lOin^clao; November. A0. 1885. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. jjjet 1 December begint een nieuw Urtaal van het Leidsch Dagblad. Zij, (e zich nu reeds op deze Courant abon- eren, ontvangen de tot dien datum ^schijnende nummers gratis. Leiden, 23 November. fK 7904. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per Jjoat1-40. Afzonderlijke Nommors0.05. OflitHucle Kcnni^evingcn. "e Burgemeester der gemeente Leiden czien de circulaire van den heer Commissaris des Konings de provincie Zuid-Holland van den 17den November 1885, >'o. 2923 (2de afd.), Provinciaal blad No. 67 ren»t ter kennis van belanghebbenden dat op den 27sten rember a. s. des middags te 12 uren, zal worden over- an tot de openbare aanbesteding der levering van 25 onte-paarden, waarvan voor het lste regiment veldar- erie 9 en voor het 2de en 3de regiment veldartillerie J paarden. ie aanbesteding zal geschieden: voor het lste regiment dartillerie te Utrecht; voor het 2de te 's-Gravenhage rliet 3de tc Breda. e voorwaarden van aanbesteding liggen ter lezing voor gegadigden o. a. in het gebouw van het Provinciaal tuur van Zuid-Holland. "eden is aan do universiteit alhier de heer H. Cappelle Jr., geb. te Amsterdam, bevorderd doctor in de planten- en dierkunde, met aca- isch proefschrift, get.„Het karakter van de .•Indische tertiaire fauna." Door curatoren van het gymnasium te Am- 'rdam is voor de benoeming van een leeraar in Hoogduitsche taal aanbevolen en door burge ester en wethouders ingediend het volgende etal, nl. de heeren J. J. A. A. Frantzen, leeraar het gymnasium te Leiden, en J. Leopold, leeraar de Kon. Mil. Academie te Breda. - By de heden gehouden openbare verkooping cokes in partyen van 100, 50,10 en 5 hectoliters, en do hoogste prijzen f 44, f 22, f 4.60 en ,.25; de laagste f 42, f 21, f 4.40 en f 2.20. - Aan den heer D. Beeckman, predikant te Breda, rd als blyk van erkentelijkheid, wegens zyn anken voor het beroep naar de gemeente Gin- en, namens tal van gemeenteleden een prachtig eublement aangeboden, vergezeld van een album, op meesterlijke wijze door een zijner leerlingen s gecalligrapheerd. In de heden door de Tweede Kamer gehouden ting zijn de geloofsbrieven van den heer Heldt ekomen. angenomen is met 62 tegen 6 stemmen het 'ontwerp tot verleening eener subsidie voor den mtram BreskensMaldeghem, na aanneming 37 tegen 30 stemmen van een amendement den heer Van der Sleyden om slechts hoog- s 2 ton subsidie te geven en de zaak ge- af te scheiden van het waarborgkapitaal van en Wilmar. 'et ontwerp tot vereeniging van de belasting- toren te Groningen in één gebouw is verworpen, a verwerping met 35 tegen 33 stemmen van voorstel tot uitstel is overgegaan tot het op en eener nominatie van Raadsheer in den gen Raad. De eerste candidaat op die lijst werd A- J. Clant Van der Myll, secretaris-generaal het departement van justitie, by loting tegen If- J- Van Swinderen. e geheele nominatielijst bestaat uitlo mr. Clant der Myll2o. mr. Van Swinderen, kanton- ter te Groningen, en 3o. mr. Mom Visch, raads- r te Arnhem. Morgen heeft de benoeming plaats j- overige candidaten. esloten is tot toelating van den heer Heldt. Het stoomschip „Noord-Holland", van Rot ra naar Java, vertrok 21 Nov. van Marseille rmatra" vertrok van Batavia naar Amster- -1 Nov.; de „Schiedam", van Nieuw-York Amsterdam, passeerde 22 Nov. Lizard; de A. Scholten", van Rotterdam naar Nieuw- York, passeerde 22 Nov. Dover; de „Prinses Ama- lia", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Marseille 21 Nov. Z. M. heeft aan J. J. Van Kerkwijk, te's-Gra venhage, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van commandeur der Leopoldsorde van België; tot burgemeester van 's-Gravenmoer benoemd J. Loeff, secretaris dier gemeente. Gemengd Nieuws. In den afgeloopen nacht omstreeks halftwaalf hebben eenige jongelui, die de Raam- steeg passeerden, hun hart eens lucht gegeven om de houten schutting, welke zich om de Ruïne be vindt, gedeeltelijk af te breken. Op het verschijnen van een politie-agent kozen allen het hazenpad, doch één van hen werd gegrepen en naar het politiebureel gebracht. Toen Zaterdag-avond de Noord- Zuid-Hollandsche Stoomtram van Leiden naar Haarlem zou vertrekken, was er geen conducteur. Nadat hij na lang wachten eindelijk was gekomen, reed men met den tram 6.45 af, echter slechts tot even voorby den eersten tol van den heer Beyër. Daar heeft men den conducteur van den tram afge zet en men zou hem nu dragende naar Oegst- geest brengen, doch de last werd te zwaar. Daarom haalde men een kfuiwagen, waarmede men hem naar de Schoolsteeg te Oegstgeest vervoerde, om hem zyn roes te laten uitslapen, want hij had Bacchus wat al te goed aangesproken. De brigadiers der Ryksveld wacht Schilthuizen, van Leiden, en Smits, van Leiderdorp, zijn er heden in geslaagd den dief te arresteeren, J. A. S. genaamd, die aan den Zoeterwoudschen Singel uit eene weide, toebehoorende aan den heer J. W. Van Beek, zeven lammeren had ontvreemd. In het „Vad." van heden schryftDamas in zyne „Haagscne Omtrekken" het volgende; Wat vliegt de tyd snel voorby, als met volle hand herinneringen om zich henen strooiend! Het komt me voor