N°. 7912. 1>oli<1 eida<1 S December. A0. 1885. lit nimmer Loslaat uit Twee Bladen. feze .Courant wordt dagelijks, met uitzondering van -Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 2 December. LEIDSCI PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 10 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaateruimte. Yoor het incae- aeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Officicele Ivciiiiissg-e-v-Iiig-eii. Burgemeester en 'Wethouders van Leiden Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 'staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht, bij het prickten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder uinen veroorzaken; Biengcn bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend lo. aan C. J. J. KLOPPENBURG en rechtverkrijgenden t oprichting van eenc p a ar d en sla ch te rij in het per- el West-Havenstraat No. 5; 2o. aan M. HANGJAS en rechtverkrijgenden tot oprich- ng van eene bewaarplaats van lompen in het per- el Ouden Rijn No. 89 aan de Firma Wed. P. DE WILDE Zn. en recht- trkrijgenden tot plaatsing van een desinfectieoven, oor stoom gedreven, in het perceel 25/27. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden,, DE KANTER, Burgemeester. 0 Nov. 1885. E. KIST, Secretaris. Van het schrijven van dr. C. G. Cobet, houdende ededeeling dat door hem de betrekking van curator an het Gymnasium wordt nedergelegd, is bereids an den gemeenteraad en aan het college van uratoren door B. en Ws. kennis gegeven. Cura toren hebben naar aanleiding daarvan, na een 'oord van hulde aan den afgetreden curator wegons e vele en belangrijke diensten door hem aan het jymnasium bewezen, eene aanbeveling voor de be- 'ooming van een opvolger ingediend. Met curatoren zijn B. en Ws. ten volle overtuigd an het groote verlies dat het Curatorium lydt oor het aftreden van hun medelid en mot hen aardeeren zfj ten volle wat door een geleerde als bet gedurende een zoo aanzienlijk aantal jaren het belang van het Gymnasium, welke instel- 'ng eene zoo belangrijke plaats inneemt onder de ndenvijsinrichtingen te dezer stede, is tot stand «bracht. B. en Ws. zouden daarom hoogst ongaarne zien at tot de benoeming van een opvolger werd over egaan, alvorens ook door den Raad die diensten fficieel z\jn erkend, en geven mitsdien in overwe- ing aan dr. C. G. Cobet den dank der vergadering e betuigen voor de vele zeer gewaardeerde en ngdurige diensten door hem als curator van het ymnasium aan de gemeente bewezen. In de tweede plaats stellen zij voor tot de be- oeming van een curator ter vervulling van de acature, ontstaan ten gevolge van het door den eer Cobet genomen ontslag, over te gaan, waartoe e volgende aanbevelingslijst van twee personen is gemaakt, nl. dr. J. J. Cornelissen en dr. H. Oort, oogleeraren aan de Rijks-universiteit alhier. - De commissie van fabricage bericht op het res van W. H. Neuteboom dat diens verzoek, om wjjtschelding der boete van f 100, wegens twintig gen te late oplevering van het werk aan de ijlpoortsbrug door hem aangenomen volgens be ek, voor geen gunstige beschikking vatbaar kan orden geacht. Immers eerst bij het inhouden dei- te werd de oorzaak der vertraging door den pnnemer aan de directie medegedeeld en bovendien d hij zich bij de overeenkomst met de ijzerfabriek innen waarborgen voor de schade door vertraging lijden bij niet tijdige levering. De gemeente heeft 'tusschen de schade moeten dragen voor de langere ••dening der noodbrug op markt- en feestdagen, ijl ook de naar het oordeel van den aannemer e-inschrijving niet mag gelden bij openbare "•bestedingen, waar toch de minste