Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. r 7914. Zaterdag JDêceiiit>er. feze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van <gpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 4 December. A.'-., V', Mu. 1000. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels ƒ1.06. Iedere regel meer/0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoaa- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Officicele Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 6 der Verordening van den llden November 1880 (Gemeenteblad No. 4 van 1881); Brengen ter algemeene kennis dat tot het doen inschrij- veu van nieuwe leerlingen voor de openbare scholen oor voorbereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijsj gelegenheid zal gegeven worden: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onder wijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Cnde Vest; voor die voor meer uitgebreid lager onderwijs: der 1ste klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan di Aalmarkt; der 1ste klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Boommarkt; iler 2de klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Pieterskerkstraat; der 2ke klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Breestraat; en wel van den 7den tot en met den 19den December e. k., dagelijks (den Zondag uitgezonderd), van des voor- middags halfnegen tot negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag bovendien van halftwee tot twee uren des namiddags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEB, Burgemeester. 4 Dec. 1885. E. KIST, Secretaris. Burgemeester cn Wethouders van Leiden; Gezien het adres van P. VAN ULDEN, houdende verzoek om vergunning tot het houden en mesten van var- li ens in eene schuur bij het perceel aan de Zuidzijde No. 66 Gelet op art. 152 der Algemeene Politieverordening van 6 November 1879; Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naastbijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatiën de commotio et incom- modo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis «lezer gemeente, op Maandag den 7den December aanst., 'evoormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 3 Dec. 1885. E. KIST, Secretarie. Aan de Rijks-universiteit alhier is het doctoraal examen in de rechtswetenschap afgelegd door de heeren P. F. De Haseth Evertsz, J. B. D. Tulleken, H. C. "Van Meerten en O. W. Sipkes, en dat in de staatswetenschap door den heer J. Booï. - Gisteravond hield de afdeeling Leiden en om streken der Hollandsche Maatschappij van Land bouw weder eene vergadering in den „Burg." De voorzitter herinnerde dat de vorige bijeen komst onvoorbereid was gesteld voor de vraag of 'le herziening der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen, waarvan de typen thans ter visie liggen, aan de verwachting, welke men lezen omvangrijken arbeid stellen mag, voldeed, en bij daarom dit punt had aangehouden. Ter wille van den spoedigen afloop van den termijn tot reclame, had het bestuur middelerwijl een onderzoek ingesteld naar eenige schattingen en aan het hoofdbestuur een schrijven gericht, waarvan de korte inhoud in het L. D. van 30 Nov. jl. is opgenomen, en van dit schrijven een afdruk gezonden aan alle afdeelingsbesturen, met verzoek 0111 ondersteuning. Van de afdeelingen Deemster, Berkel, Kralingen, Krimpenerwaard, Hilversum, Wieringerwaard, Woerden, Hazerswoude, Oude-Niedorp, Langendijk, Ursern, Woubrugge, Rjjs- ijk en Sloterdijk was reeds bericht ontvangen zij hieraan gevolg hadden gegeven. De heer Van Eek had op zich genomen de be spreking in te leiden en na eene bondige rede, waarin ook andere heffingen, welke met den grond eigendom in nauwe betrekking staan, werden be sproken, kwam spr. tot de conclusie dat de schat tingen over het algemeen te hoog waren, en de verschillende commissiën in meerdere of mindere mate met de tijdsomstandigheden rekening hadden gehouden, waarom een onderzoek naar de regel: ru in alle districten en verlenging van den termijn tot reclame hoogst gewenscht waren. Ook de heer Hessels sprak in gelijken zin en wilde de geheele herziening laten wachten tot den tijd, dat weder een gestadige huurprijs kon wor den bedongen en men alsdan dezen tot basis dei- schatting kon nemen. De voorzitter achtte het wenschelijk dat ieder, die zich bezwaard gevoelt, reclameert vóór 14 Dec. a. s., en wees er op dat dit recht niet alleen toekomt aan hem, wiens perceel als type is geko men, maar dat die gelegenheid ook openstaat voor een ieder, omdat die schatting de grondslag is voor eene geheele omgeving. De vergadering hechtte hare goedkeuring aan de handelingen van het bestuur, met uitnoodiging om daarvan aan het hoofdbestuur te doen blijken. Vervolgens opende" de voorzitter de discussie over de vraag„Wat zjjn in hoofdzaak de oorzaken van den minder gunstigen toestand van den Land bouw?" Deze vraag was door hem op de vorige vergadering ingeleid. De heer Hartevelt meende een punt ter sprake te moeten brengen in de vorige vergadering niet genoemd, nl. de wanverhouding tusschen de goud en zilver-circulatie en de waarde-vermindering van laatstgenoemd metaal. Spr. voorzag eene betere toekomst als deze toestand kon worden opgeheven. De heer Rijsliouwer was van meening dat de oor zaken door den voorzitter genoemd, niet overwegend waren en altijd hadden bestaan, maar zou in de eerste plaats eene betere behartiging van landbouw belangen vanwege de Regeering wenschen, door de instelling van een ministerie van Landbouw of afdeeling Landbouw