punten behandeld, waarvan de mededeeling tot een volgend nommer moet blijven liggen. Alleen zij heden nog vermeld dat in de brievenbus der afdeeling de volgende vraag werd gevonden: „Wanneer vóór de eindoplevering van een bouw werk zich daarin zoodanige constructieve gebreken voordoen, waardoor het betrekkon of exploiteeren daarvan vertraagd wordt, wie is dan voor de daaruit voortvloeiende schade aansprakelijk?" welke vraag in handen is gesteld van het op deze vergadering gekozen nieuwe bestuur. Op den eersten Kerstdag werd de zang der gemeente in de Remonstrantsche kerk alhier weder opgeluisterd door de medewerking van het zang koor. Niet alleen deed het, zooals dit meermalen pleegt te geschieden, de liederen uit den bundel van het Nederlandsch Protestantenbond, daar in gebruik, vierstemmig hooren, maar ook werden nu tot inleiding der godsdienstoefening en tot slot der ge houden feestrede de „Morgenzang" van W. C. Von Gluck en hot „Yrede in God", naar het „Ave Verum" van Mozart, ten gehoore gebracht. Dit gemengde koor, geheel en al bestaande uit loden on vrienden der Remonstrantsche gemeente, heeft sedert een tweetal jaren onder de leiding van den heer Kersbergen menig stichtelijk uur der gemeente bezorgd en getoond wat ijverige toewijding ook in bescheiden kring vermag. Voor een groot gedeelte mag dit beschouwd worden als eene vrucht van den ijver des heeren Kersbergen en mbn betreurt het dat bijzondere omstandigheden hem er toe brachten het directeur schap neer te leggen, ten einde weder onder de rij der zangers plaats te nemen. De heer Locher, kapelmeester der schutterij, zal thans als directeur optreden. Wij uiten den wenscli dat het ook hem gegeven zij, door zijne leiding, veel bij te dragen tot verheffing van het gods dienstig lied in de Remonstrantsche gemeente. Gedurende deze week zijn dagelijks in de Stedelijke Werkinrichting alhier opgenomen van 52 82 volwassen personen en van 17 21 kinderen. Tot tydeiyk leeraar in de oude talen aan het gymnasium te 's-Bosch is benoemd dr. C. PI. Kinder- mann, doctor in de klassieke letteren aan de rijks universiteit te Leiden. In de zitting van de Kamer van Koophandel te Rotterdam is besloten tot afzending van een adres aan den minister van waterstaat, waarin, in verband met ingekomen klachten, wordt aange drongen op verhooging der bruggen van den Rijn spoorweg over do Gouwe en die beneden Gouda en dio van de lijn Leiden-Woorden. Nog werd besloten tot afzending van een adres, waarin er op wordt aangedrongen, zoolang geen postpakkettendienst naar de Koloniën is geopend, gelegenheid te geven tot verzending van grooter mon sters daarheen, dan tot nu toe is toegestaan. Voor het examen Fransch, akte b, is geslaagd de heer G. H. De Bock, te Aarlanderveen. De Koning zal na zijne terugkomst in de residentie, welke op Dinsdag a. s. is bepaald, in audiëntie ontvangen den nieuwen Chineeschen ge zant, tot aanneming van diens geloofsbrieven; het niouwbenoemde lid der Eerste Kamer jhr. Elout, en de nieuwbenoemde raadsheeren in den Ploogen Raad mrs. Van Blom en Clant, ter hunner beëediging. Vanwege de afdeeling Rotterdam van de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantenkunde is eene tentoonstelling uitgeschreven van planten, bloemen, bol- en knolgewassen, bou- quetten enz., welke van 24 tot 27 April 1886 in de groote zaal der Sociëteit „Harmonie" te Rotter dam zal worden gehouden. Het programma bevat 125 nummers in 5 afdeelingen. De Raad der gemeente Haarlem heeft toe stemmend beschikt op het verzoek van de weduwe van den organist Bastiaans, dat de betrekking van organist en klokkenist der Groote Kerk te haren behoeve moge worden vervuld totdat een opvolger voor den overledene zal zijn gevonden. De heer E. F. Bruynsteen zal de organist, de heer W. H. I. Schmol- ling de klokkenist zjjn, die voor de weduwe den arbeid verrichten. De Raad bestemde 100 voor een goudlederen behangsel en verdere versiering der archiefzaal, en besloot aan de gemeente Alkmaar als vriendelijk geschenk eenige teekeningen en kopergravures aan te bieden, op de gemeente en hare omgeving be trokking hebbende. Het bii de Tweede Kamer ingekomen ontwerp, houdende wijziging van het tarief van invoerrechten, strekt om tot versterking van 's Rijks inkomsten een invoerrecht van gezaagd hout te