7925. A». 1885. Dumiiier beslaat nit Twee Bladen. December. +3 feze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. de Inteekenaren daarop behooren it nummer van het Leidsch Dagblad Tos. 193 tot 204 der Ingekomen Stuk van den Gemeenteraad. Leiden, 17 December. EIDSC DAOBLAD. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden1.10. franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- eeeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. Oilicicele Kennisgevingen. jemeester en Wethouders van Leiden :en art. 6 der Verordening van den llden November (Gemeenteblad No. 4 van 1881J; gc-n ter algemeene kennis dat tot het doen insclirij- nieuwe leerlingen voor de openbare scholen voorbereidend en voor meer uitgebreid lager wijs) gelegenheid zal gegeven worden: 'r die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onder- voor jongens eu meisjes, in het schoolgebouw aan de Vest; r die voor meer uitgebreid lager onderwijs: lste klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan arkt; klasse, voor meisjes, in het ssflioolgebouw aan mmarkt; 2do klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan [terskerkstraat 2ke klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan estraat; van den 7den tot en met den 19den December dagelijks (den Zondag uitgezonderd), van des voor- gs li a 1 f n e g e n tot negen uren, en op Maandag, g, Donderdag en Vrijdag bovendien van li al ft wee nee uren des namiddags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, den, DE KANTER, Burgemeester. 1885. E. KIST, Secretaris. en is aan de universiteit alhier de heer Corts, arts te "Wormerveer, geb. te Leiden, tot doctor in de geneeskunde, met acade- proefschrift, get.„De therapie bij chronisclien catarrh". Door don grooten kerkeraad der Evang.-Luth. nte alhier is beroepen ds. P. Van der Veen lkmaar. SDoor de te Amsterdam zitting houdende examen- issie voor het handteekenen, lager onderwijs, egelaten de heer H. D. AVassink, leeraar aan de ische Ambachtsschool te Leiden. De Haagsche correspondent, die beweert dat ene termen bestaan om een benoemd ambte- te noodzaken de kosten van zijne aanstelling oen betalen, heeft zoo schrijft men ons het hoofd gezien dat de daaromtrent vroeger bepalingen bij art. 20 der wet van 11 '1882 (Stbl. No. 92) zijn gewijzigd als volgt: e besluiten, ordonnantiën of akten, bedoeld rtikel 11 No. 1 der wet van den 16den Juni (Stbl. No. 29), worden door den betrokken jtaris of griffier, binnen twintig dagen, op ,e van dubbel recht, op het afschrift of uit- ofzoo dit ontbreekt qp de minuut gistratie aangeboden. Het recht wordt terug ven indien de post, het ambt, de bediening of ermeerdering van bezoldiging niet wordt aan- men, mits de teruggaaf wordt gevraagd bin den termijn van verjaring." 'ngezien het recht wordt geheven van do in- ten van elk bezoldigd ambt bij het rijk, de "cie,de gemeente of hot waterschap, volgt hieruit benoemde wel kan weigeren eene aanstel- te ontvangen en dan vrij blijft van legesgelden, niettemin het verschuldigde zegel- en regis- recht zal moeten betalen. Jlir. Elout Van Soeterwoude te 's-Hage, door rov. Staten van Utrecht verkozen tot lid der Kamer, heeft die betrekking aangenomen. Bij regimentsorder is aan het regiment grena- en jagers hekend gemaak^ dat de minister oorlog met veel lof gewaagt over het gedrag tenue der militairen, die de Hollandscho hug der Antwerpsche tentoonstelling bewaak - In het bijzonder wordt melding gemaakt van den tact, waarmede de commandant dier militairen, de