Het kantongerecht te Schoonhoven heeft den heer C. Van Yliet, die weigerde zijn aan slag in de kerkelijke lasten to heialen. veroordeeld tot betaling en in de kosten. Men meldt uit Grave dat gistermor gen brand ontstond in het pakhuis van den vis- scher A. aldaar; door de spoedig aangebrachte hulp bleef de brand tot dat perceel beperkt. Een ge deelte van het vischtuig ter waarde van ongeveer 300 gulden werd echter eene prooi der vlammen. Niets was verzekerd. Oorzaak onbekend. Door het uitsnijden van eene glas ruit hebben kwaadwilligen te Buitenpost zich in den nacht toegang verschaft tot het bureel van den stationschef. Gelukkig had deze de in kas zijnde gelden des avonds medegenomen naar zijne woonkamer, welke eene verdieping hooger ligt, zoo dat de dieven onverrichter zake moesten aftrekken. De Belgische sleepboot „President Kind," gisteren te Vlissingen torugkeerende van haren tocht naar Bordeaux, den 23sten November ondernomen ter overbrenging van het te Haarlem gebouwde stoombaggervaartuig „Margaux," bracht de treurige tijding aan, dat dit vaartuig gepasseer- den Dinsdag in het Engelsche Kanaal, op 20 mijl afstand van Quessand, bij stormweder door de overkomende hooge zeeën overvuld en gezonken is. De twee eenige zich aan boord bevindende man schappen zijn verdronken. Te Wij e is een schipper, die met zijn in zeer slechten toestand verkeerend scheepje op de rivier lag en met zijne vrouw en vier kinderen gebrek leed, door eenigen zijner medeschippers aan wal gebracht en van voedsel en brandstof voorzien. De boeren en burgerlui volgden dit prij zenswaardig voorbeeld en brachten nog het een en ander ten behoeve van het arme gezin bij elkaar. Tegen de roovers in Egypte worden thans strenge maatregelen genomen. TeKenehzijn 3 ter dood veroordeeld, 17 tot levenslangen dwang arbeid, 47 tot gevangenisstraf van 15 jaar tot 3 maanden. Op het perron te Hildesheim heeft een Duitsch onderofficier een soldaat doodgescho ten. De onderofficier moest den soldaat, die ge deserteerd was, naar zijn garnizoen transporteoron. Toen deze beproefde te ontvluchten en hij na herhaalde waarschuwing niet staan bleef, gaf de onderofficier vuur en raakte den soldaat in den rug, waarna hij onmiddellijk dood nederstortte. De „V o s s. Z e i t u n g" meldt dat de ka toenspinnerij, directeuren do heeren Hawkins Son, te Preston, hare betalingen heeft gestaakt. Het passief bedraagt 78,000 en het actief 01,000 pd. st. In de kliniek te Jena bevindt zich een jongen van 16 jaar, stevig gebouwd, met bruin haar, gezonde gelaatskleur, opkomenden baard, - ongeschonden gebit, maar voor het overige er uit ziende als oen grijsaard met gerimpelde huid, zoo sterk, dat de oogen byna bedekt worden door de overhangende oogleden. Die verandering is in het laatste jaar bij hem voorgekomen en prof. Rosz- bacli verklaart dit hieruit, dat de huid is blijven groeien, terwijl de groei van het lichaam was opgehouden. Dientengevolge hangt hem de te groot geworden huid als een te ruim kleedingstuk om het l\jf. Het is ongelooflijk tot welke dwaas heden men in Parijs somtijds geraakt. Eenige dagen ■geleden heeft een bkend schilder in zijne woning een bal gegeven, bij welke gelegenheid het den gelieelen avond oeging alsof een „fête funèbre" plaats vond. Het geheele huis was in eene „chapelle ardente" veranderd. De muren waren met zwart laken be hangen en hier en daar hingen zware, zilveren kwasten. Rondom eene reusachtige katafalk, waarop eene graflamp brandde, zaten de loden van een Zigeunor-kapel, die op het oogenblik te Parijs con- .certen geeftde muzikanten waren als aansprekers .-gekleed. Er werd slechts naar melodieën van Ijjk- marschen gedanst, en toen de tijd van het souper aanbrak werd een groote lijkwagen in de zaal ge rold waarop de spijzen en dranken zich bevonden. Hoewel de gönoodigde dames wisten welk karak- ter het feest zoude dragen, hadden zij er toch -.volstrekt geene rekening mede gehouden en kwa men allen in zeer lichtkleurige toilettenin den beginne waren zij eenigszins ontsteld over het weerzinwekkend decoratief, maar spoedig gewenden zy er aan en het feest moet zeer geanimeerd zijn geweest. Men zoude meenen dat de gedachte om een der gelijk onhebbelijk feost te geven, slechts in het hoofd van