N°. feze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 4 Januari. 7930. Dinsdag Januari. A°. 1886. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maanden1.10. Franco per post1-40' Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootcre letters naar plaatsruimte. Voor het inoas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. sien wordt beïeefd verzocht klachten over de bezorging van het Leidsels Dagblad onmiddellijk schriftelijk aan het Bureel in te dienen. Officieele Kennisgevingen. Burgemeester en "Wethouders van Leiden Herzien de openbare kennisgeving omtrent de verplich ting tot het doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januari 1886, voor hen die op den lsten Januari van dit jaar hun 19de jaar zijn ingetreden, en alzoo de personen, geboren in het jaar 1867, alsmede voor hen die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch vóór het volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zijn ge- Worden Doen te weten: dat tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raadhuis, van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, op Maandag den 11 den Januari, voor de bewoners van de wijken I, II en III, op Dinsdag don 12dcn Januari, voor de bewoners van de wijken IV en V, op Woensdag den 13den Januari, voor de bewoners van wijk VI, op Donderdag den llden Januari, voor de bewoners van wijk VII, op Vrijdag den 15den Januari, voor de bewoners van de wijken VIII en IX of de buitenwijk, en dat de geboorte-akten, die de belanghebbenden 1 de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den e- schrevene, beheoren over te leggen, dagelijks, de ,n ig uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie f zt: ge meente tr.fdeeling Burgerlijke Stand), van des vro:middags 9 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens v. ,r hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier akten kan worden gedaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 4 Januari 1886. E. KIST, Secretaris. Ds. P. Van der Veen te Alkmaar heeft het beroep naar de Evang.-Luthersclie gemeente alhier aan genomen. Gedurende het 4de kwartaal 1885 zijn bij de verschillende kantoren van aanneming der marine voor de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden aan genomen 101 jongens. In de drie laatste maanden van het jaar 1885 werd 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie alhier door 977 personen bezocht. Gedurende het gelieele jaar 1885 beliep dit aantal 6137. De Oude Korporaal, De Goochelaar en meer dergelijke drama's van d'Ennery mogen niet meer beantwoorden aan de eischen aan de tegenwoor dige tooneelstukken gesteld, ongetwijfeld echter hebben de opvoeringen van dergelijke stukken volkomen het recht op den naam van Volksvoor stellingen. Het volk ziet en aanschouwt gaarne datgene, wat in staat is de gemoederen te prik kelen, de hartstochten op te wekken; het volgt met belangstelling den stryd tusschen het goede en het kwade, den kamp tusschen het verhevene en het lage, en het juicht wanneer het eerste de overwinning op het laatste kan behalen. Tot dit alles gaf „De Goochelaar", gisteravond door het gezelschap van den heer Van Lier, uit Amsterdam alhier ten tooneele gevoerd ruimschoots gelegenheid. Het spel der verschillende acteurs viel in het algemeen zeer te roemenvooral dat van den heer Moor -in de titelrol muntte uit. De teeder gevoelige en edele inborst en het ruwe onbeschaafde om hulsel van den kermisgast vond in hem een uitste kenden tolk. De luide bijvalsbetuigingen, welke hem telkens ten deel vielen, waren eene hulde hem volkomen waardig. Het was te betreuren dat de schouwburg niet beter bezet was, waarschijnlijk is de late aankondiging hiervan grootendeels de oorzaak geweest. Bij eene nadere opvoering door dit tooneelgezelschap hopen wij dat de opkomst talrijker moge zijn. