win iwm ,i i— Mmgrow—B Als Kerstfeestgave werd door den varkensslachter Leonard Van Swelm, woonachtig aan den Ganzen- heuvel te Nijmegen, aan 350 behoeftigen iederéén half kg. best pekelspek uitgereikt. De hulp der politie was noodig om de orde bij de uitdeeling te handhaven. Naar aanleiding van het bericht, dat- door den heer B. Erkelens, te Alfen, lid van de schattingscommissie van ongebouwde eigendom- aien, tegen den uitgever van het weekblad „De Rijnbode", wegens eene in dat blad geplaatste be schouwing over bedoelde schatting, eene rechtsver volging is ingesteld, nadat hij genoemden uitgever zelfs had uitgedaagd op een duel schrijft „De Rijnbode": De heer E. gevoelt zich inderdaad voor zijn per soon en de leden zijner commissie gehoond en ge- asterd door hetgeen Buyteman in zijn laatste artikel over de plaats gehad hebbende schatting in het algemeen zegt. Dat ZEd. zich daarmede niet kan vereenigen, duiden wij hem volstrekt met I kwalijk, maar de wijze waarop hij persoonlyk daarover zijn misnoegen by ons is komen kenbaar maken, was van dien aard, dat wij nu verwachten [dat hij den moed heeft gehad zijne aanklacht bij den heer officier van justitie in te dienen, dewijl hij anders, als man van eer, verplicht is „amende honorable" te doen voor de grove beleedigingen, welke hij onzen uitgever, in tegenwoordigheid van anderen, heeft aangedaan. Een man, wonende op het Rapen burg, te Amsterdam, heeft zich aan het bureel van politie der 4de sectie aangegeven als schuldig aan het schrijven van een brandbrief, welken hij er in eene bus op de Heeren gracht heeft geworpen. Tot nader onderzoek is hij in bewaring genomen. Daar ter stede brak om ruim vyf uren gistermor gen brand uit in do Nieuwe Teertuinen op de eerste verdieping van een perceel, waar eene zak- kennaaierij wordt gehouden van de firma G. Co., terwijl in het benedengedeelte eene fabriek is van jjzer- en metaalwerken. De brand nam weldra zulk [eon omvang, dat de vlammen het dak bereikten. [De brandweer wist echter het vuur te bedwingen. [Door den lieer Stork,'commissaris van politie, werd oen onderzoek naar de oorzaak ingesteld, daar dit de derde maal is binnen eene maand, dat in dit perceel een brand ontstond. Dit onderzoek heeft ten gevolge gehad dat de bewoner, bij wien de brand ontstond, voor den commissaris heeft bekend, den brand te hebben gesticht. Het bureel van den consul-gene raal van Italië te Parijs was dezer dagen de schouwplaats van een rumoerig schandaaltje. Francesco Rosa, een Italiaan en een buitengewoon groote en sterke kerel van twintig jaren, ver voegde zich bij het kantoor-personeel en vertelde, op zeer bescheiden wijze, dat hij sedert vijf jaren te Parijs was en het vak van huisschilder uitoefende. Sedert maanden had hij echter geen work en daarom verzocht hy, op kosten zijner regeering, naar Italië te worden teruggezonden. Toen de be- [ambte, die hem te woord stond, hem mededeelde dat de terugreis wel tot lageren prijs dan gewoonlijk, maar niet geheel kosteloos kon geschieden, was Rosa zeer heftig. Hy verklaarde dat hij er liet recht op had, kosteloos naar zijn geboorteland te worden teruggestuurd en dat liy, als hij niet dadelijk het benoodigde reisgeld ontving, het bureel niet zoude verlaten. Hij ging op eene bank zitten en hield het daarop werkelyk van des morgens elf tot des middags vijf uren uit. Toen men op dit laatste tijdstip het lokaal wilde ontruimen en eene poging deed om Rosa, door middel van geweld, buiten de deur te zetten, viel hy het kantoorpersoneel aan en ranselde allen, die daartoe behoorden op ongehoorde wijze af, waarna hji alle voorwerpen stuk sloeg, welke hij machtig kon worden. Toen hij ton slotte op straat was gedrongen, wierp hij steenen en vuil naar het Italiaansche wapen en verbrijzelde alle vensterruiten van het Consulaat. Op dit oogenblik snelden twee politie agenten toe en grepen hem aan, maar Rosa rukte zich, na beiden mishandeld te hebben, met gemak les en nam de vlucht. De Italiaansche gezant, generaal Menabrea, gaf van het gebeurde kennis aan den prefect van Politie, waarop het geheele consulaat door politie beambten werd omgeven. Rosa kwam werkelyk terug, maar werd thans