«namsgragnrTOjK- Gemengd Nieuws. Het openbaar ministerie bij het ge rechtshof te 's-Hage eischte heden bevestiging van het vonnis, waarbij S. S., visscher te Leiden, door de rechtbank te 's-Hage was veroordeeld tot 7s jaar eenzame opsluiting ter zake van diefstal van drie fuiken uit een vischwater onder Zoeterwoude. Uitspraak a. s. Maandag. In 1885 zijn te Schiedam terzake van longziekte onteigend 122 runderen voor 26,238. De opbrengst van den verkoop van het vleesch enz. dezer runderen was f 15,678. J. "Wittebol, gesignaleerd in een algemeen politieblad als ontvlucht by zyne over brenging naar de cellulaire gevangenis te Gorkum, is te Yolzen gearresteerd en naar Gorkum over gebracht. De heer Pyls, burgemeester van Maastricht, eigenaar van het dagblad „le Courrier de la Meuse," heeft den administrateur van dit blad, den heer Van Eerenbremt, plotseling ont slagen en in diens plaats aangesteld den heer Nuyens, van Breda. Eerstgenoemde heeft zich tegen deze behandeling in rechten voorzien. In verband 'hiermede heeft de heer Quaedvlieg, een dor redac teuren van het blad, geannonceerd, dat hij, na alles geziert te hebben wat in de bureelen van ge noemd blad plaats vindt, zijn ontslag neemt als redacteur. Gisternamiddag is een conducteur van den trein van Keulen naar Nijmegen, op de hoogte van Neuss, van de loopplank gevallen en onder den trein geraakt, ten gevolge waarvan hem een arm werd afgereden en hy nog andere wonden bekwam. Een der passagiers, die het ongeluk be merkte, begaf zich uit de coupé langs do loop plank naar den wagen, waarin de conducteurs aanwezig waren, om dezen te waarschuwen. Daarop ■werd teruggest-oomd en de ongelukkige van den weg opgenomen. Eene daad van ongehoorde wreed- lieid met doodelijken afloop heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag in het hospitaal Beaujon te Parijs plaats gehad. Eene liefdezuster, die, zooals eiken nacht tweemaal plaats heeft, al de zalen van het hospitaal bezocht, zag dat een der ledikanten ledig was. Zij riep dadelyk den ziekenoppasser, die op hare vragen stamelend antwoordde. De zuster, die door zijne vreemde houding ach terdocht begon te koesteren, zette aan hare vragen klem bij. Eindelijk riep de oppasser: „daar is de zieke!" en hy opende op hetzelfde oogenblik eene deur van een steenkolenhok, dat anderhalven meter lager lag. De liefdezuster bomerkte toen in dit vertrek een drieënzestigjarigen grijsaard, Guesdon genaamd, die zieltogende neerlag. Door den directeur van het hospitaal, die inmid dels geroepen was, werd den ongelukkige onmid dellijke, doch helaas vruchtelooze, hulp verstrekt en de oppasser voorloopig in hechtenis genomen. Het onderzoek, door den commissaris van politie ingesteld, leidde tot arrestatie. De dader, die veertig jaren oud is, was sedert twee maanden in het hospitaal in dienst. Na al reeds verscheidene malen van dienst te zyn verwisseld, was hy op de zaal waar Guesdon, die aan beroertes leed, te bed lag, als oppasser aangesteld. De oorzaak tot de verschrikkelijke daad was dat Guesdon, die hulp noodig had, den oppasser riep, die, in staat van dronkenschap verkeerende, Guesdon aangreep en in het kolenhok smeet. De rechter van instructie Benoit heeft zich zoo spoedig mogelyk naar het hospitaal begeven om van de zieken op de zaal, die van dit drama getuigen zijn geweest, gegevens te bekomen. Een telegram uit T emesvar deelt, naar de „Freisinnige Zeitung" vermeldt, mede dat op don straatweg van Medves naar Ternes var de lyk<a van twee melkboerinnen zijn gevonden, die door wolven waren aangevallen en verscheurd. 