N°. 7921. Maandag 14 December. A0. 1885. Leiden, 12 December. feze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van <gpn- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per poet1.10. Afzonderlijke Nommers0.06. Gedurende deze week zijn dagelijks in de Stedelijke Werkinrichting alhier opgenomen van 52 79 volwassen personen en van 14 22 kinderen. Blijkens het overzicht in de Staatscourant van heden hebben 's Rijks middelen gedurende de maand November 11. opgebracht 9,970,612, tegen f 9,165,247 in November 1884, en gedurende de eerste elf maanden van 1885 97,126,635, tegen f 94,231,640 in hetzelfde tijdvak van 1884. Het 'Y,, der raming bedraagt f 98,349,510. De raming voor 12 maanden bedraagt f 107,290,376. De raming voor één maand is f 8,940,864. Gelijk te verwachten was, gaf dus ook de maand November eene gunstige uitkomst, tegen dezelfde maand des vorigen jaars gerekend. Het verschil is rond f 800,000 en overtreft derhalve de verwach ting, naardien de hoogere opbrengst der suiker belasting' het met niet minder dan f 600,000 heeft versterkt. De directe belastingen, op welker ruimer op brengst men meende te mogen rekenen, brachten f 230,000 bij, terwijl eenige ongunstige verschillen werden opgemerkt bij de invoerrechten, het ge slacht, de registratierechten en de staatsloterij. Daarentegen overtreft ook de opbrengst van het gedistilleerd, van de successierechten, van de domei nen en van de posterijen die van de maand November des vorigen jaars. Omtrent de suiker verdient opgemerkt te worden, dat die accijnzen in de drie maanden Sept./Nov. 1885 ƒ2,634,151.105 opbrachten tegen f 1,365,230.51 in dezelfde maanden van 1884, en sedert 1 Jan. f 6,978,584.57'/j tegen f 4,960,529.83. Zij hadden derhalve het grootste aandeel in de betere op brengst der middelen over het geheele tijdperk van 1 Jan. tot 1 Dec. De Koning heeft eene van zijne fraaie arren- sleden, eene dusgenaamde „dos a dos", van Den Haag naar het Loo laten overbrengen ten gebruike aldaar in dit sneeuwseizoen. De Japansche gezant bij ons Hof, de heer Nakamura, is heden voor eenigen tijd naar Parijs vertrokken. De hoofdinspecteur van 's Rijks Waterstaat, de heer P. Caland, keert heden na afwezigheid van een half jaar uit Brazilië, alwaar hij belast is ge weest met de leiding van waterstaatswerken, in het vaderland en in de residentie terug. Bij koninklijk besluit is de bezoldiging van den commissaris van politie te Delftshaven ge regeld in dier voege, dat ,zy met ingang van 1 Januari 1886 f 1650 's jaars zal bedragen. De begrooting der gemeente Lisse voor 1886 is goedgekeurd in ontvang en in uitgaaf tot een bedrag van f 14018.35. De hoofdelijke omslag kon blijven op het bedrag van f 1500 als voor 188-5. Heden herdenkt jhr. J. W. M. Van de Poll den dag, waarop hij vóór 25 jaren zjjne betrek king als dijkgraaf van den Haarlemmermeerpolder aanvaardde. Gedurende dit tijdvak vielen hem de onderscheidingen te beurt, van in den adelstand verheven en tot ridder der orde van den Neder- landschen Leeuw benoemd te worden. Tot vader en moeder in liet Oudemannen- en Vrouwenhuis (Westervelds-stichting) te Barne- veld zijn benoemd de heer N. Buytenhuys en echt- genoote te Wassenaar. Jhr. Hora Siccama, aanvrager der concessie voor den aanleg van eene haven te Scheveningen, heeft in een uitvoerig schrijven aan de betrokken ministers zijne bezwaren kenbaar gemaakt tegen de hooge eischen in de concessie-voorwaarden van Regeeringswege gesteld, vooral ten aanzien van liet maken van verdedigingswerken. Hij heeft de Regeering uitgenoodigd hem de concessie op mildere voorwaarden te willen verleenen. PRIJS DER ADVERTENTIEN: V»n 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17|. Grootere letters n&sr plaatsruimte. Yoor het iiiOM- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Het „Journal de Bruxelles" bevat eene depeche uit Berlijn, waarin gemeld wordt dat thans Ant werpen (en niet Vlissingen) definitief gekozen is als tusschenhaven voor de gesubsidieerde Duitsche overzeesche stoomvaartlijnen. Naar aan de „Köln. Ztg." bovendien wordt ge seind, had België vooraf aan Duitschland vrijdom van alle havenbelasting toegestaan: en daarom vooral begunstigde de „Norddeutsche Lloyd" te Bremen deze nieuwe keuze. Het stoomschip „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Galle 11 Dec.de „Prinses „Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, ver trok van Port-Said 11 Dec.; de „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Marseille 11 Dec.; de „Zuid-Holland", van Java naar Rotterdam, vertrok 11 Dec. van Port-Saidde „Noord-Brabant", van Rotterdam naar Java, vertrok 11 Dec. van Port-Said. Gemengd JVieu-ves. Naar aanleiding van bij de politie ingekomen klachten over het werpen met sneeuw ballen, waarbij ook voorbijgangers last ondervinden en waardoor alzoo het onschuldig karakter er van geheel verloren raakt, worden de ingezetenen op nieuw opmerkzaam gemaakt op art. 30 der Alge- meene Politieverordening alhier, waarbij niet alleen het werpen met harde voorwerpen, maar ook dat met sneeuwballen is strafbaar gesteld. Gedurende deze week zijn hier ter stede 8 gevallen van roodvonk en 2 gevallen van diphtheritis aangegeven. Sterfgevallen