sergeant Serruys, ten allen tijde is opgetreden, waardoor ook in het buitenland een goede dunk is verspreid omtrent liet Nederlandsche leger. Burg. en AVeths. van 's-Gravenhage hebben den heer S. J. Krijt, voormalig gezagvoerder op de groote vaart, aan den gemeenteraad voorgedragen, om voor den tijd van één jaar, ingaande 1 Januari, op eene jaarwedde van f 800, te worden belast met het zeevaartkundig onderwijs te Sclieveningen. In den Delftschen Studenten-Almanak voor 1886 wordt vermeld dat het aantal ingeschrevenen aan de Polytechnische School aldaar, over het studiejaar 1885/86, bedraagt 213 leden van het Studentencorps, 5 oud-leden en 89 niet-leden, totaal 307 studenten. Op Oudejaarsavond zal in heel Amsterdam geen enkele moderne predikant gelegenheid hebben eene godsdienstoefening te leiden. De kerkeraad, naar de reden daarvan ondervraagd en uitgenoo- digd om ten minste ééne kerk voor een modernen predikant beschikbaar te stellen, antwoordt dat zij geene andere richting mag erkennen, dan die in overeenstemming is met Gods woord en daarom met de Formulieren van Eenigheid der Gerefor meerde kerken dezer landen. De kerkeraad laat dus liever eene kerk gesloten, dan haar voor eene godsdienstoefening in modernen geest beschikbaar te stellen. Naar de „Amst. Crt." vernoemt, heeft de heer Fred. Aran Eeden een nieuw blijspel in drie be dreven voltooid. Dezer dagen is een aanvang gemaakt met het uiteennemen en afbreken van het oude orgel in de Nicolaïkerk te Utrecht, ten einde dit merk waardige stuk over te plaatsen in 's Rijks museum te Amsterdam. De heer J. C. Enthoven, te 's-Hage, zal 24 December zjjn lOOsten geboortedag vieren. Den llden Januari a. s. zal de lieer D. Has pels te Rotterdam zjjn 25-jarig jubilé als tooneel- speler herdenken. Opgevoerd wordt„Hélène de la Seiglière", het fijn geschreven tooneelspel van Jules Sandeau. Zooals men weet is de Markies een der beste creaties van Dirk Haspels. Bij do herstemming voor een lid der Provin ciale Staten van Gelderland in het hoofdkiesdistrict Oldenbroek is gekozen baron Yan Heemstra met 395 stemmen. De heer Rambonnet bekwam 287 stemmen. Tot lid der Staten van Noord-Holland is, in de plaats van den heer A7is, gekozen de heer P. B. J. Terf, burgemeester van Koog en Westzaan, met 346 van de 358 uitgebrachte stemmen, en tot lid der Staten van Friesland, district Heerenveen, mr. j H. AAL De Blocq Van Scheltinga, burgemeester van Schoterland, met 435 van de 773 uitgebrachte stemmen. Evenals er historische drama's bestaan, wil Louis Figuier de welbekende schrijver van „Les merveilles de la Science" - thans wetenschappelijke drama's invoeren. Waarom, zegt hij, kunnen de helden der weten schap niet de helden onzer drama's worden? Zijn zij geene menschen die liefhadden en leden, die vreugdo en smart hebben gekend? Kunnen zij, minder goed dan denkbeeldige personages, passen in belangwekkende gebeurtonissen Waarom dan hen niet gekozen? Het publiek leert dan tevens hunne werken waardeeren. In hoeverre Figuier geslaagd is, weten wij niet. Hij heeft een stuk, „Dénes Pépin, uitvinder der eerste stoomwerktuigen" in het Théatre de la Gaieté te Parijs opgevoerd gekregen en daar beleefde het meer dan vijftig opvoeringen. Thans heeft hij een tweede geschreven, dat hij speciaal voor Holland heeft bestemd. Plet is ge titeld „Gutenberg, de uitvinder der boekdrukkunst", waarin ook onze Laurens Coster ten tooneele ver schijnt. Het drama is in 5 bedrijven en 8 tafereelen. Deze laatste stellen voorHet vertrek uit Mainz de gieterij van Laurens Coster te Haarlem; het klooster van St.