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen 36, 18, ƒ3.80 en 1.90; de laagste 35, 18, 3.70 en ƒ1.85. Gedurende het vorig jaar zijn in de Stedelijke Werkinrichting alhier opgenomen24,612 volwassen personen en 3752 kinderen, te zamen 28,364 per sonen, d. i. gemiddeld 77 daags, tegen 21,482 vol wassenen en 2659 kinderen, te zamen 24,141 per sonen in 1884, of gemiddeld 66 personen daags. Vrijdag 1 Januari en Zaterdag 2 Januari waren voor den heer M. Struick, hoofd der school in het dorp, te Voorschoten gewichtige dagen. Sedert 25 jaren nl. stond hij aan het hoofd der openbare school en was hjj voorlezer en voorzanger'bij de Ned.-Herv. gemeente aldaar. Op Nieuwjaarsdag werd hem namens den kerkeraad, kerkvoogden en nota belen van Voorschoten en Veur een bijbel met platen van Doré, sierlijk ingebonden, aangeboden. Op het omslag was een prachtig vignet in zilver aangebracht, een kunstwerk, dat de fabriek van de heeren Van Kempen eer aandoet. Zaterdag 2 Januari, den dag waarop de jubilaris vóór 25 jaren te Voorschoten zijne betrekking als openbaar onderwijzer aanvaardde, mocht hij het voorrecht genieten, dat de burgemeester aan het hoofd van de leden van den gemeenteraad hem een bezoek bracht en getuigde, hoe door zijne onver moeide vljjt en voorbeeldigen ijver de school te Voorschoten steeds een sieraad der gemeente was geweest, den jubilaris dank zeggende voor wat hij voor velen, niet het minst voor de kinderen van het hoofd der gemeente, was geweest. Daarna bood de predikant der Herv. gemeente namens vele oud leerlingen en ingezetenen van Voorschoten den feestvierende een prachtig étui met zilveren lepels en vorken en andere kostbaarheden aan. Ook de oud-kweekelingen, thans onderwijzers op verschillende plaatsen in Nederland, boden bjj monde van den heer J. Jansen, onderwijzer aan 's Rijks Kweekschool te Middelburg, den heer Struick een sierlijk geschenk aan. Nog anderen hadden bijgedragen om de woning van den jubilaris feestelijk van prachtige bloemen te voorzien. Ook de heer Houwing, arrondissements schoolopziener, toonde door zijne tegenwoordigheid belang te stellen in het feest, dat deze onderwijzer vierde. Naar men verneemt, zal aanstaanden Dinsdag de Voorschootsche jeugd feest vieren en dan een meer openbaar vreugdebetoon plaats hebben. Ook de heer J. B. Cromjongh, hoofd der open bare lagere school voor kosteloos onderwijs te Woerden, herdacht op 1 Januari zijne 25-jarige ambtsvervulling. Aangenomen is het beroep naar Aarlander veen door ds. J. H. Ozinga, predikant te Idzega- huizen. De ook dit jaar plaats gehad hebbende col lecte te Zoetermeer en Zegwaard om onder de armen dier gemeente eene brooduitdeeling te doen plaats hebben, heeft te Zoetermeer f 116 en te Zegwaard 79.05 opgebracht. Ds. Wildeboer te Benthuizen heeft voor het beroep naar Heemstede bedankt. In den ouderdom van 70 jaren is te 's-Hage overleden de heer H. Gimberg Van der Hoeven, ridder van den Ned. Leeuw, oud-referendaris bij het departement van koloniën. Te Groningen is overleden de heer C. J. Geert- sema, oud-lid der Eerste Kamer en lid der Prov. Staten van Groningen. De overledene was 63 jaar oud. Wy ontvangen heden van de uitgevers G. Kolff Co. te Batavia de eerste twee nummers van het „Bataviaasch Nieuwsblad," waarvan de heer P. A. Daum, oud-redacteur van het „Indisch Vaderland," (welks drukkerij door de Regeering werd