een gek zoude kunnen opkomen en dat niemand er op zoude verschijnen. Wat moet men echter van Parjjsche zeden en toestanden denken, als men hoort dat een geheel gezelschap zich bjj dergelijke gelegenheid amuseerde? Te Sint-Petersburg had dezer dagen de vorstin N. bij veel ongeluk tqph nog eenig geluk. Zjj reed met haren echtgenoot langs het Newski- Prospekt, en hield een doek vast, waarin zich een gouden armband en vijf groote brillanten bevonden. Eensklaps bemerkte zjj tot hare ontsteltenis, dat zjj een der slippen had losgelaten en de vijf bril lanten in de sneeuw waren gevallen. Het verdriet der vorstin was daarom des te grooter, omdat de zeer fraaie steenen eene waarde van tienduizend roebels vertegenwoordigden. Een politie-agent, die op post stond, begon onmiddellijk de sporen van de slede te volgen en het mocht hem spoedig ge lukken drie brillanten te vinden. Daarna liet hij in de nabijheid van de plek waar hij ze gevonden had, de sneeuw opvegen en die in een naburig hotel smelten; de ontbrekende steenen zijn echter niet terecht gekomen. Op de hoogeschool te Luik is thans de neef van koning Jan van Abessinië als student ingeschreven. Eenige jaren geleden werd de open bare kas te Lyons, in Kansas, bestolen en de be heerder Laurence aangeklaagd en veroordeeld als den dader. Thans heeft een geneesheer op zijn sterf bed verklaard, dat hij op zekeren nacht het ont vangkantoor voorbijkomende, daar een verdacht ge- druisch hoorde en, binnentredende, den rechterlijken ambtenaar White aantrof, die bezig was 13,000 dollars uit de kas te nemen. De dief bood den dokter 3000 dollars aan, om zyn stilzwijgen te koopenen deze nam dit aan. Thans heeft lijj een paar uren vóór zijn dood het geheim verklapt. White nam zelf het openbaar ministerie waar in het proces, dat eindigde met de veroordeeling van Laurence, die nu nog gevangen zit. Liefde. Eene boerin bracht twee recepten in de apotheekeen voor haar man en oen voor haar varken. Daar ze misschien zag dat ze geen geld genoeg bij zich had, zeide zij Maak de medicjjnen voor het varken maar eerst klaar mijn man kan tot morgen wel wachten. 13 tj er k: rv a rv o. ITfït nl-crljli. „De openbare wasch van het vuile linnen des kolonels Herbinger", gelijk iemand het uitdrukt, gaat steods voort en verwekt steeds grooter op schudding. Thans hebben de „Temps", de „Répu- blique Framjaise" enz. zelfs textueel het enquête, rapport van kolonel Borguis-Desbordes over de zaak openbaar gemaakt, welks slotsommen voor den ongelukkige verpletterend zjjn. Dienvolgens heeft de heer Herbinger niets beproefd wat de reglementen en het eergevoel hem voorschreven om Lang-Son te behouden en verkeerde hij op de gewichtigste oogenblikken, den 28sten zoowel als den 30sten Maart, „in staat van overprikkeling, welke hem het volledig gebruik zijner vermogens ontnam", m. a. w. hij was beschonken, zeggen zijne beris- pers. Het curieuste is dat de kolonel zelf een ge- heol bataljon verweten heeft, in hetzelfde geval te verkeeren. De openbaarmakingen betreffende deze aangele genheden waren oorzaak dat Donderdag onder de leden der Kamer reeds vóór de opening der zitting groote opgewondenheid heerschte. Toen Rochefort de ministersbank langs ging, riep hij den minister van binnenlandsche zaken toe: „Dat is eene laag heid!" waarop de minister antwoordde: „Gij hebt m\j hier niet ter verantwoording te roepen: dat is kwajongenswerk." In den loop der zitting inter pelleerde de heer Lockroy den minister van oorlog over het openbaannaken van het bovenbedoelde stuk in een blad, dat door een Senaatslid (Hobrac) werd bestuurd. De betrokken sub-commissie uit de commissie der drie-en-dertigen, zeide hij, had van het enquête-rapport geen gebruik gemaakt, daar het eene afgedane zaak gold, het bekend worden der bijzonderheden nadeehg moest werken op de krijgstucht en het openbaarmaken van zulke feiten tegenover het buitenland eenigermate eene belee- digmg was voor het vaderland. Hoe kwam het dan, dat zulk een stuk aan een dagblad was medegedeeld? „Bij wjjzo van toelage!" spotte de heer DeCas- sagnac; welke woorden eenige opschudding ver wekten. De heer Lockroy, zijn betoog hervat tende. wenschte te weten, of het stuk ontvreemd was geworden, dan wel door een ambtenaar of