-Arbogast te Straatsburg; de pest te Parijshet drukken van den Bijbelde in neming van Mainz; Droevige dagen; Terugkeer naar Mainz. A^olgens het overzicht van het stuk is het zeer belangwekkend en schakelt het de gewichtigste gebeurtenissen, op de boekdrukkunst betrekking hebbende, goed aaneen. Het zal hier te lande wor den opgevoerd door een gezelschap onder den reeds gunstig bekenden directeur AVidiam. Ieder, die belang stelt in het tooneel en in deze nog geheel nieuwe poging om het tooneel dienst baar te maken aan de volksontwikkeling, zal onge twijfeld met verlangen naar die opvoeringen uitzien. Lukt deze onderneming, dan stelt Louis Figuier zich voor ook „Keppler in de sterrenkunde" op het too neel te brengen. Ook dat stuk is reeds gereed. CR- N.) Het stoomschip „Prinses Marie," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Padang 15 Dec.; de „Utrecht" vertrok 16 Dec. van Padang naar Rot terdam de „Madura," van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Southampton 17 Dec. Z. M. heeft met ingang van 1 Jan. a. s., ter vervanging van de op 31 Dec. a. s. aftredende en niet herkiesbare leden van den geneeskundigen raad, tot leden van dien raad voor Zuid-Holland benoemd: dr. H. Boursse Wils, te Leiden; dr. F. J. L. Schmidt, te Rotterdam; F. J. Moet, apotheker te 's-Gravenhageverleend de volgende pensioenen, als aan: J. C. Aran der Lee, verificateur lste cate gorie voor den actieven dienst der directe belastin gen enz., f 1240; A. C. L. AV. Treussart Van. Rap- pard, zich noemende en schrijvende Treussart ridder Aran Rappard, bewaarder der hypotheken enz., 3000; M. H. F. Pichot du.Plessis, ontvanger der directe belastingen en accijnzen, f 1432; AAL Schuylenburg, idem f 1627AV. Piera, commies lste kl. bij 's Rijks belastingen, 566; L. E. H. Haenen, controleur van den waarborg en de belasting der gouden en zil veren werken, f 1467; J. P. Moonen, commies 2d© kl. bij 's Rijks belastingen, f 229J. H. Heyntjes, id. lste kl., f 436; L. Houben, id. 2de kl., f 210; G. Strobos, id. lste kl., f 415; W. F. K. Boers, id., f 468; M. J. P. Dekking, id. 3de kl., f 504; D. Aran Eek, id. 3de kl., f 432; J. Yan Ree, deur waarder der directe belastingen, f 1000. Tweede Kunstbeschouwing. Mej. Pruys Aran der Hoeven behoort tot onze dames-aquarellisten, wier teekeningen zich door eene bijzonder flinke behandeling onderscheiden. Niet bloot uit beleefdheid noemen we 't eerst haar aller liefst, vriendelijk brunetje, met een korfje hulst takken aan den arm. 't Bevallige figuurtje mocht zich dan ook in eene algemeene belangstelling ver heugen. Twee teekeningen van mevr. Bilders Van Bosse, een dorpsweg met figuren en een boschge zicht, waar een stuk of wat stammen krachtig uit komen tegen herfstgetint, door de zon belicht loof, getuigen van het mannelijk talent dezer kunste nares. Een eiken tak tegen wijkend hout, wat water en een zonnige graskant, gaven W. Oppenoorth aanleiding tot een, met bewonderenswaardige zeker heid in teekening en kleur neergezet aquarel, In toon tegen de heldere lucht, waarin de onder gegane zon haar laatsten gloed heeft achtergelaten, drijft een schaapherder zijne kudde over de heuvel achtige heide. Dit eenvoudig onderwerp wist Stor tenbeker tot eene voorstelling vol aangrijpende poëzie te verwerken. Een later moment koos zich Roeripeester. De volle maan giet haar twijfelachtig licht uit over een paar molens, over een water-

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1