t Dammer bestaat nit Twee Bladen. Hl». 7901. Triida»; O November. A°. 1885. feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van &on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 19 November. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maanden1.10. franco per po9t. afzonderlijke Nommers. 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer/0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoss- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. eden is aan de universiteit alhier de heer J. der Wal, arts, officier van gezondheid der 2de e by het Oost-Indisch leger, geb. te Njjenga, rderd tot doctor in de goneeskunde, met acade- h proefschrift, get.: „Historisch-critische bij- je tot de behandeling van Blaastumoren." De heer J. Gf. H. Mann, benoemd tot kapel ter bij de stafmuziek van het 4de regiment alhier, zal zijne betrekking, die hem voor zes n bindt, spoedig aanvaarden. Het heeft Hare Majesteit de Koningin behaagd hormvrouw te worden van de Vereeniging elschade." ie vereerende onderscheiding heeft de Vereeni- zeer zeker te danken aan de voortreffelijke i, waarop zy hare taak vervult, door die in uitgebreiden zin op te vatten. Zij bepaalt zich slechts tot de rol van middelares tusschen ermogende vrouwen, die met de hand arbeiden et publiek, dat die handwerken kooptook op rlei andere wijzen streeft zij er naar om het dier vrouwen en meisjes te verbeteren, et verkoopen van handwerken blijft echter eene "dzaak van hare bemoeiing, en het depot op de ebrug, hoek Diefsteeg, bij mej. de wed. Dirks ligt hoe velen zich voor den steun der Vereeniging ïelden en tevens van den smaak en de be- mheid van vele Nederlandsche vrouwen. De a voorraad in dat depot voorhanden en de verscheidenheid van voorwerpen wekt waarlijk id voor de vindingrijkheid en vaardigheid, het ld en den ijver onzer dames, en is volkomen harmonie met den naam der hoogbegaafde iw dien de Vereeniging draagt, ok aan hare nagedachtenis is de zeer gewaar- e daad van de Koningin eene zijdelingsche hulde. De tot kapitein benoemde 1ste luit. adjudant Van der Wjjck, van het reg. gren. en jagers s zoodanig ingedeeld bij het 4de reg. infanterie, vankeljjk was hij ingedeeld bij het 5de reg. inf. De heer Bahlmann heeft ten aanzien van de ening der Kiestabel een amendement voorge- waarvan de bedoeling is de vorming van een afzonderlijk district Schiedam in plaats van toevoegen van een vyfde lid aan Rotterdam. De minister van binnenlandsche zaken heeft, zijne Staatsbegrooting betreft, zijne Memorie van word uitgebracht. Hij tracht aan te toonen vaar mogelijk, bezuiniging plaats vindt. Be ugen over het vergunnen van openbare op en wil hij aan de burgemeesters, hoofden der e, overlaten, hoewel zy van regeeringswege noodigd zijn geen verlof te verleenen dan r voorwaarde dat roode vlaggen of andere i de goede orde gerichte symbolen daarbij worden vertoond. minister herhaalt dat van hem geen voor- wachten is tot verandering van het getal iversiteiten, een onderwerp dat liy dacht dat °°pig zou blyven rusten na intrekking der ode motie-Schaepman. Opheffing der theolo- o faculteit acht hij in het verslag niet vol- gemotiveerd. De minister ziet niet in dat leerplan der gymnasia te hoog is opgevoerd. 