Dit Dimmer bestast uit Twee Blades. N°. 7930. J3on<leïo<la^; £2-4: ^>eeenal>eiï A°. 1885. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzonder,ag van J!'on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 23 December. LAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1C regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het in 0*8- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Aan den gemeenteraad is door den lieer J. D. F. J. Werner, stukadoor, een adres gericht, waarin hij te kennen geeft dat hjj met de gemeente in onderhandeling wenscht te treden, om den tuingrond, gelegen in de Boomgaardsteeg achter de Nieuwe Sociëteit alhier, aan hem te willen verkoopen, of op dezelfde voorwaarden, welke de Leidsche Bouw- vereeniging in de Gortestraat alhier, eertijds heeft gekregen, ten einde daar arbeiderswoningen te plaatsen. Mocht de Raad niet besluiten, het terrein aan hem, adressant, ondershands te verkoopen, zoo wenschte hij, daar het nu doelloos ligt, met het oog op de werkeloosheid, dat de Raad alsdan moge besluiten, het zoo spoedig mogelijk in publieke veiling te brengen. Met de comm. van fabricage zyn B. en Ws. echter van oordeel dat liet niet wenschelijk is den bedoel den aan de gemeente behoorenden grond te ver koopen, omdat daarvan voor gemeentelijke doel einden kan worden gebruik gemaakt. - De commissie van financiën heeft geene be denkingen tegen den staat vermeldende de per sonen, die in den loop van het jaar de gemeente verlieten of overleden zijn en in de plaatselijke directe belasting voor 1885 waren aangeslagen. Zjj geeft derhalve in overweging de voorgestelde af drijving en restitutie te verleenen. - Ten gevolge van het aan mej. A. C. De Visser verleend eervol ontslag uit hare betrekking van derde onderwijzeres aan de Meisjesschool der 2de klasse, op eene jaarwedde van f 550, vermeerderd met f 100 voor het geven van onderwijs in de Fransche taal en met f 50 voor de akte voor de gymnastiek, is er eene vacature, ter vervulling waarvan de volgende voordracht is opgemaakt: A. M. Middelkoop, onderwijzeres aan de school 3de klasse No. 2 alhier; E. Groothoff, onderwijzeres te Haaften, en A. M. L. Buyze, onderwijzeres te Krim pen a/d Lek. - Na overleg met de commissie van fabricage geven B. en Ws. in overweging te besluiten tot den verkoop ter rooiing van eenige doode of zieke boomen, staande opKaiserstraat, Stationsweg, Rynsburger Singel, Haarlemmervaart, Nieuwe Beestenmarkt, Boommarkt, Apothekersdjjk, Stillen Rijn, Botermarkt, Zonneveldsteeg, Pieterskerkstraat hoek Pieterkerk-Koorsteeg, Raamsteeg, Geeren- gracht, Levendaal, Oude Heerengracht, Oranjegracht by de Oosterkerk, Oude Vest bij de Bakkersteeg, I.eiderdorpschen weg (lage zijde) en Beestenmarkt. - Van do ruim 100 sollicitanten zyn op do voordracht voor de vacature van secretaris van het hoogheemraadschap Rijnland (jaarwedde f 2500) geplaatst mr. Egbert De Vries en mr. Ch. M. Dozy. - De kinderen der Zondagsschool„Laat de kinderkens tot mij komen", vierden gisteravond in de Zaal Noordeinde het Kerstfeest. In opgewekte stemming waren tal van kleinen derwaarts geko men; ook waren er verscheidene ouders ter plaatse aanwezig. Na het zingen van eenige Kerstliederen werden de kleinen op chocolademelk, taartjes en krentenbroodjes onthaald, hetgeen niet weinig tot de feestvreugde medewerkte. Vóórdat men de Zaal verliet werden den kleinen bovendien nog prijzen uitgereikt, waarvan het meerendeel bestond in boekjes, strekking hebbende op deze feestgelegenheid. - Mej. P. J. Ravesteyn