hy van de firma De Régis te Marseille eene schat ting ontvangt, die in een paar wagenladingen mos selen bestaat, geen macht genoeg om zyne be schermelingen voldoende tegen de aanvallen van rooverbenden te beschermen. De factory ligt niet aan het strand, maar land in waarts, en is voor een deel door een kanaal om geven, op welk punt de haaien geregeld met vleesch en restanten spijs worden gevoed, om ze in de nabijheid te houden, daar geen neger het dan waagt het water over te zwemmen. De factorij geeft be trekkelijk veel geld voor het voeden dezer zonder linge schildwachten uit, maar is dan ook van aan vallen verschoond gebleven. Ook op Martinique worden haaien gevoed met het doel om desertie te voorkomen; de matrozen van de bij dat eiland gestationneerde oorlogsschepen bedenken zich tweemaal alvorens zij in het water springenwant zij weten dat de kans om door een haai te worden opgepeuzeld veel grooter is, dan den wal te bereiken. De bevolking noemt de haaien dan ook gewoonlijk „de wachters." Te Par ij s hebben in vier en twintig uren tyds acht zelfmoorden plaats gehad. Te Rome zyn verleden V r ij d a g - o c h- tend aardschokken gevoeld, gepaard met een sterk onderaardsch geluid. Ongelukken zijn daarbij niet voorgevallen. INGEZONDEN. Gelijk ik in een verslag van de laatste gemeente raadszitting lees, heeft de heer Bool mij op eene inconsequentie betrapt, daar ik, die onlangs te velde trok tegen bezuiniging, waar het kunst of wetenschap geldt, mijn naam zette onder een verzoek aan den gemeenteraad tot opheffing van de Inrichting tot opleiding van O.-I. Ambtenaren. Nu, ieder is op zijn tyd inconsequent, en die eigenschap is soms eene deugd; ik zou mij daarvan ook niet eens willen verontschuldigen, maar.ik was het ditmaal niet. De geachte spreker toch schijnt eene minder juiste opvatting gehad te hebben van het adres, dat ik mede onderteekende en waarin als de twee redenen, waarom op de afschaffing der school werd aange drongen, genoemd zijn lo. dat eene inrichting van Hooger Onderwijs niet op kosten der gemeente mag gesticht of onderhouden worden met het doel om vreemdelingen herwaarts te lokken (het argu ment der voorstanders); 2o. omdat de behoefte van de burgerij aan zulk eene inrichting niet be staat, noch bestaan heeft bij hare oprichting. „Om beide redenen", zegt het adres, „schijnt thans de tyd te dringen tot het opheffen eener noodelooze instelling, welke allengs kostbaarder is geworden en thans ongeveer het dubbele vordert van de som, waarop zy bij hare stichting was geraamd." De kostbaarheid is dus niet als reden voor de opheffing aangevoerd; de zuinigheid niet voorop gesteld. Maar zelfs indien dit zoo ware, zou het m. i. de overweging verdienen of, uit dat oogpunt, het behoud van eene inrichting, welke overtollig is, (zie het adres), en eene moeilijke concurrentie heeft vol te houden met eene gelyke te Delft, welke ruimschoots in de behoeften voorziet, gewettigd is, terwijl men opziet tegen grootere kosten voor wetenschappelijke bearbeiding van het gemeente archief, voor behoorlijke herberging van de krank zinnigen hier ter stede en terwijl het behoud van de H.-S. voor Meisjes meerdere uitgaven zal vorderen. De zorg voor „wetenschappelijke" vorming der O.-I. ambtenaren is de taak der H. Regeering; of die onder de opheffing lijden zal, zooals de heer Simon Thomas beweert, kan ik niet beoordeelen maar wijl de docenten der Inrichting grootendeels te Leiden aan andere van H. Onderwijs verbonden zijn en blijven, zal onze gemeente bij de opheffing der School geen „wetenschappelijk" verlies onder gaan. G. D. L. Huet. Geveilde pereeelen. Gehouden verkooping aan den Burg alliier op Zaterdag '21 November, ten overstaan van den notaris mr. J. A. F. CoebergliEen huis cn erf aan de oostzijde van de Kijf- graoht No. 15, Sectie C No. 199, kooper Jac. Knottervoor f 1015 een huis en erf aldaar, No. '21. Sectie C No. 1012, kooper Andr. Hoorn voor f 660; een huis en erf in de Breepoort aan de westzijde van de Lange Scheistraat No. 1, Sectie B No. 1130, kooper V. H. Smittenaar voor f 460; een dito naast het voorgaande No. 2, Sectie B No. 1129, kooper J. D. F. G. Werner voor f 470. Ten ovorstaan van den notaris W. F. Kaiser: Het huis ingericht tot twee afzonderlijke woningen, met open erf, t-weo tuintjes en bergplaats, aan de westzijde van de Hee- reusteeg No. '21, Sectie G No. 1234, en pakhuis en erfNo. 