N°. 7926. Zaterdag 19 I>ecemt>er. A0. 1885. feze (Qourani wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. leiden, 18 December. IDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regela 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Qrootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoas- eeeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. Heden promoveerden aan de universiteit alhier de volgende heeren: J. W. Mulder, geb. te Bathmen, tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.„Bijdrage tot de kennis van den rechtstoestand der Marken, in het bijzonder van die in Overijsel." L. J. Veening, geb. te Almeloo, tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get. „Eenige opmerkingen over de artikelen 149-165 der Provinciale Wet." C. Veth, geb. te Dordrecht, tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get. „Eenige vragen betreffende het kort geding voor den president der arrondissementg-rechtbank." D. E. Siegenbeek Yan Heukelom, geb. te Poede rooien, tot doctor in de geneeskunde, met academisch proefschrift, get.: „Pathologisch bindweefsel." Door het bestuur van de afdeeling Leiden van de Nederlandsche Pensioenvereeniging voor werklieden is vergunning verzocht om het lokaal boven de Waag des Maandags-avonds van 8 tot 9 uren te mogen gebruiken voor het innen der pre miebetalingen, daar de fondsen niet toelaten eene zaal te huren en het bovengenoemde lokaal door zijne ligging in het centrum der stad uitnemend daarvoor geschikt is. Vermits het benedenlokaal van de Waag op Maandag-, Dinsdag- en Woensdag-avond beschikbaar is gesteld voor vrijwillige oefeningen van de schut terij en wel mede op hetzelfde uur als door adres sant is aangevraagd, zou, volgens B. en Ws., de inwilliging van het verzoek tot bezwaar aanleiding moeten geven, aangezien de leden van de Pensioen vereeniging het lokaal, waar de oefeningen der schutterij plaats hebben, zouden moeten passeeren om het bovenlokaal te bereiken, waardoor alleen de geregelde oefeningen allicht zouden kunnen worden gestoord. Intusschen heeft de waarnemende commandant der schutterij zich met de meeste welwillendheid bereid verklaard om, zoo noodig, de oefening van Maandag-avond te bepalen op Donderdag-avond, waardoor het bezwaar zou worden opgeheven. Het komt B. en Ws. voor dat, ten gevolge van die verschikking, de gevraagde vergunning kan worden verleend onder de gewone voorwaarden dat kosten van vuur en licht en de eventueele schade aan gebouw of meubilair toegebracht, komen voor rekening van de gebruikers, waartoe B. en Ws. de vrjjheid nemen te adviseeren. Niet wenscheljjk achten zjj het in dit geval om betaling te vorderen voor het gebruik van het lokaal, omdat het hier eene vereeniging voor werklieden betreft, en het ongetwijfeld van het meeste belang is dat de kosten, aan het innen der premiebetalingen verbonden, niet meer dan dringend noodzakelijk is, worden verhoogd. Ten gevolge van het overlijden van de heeren mr. J. De Wal en -J. Groll zijn twee vacaturen ontstaan in het Curatorium der gemeente-instelling voor de opleiding van Oost-Indische ambtenaren. Ter vervulling van die vacaturen dragen B. en Ws. voor de heeren dr. M. J. De Goeje en F. Beyerinck. Ter benoeming van een leeraar in eene der Poly nesische talen aan genoemde inrichting wordt aan bevolen de heer L. K. Harmsen, Oost-Indisch ambtenaar. De commissie van financiën heeft geene be denkingen tegen de voordracht van Burg. en Weths. tot het doen van af- en overschrijving op de begroo ting voor den dienst