3r inzien vond de minister het beter her der wet op het middelbaar onderwjjs aan ouden tot na grondwetsherziening. De heeren Viruly Yerbrugge, De Vos Van Offjjk, Van Kerkwijk, Van der Sleyden en De ier Zijlker hebben 46 amendementen ingezon- °P de voorgestelde herziening der kiesdistricten- ding. lieer Wybenga heeft een amendement voor- waarvan de bedoeling is terug te komen op het eerste voorstel der Regeering en het hoofd kiesdistrict Steenwijk, dat thans enkelvoudig is, tot een dubbel te hervormen met de bevolking welke het nieuwe voorgestelde district Meppel zou moeten samenstellen. Eindelijk heeft de heer G-oekoop, ter voldoening aan don herhaaldelijk uitgedrukten wensch van de kiezers en van den gemeenteraad van Leiden, voor gesteld dat district te splitsen in een hoofdkiesdis trict Leiden] en een hoofdkiesdistrict Voorschoten. Na een langdurig debat besloot de Amster- damsche gemeenteraad met 21 tegen 11 stemmen een stuk gemeentegrond in de Plantage ter waarde van f 50,000 kosteloos in erfpacht af te staan voor den bouw eener machinistenschool. Een voorstel tot verhooging van schoolgeld op de scholen voor meisjes werd verworpen met 22 tegen 10 stemmen. Tot leeraar aan eene lagere school is benoemd de heer Bes te Schiedam. Eerste Kunstbeschouwing. Keurig meneer! boompjes, takjes, blaadjes, plantjes, alles er in. Ge durft waarlyk niet beslissen of Schelfhout hier netter dan Koekkoek of Koek koek fijner dan Schelfhout heeft geteekend. Met dat al spreekt uit die teekeningen iets conventio neelsge meent dat ze uit een lang vervlogen tyd dagteekenen. Vraag het u zeiven af, of ooit een landschap zulk een indruk op u maakte en ga dan naar de teekening van mevr. Bilders Van Bosse; daar vindt ge karakter, stemming, waarheid. Ook teekent mevr. Bilders zoo angstvallig niet. Zoudt ge eener vrouwenhand die breede penseelbehandeling toekennen Welk een fraaie lucht. De grys-witte wolken met doorbrekend blauw, de belichte roode daken, hoe harmoniëeren ze met het getemperd groen van den grond. Hoe sappig en kleurvol is deze teekening neergezet. Ook hare huren trekken aan. „Bloemen" van mej. Rooseboom, eene „Hard draverij" van Rochussen, niet prettig van kleur, maar geteekend als alleen hij het kan, daarnevens een mooi Kerk-intérieur van Bosboom, het „lezend meisje" van mej. Hubrecht, een allerliefst figuurtje, welks uitvoering ook niet aan eene dameshand herinnert, (moest hier eene aanmerking worden gemaakt, dan zou het alleen zijn dat het schortje der kleine niet genoeg „de stof uitdrukt") en ten slotte heur vis-a-vis ,,'t dorpsweeshuis" van Arts, een bevallig, helder aquarel. De portefeuille was ter bezichtiging afgestaan door den heer C. M. Van Gogh, te Amsterdam. Deze kunstbeschouwing opende de nieuwe reeks, te geven door het bestuur van „Ars Aemula Naturae." Zij mocht zich in een druk bezoek ver heugen. A. G cmeenteraad. In de hedennamiddag gehouden gemeenteraads zitting -waren tegenwoordig de heerenDe Kanter, voorzitter, Do Fremery, Hartevelt, Bool, Krantz, Bredius, Juta, Du Rieu, Zaayer, Van Dissel, Land Buys, Alma, Le Poole, Verster, Van Hoeken, Van der Hoeven, Cock, Knappert, Nykamp, Zaalberg, De Goeje, Kaiser en Was. Door den Voorzitter werd medegedeeld dat van den heer De Geus eene missive was ingekomen, houdende mededoeling dat hij wegens vertrek uit deze gemeente ophoudt lid van den Raad te zijnj Een verzoek tot afschry ving van plaatselijke directe belasting was ingekomen van H. L. Van Lokhorst. Tevens waren ingekomen verschillende bezwaar schriften tegen den aanslag in den pi. dir. bel., zoomede een verzoek van mej. A. J. De Visser om ontslag als onderwijzeres. In de Leeskamer fis voor de leden ter inzage neergelegd het plan van een park op de Ruïne. Benoemd worden: tot tweeden ondorwyzer aan de Jongensschool 2de klasseW. Goemans te Heus- den, met 21 st.tot stadsklokkenist R.H.Th.Van