15 TJ I T INLAN D. Frankrjjk. Verleden Zondag hadden alle bekende leden der rovolutionnaire en anarchistische partijen te Parijs zich op liet kerkhof Père Lachaise verzameld, om den vóór zes jaren gestorven Blanqui te herdenken. Toen verschillonde roode vaandels, welke eerst verborgen waren gehouden, ontplooid werden, kwam de politie tus-( honbeide en dreef de menigte uiteen. Tot botsingen kwam het daarbij nietalleen hoorde men de kreten: „Leve de commune! Leve de sociale revolutie!" terwijl een 50-tal roode bloe menkransen op het graf werden gelegd. Volgens verschillende bladen, is het afscheid tussclien den heer Grévy en den heer Brisson alles behalve vriendelijk geweest, by het ruwe af. Som migen schryven dit toe aan verbittering des eersten wegens de mislukte poging, welke de heer Brisson in allen ernst zou hebben aangewend om zich van het presidentschap zelf meester te maken. Duitschland. Ter gelegenheid van den honderdsten gedenkdag van het overlijden zyns overgrootvaders, den be kenden philosoof Mozes Mendelssohn, heeft de ban kier Franz Mendelssohn te Berlijn gisteren aan de Berlynsche universiteit 150,000 mark geschonken, welker rente bestemd is voor studiebeurzen voor onbemiddelde studenten in de wijsbegeerte. Een ander lid der familie heeft 30,000 mark geschon ken, ter verdeeling onder de armen van Berlijn. Alle familieleden waren gisteren byeen in het armoedige huis, waarin hun stamvader geboren isal daar werd een plechtige doodedienst gehouden, welke door het Hof van Anhalt-Dessau werd bijgewoond. De Paus heeft, naar men uit Rome aan de Hamburger „Börsenlialle" meldt, zyne hoogste rid derorde, de Christus-Orde met diamanten, aan prins Bismarck geschonken. Deze orde is oorspronkelijk eene Portugeesclie ridderorde, voortgesproten uit de orde der Tempel ridders, die koning Dionysius van Portugal (1312) in zijn land niet verdwenen wilde zien. Toen Paus Johannes XXII het besluit des konings in 1317 goedkeurde, stelde hy de voorwaarde dat de ridders de orde van St.-Benedictus en de instellingen der Cisterciensers zouden opvolgen, en behield hij zich het recht voor de orde ook zijnerzijds uit te breiden. Als Portugeesclie orde heeft ze tegenwoordig drie klassen; als Pauselijke telt ze slechts eene klasse en wordt ze als de voornaamste der door den Apos- tolischen Stoel verleende katholieke orden van ver diensten officieel erkend. Het ordeteeken is een langwerpig rood kruis met wit kruis in het midden en wordt met een rood lint om den hals gedragen. G root- ritannië. Eene officieele depeche, gisteren uit Mandalay verzonden, meldt dat generaal Prendergast te Bhamo is aangekomen en door het Birmeesche bestuur en door de Chineescho kooplieden zeer hartelijk is ontvangen. De generaal zal te Bhamo garnizoen achterlaten. Gri ekenla ncL De Grieksche regeering heeft aan de groote mogendheden eene nota gezonden, waarin zij na drukkelijk verklaart, met innig leedwezen te moeten ontwaren dat door de vereeniging van Bulgarije met Oost-Rumelië vele duizenden onderdanen van Griekschen landaard voor haar verloren gaan. Zij vraagt, als vergoeding, herstel der grens, zooals die door het Berlynsche congres was bepaald, en voegt er by dat zy de krijgstoerustingen te land en ter zee voortzet, om voor de Grieksche rechten op te komen. 13iiï«£avj.jë. Aan de „Standard" wordt uit Saloniki geseind dat ook de Porte hare krijgstoerustingen op groote schaal voortzet. Naar men verzekert, wil Servië een duurzameu vrede sluiten op voorwaarde, dat het statu quo betreflende het wederzydsche grondgebied worde hersteld en niet op de betaling eener schadever goeding worde aangedrongen. Servië wenscht ook een handelsverdrag met Bulgarije, op Europeesehen grondslag. Vorst Alexander heeft een brief aan den czaar gezonden, waarin hy de hand ter verzoening reikt en terugzending verzoekt der Russische officieren. T 1 eg; ram men. PARIJS, 4 Januari. Na het onderhoud met Grévy zet De Freycinet de onderhandelingen tot vorming van een nieuw Kabinet voort. Behalve Brisson en Galiber zullen ook Allain-Targé, Dautresne en Carn- penon aftreden. De laatste weigert de terugroeping van generaal De Courcy te onderteekenen. De minister van financiën Sadi Camot is nog wyfelend Sarrien (postwezen) is, indien hij aftreedt, bereid dions portefeuile over te nemen en Steenackers die voor het post- en telegraafwezen. Voor het ministerie van binnenlandsche zaken worden Fallières en Constans genoemd en als Campenons opvolger generaal Davourt. Voor de portefeuille van marine wordt admiraal Aube en ook de scheepskapitein Gougerard (minister van marine onder het kabinët-Gambetta) genoemd, als minister van onderwijs Spuller, als minister van justitie Goblet. Gomot en Demole zullen de porte feuilles voor