, de staatsraad Mijatowitsch, is heden vroeg naar Bel grado vertrokken, ter vorming van een nieuw ministerie. BERLIJN, 7 Januari. Eene hier uit Trinidad op den 6den Januari ontvangen depeche meldt: „Het gerucht omtrent eene ontploffing op Zr. Ms. stoom schip „Stein" is geheel verzonnen. Alles wel aan boord." BERLIJN, 7 Januari. KZ.) In welonderrichte kringen gelooft men dat men zich in de gisteren gehouden zitting van den Pruisischen Ministerraad met het monopolie van den verkoop van brande wijn heeft bezig gehouden. Reeds voor eenigen tijd is het ontwerp den ministers, die zulks aangaat, afzonderlijk overgelegd geworden, doch er schijnt geen schriftelijk afkeurend oordeel over te zijn uitgesproken. Daar het een voorstel van Pruisen betreft, zoo is nog de koninklijke goedkeuring voor het indienen van het ontwerp bij den Bondsraad noodig. Daarmede zullen wel meerdere dagen ver- loopen, eer het voorstel aan de leden van den Bondsraad medegedeeld zal zijn. Men verzekerde ons meermalen dat het niet enkel over een spiritus- monopolie handelt, bij hetwelk de staat of het rijk slechts eene plaats als tusschenpersoon tusschen don spiritusbrander, den groothandelaar en den brandewijnfabrikant inneemt, maar een monopolie omvat van al de bij brandewjjnfabrikatie aanver wante zaken. Hierdoor zal het rijk niet alleen de spiritusfabrikatie, maar ook de verdere bereiding daarvan tot alcoholische dranken ter hand nemen. In de omstandigheid dat het voorstel in den Bonds raad wordt gebracht, kan men reeds een waarborg zien dat de weg tot eene overeenkomst met de Zuid-Duitsche Staten wel nog niet gevonden is, maar dat toch eene overeenkomst beoogd wordt. I WEENEN, 7 Januari. Terwijl vorst Alexander te Sofia in tegenwoordigheid van Madschid zich be ijvert om het einde der onderhandelingen over de hangende zaken van Bulgarije te bespoedigen, ontwerpen de vertegenwoordigers der mogendheden te Belgrado opnieuw vredesvoorstellen, omdat Oos tenrijk niet alléén de verantwoordelijkheid dragen wil. Servië gaat intusschen met zijne uitrustingen, steeds voort en bestelde hier, naar in officiers kringen verzekerd wordt, voor 600,000 fr. land- torpedo's, systeem Zubovitsch, welke binnen zes weken moeten afgeleverd zjjn, in dier voege dat eiken Zaterdag eene partij naar Nisch wordt afge-P zonden, waar de landweer naar het zuiden er mede: wordt uitgerust. Servië betaalde 100.000 fr. dadelijkW en heeft 500,000 fr. in goudstukken voor dit doelsT klaarliggen. STUTTGART, 7 Jan. De „Staatsanzeiger" meldt: De toestand des konings te Nizza is door den invloed van het zachte klimaat der Riviera en dank z\j de! strenge leefregels, welke de koning in acht neemt, bevredigend. Zijne gezondheid is, voor zoover menj hopen mag, belangrijk beter; voortzetting derleef-l wijze doet eene algeheele herstelling verwachten.] PARIJS, 7 Januari. Eene depecho, van generaal De Courcy heden ontvangen, meldt dat op hot einde der maand December een troop opstandelingen een huis eener katholieke missie in de bergen van Ughean (Anam) heeft verwoest. Een Fransche priester en 500 Christenen zijn daarbij vermoord, geworden. Eene legerafdeeling, onder bevel van den com-J mandant Chaumont, heeft de opstandelingen ver-j volgd, hun eene gevoelige nederlaag toegebracht! en het grootste deel der wapenen en munitie! ontnomen. BERLIJN, 7 Januari. Wat de officieele bladen ook zeggen, de gezondheidstoestand van keizei Wilhelm laat veel te wenschen over en verontrust zelfs de kringen van het hof. De keizer lijdt aan verzwakking, welke met den dag toeneemt, en heeft immer zucht tot slapen. BERLIJN, 8 Januari. De Pruisische Mininister- raad heeft het ontwerp eener wet betreffende hei brandewijn-monopolie vastgestold en aangenomen. Aangezien de minister van financiën Scholz gisteren langen tjjd bij den keizer in audiëntie is geweest, verwacht men dat het koninklijk besluit, waarbij de regeering tot indiening van liet ontwerp bjj den] Bondsraad gemachtigd wordt, eerstdaags zal volgen LEIDEX, Januari. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Nedl Met. Instituut). Verwachting: wind van zuid totl noordwest. Thermometer-standgisteravond om 8 uren b'l Celcius '21.2' Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren! 6' C. 21.2° F.'s midd. 12 uren -7 C. 19.4'j F.; 's namiddags 4 uren O3 C. 32° F. Mr. J. N. Van Hall te Utrecht deelt thansl zelf medo dat hij de „Fantasio" der Europeescbl Brieven in het „Dbl. v. Ned.-Indië" niet is.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2