hetfen. en de rechten op aard- en steenolie, thee en eenige vruch ten te verhoogen. Tevens bevat het eene bepaling ter verbetering der heffing van invoerrechten voor goederen, welke suiker bevatten. Het tarief wordt voorgesteld voor: amandelen per 100 kilogram op ƒ8; citroen-en oranjeschillen, geconfyte per 100 kilogram op 6, andere per 100 kilogram op 1.50; hout: gezaagd scheepsbouw- en timmerhout, ter zee met ongebroken last aan gevoerd, de kubieke meter 0.30; ander hout, met uitzondering van ongezaagd scheepsbouw- en timmerhout en van ruwe duigen op 3 percent dei- waarde; houtwerk (behalve holsblokken), vaat- en kuipwerk en duigen, geschaafd en geschikt om voor vaat- en kuipwerk gebruikt te worden op -5 percent der waarde; korinten of krenten op ƒ3; olieaard- en steenolie op 1olie, niet afzonder lijk belast, op 0.55; rozijnen, niet afzonderlijk belast op 4korent- of zwart rozijn, Samos- en Deniarozjjnen op 0.25; sukade op 6; thee op 40vijgen op ƒ2; vruchten(alle versche of gedroogde boomvruchten niet afzonderlijk belast) sinaasappelen op 1.25, citroenen en limoenen op 1.25; dadels op 1.40; kastanjes op 1.20; oranjeappelen op ƒ1, alles per 100 kilogram; andere vruchten op 5 pCt. der waarde; gezouten of ingemaakte in brandewijn, azijn of pekel op 10 pet. der waarde; in stroop of suiker ingemaakt per 100 kilogram op 18. De vermeerdering der inkomsten van den Staat door de voorgestelde maatregelen wordt geraamd voorinvoerrechten op hout op 200,000ver hooging van het invoerrecht op aard- en steenolie op 300,000; verhooging van het invoerrecht op thee op 300,000; verhooging der invoerrechten op vruchten op 200,000; totaal 1,000,000. In eene te Wije gehouden vergadering van de afdeeling „IJseloevers der Geldersch-Overys. Maatschappij van Landbouw" werd door den pre sident, den heer W. G. Boele, boter vertoond, bereid van melk van de koeien zijner boerderij op „Jacoba-Hoeve" te Wapenveld, uitsluitend gevoe derd met ingekuilde maïs en rogge. Eenparig werd verklaard, dat de botor buitengewoon zuiver was en heerlijk van smaak. De boter is bereid door den landbouwer H. Post te Heerde; 60 liter melk hebben bijna 2 kg. boter opgeleverd. Het is geble ken, dat de opbrengst grooter is, dan wanneer er met hooi en koeken gevoederd wordt. Door wijlen den heer A. Stellingwerf, te Am sterdam overleden, is voor de verfraaiing van het Vondelspark aldaar 115,000 in 2'/a pet. en aan het kinderziekenhuis in de hoofdstad 15,000 in 3 pct's. inschrijvingen op het Grootboek gelega teerd, beide echter belast met vruchtgebruik. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis dat 's Rijks Museum te Amsterdam- op Vrijdag 1 Januari 18S6 voor het publiek zal ge sloten zijn. Tot nadere beschikking is de werving voor adjudanten-onderofficier-kwartiermeester bij het Oost- Indische leger weder geopend. De off. van gez. 2de kl. by de zeemacht dr. P. Broekhoff Jzn., uit O.-I. in Nederland terugge keerd, is op non-activ. gesteld. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag 29 December a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Prins Alexander" van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 24 December te Southampton; de „Soerabaia", van .Java naar Rot terdam, arriveerde 24 December te Suez; de „Gel derland", van Rotterdam naar Java, vertrok 24 December van Southampton; de „Zuid-Holland", van Java naar Rotterdam, passeerde 24 Dec. Sagres. Z. M. heeft benoemd tot lid der commissie van administratie over de gevangenissen te Utrecht, den heer F. H. Collijn, lid van den raad dier ge meente; den Isten luitenant H. Hering, van het 6de reg. inf., op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op 1098 'sjaars; bij het wapen der infanterie benoemd: by het lste regiment, tot kapt., den lsten luit. C. Roelants, van het 2de reg.bjj het 2de reg., tot eersten luit., de tweede luitenants J. Van Delft en L. .J. H. Hab- bema, resp. van het 4de en van het 8ste reg.; bij het instr.