van 1885 tot een bedrag van f 12,036 en zulks tot verhooging van enkele artikelen, waarvan het gebleken is dat de uitge trokken sommen niet voldoende zijn om in de be hoeften te voorzien. By dezelfde commissie bestaan ook geene be denkingen tegen de voordracht tot het afstaan in eigendom van een gedeelte sloot langs het Deut sche Jaagpad, aan J. Yan Yeen. Ter vervulling der vacature, welke met den laat- sten dezer maand in de commissie voor de Bewaar scholen ontstaan zal door de periodieke aftreding van den heer J. A. Van Dijk, worden aanbevolen de hoeren J. A. Van Dijk en C. Francken. Ter vervulling van de vacaturen, die op denzelf den datum in de Plaatselijke Schoolcommissie zul len ontstaan door de periodieke aftreding van dr. H. G. Van de Sande Bakhuyzen, dr. H. Boursse Wils en mr. F. Was, zoomede van de vacature, ontstaan door het overlijden van dr. A. Heynsius, die ultimo dezes jaars zou zijn afgetreden, worden de volgende aanbevelingen, van twee personen, aan den gemeenteraad gedaan: lo. dr. H. G. Van de Sande Bakhuyzen en dr. E. F. Van Dissel; 2o. dr. H. Boursse Wils en dr. H. Treub; 3o. mr. F. Was én mr. N. K. F. Land; 4o. dr. Th. H. Mac Gilla- vry en F. Beyerinck. Tot bode van Rijnland, in de plaats van den eervol ontslagen bode M. Dirken, is benoemd de heer C. J. Van Erkel alhier. Mej. F. Koopmans Van Boekeren alhier is ge slaagd in het examen voor de akte A der Engel- sche taal. De Raad van Amsterdam heeft benoemd tot leeraar aan het gymnasium in het Duitsch de heer J. J. A. A. Frantzen, leeraar aan het gymnasium te Leiden. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amorika, door middel van het stoomschip „Zaandam". Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk heden, Vrijdag avond, om 10.18 beeorgd zijn. Volgens het verschenen jaarbookje voor 1886 der Chr.-Ger. Kerk in ons land, is het aantal Chr.- Ger. predikanten 302, terwijl er 14 emeritus pre dikanten zijn; er'zijn 379 gemeenten, waarvan 80 vacant. Het grootste aantal leden heeft Amsterdam met 4720, dan volgen Rotterdam met 4495, Hoo- geveen met 2300, Leiden met 1900, Urk met 1739, Kampen met 1700 en's-Gravenhage met 1600 leden. Het aantal Chr.-Ger. gemeentescholen bedraagt 78. De Theol. School te Kampen tolt 74 studenten, waarvan 13 in het laatste studiejaar. In de avondzitting der Tweede Kamer van gisteren verklaarde de minister van financiën dat eene wijziging van de regeling omtrent het mini mum van trek kon wachten tot eene herziening der wet op den accijns van gedistilleerd. Het ontwerp tot verlenging gedurende een jaar van de 3 verhooging van den accijns op gedis tilleerd is aangenomen met 48 tegen 13 stemmen. Ook is aangenomen met 51 tegen 12 stemmen het ontwerp tot verhooging en uitbreiding van het zegelrecht op effecten, nadat met 39 tegen 24 stemmen was aangenomen een amendement-Kolk man om het recht voor de rechte linie onveranderd to laten, maar alleen het recht in do zijdlinie te verhoogen met heffing van opcenten in beide liniën. Dit amendement was door de hoeren Gleichman en Van der Loeff bestreden omdat zij er een ge vaarlijk precedent in zagen, met het oog op latere indiening eener inkomstenbelasting, en omdat zjj den minister niet krachtig genoeg vonden om be zuinigingen aan te brengen. Door de aanneming van dit amendement zal de opbrengst circa 4 ton hooger zijn. Bij het ontwerp tot verhooging en uitbreiding van het zegelrecht op effecten is met 59 tegen 15 stemmen verworpen een amendement-Bahlmann om het zegelrecht op effecten te bepalen op 10 cents per