bjj het departement van water staat. Zulk een lichaam kon veel nut stichten en voor den landbouw de gegevens leveren om te toonen in welke richting het bedrjjf moet geregeld worden. Een lid maakte de opmerking dat behalve boter en eieren alle benoodigdheden voor het ziekenhuis alhier worden aanbesteed en vroeg medewerking van het bestuur om dit ook voor deze landbouw producten te verkrjjgen. De voorzitter beloofde dezen wenk ter harte te zullen nemen. Hierna werd de vergadering gesloten. Bij genoegzame deelneming zal mevrouw Agar, die thans weer aan de „Comédie Fran?aise" ver bonden is, alhier in de Stadszaal op aanstaanden Dinsdag eene soiree dramatique geven. Het muzikale tijdschrift „Caecilia" van den heer W. F. G. Nicolaï schrijft over de benoeming van den heer Mann tot kapelmeester der staf- muziek van het 4de regiment infanterie te Leiden, het volgende„Wjj verheugen ons dat de zeer talentvolle musicus een werkkring gevonden heeft waarin hjj zijne gaven op velerlei wijze nuttig dienstbaar kan maken. Sedert eenige jaren is er in de samenstelling en het muzikale gehalte der mili taire muziekcorpsen groote verbetering en vooruit gang op te merken; men kan dan ook daarbij niet meer volstaan met het soort van kapelmeesters van vroeger. Het is noodig dat practische en met compositietalent begaafde mannen aan het hoofd gesteld worden, mannen die ook, gelijk Dunkier, weten te arrangeeren (reprodueeeren is misschien beter gezegd)en vooral met den blik daarop is de keuze van den heer Mann ten zeerste toe te juichen. Hjj zal wel zorgen dat de betrekking tot hooger aanzien geraakt en men mag de stad Leiden geluk- wenschen met de aanwinst." Naar ds. E. César Segers alhier in de „Holl." van heden mededeelt, is de 5de December 1685 een merkwaardige dag in de geschiedenis der Ge reformeerde Kerk en der stad Leiden. Gelijk alom in ons vaderland de herroeping van het Edict van Nantes ontferming en medelijden verwekte voor de meer dan honderdduizend Hugenooten, die in deze provinciën een tweede vaderland kwamen zoeken, waar zij God konden dienen naar Zijn heilig "Woord, zoo heeft ook de stad Leiden getoond, dat ook bier geloofsmoed en trouw eerbied en genegenheid wek ken. Burgemeesters der stad gaven aan den Waal- schen Kerkeraad vrijheid om ook hier eene collecte te houden voor de arme vluchtelingen. In overleg met den Kerkeraad der Hervormde Gemeente werd besloten, op Woensdag 5 December in alle kerken der stad een bedestond te houden en daarna eene collecte, waartoe Burgemeesters met de Ouderlingen en Diakenen hunne medewerking verleenden. Uit een op het Stadhuis berustend gedenkblad blijkt, dat er in 12 kerken godsdienstoefening ge houden werd en de som van f 16,479, 7 stuivers en 6 duiten werd gecollecteerd, terwijl de Room schen eenige dagen later ook in hunne kerken eene collecte hielden voor de door den Roomschen koning en de geestelijkheid van Frankrijk vervolgde Huge nooten, waardoor het geheele bedrag klom tot de aanzienlijke som van f 19,789 5 st. en 6 d. Voor waar eene heuglijke gebeurtenis, dat de gansche bevolking eener stad, zonder onderscheid van ge zindheid, zich vereenigt tot een werk van liefde en barmh ar tigheid Tot gemeente-ontvanger te Veur is benoemd do heer F. A. Van Egmond, brievengaarder en telefoon-kantoorhouder te Leidschendam. Door de gemengde commissie voor de steno graphic uit de beide Kamers der Staten-Generaal is aan den heer A. L. H. ising met ingang van 15 Februari 1886 op zijn verzoek, op de meest eervolle wijze ontslag verleend uit zijne betrekking van 2den stenograafvoorts zjjn benoemdtot 2den stenograaf de heer J. B. Rietstap; tot stenograaf de heer G. H. D. C. Goedhart en tot adspirant- stenograaf de heer W. F. Nieuwkerk. Het te 's-Hage gevestigde hoofdcomité van het „Roode Kruis" heeft besloten hulp te verleenen aan de zieken en gekwetsten in den tegenwoordi gen Servisch-Bulgaarschen oorlog. Het hoofdcomité stelt zich daartoe in verbinding met de comité's van het „Roode Kruis" te Belgrado en Sofia. Een wetsontwerp op de telefonische verbindin gen is in bewerking. Naar men in het „Utr. Dagblad" leest, is de oud-hoogleeraar Harting te Amersfoort kalm ont slapen. Jhr. A. De Stuers, Nederlandsch gezant te Parijs, is naar Madrid vertrokken om onzen Koning te vertegenwoordigen bij den plechtigen lijkdienst op 10 dezer ter nagedachtenis van Alfonso XII. Maandag 14 Dec. a. s., d§s avonds, zal, blijkens het „U. D.", in de groote zaal van Tivoli te Utrecht eene samenkomst met dames plaats hebben op uitnoodiging van de commissie ter herdenking van het 250-jarig bestaan der Utrechtsche hoogeschool. Verscheidene sprekers zullen alsdan het woord voeren, om het belang van de aanstaande feest viering in het licht te stellen en tot medewerking aan het oprichten van het geprojecteerde academie gebouw op te wekken. Het stoomschip Conrad" vertrok Yan Batavia naar Amsterdam 2 Dec.de „Soenda", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 3 Dec. van Marseille; de „Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, arri veerde te Padang 2 Dec.; de „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Suez 3 Dec. Z. M. heeft den heer C. A. Eckstein, directeur der Topografische Inrichting, benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuwbenoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Meppel, A. Bik, thans der directe belastingen, accijnzen en invoerrechten te Almelo c. a.te M.'.kkinga c. a. D. Fennema, thans te Zweelo c. a.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1