juc?*-::.*,-SAV.-? +.-_:+-1^ ■V.^.'.-.^^-^^-ó.: urv:;vt-x." - rl; -.;■ v.-."•-2.^- - - •- onvoldoenden postdienst ten plattelands, speciaal te Wassenaar, Hillegom, Sassenheim enz., en ver zocht hij den minister van de stoomtrams gebruik te maken voor het brievenvervoer in de kleine gemeenten. De geldquaestie staat bij brievenvervoer op den achtergrond. Ook drong hy aan op nog meerdere maatregelen om ook ten plattelande de Zondagsrust te hand haven voor de postbeambten of verbetering van bezoldiging der lagere beambten. De heer Reekers kwam op tegen het voorrecht toegekend aan gediplomeerde leerlingen der hoogere burgerschool bp de toelating tot leerling-telegrafist. De heer Van Gennep wees op de Chineesche ge woonte, dat wij als port naar de Oost dubbel zoo veel betalen als naar andere koloniën van vreemde mogendheden. Niettegenstaande de hier aangenomen motie is de zaak onveranderd gebleven. De minister betuigde den heer Van Wassenaer dank voor den lof, welken hy aan de werkzaamheid van de administratie der posterijen en telegrafie heeft toegezwaaid. Waar billyke overeenkomsten met maatschappijen te sluiten zyn voor het brie venvervoer, zal dit niet nagelaten worden. Reeds werden op verschillende plaatsen de stoomtrams gebruikt voor het postverkeer. De toepassing der Zondagswet wordt met de meeste nauwgezetheid in overleg met gemeente besturen betracht. Er zijn by hem overwegingen aanhangig om de bezoldigingen der lagere postambte naren eenigszins te verbeteren. In de examens voor de telegrafie is zeker heel wat te veranderen, maar bevoorrechting, zoo zij bestond, bestaat in zeer ge ringe mate. De zaak, waarover de heer Van Gennep zich beklaagde, is zoo vreemd niet. In Engeland en Italië bestaat dezelfde regeling als hier. Alleen Duitsch- land en België doen niet als wij, maar die hebben geene koloniën. Bij de eerste postconventie was be paald, welk port koloniale mogendheden van hunne bezittingen zouden heften. Dat verlaging van port aanzienlijke vermeerde ring van brievenvervoer ten gevolge zou hebben, kan hij zich niet voorstellen. Uit den aard der zaak is het een beperkt publiek, dat met Indië corres pondeert. Do heer Van Delden bracht rapport uit over het adres van den heer Domela Nieuwenhuis, betref fende de weigering der rechtspersoonlijkheid aan de Vennootschap „Walhalla." De commissie stelt voor de inlichtingen onder dankbetuiging voor ken nisgeving aan te nemen. Over die conclusie zal nader worden beraadslaagd. De Kamer is daarop tot nadere bijeenroeping gescheiden. Genieiij;d IN" i e u \v Het gerechtshof te's-Gravenhage heeft heden C. Q. v. L., gewezen politie agent te Delftshaven, ter zake van moedwilligen manslag gepleegd op den sjouwer De V. aldaar, veroordeeld tot 3 jaren correctioneels gevangenisstraf. De Delftscho wonderdokter, alias steendrukker K., die zyn vak uitoefende door het met succes verrichten van kunstbewerkingen op de beurzen van eenige ingezetenen te Delft en Dor drecht woonachtig, is, wegens het brengen van die oplichtersvisites, heden door de Haagsche recht bank betaald met 6 maanden celstraf. De besteller der H. IJ.-S.-M. te Helder, C. v. d. H., is gisteravond by het vertrek van den laatsten trein aan het station plotseling ineengezakt. Een spoedig daar ter plaatse ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Te Hamm vermoordde gisteren zekere Muckelmann zijn vrouw en vijf kinderen. De dader, hoog van rug, is gearresteerd. Als aan leiding wordt de minder goede verstandhouding tusschen hen opgegeven. Een ontzettend drama werd Vrijdag- avond afgespeeld in eene restauratie in de Schlegel- strasse te Berlijn, waar een orchestrion eiken avond tot vermaak der bezoekers allerlei deuntjes laat hooren. Een fatsoenlijk gekleed man, van ongeveer '28 jaar, had aan een tafeltje plaats genomen, waar aan reeds een ander gast zat met wion hy een gesprek aanknoopte, en er toen over klaagde dat zijne vrouw van hom weggegaan was. Het orchestrion speelde juist eene vroolijke pot pourri toon deze byna ten einde was, trok de ver laten echtgenoot, die onder het praten haastig twee cognacjes gedronken had, plotseling eono revolver uit den zak, zette den loop in den mond en