alsof het gisteren was, en toch is het reeds meer dan twintig jaren geleden, dat Adelina Patti hare eerste kunstreis deed door Holland. Het was een ware triomftocht. En toen de trein, welke de zeventienjarige zangeres en haar fortuin mede- voerde, Leiden's veste zou naderen, liep de halve stad ledig om de groote artiste feestelijk binnen te haten. Een kloek aantal muzenzonen besteeg de kleppers van Stegerhoek, en schaarde zich om het met zes paarden bespannen rijtuig, waarin Adelina, gracelijk als eene jonge vorstin, gezeten was. Zy knikte en boog tegen hare »ieuwe onderdanen, als eens Orpheus moet gedaan hebben tegen de leeuwen en beren, welke, door zijn zoet gefluit getemd, zich van wellust kronkelden aan zyne voeten. Zelfs Patti's kamenier had een karos met vier paarden, en, tegenover zich gezeten, een witgedast commis saris van orde die, geen Engelsch kunnende spre ken, haar zac-htkens de knieën drukte, ten teeken van hartelijke ^toegenegenheid. En voort ging het door Leidens straten, tot waar een eereboog het hotel aanwees, dat de kunstenares zou mogen herbergen. Des avonds, nadat het eerste lied gezongen was, helder en klankrijk van toon, maar bijna onbewust want dé vrouw was nog niet in de artiste ontwaaktdreunde de Gehoor zaal van luide byvalsteekenen. En toen, later, de fakkels waren ontstoken, en de muziek der schut terij al hare krachten inspande om iets ten ge- hoore te brengen dat naar een Amerikaansch volks lied geleek, toen trad de jonge Adelina zoet lachend voor het geopend venster, en strooide een goed deel van den pas verworven bloemenschat onder hare jeugdige vereerders. Op dat oogenblik sloegen PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 10 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incao- seeren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. vyfmaal honderd jonge harten den stormmarsch, en schitterden duizend jonge oogen van liefde voor do kunst en voor de kunstenares! De zeventienjarige, nog niet aan zulk eerbetoon gewend, was blykbaar getroffenzoo, althans, be tuigde zy den volgenden dag, toen zy, nog steeds omstuwd van hare eerewacht, de olifanten met staarten in lampeglazen, en de kindertjes op sterk water ging bezichtigen, die de schoonste sieraden zijn onzer musea. Ja het komt me voor alsof het eerst gisteren was. Maar ook op de schouders der zangeres he ef de tyd zyn last slechts licht doen drukken, nu zijt nogmaals voor ons gaat optreden [met het oog op de laatste berichten is dit nog zoo zeker niet] in hare volle schoonheid, en in al de kracht van haar talent. Wonderlijk toch de kunst, die eens eene Malibran verteerde, heeft Patti gecon serveerd By zooveel, dat hetzelfde gebleven is op het affiche, zie ik toch ook wel iets veranderd. Waar men, in mjjne jonge jaren, nog voor een blanken rijksdaalder honderd Zeeuwsche oesters kon ver orberen of een concert bijwonen van Adelina, zijn tegenwoordig de schelpdieren „hors de prix," en kost een aria uit de Traviata twee gouden Wil- lems. Ja, alles is zóó duur geworden, dat men voor een eenvoudig Scheveningsch havenfortje twee- en-eenhalf millioen gulden eischt. Slechte tijden, myn lezer, zeer slechte tyden!! Naar het „H b 1." verneemt, zyn drie personen in hechtenis genomen, verdacht van den diefstal van 180 horloges uit een winkel aan den Haarlemmerdijk te Amsterdam. Volgens telegraphisch bericht van Nieuw-York kan er tusschen 24 en 26 November stormweder verwacht worden op de Engelsche, Fransche en Noorweegsche kusten. KOLONIËN. BATAVIA, 14-21 October. Wij ontvingen heden met andere Indische cou ranten weer de „Java-Bode." De sluiting der druk kerij is dus opgeheven. De tegen onzen gewezen redacteur L. Brunner door den officier van justitie alhier gerequireerde rechtsingang, wegens het schrijven der artikelen voorkomende in de „Java-Bode" van 16 Juni en 29 Sept. jl., is, zooals wy vernemen, door den R. v. J. alhier geweigerd. Java-Bode Een onder dagteekening van 14 dezer van den resident van Palembang ontvangen telegram bevat in hoofdzaak de volgende bijzonderheden uit Djambi „Den 2den dezer werden onze steenkolenloodsen door vyandigen in brand gestoken, waardoor 262 ton kolen verloren gingen. Onze vestiging en ben- ting werden byna dagelijks beschoten; vijandige benden werden gezien, terwijl omtrent grootere verzamelingen van volk, tot duizend man toe, in het binnenland van Djambi, herhaaldelijk tijdingen inkwamen. Daar de landweg van Djambi naar Palembang niet meer veilig geacht wordt, is de landpost gestaaktcommunicatie wordt door den gouvernementsstoomev „Sampit" onderhouden. Het burgerpersoneel is, met uitzondering van den. controleur, 's nachts in de benting gehuisvest. Een brief van een tweetal vijandige hoofden, naby den tydelyken militairen post by de sociëteit gevonden, bevatte eene aansporing aan de Javaansche soldaten in de benting om over te loopen." Naar aanleiding van deze berichten is de bezet ting van Djambi tot 200 man opgevoerd en is eene gemengde compagnie van het 10de bataljon inf. te Weltevreden op 15 dezer naar Palembang ge zonden. Ook Zr. Ms. stoomer „Madura" is van Bozoeki derwaarts gedirigeerd.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1