officier was afgegeven. De minister Campenon antwoordde dat het stuk den heer Lockroy als lid der commissie afgestaan, geen afschrift aan het ministerie voorhanden, de openbaarmaking ten hoogste afkeurenswaardig was en dat er een onderzoek zou worden ingesteld. Hjj, de minister, zou zorgen dat dergelijke inbreu ken op de dicipline niet meer voorkwamen. De heer Lockroy sprak de hoop uit dat het onderzoek degelijk en in overleg met den minister van marine zou plaats hebben. Hiermede was het incident afgeloopen. Duitschland. De Poolsche bladen maken uit Warschau melding van officieele onderdrukking van alle Duitscliever- eenigingen in de groote Russisch-Poolsche fabriek steden, waar vele Duitschers wonen. De Portugeesche bladen melden dat de kroon prins van Portugal, die tegen het eind dezer maand naar Berlijn vertrekt, daarheen gaat met het doel, de hand te vragen van prinses Yictoria, de tweede dochter van uen Duitschen kroonprins. Een telegram uit Berlijn aan de „Indépendanco" verzekert dat het bericht verzonnen is. Spanje. De ministerieels bladen deelen mede dat de opening der Cortes zonder koninklijke boodschap zal geschieden. Nadat de koningin-regentes den eed heeft afgelegd, zal de regeering aan de Kamers de noodige kredieten voor het leger en de alge- meene behoeften van den Staat vragen. Sagasta heeft verklaard, dat de regeering zich bij de ver kiezingen van eiken druk zal onthouden en slechts zal zorgen dat de openbare orde en de kiesvrijheicl gewaarborgd worden. Het orgaan der intransigente Carlisten, de „Siglo Futuro," verklaart dat de Carlisten voor alle tronen der wereld hunne beginselen niet zullen verzaken, en verklaart zich tegen de ge opperde samensmelting met de Alfonsisten door een huwelijk tusschen de Infante Mercedes en Don Jaime. ïïnÏK'.'si-jjë. Terwijl er nog geen antwoord van Servië op de laatste Bulgaarsche voorstellen is gekomen, ver neemt men ernstige feiten van de grens. Bij den Bulgaarschen staf is bericht ontvangen dat do Ser viërs op drie plaatsen, ondanks den wapenstilstand, de vijandelijkheden hervat hadden. Te St.-Nicolaas werden zij spoedig teruggeslagen, te Zevor insge lijks, te Keovofer zouden de Bulgaren omsingeld zijn en in zeer gevaarvollen toestand zijn gekomen, als zij geen versterkingen ontvangen hadden. Uit St.-Petersburg wordt gemeld dat vorst Alex ander waarschijnlijk binnenkort door den czaar in zpne eer zal hersteld worden. Aan de „Standard" wordt dan ook uit Sofia medegedeeld, dat werke lijk eene verzoening tusschen den vorst van Bul garije en de Russische regeering ophanden schijnt, maar dat prins Alexander weigert den eersten stap te doen. De ambassadeurs te Weenen zijn door hunne kabinetten uitgenoodigd, om deskundigen (in dit geval de militaire gevolmachtigden) af te zenden, ten einde de voorloopige bezettmgsgrenzen vast te stellen. Depeches uit Weenen bevestigen dat prins Alex ander van Bulgarije zich tot Oostenrijk en Rusland met het verzoek om hunne bemiddeling gewend heeft. Door beide Kabinetten is dit verzoek aange nomen. Waarschijnlijk zal, na voorafgaande schik king tusschen Weenen en St.-Petersburg, de unie tusschen Bulgarije en Oost-Rumelië tot stand komen, terwijl Servië een klein stukje van het Bulgaarsche grensgebied zou verkrijgen om den troon van koning Milan te redden. Engeland zon onlangs, naar het heet, van prins Alexander voor ondersteuning van zijne unie-politiek verlangd heb ben handelsvoorrechten en Burgos als Engelsche vrijhaven, welke voorwaarden door prins Alexander echter afgewezen werden. Ma rktbericliten. Leiden, 12 December. Heden aangevoerd: Tarwe 6 hec toliter. Wintertarwe 7.50 a f 8.Zomertarwe 6.50 a f 7.Rogge 6 H. L. Winterrogge 5.50 a 6.Zomer- rogge f 5.a f 5.25. Gerst 4 H. L. Zomergerst f 5.— a f 5.50 Clrevalier-gerst f 5.50 a f 6.50. Haver 5 H-1 Zware Haver f 4.a f 4.50. Lichte Haver f 2.— f 3.50. Duivenboonen 1 liectol. 7.a f 7.50.Pa»1'- denboonen 2 hectol. f 6.— a f 6.50. Boter: 5220 kg. Grasboter, 1ste qualit. 1/4 vat f *®-~~ a f 62; Sckeiboter 2de qualit. 1/4 vat f a - Grasboter 1ste qualit. per lcilogr. 1.15 a f 1.55Sclreiboter 2de qualit. per kilogr. f a f Lange Zwarte Turf 2000 dubb. liectol., f 0.25 a f 0.28-

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2