vuurde vóór dat zijn van schrik verstijfde buurman aan het tafeltje hem kon tegenhouden. De zelfmoorde naar stortte, terwyl een stroom bloed hem uit den mond vloeide, van zijn stoel op den grond en werd door de toesnellenden opgericht. „Dat is de schuld van mijne vrouw", kuchte de zwaargewonde nog met moeite, en verloor toen alle bezinning. Door bemiddeling der politie uit de wijk, werd hy naar het hospitaal overgebracht. Een kuiper, te Par ij s woonachtig, die zijn leven moede was, kwam op het denkbeeld, door zich uit een dakvenster op de straat te wer pen, van het leven te berooven. Juist op het oogenblik dat hij zyn plan ten uitvoer bracht, be vond zich eene vrouw op de stoep voor het huis en kreeg zij den wanhopige op den rug, waardoor zij tor neer geworpen werd en den schouder brak. De schedel van den kuiper was gespleten. Naar eene apotheek gevoerd, stierf hij weinige oogen- blikken na zyne aankomst. Het lijk werd vervolgens weer naar huis overgebracht. Een moord in Ierland. Inde jaar boeken der justitie zijn weinig misdaden opgetee- kend, zoo afschuwelijk als die, welke acht jaar geleden te Castelotownrocke (in Cork, Ierland) ge pleegd werd. William Sheeinan vermoordde toen zijne moeder, zyne zuster en zijn broeder, en bleef al dien tyd ongestraft. Is het te verwonderen, dat die moordenaar zoo lang aan zijne straf kon ont gaan, nog merkwaardiger misschien is de wijze hoe de moord is aan het licht gekomen. In 1877 woonde William Sheeman met zijne moeder, zyne zuster Hanna en zijn broeder Thomas op eene hoeve, het eigendom der moeder. William wilde de dochter van James Brown, zijn buurman, tot vrouw hebben, doch de pachter, de wed. Shee man en de andere familieleden waren tegen dit huwelijk en verklaarden dat miss Brown niet haren intrek op de hoeve zou nemen. Op zekeren ochtend in de maand October, bevond zich het gezin Shee man als naar gewoonte in de gemeenschappelijke woning en het was niet bekend dat een der huis- genooten het voornemen had zich elders te ves tigen; ook was er blijkbaar geene reden waarom men zou verhuizen. Alle waren gezond en wel. In den namiddag van denzelfden dag was William Sheeman de eenige bewoner der hoeve. Wat was met de anderen gebeurd? Niemand wist het. William Sheeman, wien men vroeg waar zij gebleven waren, antwoordde dat zjj naar Amerika waren vertrokkendoch van hunne afreis was geen spoor merkbaar. Zij waren eenvoudig verdwenen. Brieven van hen werden niet ontvangen, hoewel de wed. Shoeman gewoon was geweest geregeld aan hare gehuwde dochters te schrijven. De tyd verliep, William Sheeman huwde miss Brown en bracht haar op de hoeve. In Juli 1883 werd hij door zijn landheer van de hoeve gezet en toen ver trok hij naar Australië. Allerwaarschijnlijkst zal men nu nooit meer iets van Catharina, Hanna en Thomas Sheeman hooren. In Augustus 1884 kwam een pachter, Broderik genaamd, wiens land paalde aan dat waar vroeger het gezin Sheeman woonde, tot de ontdekking dat zyn waterput, zeventig voet diep, opgedroogd was. Hy liet den put schoonmaken en op den bodem vond men de lijken der vermiste Sheemans. Hunne kleederen werden herkend en er viel niet aan te twijfelen of zij waren het. Bij een geneeskundig onderzoek bleek dat de slachtoffers een geweldigen dood gestorven en niet verdronken waren. Het water uit die bron was als drinkwater gebruikt geworden gedurende zeven jaren, dat de lijken er in hadden gelegen. Een daglooner, Duane genaamd, was met zyne vrouw en zyn zoon, in October 1877, aan het werk voor Sheeman. Hij werd door het ontdekken van de lyken op vermoeden gevat, en door angst ge dreven gaf hy eenige inlichtingen. William Shee man werd uit Auckland (Nieuw-Zeeland) naar Ierland overgebracht en gevangen gezet. Op reis legde hij tegenstrijdige verklaringen af over het lot zjjner bloedverwanten. Johan Duane was de voornaamste getuige tegen hem en gaf aan de rechtbank een verhaal zooals misschien nog nooit door de rechters was aange hoord. Hij beschreef hoe hij op den ochtend der verdwijning van de wed. Sheeman en hare twee kinderen gezien had, dat William Sheeman, verge zeld van David Brown, Thomas Sheeman met een doodelijken slag van een ijzeren werktuig