N°. 7911. Woensdaa 23 December. A". 1885. <§eze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1G regels 1.05. Iedere regel meer 0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inOM- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Gemengd Nieuws. Reeds sedert eenige dagen merkt men, vooral des avonds, eene groote drukte langs 0nze straten. En geen wonder! St.-Nicolaas is in aantocht. Tal van neringdoenden hebben het mooiste en nieuwste wat ze konden vinden, bijeengezocht en trekken daarmee tal van kijkers voor hunne ramen, tal van koopers ook voor hunne toonbanken. Yele uitstallingen zijn waarlijk prachtig en ge tuigen van den góéden smaak van hen, die de voorwerpen rangschikten en alles keurig netjes in orde brachten. Men is dikwijls zeer verlegen eene teuze te doen onder zooveel heerlijke zaken. Om van bereids vroeger besprokene en nog vele andere te zwijgen, vestigen wy thans de aandacht op de uitstallingen van: gebroeders Mastenbroek, by wie aan de beide ramen hoek Gangetje en Bree- straat naast enkele winkel-artikelen eene keurige versiering van planten is aangebracht, terwyl Zon dag-avond de geheele winkel ééne étalage vertoonde, iets dat hier nog niet algemeen is; verder op die van de heeren gebroeders Reinke, Grunert, Bartels (voorheen Bahlman), Mack, allen op de Botermarkt, Düsterbeck, Bokern en Yan der Burgh, in de Maars- rnanssteeg, Molkenboer, op de Mare, waar men aller hande dames-artikelen, handschoenen, tafelkleeden, wintermantels, mofjes, polsjes, wollen goederen en doeken, dames-winterhoeden, schortjes, zelfs meubels in ruime keuze voorhanden vindt, gelijk dit by de gezusters De Grijs met lingeries, kinderkleeding enz. het geval is. Wenscht ge portret- en poëzie-albums, kinder- en prentenboeken, pracht- en plaatwerken, boeken voor jongens en meisjes, Fransche-, Engelsche- of Wee- ner-artikelen, dan zijn daarvoor o. a. goede adressen de heer Wierda (firma Yan der Schouw) op de Breestraat, mede door de fraaie collectie gravures, photographieën, panneaux peints, luxe-post enz., al te maal zaken, welke, evenals bij de firma J. W. Van Leeuwen in de Maarsmanssteeg, voor de nade rende feesten in aanmerking komen en dus niet alleen behoeven gezien maar ook gekocht kunnen worden; terwijl de heer Koolhaalder op de Haar lemmerstraat niet onvermeld mag blijven en insge lijks de firma Geijer op de Botermarkt op dit gebied weder hare reputatie handhaaft. Ziet men by laatstgenoemde tevens een rijkdom van luxe-artikelen, de heeren Knage, op de Hooge- woerd, bekend om zijne uitnemende gave van éta- leeren, Wille, Kaldenberg en d'Hersignie dingen naai de kroon door hetgeen zy kostbaarst, prachtigst, maar ook als eenvoudig en practisch voorhanden hebben, zooals de nieuwigheden in cuivre poli, cuivre fumé, peluche, ivorenhout, gelijk de heer Pollmann, op den Nieuwen Rijn bij de Vischbrug, insgelijks een specia liteit in lederwerken, albums in alle mogelyke soor ten, bijouterieën, meerschuim sigaren- en tabaks pijpen, en de heer Hoefftcke op de Breestraat, waar men bovendien passerdoozen en zoovele artikelen meer eene aardige surprise zal vinden. Is dit alles evenwel niet wat ge hebben moet, de heer Van Deene op de Breestraat over de Papengracht brengt u op een ander terrein. Daar worden als Sint-Nieolaas-cadeaux aangeboden baro- en thermometers, tooneel- en veldkykers en meer wat men by een goeden „instrumentmaker", die op de hoogte van zyn vak en zijn tyd is, kan veronderstellen verkrijgbaar te zijn. Het depot „Tesselschade", op de Langebrug hoek Diefsteeg (wed. Dirks), mochten we reeds enkele dagen geleden met eenige waardeerende woorden in herinnering brengen. Twee winkels op den Nieuwen