593, in bod op/"6000, niet verkocht drie huizen onder een dak in de Commandurijpoort, Nos. 3, 4 en 5, alsmede een loods en het erf genaamd „De Commandurijpoort", uitko mende in de Heerensteeg No. 19, Sectie G Nos. 1229,1073 en 1072, kooper J. Meijer voor 1500; het pakhuis in de Commandurijpoort No. 7, Sectie G No. 592, in bod op f 750, niet verkocht; het pakhuis aldaar, No. 6, Sectie G No. 1290, kooper G. V. d. Driel qq. voor 1250; het huis en erf aan de zuidzijde vau de Langebrug, hoek Lange Schoolsteeg, No. 7, Sectie G No. 894, in bod op f 3500, niet verkocht; het huis en erf aan de westzijde van de Heerensteeg, No. 5, Sectie G, No. 582, kooper G. J. Bik voor 1350; het onlangs nieuw gebouwde pakhuis met bovenwoning, aan de westzijde van de Veste6traat, nabij do Groenesteeg, No. 40, Sectie I No. 2168, opgehouden op 852; het onlangs nieuwgebouwd huis met erf aan de westzijde van de Vestestraat, naast het voorgaande, No. 40a, Sectie I No. 2167, opgehouden op f 1076; het huis en erf aan de oostzijde van de Garenmarkt No. 30, met daarbij behoorende poort genaamd de „Baanpoort", aan de west zijde van de Zijdgracht, Sectie E Nos. 1116 en 322, kooper G. Esseling voor f 3100; het huis erf aan de zuidzijde van de Korte Kaamsteeg, omtrent de Zijdgracht, No. 83, Sectie E No. 344, kooper W. F. Mildere voor f 1250; het huis en erf aan de oostzijde van de Uiterstegracht naast de Bloemendaalscho poort, No. 87, Sectie I No. 1487, kooper N. Laman Wz. voor f 630; het huis en erf aan de west zijde van de Gedempte Voldersgracht No. 33, Sectie H No. 1283, kooper J. C. Van Hartrop voor 900. J3TTÏTÏD IVXjA.IV I>. Frankrijk. De afgevaardigde Yves Guyot zal zijn voorstel betreffende de scheiding van Kerk en Staat eerst tegen het begin der gewone zitting van 1886 bij de Kamer indienen. Hij is thans druk bezig met eene uitvoerige uiteenzetting van de begin selen, welke aan zijn voorstel ten grondslag liggen. Te Porpignan neemt de cholera toe. In de stad en in den omtrek zijn eenige personen zeer schielijk overleden. Vele familiën verlaten de stad. Rothschild heeft 10,000 fr. gezonden voor de feesten, welke te Parys zullen worden gegeven ten behoeve van de armen. Gri*ooL-S3i'itnuiiïö. Van de Engelsclie expeditie in Birma zijn sedert twee dagen geene berichten ontvangen. Algemeen neemt men aan, dat zij reeds te Mandalay is aan gekomen, doch dat de gebrekkige telegraphische gemeenschap, of overwegingen van strategischen aard generaal Prendergast noodzaken om het ge duld zijner landgenooten eenige dagen op de proef te stellen. Plet gerucht loopt dat koning Thebau te Manda lay eene nieuwe proclamatie heeft uitgevaardigd, waarbij 25,000 man onder de wapenen worden geroepen. Daar in de Engelsche schoolwet voor blinde kinderen geene uitzondering is gemaakt, wat be treft de verplichting om school te gaan, heeft een Londensche magistraat dezer dagen gelast, een blind meisje naar school te zenden. Spa nje. Het Marokkaansche gezantschap is te Cadix aan gekomen en wordt morgen, Woensdag, te Madrid verwacht. Het Spaansch-Duitsche protocol betreffende de Carolinen-quaestie zal op 5 December a. s. geteekend worden. De koning zal op 27 dezer het besluit teekenen, waarby de Cortes tegen 28 December worden bij eengeroepen, en op 30 Nov. naar San-Lucar ver trekken, waar lij een maand zal bijven. Omtrent maarschalk Serrano, in wiens toe stand zulk een gunstige keer gekomen was, wordt thans gemeld, dat die weder zeer is verergerd. Hij heeft er nu belroos bij gekregen. De oorlog. Nu de kans vermeerdert dat de vijandelijkheden tusschen de Serviërs en de Bulgaren door de tus- sclienkomst der Porte en met goedkeuring der mogendheden, weldra zullen eindigen, beginnen de Grieken eene meer dreigende houding tegenover Turkye aan te nemen. In het geheele land neemt de oorlogzuchtig» stemming steeds toe. Het Griek - sche leger aan de Turksche grens telt nu 60,000 man, maar inmiddels zyn de Turken ook eindelijk goreed gekomen met hunne toerustingen. Volgens mededeelingen uit Konstantinopel heeft Weissel- pacha, die met zyn leger tusschen Ueskiib en Ichtib staat, nu ook 70,000 man onder zjjne bevelen, zoodat de Grieken, als zy de grenzen overtrekken, in elk geval op eene warme ontvangst kunnen rekenen. Volgens den berichtgever der „Köln. Ztg." te Sofia zijn de Bulgaren door het bezetten van Tza- ribrod en den Dragoman-pas er werkelijk in ge slaagd om het Servische hoofdcorps den terugweg