N°. 7905. Woensd£is>* 25 November. A0. 1885. Dit Diiiaiiicr beslaat uit Twee Bladen. feze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. [Met 1 December begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij, die zich nu reeds op deze Courant abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Leiden, 24 November. LEID PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.05. Olüeiecle Keunisgevingen. Burgemeester en Wethouders Tan Leiden Gezien het adres Tan A. J. COKTS, winkelier, wonende titer, houdende verzoek oiu vergunning tot het plaatsen van een stoomwerktuig voor de desinfectie van bedden enz. in het perceel aan den Nieuwen Rijn So. 52, uitkomende aan de Lange Nieuwstraat, kadastraal "betend Sectie I, No. 1357 Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875, (Staatsblad No. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd ver rek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter tie gelegd isalsmede dat op Dinsdag den 8sten Decem- itr aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 24 November 1885. E. KIST, Secretaris. Heden is tot de Evangelie-bediening by de emonstrantsche Broederschap bevorderd de heer H. IJ. Groenewegen. - Op Maandag 7 Dec., des voormiddags te half- jtwaalf, zal aan het gebouw van het provinciaal estuur te 's-Gravenbage worden aanbesteed het itbreiden van het bibliotheekgebouw te Leiden. (Raming f 26,400.) - De afdeeling Leiden en omstreken der Neder- andsche Maatschappij tot bevordering van Bouw kunst zal Donderdag-avond a. s., in het Nutsgebouw lkier, hare 131ste vergadering houden. De heer A. Van Duyn, onderwijzer te Valken- urg, is in golijke betrekking benoemd te Kralingen, hooi aan do Dijkstraat. De heer Schaepman heeft voorgesteld op het (voetspoor van het amendement-Goekoop, de districten mliem en Haarlem in twee deelen te splitsen. ~et gevolg zal zijn dat het hoofdkiesdistrict Arnhem an zal hebben eene bevolking van 45,372 zielen n 1552 kiezers, het hoofdkiesdistrict Reeden eene evolking van 45,965 zielen en 1698 kiezers, het oofdkiesdistrict Haarlem eene bevolking van 45,619 ielen en 1264 kiezers, het hoofdkiesdistrict Bloo- endaal eene bevolking van 42,575 zielen en 1353 iezers. - De buitengewone tooneelvoorstelling in de 'orige week in Den Haag gegeven ten voordeelo van het gezin van den in zyne geestvermogens ekrenkten tooneelspeler den heer Tourniaire, heeft ,a aftrek van eenige kosten opgebracht f 1537. - Van den heer Schürmann ontvangt het „Vad." n afschrift van een schrijven van dr. Arthur te prijs aan Adelina Patti, waarin deze medicus aan e diva mededeelt, dat hij haar tot herstelling wer gezondheid minstens eene maand onder zijne tandeling moet houden. - Botreffendo het nieuwe plan van de directie w Duitsche Opera te Rotterdam voor het volgend feeelseizoen wordt gemeld dat de heer Behrens f verzekerd zijn van eene subsidie van ƒ25,000, •ttrvan, by een eventueol gunstig resultaat der ploitatie, vijftig pet. zou worden gerestitueerd n de subsidiënton. De bespreking hiervan zal laats hebben in eene vergadering op Vrijdag-mid- te houden, waarin tevens de commissie van atröle zal worden benoemd. In de gisteravond gehouden vergadering van ilhebbers en leden van de Rotterdamsche Dier- r(l® is met algemeene (41) stemmen beslot' ket voortbestaan der Diergaarde en tot 1 - opnieuw aanvragen der koninklyko goedkeuring. Later zal vergaderd worden tot herziening van het reglement. Naar het „Rott. Nbl." verneemt, is ook het corps hoornblazers van de Rotterdamsche schuttery, directeur de heer Blumentritt, ontbonden. Het plan om te Gouda eeno broodfabriek op te richten, is opgegeven. Het ingeschreven bedrag was onvoldoende. Uit Assen wordt van 23 November gemeld dat de heer L. Oldenhuis Gratama, lid der Tweede Kamer, in beterschap toeneemt. Naar men verneemt, heeft dr. S. De Jager, leeraar in de physiologie aan 's Rijks Veeartsenij school te Utrecht, tegen 1 Febr. a. s. zijn eervol ontslag aangevraagd. De gemeenteraad van Utrecht heeft na uit voerige discussie de voorstellen van het Dagelijksch Bestuur betreffende de viering van het 250-jarig bestaan der Utrechtsche hoogeschool aangenomen. Er zal dientengevolge f 5000 beschikbaar worden gesteld voor eene feestcantate, te vervaardigen door dr. N. Beets en Richard Hol, en eene maximum- bijdrage van f 100,000 voor het stichten van een nieuw universiteitsgebouw. Voor dat gebouw worden bestemd een stadsgebouw aan het Munsterkerkhof en het daaraan grenzende perceel van jhr. W. L. C. Ram, dat zal worden aangekocht voor f 30,000, benevens f 12,000 als vergoeding voor zijne ver huizing. Van den lsten Januari a. s. af zullen de retourbiljetten op den Nederlandschen Rijnspoorweg voor alle afstanden van 40 kilometer en meer 4 dagen geldig zjjn, terwijl voor afstanden van minder dan 40 kilometer die biljetten slechts twee dagen geldig zjjn. Deze laatste zullen evenwel, wanneer zij des Zaterdags genomen worden, geldig zijn tot den daaropvolgenden Maandag. Den 19den December zal een detachement van 115 onderofficieren en minderen per „Gelderland" naar Indië gaan onder commando van den kapitein der infanterie J. Broos en onder de 2de luitenants der inf. A. E. Piera, H. Van Stipriaan Luiscius en C. Exel. Bij beschikking van den minister van marine is de adelborst der 2de klasse by het Kon. Insti tuut voor de Marine te Willemsoord E. B. De Bruin, op daartoe gedaan verzoek, ter zake van lichaamsgebreken, op grond van het bepaalde bjj artikel 37 van het reglement voor gemeld instituut, met den laatsten dezer, eervol uit den zeedienst ontslagen. -7- Z. M. heeft benoemd tot rechter in de arr.