landbouw en nijverheid behouden. De Freycinet's programma is: herstelling van hot evenwicht in de begrooting, eene grondige „zuivering" van het verkiezingspersoneel, en eene nieuwe inrichting der vertegenwoordiging van de Fransche koloniën. MADRID, 4 Januari. In de Kamer van Afge vaardigden gaf Romero Robledo zyne afkeuring te kennen over de houding van Canovas na don dood des konings, en betoogde de noodzakelijkheid van eene reorganisatie der conservatieve partij. De heer Francois Silvela verdedigde daarop Ca novas; de regeering hield zich buiten het debat. De Senaat heeft de finantieele ontwerpen van den minister Camacho goedgekeurd. ABRI, 4 Januari. De vijanden trekken nog steeds teruger zijn er geen meer aan deze zijde van Kaïbar. Volgens berichten, in het Arabische kamp gevonden, bestaat de macht der opstandelingen uit bijna elfduizend man. [Abri is het hoofdkwartier van generaal Stephen son in Soedan.] LEIHEN, 5 Januari. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut). Verwachting: westelijke wind. Door Burg. en Weths. dezer gemeente werd gisteren ten raadhuize in het openbaar aanbesteed lo. de levering van bouwmaterialen, in zestien perceelen. Als laagste inschrijvers zijn aannemers gewordende heer C. Van Hoeken, houtkooper, onder Zoeterwoude, van perceel 1, vurenhout, voor f 316.50, en van perceel 15, Stokliolmerteer, voor f 168.747»; de heeren Jac. Van der Kamp Co., houtkoopers, alhier, van perceel 2, Koperwijks- grenen, voor f 301.50, van perceel 3, Rijnsch eikenhout, voor f 1182.20, van de perceelen 5 en 6. Wyburgerhout, resp. voor 210 en f 280de heer J. P. Vreeburg, houtkooper, te 's-Gravenhage, van perceel 4, ijpenhout, voor 621de heeren M. Langezaal Co., handelaars in ijzerwaren, alhier, van perceel 7, spijkers en klem ijzerwerk, voor 257.25 V»; de heer N. Van Went, handelaar in ijzerwaren alhier, van perceel 8, kachelbenoodigdheden, voor f 134.1972; de heer H. E. Van der Heide, han delaar in ijzerwaren alhier, van perceel 9, plaat ijzer, voor f 105.86; de heeren D. A. Schretlen Co., fabrikanten alhier, van perceel 10, kolkroos- ters en kolken, voor f 144; de heeren P. Fontein Zn., kooplieden alhier, van perceel 11, kalk, tras enz., voor f 389.75, en van perceel 14, bezems en boenders, voor 166.25de heer J. H. Meijster, steenbakker te Woerden, van perceel 12, metsel steen, voor f 1050; de heer C. J. N. A. Van de Gent, huisschilder alhier, van perceel 13, verfwaren, kwasten en glas, voor 508.95, en de heer J. Schouten, wagenmaker alhier, van perceel 16 kruiwagens, voor 119.70. Daarna werd aanbesteed het inrichten van het bonhuis in de Boomgaardsteeg tot bergplaats der reddingsladder, waarvoor 10 biljetten waren inge komen. Het werk is gegund aan den laagsten in schrijver, den heer J. B. Hoogeveen, timmerman alhier' voor f 479de hoogste inschrijving be droeg f 745. Voor de levering van 231 twee-persoons-school- banken en 7 schoolborden, in drie perceelen, waar van eveneens de aanbesteding plaats vond, waren ingekomen 17 biljetten voor het 1ste, 18 voor het 2de en 21 voor het 3de perceel. De hoogste inschrij vingen bedroegen achtereenvolgens 2421, f 1239 en f 1205de laagste f 1239, f 663 en f 533. Besloten werd de gunning hiervan aan te houden. Gisteren heeft de commissie voor de steno- graphie van de Staten-Generaal geëxamineerd de genen, die in aanmerking wenschten te komen voor de betrekking van leerling-stenograaf bij de Kamors. De commissie heeft alstoen tot kweekeling-steno- graaf benoemd den heer Coops, te 's-Gravenhage. De Koning heeft gisteren jhr. Hora-Siccama, aanvrager eener concessie voor den aanleg van eene zeehaven te Scheveningen, in den namiddag bij zich ontboden om Z. M. het plan nader toe te lichten. Z. M. heeft in die conferentie onder meer persoonlijk den heer Siccama zijnen steun toege zegd in diens verdere pogingen om den bloei der residentie, door den aanleg eener haven, te ver- lioogen. De Koning moet getoond hebben volkomen op de hoogte te zijn niet alleen van den stand der zaak en van de moeilijkheden waarmede zij. in verband met de gestelde voorwaarden, te worstelen

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2