naar Pirot en Nisch af te snijden. Daardoor werden de Serviërs gedwongen om zich over het gebergte, dat hun rechterflank dekte, naar het reeds meer malen genoemde bergstadje Trin terug te trekken, waar zij de keus hebben om öf gemeenschappp],>1 met de beide andere divisies langs Bresnik 1 Pernik naar Sofia te marcheeren, öf zich over l kovatz op Servisch grondgebied terug te trekk^'l Wanneer echter meent het blad de Bulgar j van Slivnitza vooruittrekken, zou het Servisch] hoofdkwartier te Pirot in groot gevaar komen Overigens begint do meening veld te xvinnendati de vyandelykheden weldra een einde zullen nemen] Te Berlijn wordt een wapenstilstand onder bemiJ deling der Porte zeer waarschynlijk geacht, terwijl ook te Weenen stemmen opgaan, welke op stakin I van don oorlog aandringen. Zoo betoogt o. a ook de „Neue Froie Presse" dat nu vorst Alexande Oost-Rumelië heeft ontruimd, elke redelijke grond tot voortzetting van den oorlog is vervallen. Te Belgrado beschouwt men ondanks de over- winning bij Slivnitza, den toestand van het Bul] gaarsche leger als zeer gevaarlijk, omdat de beid] divisies, welke in het zuiden oprukken, den marscM naar Sofia voortzetten en de Bulgaren bij SlivnitzJ in den rug bedreigen. Volgens berichten uit Belgrado bedraagt h0J aantal gewonden, die naar deze stad zijn overgJ bracht, reeds meer dan 3000, dat der Bulgaarschl krygsgevangenen ongeveer 1500. ErheerschtgroJ gebrek aan genees- en heelkundige hulp. Het aantal der Bulgaarsche studenten, dia Zon dag-avond van Weenen naar Sofia zyn vertrokken] bedraagt 64. Zij zyn afkomstig van de universiteiten! te Heidelberg, Leipzig, Zürich en Genève. Telegrammen, BOMBAY, 23 November. Gisteren hadden te Broatsch ongeregeldheden plaats. De oproerigeq maakten zich van de geweren in het politie-depo meester en begaven zich vervolgens naar de filiald der Bombay-bank om deze te plunderen, wat hun ten gevolge van het optreden der politie, niet gJ lukte. De chef der politie werd gedood en dra politie-agenten zijn gewond. Van de oproermaker] werden er vijf doodgeschoten. De rust is hersteld KONSTANTINOPEL, 23 November. Hedenmorgen hebben alle gevolmachtigden, met uitzondering van den Engelschen, hunne orders ontvangen en waren tot de onderteekening van het Conferentie-protocol bereid. De Engelsche gevolmachtigde sir W. White wacht nog op zijne volmacht. Van hem hang! het nu af of het stuk nog heden zal worden onderteekend. PARIJS, 23 November. In overleg met de repul blikeinsche groepen uit de Kamer van Afgevaardia den zal Clovis Ilugues a. s. Donderdag zijn amnestie] voorstel indienen. De uiterste linkerzijde heeft me] goedkeuring van Clemencoau besloten, de krediet] aanvrage voor Tonkin en Madagascar toe te staaal maar daarop eene interpellatie te houden, waarin Brisson zal worden uitgenoodigd om zijne kolonial] politiek bloot te leggen. LONDEN, 23 November. Eene officieele depecH uit Birma van heden meldt dat de te Yenangyal aangekomen Engelsche expeditie na Minhla slecht! weinig tegenstand heeft gevonden. Den 22stel November bereikte de expeditie Silemyo, zond» dat zich een vyand vertoonde. Verliezen hebbel de Engelschen niet geleden. PRAAG, 23 November. De wegens hoogverraal aangeklaagde drie aanhangers der anarchistenpal® Christoph Czerny, Joseph Paczes en Joseph Rampal zyn heden tot veeljarige zware kerkerstraf vel oordeeld. BERLIJN, 23 November. (K. Z.) In zake de Carl linen-eilanden zal eene besliste oplossing tusschii Duitschland en Spanje op de door de pauselykj tusschenkomst voorgestelde grondslagen gevestigj zijn. De laatste onderhandelingen betroffen zoowD de onderdeelen als den aard en de wijze der uil voering. Men heeft grond om te veronderstellen dl Duitschland minstens de reeds vroeger meermal® besproken waarborgen en voordeelen (vry handel® verkeer en eigene kolenstations) zyn toegekend. SOFIA, 23 November. Eene hier ontvangenofl cieele depeche van den vorst luidt als volgt de troepen den nacht op de veroverde stelling® hadden doorgebracht, is in den morgen de stijl hervat. Zy hebben den vyand vervolgd en Tzaribi® bezet, waar ik my thans bevind." Men meent dat de vorst niet in een wapen»® stand zal toestemmen, alvorens met zijne troep® in Servië te zyn doorgedrongen. KONSTANTINOPEL, 23 November. Het genn'l dat de Porte Servië heeft opgeèischt om Bulgarijej ontruimen, is ongegrond.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2