inschrijver op j-gunning aanspraak maken wil. commissie acht zich derhalve verplicht tot lezing te adviseeren. B. en Ws. zijn van het- oordeel. ;s reden tot kwijtschelding der boete beroept 1 aannemer zich op omstandigheden buiten zjjne schuld, waaronder het breken eener machine in de fabriek waar de benoodigde ijzerwerken vervaardigd werden, waardoor de aanvoering daarvan is belem merd, en dat adressant, hoofdzakelijk om zijne knechts werk te verschaffen, zoo laag mogelijk heeft ingeschreven, zoodat do boete van 100, welke op hem is toegepast, en wel op een werk waarop geen winst berekend is, geheel ten zijnen nadeele komt. Bij de commissie van financiën bestaat geen bezwaar tot het beschikbaarstellen van gelden voor het herstellen van den toren van de Waalsche Kerk en evenmin tegen het voorstel van Burg. en Weth. tot het verleenen van machtiging tot het doen herdrukken van den Catalogus voor het Ste delijk Museum in de Lakenhal, waarvan de kosten geraamd zijn op ongeveer f 450. In handen derzelfde commissie werden ook ge steld de voordrachten tot beschikbaarstelling van de noodige gelden voor de inrichting van eene boom- kweekerjj aan den Yestwal, nabij den molen „De Stier", en betrekkelijk den aanleg van een park op de Ruïne. Wat de eerste voordracht betreft, heeft het der commissie eenigermate getroffen, dat, terwijl be trekkelijk weinig jaren geleden op praeadvies van de commissie van fabricage werd besloten tot op heffing van de boomkweekerij, thans een voorstel is ingekomen om haar Aveder in te voeren. Alvorens alzoo nadere inlichtingen worden verstrekt, kan bezwaarlijk omtrent de volstrekte noodzakelijkheid van de wederoprichting der kweokerfj een oordeel worden geveld en meent de comm. zich derhalve te moeten bepalen tot de verklaring, dat, wanneer die noodzakelijkheid bij de discussiën mocht blijken, zjj alsdan uit een finantieel oogpunt geen bezwaar heeft de gevraagde gelden beschikbaar te stellen. Wat aangaat het voorstel om het plan voorden aanleg van een park op de Ruïne met 'sRaads goedkeurig te bekrachtigen, in welk geval daar voor een som van f 1700 door de gemeente zal moeten worden bijgedragen, merkt zjj op, dat, al had wellicht het plan met eenige meerdere spaar zaamheid kunnen worden opgemaakt, het h. i. niet gewenscht ware door het aanbrengen van eene kleine bezuiniging het welslagen van de uitvoering in de waagschaal te stellen. Het geldt hier toch eene belangrijke versiering van de gemeente, op de totstandkoming waarvan al gedurende tal van jaren is aangedrongen. De commissie geeft uit dien hoofde in over weging overeenkomstig het voorstel van Burg. en Weths. te besluiten. B. en Ws. geven in overweging een gedeelte sloot langs het Haagsche en Delftsche trekpad, lang 31 meters en breed 1 meter, aan J. Van Veen in eigendom af te staan ter demping, onder de door de commissie van fabricage gestelde voorwaarden. Tegen het door de heeren H. J. Bool en mr. J. T. Büys ingediend voorstel tot aanvulling van art. 2, No. II der Verordening van 4 December 1884, betreffende het verleenen van pensioenen en wachtgelden aan gemeente-ambtenaren en bedienden, bestaan bij hen geene bedenkingen. Het bestuur der afd. „Kralingen en omstreken" der Holl. Maatschappij van Landbouw heeft zijne adhaesie betuigd aan het adres van het afdeelings- bestuur van Leiden c. a., betreffende eene herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigen dommen. Het „Rott. Nbl." maakt melding van een zeer verdienstelijk concert dat „Symphonia" te Rotter dam in den Doele gaf. Zoowel de solisten als het orkest verdienen lof voor de wijze waarop het