onmiddellijk gearresteerd ei. naar de gevangenis gebracht. Verscheidene zijner kameraden, die de arrestatie vernamen, ver schenen den volgenden dag evenzeer voor het consulaat en maakten er een geweldig tumult. Zij werden op verzoek van generaal Menabrea gearres teerd, maar later weder op vrije voeten gelaten; Rosa bleef echter in de gevangenis. Nadere depeches uit Belgrado spre ken van bedenkelijke muiterijen in het Servische leger, zoodat de opperbevelhebber reeds ter be straffing in één bataljon eiken tienden man liet doodschieten. In het dorp Petit h an fBelgië) heeft een vader zijn zoon doodgeschoten, na eene heftige woordenwisseling. De dader gaf zich zelf aan by het gerecht. Te Laeken, bij Brussel, is des nachts uit een kruidenierswinkel een vat met 250 liter petroleum gestolen. De dieven hadden niets anders meegenomen. BUITMNLAJID. JTi-aju krijk. Toen de groepen der rechterzijde van de Kamer van Afgevaardigden eene vergadering hielden, had den de bureels der drie groepen eene ontwerp- declaratie opgemaakt, welke echter verworpen werd, waarop aan Paul De Cassagnac, baron Reille, graaf Lanjuinais en den heer Keiier werd opgedragen een ontwerp op te stellen. Ze deden dit, en de heer Plichon zou haar in de Kamer voorlezen alvorens er tot stemming over de Tonkin-kredieten werd overgegaan. Die verklaring luidde dat de leden der rechter zijde altoos tegen de verre expeditiën waren ge weest en thans de krediet-aanvrage der regeering zouden verwerpen en slechts de 18 millioen, vol gens liet voorstel der commissie, zouden toestaan, zonder de overwegingen te deelen, welke de heer Camille Pelletan in zijn rapport aan dat voorstel verbond. Het woord „ontruiming" kwam in de verklaring niet voor. De Kamer zelve evenwel heeft, na vele discus sies, met 273 tegen 267 stemmen, het door de regeering aangevraagde bedrag van 30 millioen voor het onderhoud der troepen toegestaan, terwijl de overige artikelen zonder hoofdelijke stemming werden goedgekeurd, waarna het geheele ontwerp met 274 tegen 270 stemmen werd aangenomen. De zitting ging onder groot tumult uiteen. Tus- sclien rechter-en linkerzijde hadden talrijke bespre kingen plaatsuit het centrum werd herhaaldelijk de kreet „leve de republiek!" vernomen. Intusschen heeft de luitenant-kolonel Herbinger vooraf nog gevraagd, voor een raad van onderzoek gebracht te worden, opdat deze uitspraak zal doen over de „gewoonte van dronkenschap", waarvan hij beschuldigd wordt. Zoodra de officier weder in garnizoen is, zal deze raad bijeenkomen, niet echter om het geval van Lang-Son te onderzoeken, maar om na te gaan of de officier inderdaad geschikt is om zijne betrekking te blijven bekleeden. Met betrekking tot de verkiezing van een nieuwen president der Fransche republiek door het Congres, dat op 28 dezer zal gehouden worden, meent de heer Paul De Cassagnac in de „Matin" te kunnen verklaren, dat de rechterzijde zich van de stemming zal onthouden, als een soort van pro test tegen de nietigverklaring der in vyf departe menten gehouden verkiezingen voor de Kamer van Afgevaardigden. Portugal. De „Voltaire" zegt, dat toen koning Ferdinand van Portugal ziek werd, men zijn zoon Augustus uit Madrid por telegram ontbood. Deze ging dadelijk op reis naar Lissabon, maar dank zij der strenge quarantaine-bepalingen, moest hij 5 dagen in hot lazaret te Marvao blijven en toen hij te Lissabon aankwam, vond hij zijn vader reeds bewusteloos. Den 21sten dezer heeft, ten aanschouwe van eene talrijke en deelnemende menigte, de uitvaart plaats gehad van wijlen koning Ferdinand. De kist was overdekt met kransen van levende bloemen en werd gevolgd door de gezanten van België, Brazilië, Engeland, Italië, Rusland en Spanje, als vertegenwoordigers van hunne respectieve vorsten. Alle winkels waren ten teeken van rouw gesloten. Vcrcenigde Staten. Te Nieuw-York heeft dezer dagen volgens een telegram aan de „Indépendance" eene bijeenkomst plaats gehad van een vijftigtal ver mogende Amerikaansclie Ieren, allen leden der Vereeniging tot het bijeenbrengen van gelden voor de Tersche parlementskas. Het doel was, te beraad slagen over de middelen om den heer Parnell de noodige fondsen ter