te Rotterdam is benoemd tot onderwijzeres aan eene bijzondere school voor meer uitgebreid lager onderwijs te Leiden. - Hedenmiddag ontvingen we per Nederlandsche mail de Indische bladen van 19 en 20 November. - De openbare les van de leerlingen der Muziek school der Maatschappij voor Toonkunst te Leiden nam hedenmiddag om één uur een aanvang met de lagere klassen. De Stadszaal was door de ouders en verdere belangstellenden zeer goed bezet. De wijze waarop door de kinderen, zoowel wat de zang-, als wat de piano-, viool- en violoncel-no m- mers betreft, proeven hunner vorderingen en be kwaamheden werden afgelegd, werd bij herhaling zeer toegejuicht. Hedenavond om zeven uren komen de hoogere klassen aan de beurt. Tot deelneming aan den op 23 Januari a. s. te Haarlem te houden nationalen schermwedstrijd heeft zich ook aangemeld de Leidsche vereeniging „Sparta." Tweede Kamer. Bij de heden gehouden interpellatie van den heer Bahlmann verklaarde de minister dat eene tijdelijke exploitatie van het baanvak Amersfoort Kesteren werd voorbereiden dat daardoor niet geprejudideerd zou worden op latere wettelijke regeling betreffende het verkeer Amsterdam Nijmegen. De spoorwegbegrooting werd aangenomen nadat de minister aan den heer Heldt beloofd had speciaal te zullen onderzoeken de verwarming van de 3de- klasse-wagens. Eene onteigeningswet voor den spoor weg Maassluis Hoek van Holland is spoedig te wachten. Ingekomen is een wetsontwerp tot wijziging van het tarief der invoerrechten, strekkende tot heffing van rechten op petroleum, gezaagd hout en zuid vruchten en tot verhooging der rechten op thee, zoomede een wetsontwerp tot uitbreiding der vrij stellingen van het patentrecht. Ook het Hoofdstuk Waterstaat is aangenomen. Bjj koninklijk besluit is de minister van water staat, handel en nijverheid gemachtigd, als proef, de Rijkstelegraaf beschikbaar te stellen voor het overbrengen der namen van hen, die zich daartoe op 31 December 1885 en 1 Januari 1886 aanmelden tegen een vasten prjjs van 10 cents voor iederen naam. Voornoemde minister heeft, tot verzekering van den goeden gang van den gewonen telegraafdienst, dienaangaande de volgende voorwaarden gesteld: De nieuwjaarskaarten worden uitsluitend bij de Rijkstelegraafkantoren aangenomen en kunnen alleen gericht zijn aan geadresseerden in plaatsen, waar Nederlandsche Rijkstelegraafkantoren zijn gevestigd. Bezorging buiten den gewonen bestelkring der kan toren van bestemming vindt niet plaats. De aanbieding van nieuwjaarskaarten zal, behalve op 1 Januari, ook kunnen geschieden op 31 Decem ber aanstaande. De kaarten mogen alleen den naam van den geadresseerde en diens woonplaats, alsmede den naam van den afzender bevatten, zonder toevoeging van de letters „p. f." of dergelijke. Aanduidingen van den afzender of de afzenders, zooals „Smit en familie," „de heer en mevrouw Prins," „Willem en Mina," alsook de bijvoeging van den zooveel mo gelijk verkorten titel des afzenders, zoo dit verlangd wordt, zijn geoorloofd. De naam der plaats van afzending wordt ambtshalve medegeseind. Formulieren voor het schrijven der kaarten zjjn ten dienste van het publiek bij de Rijkstelegraaf kantoren beschikbaar. Aanbieding op de gebruike lijke naamkaartjes of op losse minuten is intus- schen niet verboden. De prys van elke nieuwjaarskaart is tien cent, onafhankelijk van het aantal woorden. De aflevering ter plaatse van bestemming, ook van de op 31 December aangeboden kaarten, ge schiedt indien eenigszins mogelijk, op 1 Januari, zonder omslag