Leeuwen, met 23 st. Zonder hoofdelijke stemming werd gunstig be schikt op het verzoek van het Bestuur van „Indhra" om de gymnastiekschool van de Hoogere Burger school voor Meisjes te mogen gebruiken, op dat van mej. C. Van der Harst om eervol ontslag als derde onderwijzeres aan de school 3de klasse No. 3, en op de voordracht betrekkelijk de aanschaffing van gym- nastiektoestellendoch afwijzend op het verzoek van D. A. Schretlen Co. ter bekoming van kwijt schelding van boete, op dat van L. Warnies om eene uitloozing te mogen maken naar de Haar lemmertrekvaart, en op dat van J. De Koning om een gedeelte van de openbare straat langs de Nieuw- straat te mogen innemen, maar gunstig op dat van H. P. Kelder om een keldergat te maken in de Ketelboetersteeg. Het verzoek van dr. W. C. Van Manen tot restitutie van schoolgeld werd, als ongezegeld, ter zyde gelegd. Zooals men weet hadden B. en Ws. er bovendien trouwens een afwijzend advies over uitgebracht. Goedgekeurd werd het eerste suppletoir kohier der pi. dir. belasting dienst, 1885. Daarna kwam in behandeling het voorstel van de heeren Buys, Van Dissel en Juta tot opheffing van de Gemeente inrichting voor opleiding van Oostindische ambtenaren. Met het oog op het tal rijk publiek, dat aanwezig was, verwachtte men blijkbaar een warmen strijd, aangewakkerd nog door de adressen, vóór en tegen by den Raad in gekomen. Zes-en-dertig „burgers" hadden in een adres betoogd, dat de tijd dringt tot het opheffen eener noodelooze instelling, die allengs kostbaarder is geworden en thans ongeveer het dubbele vor dert van de som waarop zy bij haar stichting was geraamd"; eèn-en-negentig „inwoners" verzochten daarentegen dringend, tot de opheffing „niet te willen medewerken, en, mocht verbetering in de organisatie noodig zijn, die te willen aanbrengen, zelfs al sleept die meer kosten". Bovendien was er veel over dit onderwerp ge sproken en geschreven. Er was „publiek leven." De heer Buys voerde nu alleerst het woord, ook namens de medevoorstellers, nagaande wat sedert het indienen van het voorstel was voorgevallen, en de oorzaken die tot de oprichting aanleiding hadden gegeven. Op verschillende gronden hadden de voor stellers thans het geschikte oogenblik aangebroken geacht om ze op te heffen, niettegenstaande de bereidwilligheid van dr. G. A. "Wilken om kosteloos te blijven doceeren. Liever hadden zij hun voorstel vóór de begroo ting behandeld gezien, doch daarvoor bestonden bezwaren. Het beroep van B. en Ws. op 't konink lijk besluit van 1883 besprekende, was hjj van meening dat deze hier geheel dwaaldenhjj was hunne meening niet toegedaan, welke, ware zij juist, zyne reputatie als rechtsgeleerde in gevaar zou brengen. Sedert genoemd koninklijk besluit is hier aan de universiteit voor Indië slechts door één student examen afgelegd; ten onrechte werd het meer en meer als een behoefte aange zien dat, om tot ambtenaar te worden benoemd, men een diploma door eene part. instelling behalen moest. Zulk een school beeft geen reden om te Leiden ge vestigd te zynze heeft met de universiteit niets te maken. En aan die universiteit is thans, wat de juridi sche faculteit betreft, alles compleet, ten gevolge van gen. koninklijk besluit. Het is niet de taak der ge meente om voor jongelui een brug te bouwen, waar over ze goedkooper een examen in Den Haag kunnen afleggen dan een aan de universiteit. Een particu liere inrichting heeft geen reden van bestaan. En wat het beroep op wjjlen den zoo betreurden rechts-

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1