r 7900. Doïiclei'da»- 19 November. A0. 1885. it nummer bestaat uit Twee Bladen. <§eze (Qoarant wordt dagelijks, met uitzondering van £pn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 18 November. IDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER AD VERTE NT IEN Van 16 regels/ 1.05. Iedere regel meer f 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het in oas eeeren bnlten de stad wordt 0.10 berekend. Blijkens een aan den gemeenteraad gericht rijven verkeert dr. W. C. Van Manen volgens en Ws. ten onrechte in de meening dat art. 5 der Gemeentewet, waarin o. m. is bepaald in de hoofdelijke omslagen of andere plaatse tre directe belastingen slechts voor zooveel twaalf- n wordt gedeeld als het hoofdverblijf of verblijf -ft. geduurd, ook van toepassing zoude wezen andere dan de bovengenoemde belastingen, o. a i schoolgelden, terwijl, zooals uit den samen valt de artt. 240 en 245 duidelijk blijkt, de enaangehaalde bepaling alleen betrekking kan op de afzonderlijk in art. 240 genoemde riek van hoofdelijke omslagen of andere plaat -ke directe belastingen. nu aangaat het verschuldigd schoolgeld -ens de plaatsing van eene dochter van recla op de Hoogere Burgerschool voor Meisjes, rdt opgemerkt dat krachtens de verordening op invordering (CLem. blad No. 11 van 1881) dat oolgeld, ten bedrage van f 60 per jaar, kwar lsgewijzo moet worden voldaan jaarlijks vóór n lston September, vóór den lsten December, jór den lsten Maart en vóór den lsten Juni. ~et van reclamant ingevorderd schoolgeld be alzoo de maanden September, October en Vember van dit jaar en niet het daaraan voor- 'aande kwartaal, et verzoek zoude op die gronden moeten wor- afgewezen, doch het is niet vatbaar om daar- trent eone beschikking te nemen, omdat het, niet vallende in de termen van een bezwaar- rift tegen den aanslag op het kohier van de fdelijke omslagen of andere plaatselijke directe stingen bedoeld in artikel 265 der Gemeentewet, gezegeld papier had behooren te zijn geschreven. en Ws. geven mitsdien in overweging het als ezegeld ter zijde te leggen. - Eene eigenaardige plechtigheid had gisteren 'ats op het academisch ziekenhuis alhier. Het toen nl. 25 jaren dat de heer Van Dongen, lfdoppasser in de afdeeling chirurgie, aan de ,'enhuizen werkzaam was. Eene commissie had gevormd uit de studenten om hem een sou- ir aan dezen dag te bezorgen, en bij monde den praeses, den heer P. K. Bentfort, werden een fauteuil en een inktkoker in zilver aan- den. Zichtbaar aangedaan bedankte de jubilaris r de sympathie, bij deze gelegenheid ondervonden, ok zijne superieuren lieten dezen dag niet onge- kt voor hem voorbijgaan. - Gedurende de eerste helft der maand Sept. zijn het postkantoor alhier bezorgd de volgende ven, welke wegens onbekendheid der geadros- Jden niet besteld konden worden Oesterman, Mina Richard, AmsterdamKer- ad der Ned.-Herv. gemeente, Gilze; M. Van Borg, mej. Overweg, J. Smits, W. Oudshoorn, ^ravenhage; M. Timmers, 's-HertogenboschM. der Voort, Hoogmade; J. De Groot, Lisse; I Wagner, Lochem; G. Van der Hoeven, Soeter- A. C. Huisman, W. Van Doornen, Utrecht; neulen, VlaardingenD. De Vos, Warmond. ,'fkaarten: A. Paris, 's-Hertogenbosch; J. Sela, vermeld. neven verzonden geweest naar Duitschland: De Jongh, Thale. Naar Engeland: Alice jfek, Guildford; A. Smakman, Londen. Door den heer A. De Bloeme, agent-generaal ^ederlandsclie factorijen aan Afrika's Westkust, 11 het Rjjks-Etlinographisch Museum te Leiden j geschenke gezonden eene, in de Staatscourant heden nader omschreven, hoeveelheid voor in. De heer Thijs, predikant te Sassenheim, is beroepen naar de Christ. Geref. gemeente te Hee renveen. De schaal van schatting voor de herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigen dommen, zooals die ter secretarie der gemeente Haarlemmermeer ter visie ligt, bevat de volgende cijfers: f 150, f 120, f 100, 90, f 80, f 75, ƒ70, f 65, f 60, f 55, f 50, f 45, f 40, f 35, f 30, f 25, f 20, f 16, f 13, f 0.25 per hectare. Ter verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Sneek waren uit gebracht 3727 geldige stemmen. Gekozen is de heer B. H. Heldt met 2002 stemmen. Op A. baron Scliimmelpenninck waren er 1654 uitgebracht. Aan het ministerie van waterstaat is heden aanbesteedde aanleg van een gedeelte kanaal