en zonder ontvangbewijs te vorderen. Gistermorgen trokken te Amsterdam de jon gelui van het gymnasium, voorafgegaan door Son- neman's kapel, in optocht naar het nieuwe gebouw, langs den voorgeschreven weg. Ongeveer dertig der leerlingen, de zoogenaamde „schutters", hadden geweren en droegen mutsjes met de stadskleuren. In den stoet werden vaandels en borden met op schriften gedragen en twee groote vaandels. In het prachtige gebouw, op de Weteringschans, werden de genoodigden ontvangen en naar „de Aula" geleid, welke zich langzamerhand vulde. Onder de aanwezigen waren vooreerst burgemeester en wethouders en vele leden van den gemeente raad, het college van curatoren, leeraren van het Gymnasium en van andere inrichtingen, en natuurlijk al de leerlingen, die telkens uiting gaven aan hunne feeststemming, wanneer er gelegenheid was om te applaudiseeren. De Regeering was vertegenwoordigd door den referendaris van onderwijs. De burgemeester nam het woord en heette met eenige welgekozen woorden de aanwezigen welkom in dit nieuwe gebouw. Daarna sprak nir. Waterschpot Van der Gracht, als president van het College van curatoren, waarna prof. dr. v. d. Es, de rector, de openingsrede hield. De genoodigden deden daarna een rondgang dooi de verschillende lokalen, wier doelmatige en ruime inrichting algemeen bewonderd werd en den bouw meester J. Bernhard Springer alle eer aandoet. Het stoomschip „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Port-Said en vertrok 22 December van daar. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw, den majoor PI. T. Schalken, van den staf der genie, eerstaanwezend-ingenieur te Amsterdam. Gcjaeagd Nieuws. Ben manspersoon, genaamd K., werd gisteren door een anderen man, genaamd F. H. S., een duw gegeven, ten gevolge waarvan laatstge noemde tegen den grond is gevallen, waarbjj hij aan voorhoofd en lippen is verwond, terwijl hij daarna onder geneeskundige behandeling is gesteld Hedenmorgen om acht uren is op de Beestenmarkt eene koe zoodanig wild geworden, dat het noodzakelijk werd geacht dat dier af te maken, waartoe het werd overgebracht naar den stal van zekeren K. in de Vestestraat, waar het is geslacht. De sluiting der jacht op klein wild voor Noord-Holland is bepaald op Donderdag 31 December 1885 met zonsondergang. Het verkoopen, te koop uitstallen en vervoeren van wild zal uiter lijk tot en met den 14den Januari 1886 mogen plaats hebben. Den 2 1sten dezer is te Haarlem mermeer afgebrand een huis van A. Van Walsteijn aan den Spaarnwouderweg B 26. Oorzaak onbekend. Verzekerd te Oud-Karspel. Do heer A. M. P., drogist in de Joden- breestraat, te Amsterdam, ontdekte gistermorgen dat hy met den gowonen sleutel zjjne secretaire niet kon openen, waarin hij nog den vorigen avond eenig geld en een bankbiljet van f 60 had gebor gen. Toen met behulp van den smid de secretaire geopend was, bleek dat het bankbiljet verdwenen was. De politie der 3de sectie, met dit feit in kennis gesteld, heeft tevergeefs naar den dader gezocht. Vermoe delijk is de diefstal geschied op een oogenblik, dat de meid de deur open had laten staan. Gister voormiddag verliet te Rot terdam eene vrouw hare kamer, gelegen in een pand aan de Lange Warande, om in de buurt eene boodschap te gaan doen. Twee kinderen, één van 3 jaar en één van 16 maanden, bleven alleen achter. Terugkomende vond de vrouw het vertrek vol rook, hot oud-te kind (een jongetje), met brand wonden bedekt en waarschijnlijk door den rook ge-

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1