pro gramma werd uitgevoerd. Mej. J. D. en de heer F. D. uit Leiden zijn beiden zeer gunstig bekende dilettanten. Mej. D., zegt genoemd blad, gaf het tweede concert van Mendelssohn op eene zeer ver dienstelijke wjjze wederzjj heeft uitstekende hoe danigheden als pianiste. Later hoorden wij nog de 2de Nocturne (op 27) van Chopin en „In'sStamm- buch" van Gernsheim. Tot tweemalen toe werd zij teruggeroepen en gaf bereidwillig nog een na- stukje. Was de heer D. in de keuze van zijn pro gramma niet bijzonder gelukkig, vooral wat do ballade van Zweers naar Hofdijk's „De burchtvrouw van Boeckel" betreft, de uitvoering was goed. Vooral de voordracht van Massenet's suite, die Gallet aanleiding gaf zjjn „Nuit d'Espagne" te dichten, was goed en viel zeer in den smaak. Ook van den heer D. eischte men een toegiftje. De Eerste Kamer heeft in hare zitting van heden aangenomen het voorstel tot verbetering dei- haven te Lemmer, tot wijziging der wet op den binnenlandschen waterstaat in Friesland, en be krachtigd de subsidie voor den stoomtram Bres- kens Maldeghem. In de Tweede Kamer is, na aanneming van ver scheidene ontwerpen, de behandeling der Staatsbe- grooting aangevangen. De heer Keuchenius drong er op aan om andermaal de Kiestabel voor te stellen of zoo niet, alsdan de Kamer te ontbinden in Januari vóór de Grondwetsherziening, alsmede op een program van beginselen. De heer Rutgers maakte finantieele opmerkingen. De heer Van der Biesen drong sterk aan op bevordering van do materieele welvaart en het instellen van een onder zoek naar den gedrukten toestand van landbouw,, handel en nijverheid. De minister Heemskerk verklaarde dat herziening der Kiestabel plicht blijft, maar aan geen tijd is gebonden. Hij blijft eene grondwetsherziening nog mogelijk achten. Mocht ze worden verworpen, dan zal de Regeering zien wat ze doet. In eene Kamer ontbinding heeft z\j weinig lust. De financiën eischen verbetering, maar het krediet van ons land is niet geschokt. Verbetering van de materieele welvaart is plicht. Eene administratieve enquête naar den toestand van den landbouw en de nijverheid zal de minister overwegen. De vruchtbare en algemeen geliefde tooneel- schrijver Rosier Faassen heeft een nieuw drama „De remplacant" voltooid. Het stuk zal dezen win ter door de Vereenigde Rotterdamsche Tooneelisten worden opgevoerd. Gemengd N ieu w s. Bjj arrest van het Haagsche gerechts hof, in raadkamer vergaderd, is verklaard dat er geene termen tot terechtstelling aanwezig zijn voor de 21-jarige jongedochter, zonder beroep, geboren en wonende te Leiden, beschuldigd van kindermoord. Door op de jacht gaande heeren werd hedenmorgen in eene sloot aan de Poellaan onder Sassenheim het lijk gevonden van een bejaard man. Uit eenige papieren, welke op het ljjk werden ge vonden, waaronder aanmaningen om zich voor het kantongerecht te verantwoorden wegens overtreding der drankwet, bleek het te zijn zekere Th. B., oud 72 jaren, wonende te Haarlemmermeer. Vermoedelijk is dronkenschap do oorzaak van 's mans dood. Te Sclieveningen kwamen gisteren niet minder dan vijftig schuiten te gelijk van de haringvisscherij terug. Bjj het landen stootte een schuit van den reeder A. Hoogenraad op een anker, waardoor het vaartuig in den grond ging. Kort daarop kwam een schuit van den reeder T. Tuit terzelfder hoogte en liep op het eerstgenoemde vaartuig. Ton gevolge van deze botsing kreeg het vaartuig van den reeder Tuit een groot gat in den boeg, waardoor de goederen van de bemanning ver loren gingen. Tot heden hoorde men gelukkig niet van verlies

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1