- rechtbank te Middelburg mr. S. Gratama Hz., thans kantonrechter te Schoonhoven; benoemd tot directeur van het postkantoor te Borculo, G. Giltjes, thans commies der posterijen 3de kl.benoemd tot commandant van de strafgevangenis voor jeug dige mannelijke veroordeelden nabij Doetinchem, den heer R. J. Berkhout, thans directeur van het huis van verbetering en opvoeding voor jongens te Alkmaarbenoemd tot surnumerair der posterijen P. C. Ising, A. J. Gijsberti Hodenpjjl, A. M. Hirschig, D. J. Van Soelen, J. C. H. Ferguson, J. J. Goed hart, W. Bruyn Pz., S. Gaanderse, G. J. Somer, D. K. F. De Wijs, D. Van Jole, A. I. J. Schmal- hauzen, W. J. A. Van Ouwerkerk en H. Smit. Gemengd Nieuws. Heden na middag hield het studen- ten-dispuut-gezelschap „Archimedes" eene feest- vergadering, bjj welke gelegenheid do leden met muziek een ommegang door de stad hielden. Op het terrein van den Holland- sehen Spoorweg te Rotterdam, ter hoogte van Bougelsdijk, heeft een treurig ongeluk plaats gehad. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Tan 1—G regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inois- eccren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Een 14-jarige jongen, die zjjn vader, aldaar aan den spoorweg werkzaam, diens middageten had gebracht, wilde de rails overloopen, toen hij door een uit Schiedam komenden trein werd aangereden en op de plaats dood bleef. Gisteravond is te Rotterdam een vijfjarig meisje bij ongeluk in eeno waschkuip ge vallen, welke gedeeltelijk gevuld was met kokend water. Hoewel zij er spoedig werd uitgehaald, is zij overdekt met brandwonden. De toestand van het kind is echter niet gevaarlijk. De heer E. Kiderlèn, Zaterdag-avond om acht uren van don watertoren te Rotterdam op zijn rijwiel vertrokken, is te Leeuwarden aan gekomen Zondag-namiddag om 6 uren 35 minuten, alzoo 1 uur 25 minuten binnen de 24 uren, geljjk de weddenschap was. Meldde de „N. R. C." onlangs dat voor den ingang van het Luthersche weeshuis, aan het Vasteland te Rotterdam, een kind was te vondeling gelegd, thans kan het blad mededeelen dat het Zondag door ds. H. C. Lohr in de Ev.-Luthersche kerk is gedoopt en do voornamen Titia Willemina heeft ontvangen, na alvorens onder den naam van Vast el bjj den burgerlijken stand te zjjn aange geven. Met eenparige stemmen was verleden week in den kerkeraad besloten, het meisje in het wees huis te houden en groot te brengen, waar de ver latene eene liefderijke verzorging verbeidt. Naar het „D. v. N." verneemt, zijn de verdachten van den diefstal van 270 uit de melk inrichting op de Leliegracht te Amsterdam, alsmede van dien van 180 horloges op den Haarlemmer dijk aldaar, wegens gebrek aan bewijzen op vrije voeten gesteld. De vrouw, clie onlangs haren e c h t- genoot, den sergeant der mariniers J. G., gede tacheerd op het Kon. Instituut der Marine te Willemsoord, met een mes heeft verwond, is door de rechtbank te Alkmaar tot 7 dagen celstraf veroordeeld. Gisternacht omstreeks halftwaalf brak een hevige brand uit in het woonhuis van Jan Bakkers Sr. te Ilpondam. Ofschoon de brand weer spoedig op de plaats des onheils aanwezig was en krachtig werkte, mocht het haar slechts gelukken de belendende perceelen voor vernieling te bewaren. Alles was tegen brandschade verzekerd. Men schrijft aan de „Amst." uit Vlis- singen: Zekere B., vroeger bankwerker aan de fabriek der maatschappij „De Schelde" te Vlissin- gen, doch als zoodanig dezer dagen, wegens ge brek aan werk, ontslagen, was als penningmeester belast met het bewaren en beheeren der gelden van een onderling ondersteuningsfonds van de werk lieden dier fabriek. Daar lijj nu bij liet verlaten der fabriek ophield lid van dat fonds te zijn, moest hij rekening en verantwoording doen, doch het bleek toen dat al de aan hem toevertrouwde gelden verdwenen en de betrekkelijke boeken en bescheiden verbrand waren. De man stond, zoowel bjj zyne kameraden als bjj de directie der fabriek, als oppassend en solide to boek, doch het schijnt dat zyn huisgezin op te roijalen voet leefde. De zaak is in handen der politie. Het gerucht dat men de dieven van de diamanten, in het laatst van den zomer in de Scheveningsche Badhuisgalery gestolen, in Amerika op het spoor zou zyn, wordt beslist tegengesproken. Volgens een bericht uit Nieuw- York heeft de jongste daling der petroleum-prijzen vyf faillissementen aldaar veroorzaakt. In de Fransche kolonie Porto Noro, in Afrika, zyn haaien als schildwachten aangesteld. De koning van dat land heeft, niettegenstaande

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1