fj®. 7903. Maandag S3 T^Toyember. A<\ 1885. feze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. De kaakstraf hersteld DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. De straf van de Kaak wordt afgeschaft. Art. 2 wet van 29 Juni 1854 (Stbl. 102). Een nieuwtje dat dezer dagen door de meeste den werd verspreid, was de aankondiging dat beeld van Jeanne Lorette in het Panopticum Amsterdam te pronk is gesteld. Wij kunnen niet nalaten deze daad te qualifi- ren als een onverantwoordelijke speculatie op laagste hartstochten van het publiek, welks glit naar opzienwekkende gebeurtenissen van den g waarlijk geen nieuw voedsel behoeft, pie vertooning kan niet anders dan weerzin ekken bij allen die een greintje begrip hebben n wezen en doel der straf welke in naam der uwige Gerechtigheid aan een afgedwaalde wordt ltrokken. Wanneer de straf geen kwaad moet zijn in dien i dat zjj aan niemand die diep gevallen is den eg om tot een boter leven terug te keeren afsnijde, aar daarentegen heilzaam moet werken op een romvhebbende die gelaten boete doet voor het- -n tegen de Maatschappij is misdreven, dan heeft Vnand ter wereld het recht die straf tegen haar in uit te breiden en te verzwaren. De maatschappij bezit geen enkel recht meer op m die zich tegen haar instellingen vergrijpt, dan de wet haar toekent en voor de wet is de ndaar die zijn misslag heeft geboet met de maat- ihappij verzoend. Hare zedelijke waardeering van jn weder zedelijk en persoonlijk vrij geworden leteliug ligt buiten het gebied dat de wet zich left aan te trekken, dat moet een ieder voor kch zeiven weten. De een zal den tot het vrije Iven wedergekeerden zondaar als verschoppeling «schouwen, de ander minachtend de schouders or hem ophalen, zjj die niet met onkunde en roordeelen behept zijn, zullen aan zijn ophef- aan zijn verheffing, aan zijn zedelijke ver tering werken, niet wanhopen daarin te slagen nneer alle menschelijk gevoel in dengeen dien arm der Gerechtigheid heeft getorscht niet is rstikt. [Een ieder die een misdaad heeft begaan, behoeft arom nog niet altijd een volleerde misdadiger te n. Men is het ja naar den vorm, omdat een daad pleegd is welke aan de vereischten welke de et voor een misdrijf stelt voldoet, maar hoeveel voor de beoordeeling van het booze, het 'hte, het lage, het kleinzielige dat in een mis- d is gelegen niet af van de omstandigheden jaaronder men van het rechte spoor is afgedwaald. Wy z\jn er niet op uit een pleidooi voor wie ook leveren, maar wenschten slechts te doen uit- men dat het allerminst aangaat alle veroordeel- •n over één kam te scheren en ongelukkigen die nmaal gezondigd hebben altijd als ellendigen te ijven beschouwen. Keeren zjj in de maatschappij terug dan hebben hun schuld jegens haar gekweten, dan vangen een nieuw leven aan, waarop door dit verleden genaamd geen inbreuk mag worden gemaakt. Haar als dit waar is, hoeveel te meer dan druischt Pt in tegen alle begrippen van rechtvaardigheid zedelijkheid, om het conterfeitsel van een onge lige, berouwvolle en boetvaardige zondares voor wereld te pronk te stellen. Als dat de vrucht is van de mildere begrippen omtrent straf en strafstelsel in onze eeuw bben wortel geschoten, dan hadt ge u de moeite unen besparen van de afschaffing van lichame- "o en onteerende straffen als brandmerk, geesel- en kaak. H at is de tepronkstelling van Jeanne Lorette in Panopticum, anders dan herleving onder een leren vorm van de straf van het in 1854 afge schafte artikel 22 van de Code Pénal, hetgeen be paalde dat al wie tot de daarbij genoemde straffen veroordeeld werd, openbaar aan de kaak gesteld zou worden en aldus een uur lang ten toon staan, met een bord boven zijn hoofd, waarop met groote lees bare letters zijn namen, beroep, woonplaats, straf en misdaad vermeld staan? Herle.-ing onder een anderen vorm, zeggen wij, maar een vorm die veel erger is, want de teschande- stelling in de kamer voor veroordeelden van het Panopticum der hoofdstad, duurt niet een uur, maar ten eeuwigen dage en de catalogus van die instelling zal het eeuwige schandbord zjjn dat de te pronk gestelde boven het hoofd hangt. Nu weten wij wel dat de tepronkstelling in casu slechts in effigie wordt voltrokken, dat de Staat haar niet uitoefent, maar voor de betrokken per soon is dit onverschillig. Voor hem of haar zijn de gevolgen dezelfde: Het stempel der infamie, der publiciteit, blijft bestaan en hiermede de moeilijkheden en worste lingen om naar een betere bestemming te streven. Tijdens de veroordeelde de opgelegde straf onder gaat wordt deze drukkender gemaakt en onrecht matig verzwaard. Na het ontslag uit de gevangenis gaat de ontslagene gebukt onder een levenslange onteering, welke niet alleen haar persoonlijk treft, maar ook onschuldigen. De straf van de kaak uit de wetgeving verban nen, mag, onder wat vorm of voorwendsel ook, niet meer in het leven geroepen worden, en hierin reeds ligt grond genoeg dat de Staat zich zoodanige zaak in het belang van de goede zeden aantrekke, en opmerkelijk is het dat een der motieven die indertjjd hebben geleid tot afschaffing der tepronk stelling juist deze was dat, afgescheiden van het nadeelige voor den delinquent, het schouwspel van een tepronkgestelde op het publiek een onzedelijken invloed uitoefent. h. c. LEIDEN, ai November. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: zuidoostelijke wind. Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren 1° Celcius 33.8' Fahrenheithedenmorgen om 8 uren -2° C. 28.4° F.; 's midd. 12 uren 1'C. 33.8° F.; 's namiddags 4 uren 0° C. 32° F. Door de examen-commissie voor het middel baar onderwijs is heden te 's-Hage toegelaten voor de gymnastiek de heer J. M. Scheffer, van Leiden. De door de Regeering in de Grondwetsvoor stellen gebrachte wijzigingen betreffende het kies recht zullen Woensdag a. s. worden overwogen in de afdeelingen der Tweede Kamer, welke daags te voren de tweemaandelijksche vernieuwing moeten ondergaan. Er is sprake van om de talrijke amendementen op het ontwerp-kiestabel, wegens den ingrijpenden aard van enkelen, aan een onderzoek in de afdee lingen te onderwerpen alvorens in openbare zitting behandeld te worden. De heeren Crommelin en baron Gevers, Neder- landsche gezantschapssecretarissen, de eerste te Weenen en laatstgemelde te St.-Petersburg, zijn te 's-Hage met verlof in het „Hotel des Indes" aangekomen. De heer Ferguson, minister-resident en consul- generaal in China, bevindt zich mede in de residentie. De heer G. .T. Van Apeldoorn, directeur der „Marthastichting" te Alfen aan den Rijn, heeft over de maanden Augustus, September, October en November voor die inrichting ontvangen 2949.13. De uitgaven bedroegen f 2632.20'/,, saldo f 316.92'/,. Daarenboven werd voor den bouw van de nieuwe inrichting nog ontvangen de som van f 17,382.21- Het adres van de Nederl. Maatschappij van Geneeskunde, waarin gewezen wordt op de mis bruiken, die van begrafenisfondsen worden gemaakt, is gesteld in handen der commissie voor eene wet telijke regeling der levensverzekering hier te lande {Vzb.) Het stoomschip „Noord-Holland", van Rotter dam naar Java, arriveerde 20 Nov. te Marseille; do „Golderland", van Java naar Rotterdam, pas seerde 20 Nov. Dover; de „Prins Frederik", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Suez 20 Nov. Z. M. heeft dr. H. Snellen, hoogleeraar te Utrecht, benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuwaan den heer A. Grant, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als consul der Nederlanden te Pensacola; mr. G. L. C. Van Rossen Hoogendjjk benoemd tot burgemeester dei- gemeente Dinxperlo; aan den ritmeester R. A. L. J. baron Gansneb, genaamd Tengnagel, van het 2de reg. huzaren, op zjjn verzoek, een eervol ont slag verleend uit den militairen dienstbenoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Gorkum, mr. A. C. Visser, advocaat en procureur te Gorkum. KOLONIËN. BATAVIA, 8 13 October. Vervolg.) Het „Soer. Hbld." bevat het volgende sensa- tiebericht „Uit goede bron vernemen wij dat op de West kust van Soembawa, waar twee Fransche oorlogs schepen zich bevinden, de Fransche vlag is ge- heschen." Soembawa is een der kleine Soenda-eilanden, tot de residentie Timor ressorteerende en bekend om het uitmuntend paardenras. Dat eene vreemde natie juist op dit eiland het oog heeft laten vallen, is in zooverre bevreemdend, daar volgens den regeeringsalmanak van dit jaar, op drie plaatsen van dit eiland ons gezag door een controleur en twee posthouders vertegenwoor digd is, van welke laatste zich een op de West kust van het eiland bevindt, alwaar de Fransche vlag zo* zijn geheschen, terwijl er tal van andore eilanden in den Timor-archipel zijn, waar ons gezag in het geheel niet vertegenwoordigd is. Hoe vreemd echter het bericht van het Soera- baiasclie blad ook klinken moge, in den tegen- woordigen tijd mag men daaraan a priori geen geloof ontzeggen. Nu officieuze Duitsche bladen de annexatie der Carolinen-eilanden door Duitschland hebben vergoe lijkt met de bewering, dat Duitschland verplicht was zijnen onderdanen aldaar den steun en de bescherming te verleenen, welke Spanje niet vol doende wilde of kon verleenen, is die oplossing een wenk voor andere koloniale mogendheden, die wat langzaam en slordig zijn in het behartigen van vreemde belangen. In Atjeh doet do berri-berri ons meer afbreuk dan de vijand ons ooit gedaan heeft. Van het derde aldaar aanwezige bataljon zijn geen veertig man meer valiede! Dientengevolge blijft de uitzending van versterkingstroepen noodzakelijk. De thans ook onder de Europeesche soldaten woedende ziekte wordt voornamelijk toegeschreven aan den voor het klimaat te grooten omvang der diensten, welke van de troepen gevorderd worden. Het openkappen van het terrein vóór onze stel lingen moge den vijand op grooter afstand houden, niettemin gaat hij voort met het voeren zijner guerilla. Vooral de terreinen in de zuiderlinie hebben veel van het vijandelijk geweervuur te lijden. Dat de zuinigheid dikwijls de wijsheid be driegt, blijkt o. a. wederom uit het feit dat een tekort ontdekt is in de kas van den wijkmeester van Gang Mangga, die in de belastinggelden, met de inning waarvan hij belast is, een flinken greep heeft gedaan.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1