beschikking te stellen. Onder de aanwezigen bevonden zich o. a. de heer Grace, burgemeester van Nieuw-York, en de heer Eugène Kelly. Uit de mededeelingen van het bestuur bleek, dat roeds voor een bedrag van 18 millioen dollars was ingeschreven, welk cyfer staande de vergadering tot 20 millioen werd aangevuld. Van den heer Parnell was een telegram ontvangen, dat hij de volgende maand indien de zaken in Engeland hem dit veroorloofden een bezoek zou brengen aan de Amerikaansche broeders, die tegen dien tijd te Chicago zullen bijeenkomen. Teiegji-ammen. LONDEN, 24 December. Tot op heden zijn van de mijnwerkers, die zich in de steenkolenmijn Mardy bij Pontypridd bevonden, 320 werklieden te voorschijn gehaald. Het getal der omgekomenen wordt op 100 geschat. Het verschrikkelijk voorval, dat van een vreesel ijken knal en van eene zich hoog boven de mijn verheffende vuurkolom verge zeld ging, had plaats om drie uren 's middags toen de vrouwen voor een groot deel hunne in- koopen voor het kerstfeest deden. De terugkomst bij den ingang der myn moet hartverscheurend zijn geweest. De mijn was eerst sedert zeveji jaren in gebruikde ventilatie daarvan gold voor zeer voortreffelijk. Slechts weinige dagen geleden was de mijn nog door eenige vertegenwoordigers der werklieden onderzocht en gasvrij verklaard, wol een bewys dat bij alle mogelijke voorzorgs maatregelen eene catastrophe toch niet geheel te voorkomen is. [Andere berichten spreken van 75 reeds gevonden lyken en begrooten het aantal om gekomenen op meer dan 200.] BERLIJN, 24 December. Hedenmiddag vond hiel de onderteekening plaats van het protocol be trekkelijk de Duitsclie en Fransche bezittingen aan de Westkust van Afrika en in de Zuidzee. BRUSSEL, 24 December. De „Mouvement Géogra- phique" deelt mode dat eene heden onderteekenae overeenkomst aan de „Congo-Railway-Company" te Manchester concessie verleent tot het aanleggen van een spoorweg, welke den Boven- met den Be- neden-Congo verbindt, De eerste uitgifte van aan- deelen, welke weldra zal plaats hebben, zal 25 millioen bedragen. WEENEN, 25 December. De „Neue Freie Presse' houdt tegenover de ontkenning van de „Wiener Abendpost" vol, dat graaf Taaffe in een lichten graad de pokken heeft. Volgens den „Pester Lloyd" is de Pester- tolconforontie zonder uitkomst gesloten. Oostenrijk vei langde eene aanmerkelijke verhooging der douanenrechten, voornamelijk van weefsel; Hon garije daarentegen van landbouwproducten, over oenkomstig de Duitsche rechten. De Rijksdag zal waarschynlyk niet op den 22sten, maar op den 29sten Januari bijeengeroepen worden. De Liechtenstein-club maakt eene katholieke schoolwet klaar. WEENEN, 26 December. Afgaande op particuliere correspondenties zyn ook te Genua Oberdank- manifestaties voorgekomen. Eene stormachtige bij eenkomst van arbeiders vond er plaats. Roode vlag gen vertoonden zich hier en daar; aan de hoeken der straten werden Oberdank-liederen aangeplakt, De Oostenrijksche consul-generaal Scherzer ontving dreigbrieven. De Italiaansche politie laat het con sulaat en de woning van graaf Scherzer bewaken. Het ministerie van oorlog heeft aan den Landdag van Gallicië als zijne meening te kennen gegeven, dat het zyn vroeger oordeel over de Poolsche graangewassen, o. a. moederkoren, blyft behouden, daar het afwjjken van de uitspraak der deskundigen niet in het belang van het leger zou zijn. BERLIJN, 26 December. Naar uit West-Pruisen wordt gemeld, hebben de in Russisch Polen zon der pas wonende Duitschers bevel gekregen de eene of andere Russische staats-aanhoorigheid te verwerven of na nieuwjaar het land te verlaten. De kinderen der op deze wyze genaturaliseerde!! blijven tot hun 21ste jaar Duitschers. Eene nieuwe waarschuwing is verschenen voor hen, die als landverhuizers naar Amerika wil len vertrekken, omdat daar de werkeloosheid en de nood der arbeidersklasse buitengewoon groot zyn en ook in den handel groote malaise heerscht. De buitenlanders loopen er met hunne familiën veel gevaar. BRUSSEL. 26 December. Men zegt dat Stanley weder in het voorjaar als gouverneur van den Congo-Staat naar den Congo zal terugkeeren.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 3