aan besmet telijke ziekten kwamen echter niet voor. Eene dienstbode viel hedenmiddag om over tweeën bij de Koornbeursbrug in den Nieuwen Rijn en was reeds zinkende toen de heer Reinke gekleed te water sprong en haar met verdere hulp van anderen er uit haalde. Ze werd bjj haar patroon, den heer Feenders, ingedragen, waarna men trachtte de levensgeesten weder op te wekken, het geen gelukte. Ze was door de gladheid van den wal bij het scheppen van water uitgegleden. Met de voorbereidende werkzaam heden tot het herschapen van de Ruïne in een park is reeds sedert een paar dagen een aanvang gemaakt. Door de politie alhier is heden aangehouden een niet [alhier thuis behoorend per soon, die zich aan bedelarij had schuldig gemaakt. In den nacht van 30 Nov. op 1 Decem ber jl. heeft te Leiden in een logement van den eersten rang gelogeerd de zich noemende Russi sche ingenieur Tolstoi, die te Amsterdam is aan gehouden, verdacht van diefstal van een effect, drie jaren geleden in een logement aldaar ten na- deele van een bediende gepleegd. Ook te Leiden werd destijds een dergelijke diefstal gepleegd in een logement, waar Tolstoi toen en nu weder gelo geerd heeft. Hij heeft in de bank van leening alhier eene doekspeld met diamanten beleend, onder opgave Noorman te zijn en Hjörd te heeten. Waarschijnlijk is ook die doekspeld door diefstal in een logement verkregen. De commissaris van politie verzoekt inlichting. Door de politie te Edam is aan gehou den een blind meisje, 19 jaar oud, dat het huis harer ouders in Friesland was ontvlucht, en nu met een muzikant rondzwierf. Door de ouders was de opsporing verzocht. B ij de voorstelling van „Die Z a u b er- flöte", gisteravond in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, ontstond, juist toen de Königin dei- Nacht haar air zou aanheffen, een begin van brand aan de voorzijde van het tooneel, bjj het orkest. Het publiek hield zich over het geheel zeer kalm, ofschoon de muzikanten onmiddellijk waren opge staan om zich te verwijderen. Het bleek ook wel dra dat de zaak weinig te beteekenen had. Met een weinig water werd de vlam gebluscht, en toen kon de voorstelling geregeld worden voortgezet. Omtrent het ongeluk, veroorzaakt door gasontsnapping in het krankzinnigengesticht „Voorburg" onder Vucht, wordt aan de „N. R. C." nader gemeld dat de 9 krankzinnigen, voor wier behoud aanvankelijk eenige vrees bestond, allen zijn hersteld, zoodat het ongeluk zich bepaald heeft tot 2 dooden. Naar men verneemt, was op de zaal, waar het ongeluk plaats had, den vorigen dag eene sterke gaslucht waargenomen. Er is toen een onderzoek ingesteld, doch men heeft geen lek ontdekt. Toch werd de gasleiding, voor zooveel de bewuste zaal betreft, voorzichtigheidshalve nog afgesloten (de inrichting is namelijk van dien aard, dat do leiding van iedere zaal afzonderlijk kan gesloten worden); bjj het naar bed gaan werd van eene olielamp ge bruik gemaakt. 's Morgens te 4 uren werden de broeders-oppas sers gewekt; één hunner bleef afwezig: hij werd opgezocht en men kwam toen tot de ontdekking van het ongeval. Te N y m e g e n zjjn op den hellenden Lindenberg twee jongens onder eene arreslede ge raakt, met het gevolg dat er één voor dood werd opgenomen. De andere is gevaarlijk gewond aan het hoofd. De wissel wachter H. A., die aan de Vork, onder Valburg, onder den trein geraakte en wien de beide beenen werden afgereden, is in het ziekenhuis te Nijmegen aan de gevolgen overleden. Hij laat eene vrouw met twee jeugdige kin deren achter. In d"en vorigen nacht heeft men te Delftshaven op twee verschillende plaatsen getracht door overklimming inbraak te plegen. In de sneeuw der tuinen waren de voetstappen duidelijk te be speuren. Ook bjj een der bewoners van de Kruis kade te Rotterdam heeft men getracht binnen te komen. Telkens echter werd, blijkens de „N. R. Crt.", de toeleg door het ontwaken der bewoners verijdeld. Te An ire rveensch-Kanaal (D r.) is d e ongeveer 80-jarige A. Boerma, door de duisternis, in het Diep gevallen en verdronken. De vlasspinnerij onder directie van A. M. Wolkow Söhne, te Moskou, heeft, volgens de „Hamburgische Börsenhalle," hare betalingen gestaakt. Het passief wordt geschat op 1,300,000 roebels. Het gerechtshof te Berlijn heeft gisteren den schrijnwerker Schunicht wegens den op Johanna Weber gepleegden moord ter dood ver oordeeld. De weduwe Wattern, die gedurende eene halve eeuw, sedert het voorjaar van 1836, op den Drachenfels woonde en honderdduizenden vreemdelingen in haar verblijf herbergde, is gisteren haren echtgenoot, die voor eenige jaren tijdens de voorbereidingen voor het gouden huwelijksfeest stierf, in den ouderdom van 78'/i .jaar, in den dood gevolgd. Dezer dagen is op den weg naar jBergen in de nabijheid van Charleroi, in België een verschrikkelijk ongeluk gebeurd. Een ververs knecht, die boven op een ladder zijn werk ver richtte, verloor het evenwicht en viel in een hek werk, door welks punten hij als het ware gespietst werd. Toen men hem op zijn geschreeuw te hulp kwam, moest men hem eerst uit de ijzeren punten trokken, waarna bleek dat ook andere deelen van liet lichaam zwaar gekneusd waren.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1