f 50 in plaats van vij f cents. Door overneming van een amendement-Corver Hooft is de mogelijkheid geopend voor particulieren om het effectenzegel zelf te voldoen door opplak king van een plakzegel. Het geheele ontwerp is aangenomen met 63 tegen 3 stemmen. Alsnu werd voortgezet het debat over het hoofd stuk Financiën. Aangenomen is met 42 tegen 16 stemmen een amendement-Gleichman c. s., waardoor belet is dat de nieuw te benoemen betaalmeester te 's-Graven- hage verplicht zou worden tegen f 3000 huur te gaan bewonen een nieuw te bouwen kantoor naast het agentschap van de Nederlandsche Bank in het Noordeinde. De discussie is gevorderd tot art. 18. Heden, Vrijdag, voortzetting. De heer Schaepman heeft verlof gekregen den minister van binnenlandsche zaken Zaterdag of Maandag eenige vragen te doen omtrent de be noeming van een burgemeester van Andel, opge nomen in de Staatscourant van heden. Ds. D. Snijder, pred. bij de Evang.-Lutli. ge meente te Bodegrave, heeft het beroep bij de Herst.- Evang.-Lutli. gemeente te Gorkum aangenomen. Beroepen is te Aarlanderveen ds. J. Ozinga, predikant te Idsegahuizen. Tot diakenen der Ned.-Hervormde gemeente van Zoetermeer en Zegwaard zijn gekozen de heeren J. Sentel te Zoetermeer en J. Rjjsdijk te Zegwaard. Het zanggezelschap „Door oefening en uit spanning" te Aarlanderveen, is voornemens den eersten Kerstdag, 's avonds, in de Ned.-Herv. kerk aldaar eene openbare uitvoering te geven, onder leiding van den heer R. Kars Van de Stouwe, van Nieuwkoop. Naar men verneemt, is de kapt. J. Van dei- Meer, van het 1ste, naar het 4de reg. inf. overgeplaatst. Men meldt uit Amsterdam dat aan de firma Kruyff en Schouten de bouw der Deli-bierbrouwerq aan de Weesperzijde aldaar is opgedragen voor f 209,9^6. De gemeenteraad van Rotterdam heeft gisteren goedgekeurd het voorstel van B. en Ws. om met 1 Mei 1887 de vergunning der gasfabriek tot het hebben van buizen in stadsgrond in te trekken, en tevens besloten thans tegen dien datum ook het contract met de Imperial Continental Gas-As- sociation nopens de straatverlichting op te zeggen. Met het stoomschip „Gelderland" zal 19 Dec. a. s., 's morgens te halftien, een brievenmaal worden ver zonden uit Rotterdam naar Padang en Batavia. Door den minister van koloniën is de heer •J. Leijen tor beschikking van den gouv.-gen. van Nederl.-Indië gesteld, om te worden benoemd tot onderwijzer 3de kl. voor den dienst daar te lande. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag a. s. niet plaats hebben. Bij de commissie tot herziening van de belast bare opbrengst der ongebouwde eigendommen in hot schattingsdistrict Assen zijn ongeveer 200 be zwaarschriften ingediend tegen de schatting der als typen gekozen ongebouwde eigendommen en tegen de schaal der schatting. (Asser Ort.) Z. M. heeft J. PI. Van Ouwerkerk, met 19 Dec. a. s., benoemd tot burgemeester der gemeente Andel; - met ingang van 1 Jan. a. s., aan den luit.-kol. J. T. Evers, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van militie-commissaris in Overijselden militairen student voor den geneeskundigen dienst bij de marine .T. F. Brust, met ingang van 21 Dec. a. s., benoemd tot officier van gezondheid 2de klasse bij de zeemacht; de heeren A. E. H. Lubbers en J. Jespersen, tijdelijk, dat is voor den tjjd van vijf jaren, benoemd tot officier van gezondheid 2de kl. bq het leger in Ned.-Indië den heer J. J. Rambaldo, laatstelijk resident van Pasoeroean, thans met verlof hier te lande, op zijn

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1