Rijn mogen hier insgelijks niet onvermeld blijven: het is er keurig en geurig; èn de gezichts- èn de reukorganen wor den er tevreden gesteldhet zijn de bloemenwinkel rFlora" van den heer Yan Laren, die steeds voort gaat van zyn magazyn als het ware een lusthof te maken, vooral by deze gelegenheid, en de winkel van zeep-, eau de cologne, andere eaux en verdere toilet-artikelen der heeren Sanders, bekend door de eigenaardige en meestal verrassende, soms geestige vormen welke zy aan de ruwe stukken zeep weten te geven, nu o. a. door de snuifster en den rooker, wiens al of niet aangename tabaksdamp door iets veel welriekender wordt vervangen. Hechter, vaster, steviger en niet zoo verganke lijk is hetgeen by den heer Dee op de Hooigracht smaakvol is uitgestald. Het is er grootendeels van ijzer, maar ook van koper, staal, brons, geëmail leerd, en wel van zulk eene qualiteit dat de huis houdelijke artikelen, hier aangeboden, den toets der vergelijking metdie van andere, zelfs der voor naamste huizen van elders, getoond hebben te kun nen doorstaan, wat ook den heer Langezaal geldt. Wat er op het gebied van mandenwerken al kan geleverd worden, is by den heer Lens ter bezichtiging gesteld m eene verscheidenheid als voor deze gelegenheid gebruikelyk en wel noodig is. Het is toch bekend hoe dames op zulk een ge schenk, netjes met satyn, zyde of iets anders be werkt of van schoone gemaakte bloemen voorzien, meestal gesteld zyn. Geen wonder, sieraad en ge mak zijn hier vereenigd. Dat ook de smaak eene dubbele rol kan ver vullen, ziet men nu weer bewezen. Met smaak is het smakelyke dat een confiseur-cuisinier of Hol- landsche koek- en banketbakker kan aanbieden naast hetgeen aan zyn vak verwant is, bij den heer De Kat in de Diefsteeg den gegadigden voorgelegd. Evenals andere jaren is hy in deze niet achterge bleven om zyne zaak voor de ontvangst van de begunstigers tijdelijk uit te breiden. Doch niet alleen by hem, ook by den heer Van der Reyden op den Nieuwen Rijn is de gelegenheid geboden het onder scheid te proeven tusschen de Fransche, Duitsche, Engelsche en last not least? Hollandsclie suiker- en andere producten van des bakkers kunst. Dat de heer Willemsen (firma Couvée) op de Mare naast hen met eere mag genoemd worden, is be kend. Sedert den betrekkelijk korten tijd dat hij in deze stad gevestigd is, heeft hy getoond voor zijne taak berekend te zyn en het vertrouwen zijner klanten te verdienen. Dat vertrouwen stelde hy o. a. ook niet te leur toen hem de levering van het tijdens het gouden Genootschaps-jubileum gegeven feest-diner op Zomerzorg werd opgedragen. De voor een Sint-Nicolaas-feest onontbeerlijke lekkernijen of versnaperingen zyn verder verkrijg baar bij de heeren Pel (by wien de alom bekende en zoo gezochte vruchten-borstplaat weder in alle soorten voorhanden is) en Planjer, op de Hoogewoerd, Van der Meer (firma Brouwer), op de Steenstraat, De Jong, op de Mare, en Van Leeuwen, op de Haarlemmerstraat, allen mede goed by onze stadj genooten bekend. Ten slotte mogen we niet vergeten dat men ook nog wel met iets anders dan door al het genoemde dezen of genen eene verrassing kan bezorgen. Daar hebt ge b. v. de heeren Gerner Co., op de Aalmarkt by de Vischbrug, met hunne kristal- en glaswerken, mej. Visser op de Mare bovendien met haar por selein- en aardewerk en galanterieën, den heer Van Rigteren op de Haarlemmerstraat met zyne naai machines, de heeren Saroni, Holswilder en Schreu- der met hunne parapluies en wandelstokken, zoo mede de heeren Van Andel, Weinthal, Van Loenen en mej. Poelman met hunne net verpakte sigaren en sigaretten, welker kistjes zich ook al tot étaleeren leenen. Al die uitstallingen hebben zooveel aantrekkelijks, dat men niet moede wordt er naar te zien en velen zich reeds nu in het vooruitzicht verheugen weldra bezitster of bezitter van een of meer dier uitgestalde voorwerpen te worden. Wjj zouden ons zeer ver heugen, zoo onze neringdoenden, die, evenals dit elders het geval is, gebukt gaan onder den last der tijden, zich in een goeden St.