gesloten) de redactie op zich heeft genomen. Het is in het formaat van het Leidsch Dbl. en goedkooper van prijs dan andere Indische bladen. Naar de Haagsche briefschrijver in do „N. Gron. Crt." meldt, zal de heer Heemskerk nog eene nieuwe redactie voor art. 194 der Grondwet voor dragen bij zijne memorie van antwoord. De rol van den hoofdpersoon der aanstaande Utrechtsche maskaradefeesten, Jan van Nassau, zal, naar men aan de „Amst." meldt, vervuld worden door den heer B. C. Van Merlen. In de vergadering van het gecombineerd col lege van Over-Betuwe is, blijkens het „N. v. d. D.",. o. a. besloten om aan te houden de aanvrage van den heer Kalff, te Amsterdam, om voor 3000 te mogen koopen den antieken „beker van Over- Betuwe." Naar het „H. Dbl." verneemt, bestaat bij den Koning het voornemen dezen winter een paar groote soirées ten paleize te geven. Het stoomschip „Gelderland", van Rotterdam naar Java, vertrok 2 Jan. van Marseille; de „Prin ses Wilhelmina" arriveerde 2 Jan. van Amsterdam te Batavia; de „Voorwaarts" vertrok 2 Jan. van Batavia naar Amsterdamde „Zaandam" arriveerde 1 Jan. van Amsterdam te Nieuw-York; de „Ma dura", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Suez 3 Jan.; de „Soerabaia", van Java naar Rot terdam, arriveerde 3 Jan. te Marseille; de „P. Caland" vertrok 2 Jan. van Nievw-York naar Rot terdam. Z. M. heeft C. H. Van Ankun, te Groningen, benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw- aan de reserve-officieren van gez. 2de kl. dr. F. H. G. Van Iterson en dr. J. F. Ph. Hers, beiden van het personeel van den geneesk. dienst der land macht, in verband met de omstandigheid dat zij voor eene herbenoeming in hunne betrekking niet in aanmerking wenschen te komen, met 1 Jan. jl., eervol ontslag verleend uit hunne tegenwoordige betrekking tot de landmacht. GemeBffd 3V ieu w fö. Op 27 Dec. 1885 is een aangeteekende brief, geadresseerd aan „Vrouwe wed. Verheden van Treek, in het klooster der Ursulinen, te Ven- ray", inhoudende: 1 bankbiljet van ƒ300, V. 1692; 1 bankbiljet van 100, C. H. 5708; 1 bankbiljet van 60, A. H. 7338, en 1 muntbiljet van 10, DD. 06402, uit Mill verzonden, doch door de ge adresseerde niet ontvangen. De officier van justitie te 's-Hertogenbosch verzoekt opsporing der biljetten en bjj ontdekking onmiddellijk bericht, welke in lichtingen kunnen worden verstrekt aan het politie- bureel alhier. Krachtens de wet op de besmettelijke ziekten werd in October van verleden jaar het rood vonk te Leiden epidemisch verklaard. Nu zou men, volgens een inzender in het „Vad.", wellicht de handen ineenslaan over dit besluit, om onze eerste academiestad zoo van het algemeen verkeer af te sluiten, doch neen, zoo verre gaat de wet niet; alleen voor militairen wordt het ver keer door dat besmet verklaren moeilijk gemaakt. Zijn dus de militairen bjj de wet gekenmerkt als bjjzonder geëigend tot het overdragen van bacteriën, dezer dagen is men nog verder gegaan en is ons krijgsbestuur tot de ontdekking gekomen dat artilleristen in dit opzicht bijzonder gevaarlijk, huzaren nagenoeg schadeloos zijn. Te Leiden toch bevinden zich huzaren en veld artilleristen, behoorende tot de te 's-Gravenhage gestationneerde regimenten dezer wapens. Nu wordt bij het regiment veld-artillerie te 's-Gravenhage een winter-cursus gehouden tot vorming van onder officieren en korporaals en tot bijwoning van dien cursus hadden onder anderen verzocht in aanmer king te komen een paar korporaals en manschap pen der Leidsche batterijen. Hadden deze manschappen eenvoudig oen paar EIDSCH iSÜIj DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1