-bat., tot eersten luit., den tweeden luit. J. T. Rijkens, van het corps; by het per soneel van den geneeskundigen dienst der land macht benoemd tot officier van gezondheid der 2de kl., den student in de geneeskunde (arts) C. A. J. Krol; met ingang van 1 Januari 1886 aan J. C. Noorduvn, commies der posterijen van de vierde klasse, op zijn verzoek, ontslag verleend uit 's Rijks dienst en met ingang van 16 Januari 1886 benoemd tot commies der posterijen van de vierde klasse F. Van Twisk, thans surnumerair der posterijen. Gemengd Nieuws. Den avond vóór Kerstmis had eene dienstbode om halfacht het ongeluk nabij het Ra penburg in den Vliet te geraken. Een voorbijgan ger mocht niet eer het genoegen smaken haar be houden op het droge te brengen dan nadat hij door eene in de nabijheid wonende jonge dame in zjjne menschlievende pogingen was gesteund. Evenals andere jaren is hier het Kerstfeest dit jaar weer, in verband met zijne be- teekenis, op waardige wijze gevierd geworden. Verschillende godsdienstige instellingen, met bijdra gen van particulieren, hadden het tot een werkelijk schoon en verheven kinderfeest gemaakt met al die rijk beladen en schitterende kerstboomen. Ook het inwendige der Stadszaal bood een fees telijk aanzienin de zaal, welke, zooals gewoonlijk, helder verlicht was met een drietal gaskronen, was voor deze gelegenheid nog eene extra-verlichting aangebracht, en wel door een tweetal kerstboomen, welke van onder tot boven met brandende kaarsen waren voorzien en waartusschen tal van rozen, vlaggetjes en slingers waren bevestigd. Toen de aan zienlijke schare kinderen zingende de feestzaal was binnengekomen, sprak dr. H. G. Hagen in lieve bewoordingen de kleinen aan. Na nog een paar kerst liederen gezongen te hebben, welk gezang begeleid werd door orgelmuziek, maakten de kinderen klas- sengewijs eene wandeling door de zaal en langs de tafels, waar de prjjzen waren uitgestald, welke hun dien avond zouden worden uitgereikt; inmid dels werden zij op eenige versnaperingen onthaald, waarmede een aantal dames zich onledig hielden. Vóórdat de kinderen de zaal verlieten, verscheen nog dr. Bejjerman in de zaaltoen richtte dr. Hagen nogmaals het woord tot de Zondagsschool-bezoekers van het Ned. Protestantenbond. Na het eindigen zijner toespraak werden de dames dier school met een driewerf: „Lang zullen ze leven!" begroet. Het oudere publiek riep daarna den spreker een „Lang zal hij leven!" toe. De zaal was, zoowel be neden als op de gaanderij, als het ware eivol! Maar ook van elders kan met waardeering worden melding gemaakt. Zoo was op het Loo een kerstboom opgericht voor de Prinses en waren de kinderen van veie ingezetenen daarbij uitgenoodigd. De eigenaren der manufacturen-magazijnen „De Volksvlijt," Galerij 1 en 47, te Amsterdam, hielden als eene kleine tegemoetkoming op Kerstmis eene uitdeeling, van kleedingstukken enz. voor vrouwen en kinderen. Zij hadden tot dat doel 500 genum merde bons beschikbaar gesteld, waarvan elke het recht gaf op een kleedingstuk of iets derge lijks, zooals dekens, tricot-vesten, doeken, winter- rokken enz., alles van goede hoedanigheid. Op heden, den 2den Kerstdag, en morgen, Zon dag, kunnen de voorwerpen worden afgehaald. Tevens zal er alsdan een Kerstboom ontstoken en den kleinen houders of houdsters van bons nog eene versnapering worden uitgereikt. Gaarne ge- looven we «lat het aan het „D. v. N." aangenaam is de aandacht te vestigen op deze menschlie vende daad. In de wachtkamers van de Oosterspoor te Hil versum en te Utrecht zijn kerstboomen geplaatst, behangen met geschenken, waarvan men, door een lot in de tombola te koopen, de gelukkige winner kan worden. Door drie jonge kunstenaars, de dames Etha Fles en "VVally Moes en den heer J. P. Veth, die in het hotel Hamdorff, te Laren (N.-H.), zijn gelo geerd, is naar wjj in het „Nieuws" lezen - aan ongeveer 300 kinderen een aldaar zelfs onge kend feest bereid. Een der schoollokalen was door hen herschapen in een bazaar, welke, door sierlijk heid van uitstalling en door rijkdom aan degelijke voorwerpen, menige steedsche inrichting van dien aard overtrof. In het midden prijkte een groote kerstboom met allerlei fraaie voorwerpen, flikkerend en flon kerend onder zooveel brandende kaarsen, als er kinderen tegenwoordig waren. Behalve deze ge schenken ontvingen alle kinderen ook dien avond chocolademelk, brood en koek. Geen wonder dat de opgetogen jeugd herhaalde lijk onder daverend handgeklap en gejuich hare dankbaarheid betoonde aan de drie kindervrienden, aan wie z\j als huldeblijk bloemruikers en bloem kransen aanboden.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2