-Nicolaas konden verblijden. Mogen onze ryke en gegoede ingezetenen daartoe medewerken. Zij zullen dit ontegenzeglijk doen en daarbij zeker niet vergeten eene kleine of liever nog eene groote bijdrage af te zonderen voor de armen en schraalbedeelden, voor wie St.-Nicolaas ditmaal vooral in waarheid een kinderheilige, een schutspatroon moge worden. De jongens in het protestantse he weeshuis alhier brengen hun vrijen tyd geenszins door met niets- of kattekwaad-doen. Integendeel, zy besteden dien aan nuttigen en gezelligen arbeid. De onder-directeur van het gesticht, de heer A. Spekschot, geeft hun namelijk onderwijs in het figuur-zagen. Met welk een uitslag hy zijne be moeiingen mocht beloond zien, daarvan kunnen belangstellenden zich heden en morgen overtuigen. In het lokaal, anders voor gymnastische oefenin gen bestemd, zijn nu de voorwerpen tentoongesteld, van deze „huisvlytschool" afkomstig. Men ziet er, netjes gerangschikt en te midden van eenige vlaggen- en plantenversiering, de eerste beginselen van de figuurzaag en het bytelwerk tot de fraaiste en fijnste voorwerpen van gesneden en gezaagd hout, voor practisch huishoudelijk gebruik, maar ook voor sieraad volkomen bestemd. Die voorwerpen zyn klein, doch juist daarom komt de kunstigheid er van te meer uit, zooals. dit o. a. by een toiletspiegeltje, een portret- en album-standaardje, een rookstel, brievenhanger, siga renkistje, vork- en lepelbakjes, vouwbeenen enz. enz. merkbaar is. Ook op het maken van touw- en rietwerk legt men er zich met vrucht toe. Met genoegen namen wy hedenmiddag een en ander in oogenschouw en wy twijfelen niet of ons voorbeeld zal door velen gevolgd worden. In ver band met het aanstaande Sint-Nicolaas-feest komt het tevens misschien niet te onpas dat de voor werpen aan de bezoekers in eigendom kunnen overgaan. De opbrengst, berekend alleen op mate riaal en gering arbeidsloon, komt ten bate der verpleegden. Het doel spreekt dus voor zich zelf. Te Sassenheim heeft zich een geval van roodvonk voorgedaan. Gisteravond om zes uren brak te Amsterdam een felle brand uit in perceel 83 der Jodenbreestraat, volgens opgave der bewoners ont staan door het omvallen van eene petroleumlamp. De bewoners hebben zich met moeite gered, en men mag, volgens het „D. v. N." verbaasd zyn dat geen persoonlyke ongelukken zyn gebeurd, als men in aanmerking neemt dat de trap-uitgang aan de straatzyde eene breedte heeft van 60 centimeter. De beursbezoekers te Rotterdam beleefden gistermiddag op de Beurs een schan daaltje, als zich weieens meermalen elders voor doet, doch aldaar hoogst zeldzaam het geval is. De heer W. S„ die sedert eenigen tyd als assu radeur was gefailleerd en Zaterdag gehomologeerd was, had, in plaats van zich nog eenigen tyd terug te trekken, in het beursgebouw reeds gisteren zijne oude plaats weder ingenomen. Dit was niet naar den zin van sommige beursmannen, die onder het geroep van „er uit, er uit" hem naar de deur drongen. De hulp der politie moest ingeroepen worden, waarop een onder-inspecteur en twee agenten kwamen opdagen, hetgeen echter tot nog grooter tumult aanleiding gaf. Het beurscomité slaagde er eindelyk in den storm te doen bedaren, nadat op hun verzoek de heer 8. zich vrijwillig uit het beursgebouw had vorwyderd.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1