op don grond wierp. Daarna zag hij de twee mannen in huis gaan, waar zij in koelen bloede de twee vrouwen vermoordden. David Brown is de broedJ van haar die Williams vrouw werd. Duano (deJ tuige) hielp toen de lyken in den veestal brengej en sloot dezen dicht. Intusschen was de melkmeid van William, zon der dat er reden toe bestond, gelast de koeien ti drenken op eenigen afstand van de schuur. Toei zij terugkwam vertolde hy haar dat de anderei waren heengegaan en dat er nu plaats was voq! zijne vrouw. Den volgenden avond gaf William Sheeman eei muziekpartytje, waarbij miss Brown en haar bros der tegenwoordig waren. David Duane, zoon va] John, door de muziek aangetrokken, kwam ook en nam onder het venster plaats. Om 11 uren werde] de lichten uitgedaan, maar David zat nog ondei het venster en toen zag hy hoe William SheemaJ met David Bourne en nog een man, dien hjj nil] kent, de lijken uit de schuur namen op eene ka] naar den put brachten en ze daarin wierpen. Toen zeven jaren later de misdaad ontdekt va] geworden trachtte James Brown, Williams schoon] vader, zich het leven te benemen. De bedrjjverJ van den moord zijn ter dood veroordeeld. Telegram rn n. BRUSSEL, 23 December. In het begin van Nov waren uit Zanzibar verontrustende geruchten ovei graaf Pfeil en zijne reisgenooten der Duitsche ex peditie, welke het Wahehegebied bereist, verbreid Op denzelfden tyd ongeveer keerden luitenant Schmiü en dr. Henschel uit het binnenland, beiden veil wond, naar de kust terug. Henschel begeeft ziel naar Europa, doch Schmitt is onder geneeskundig behandeling in het hospitaal te Zanzibar acliteij gebleven. WASHINGTON, 23 December. Het Congres ii tot 5 Januari a. s. verdaagd. VENETIË, 23 December. Sedert gisteren zjjj twee cholera-gevallen voorgekomen, één in de stat zelve en één op het platteland. LONDEN, 23 December. De Italiaansche vlag ij in de naburige dorpen van Massowa gehesched Men zegt dat de koning van Abessinië daarovel zeer ontevreden is. TRIEST, 23 December. Hier zyn twee cholera gevallen met doodelyken afloop voorgekomen b| personen, waarvan de een kolenarbeider was d met een stoomschip der „Lloyd" uit Venetië his gearriveerd. POTSDAM, 23 December. Luidens het hedenj voormiddag uitgegeven bulletin heeft prins Wilheln een zeer goeden nacht gehad. Sedert gisteravond is de koorts geweken. De eatharrale aandoeningen zijn aanmerkelijk minder. WEENEN, 23 December. De ziekte, waaraaj graaf Taaffe lijdt, zyn de pokken, hetgeen tot hedefl werd ontkend; het heet nu dat de ziekte minde hevig is en dat verbetering is waar te nemen. I De keizerlijke familie en die van den krooiJ prins blijven met het Kerstfeest en Nieuwjaar tj Gödöllö, waarheen, volgens bericht, ook de graal Kalnoky is vertrokken. De Maltezer orderleden zijn uit Servië, na eenj afwezigheid van drie weken, hier teruggekeerd. I De benoeming van een militair gerechtsiiul in Servië wordt als een bewijs aangezien dat de rad] cale party in het leger teekenen van leven begin] te gevenmen zegt dat reeds soldaten uit Valjewj gevonnist zyn. Tot president van dat gerechtshol is Milutin Jovanovitch benoemd, wiens degradatil zooals men weet, van Servische zijde gemeld werl PIROT, 23 December. Onder de tegenwoordig] inwoners, die gedeeltelijk genegen waren voor dj Bulgaarsch gezinde manifestation, heerscht nu dj grootste ontsteltenis, omdat zij eene wraakoefeninl van de Serviërs daarover vreezen. Vele inwonen schijnen het voornemen te hebben zich by de Bul gaarsclie troepen aan te sluiten, daar de vrees del inwoners werkelijk niet ongegrond blijkt te zijl Heden vertrok reeds een Bulgaarsch regiment naJ Sofia, waar vorst Alexander Zaterdag met eenj divisie zyn intocht zal houden. BUCHAREST, 23 December. De Russische gen] raai Voicikow is hier aangekomen en dadoLj] naar Giurgewo doorgereisd, waar hij een ja'-l van vorst Alexander afwacht. Volgens gerucht! brengt dit een schrijven aan keizer Alexander ov® NIEUW-YORK, 23 December. Al de mark'! zullen gesloten zijn op Kerstdag en Nieuwjaar11"-! De katoen markt zal gesloten zijn op 26 Ppl 1 op 2 .Jan. a. s. ..I Do goederen-markt zal op 26 Dec. gesloten nl

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2