van nabij den Leidschen Rjjn tot in den Vaartschen Rijn, onder de gemeente Utrecht, Ouden Rijn en Jutfaas, met het maken der kunstwerken, behoo- rende tot de werken voor den aanleg van een kanaal ter verbinding van Amsterdam met de Merwede. (Raming 384,200). Minste inschrijvers waren de heeron B. A. Wiegerink te Groenloo en F. E. Terwindt te Pannerden, voor f 297,980. De 2de luit. der inf. T. L. Van Wagtendonk van het 4de, is overgeplaatst bij het 3de regiment te Bergen-op-Zoom. Naar het „D. v. N." verneemt, zijn tot dusver door verschillende leden der Tweede Kamer niet minder dan 40 voorstellen ingezonden tot wijziging van de weldra te behandelen nieuwe indeeling der kiesdistricten. Heden heeft aan hot ministerie van financiën ten overstaan van twee leden van de Algemeene Rekenkamer door den directeur der Staatsloterij de uitloting plaats gehad van 30 reeksen der 3'/a pets. schuldbekentenissen ten laste van het voormalig Amortisatie-Syndicaat, waardoor met den lsten Januari 1886 een kapitaal van f 300,000 tegen pari wordt aflosbaar gesteld. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Noord-Holland," van Rotter dam naar Java, passeerde 17 Nov. Gibraltar; de „Prins Alexander," van Batavia naar Amsterdam, passeerde Gibraltar 15 Nov. Het Lcidsche Tooneel. Na reeds met eenige woorden den inhoud weer gegeven te hebben, kunnen wij ons ook ditmaal beperken tot de uitvoering zelve van „Der Feld- prediger", het jongste werk van Millöcker, gister avond voor een zeer talrijk publiek alhier door het Hoogduitsche Operetten-Gezelschap van den Amster- damsclien Parkschouwburg ten tooneele gevoerd. Heidekrug, hot hoofd van het dorpje Trauten- feld, de plaats der handeling, was een allerver- makelpkste ambtman. Hoezeer niet in het bezit van bepaald bewonderenswaardige stommiddelen, wist hij toch door zijne geestige en humoristische voordracht de algemeene goedkeuring weg te dra gen in niet mindere mate was dit het geval met den veldwachter barbier heel wacht- en huismeester Piff ko. Dezen viel zelfs de eer te beurt zijn couplet Nur ein traum Flücht'ger schaum gebisseerd te zien. In het bijzonder verdient deze acteur een woord van hulde voor zijne duidelijke en goede accentuatie. Hellwig had eenigszins te kampen met heeschheidvooral was dit merkbaar in de tweede acté, bij het duet tusschen hem en Mina. Zjjn zang kenschetste zich door eene gevoel volle voordracht. De dames Sophie Offeney en Meyer, respectie velijk als Mina en Rosette, dochters van Heide krug, kunnen beiden bogen op eene heldere, krach tige sopraanstem, welke zelfs in het hooge register niets aan zuiverheid verliest. Het lied „Vergiss mein nicht", van Franz Von Suppé, door de eerste in de derde acte gezongen, verwekte dan ook hor- haalde en langdurige bijvalsbetuigingen. Beiden speelden bovendien met gloed en con amore. De koren mogen bevredigend genoemd worden. Het orkest echter was bepaald slecht; het was niet alleen niet in overeenstemming met den zang, maar viel zelfs enkele malen verscheidene maten te laat in. Niettegenstaande dit, gelooven wij toch dat de ingenomenheid met deze opvoering algemeen was, en dat de luide teekenen van bijval, die den acteurs en actrices telkens ten deel vielen, tevens het bewijs leverden dat eene tweede opvoering door dit gezelschap door Leiden's ingezetenen met vreugde zal begroet worden. Niet zooals wij bereids hebben medegedeeld, zal Maandag a. s. „De Kiesvereeniging van Stellendijk", van Lodewijk Mulder, ten tooneele gevoerd worden, maar „Marie Tudor", een der meest beroemdste drama's van den genialen Victor Hugo. Dat ook velen hun kennis willen verrijken met dit grootsche historische werk achten wij aan geen twijfel onderhevig. Mr. L. H. Gemengd Nieuws. Ten gevolge van de vrij sterke vorst der paar laatste dagen en nachten was men hier hedenmorgen reeds aan het schaatsenrijden, nl. in de beide fontein-vijvers naast het beeld van Van der Verf op de omheinde Ruïne. Hedenmorgen viel een man, die zich bóven op een met papiorbalon beladen wagen bevond om een touw wat vaster te maken, in de Rijnstraat op de straatsteenen, waardoor hij het hoofd en een schouder zwaar verwondde. Hij werd per vigilante naar zijne woning overgebracht. Te Delft is een hevige binnenbrand in het Achterom ontstaan. Een winkelhuis en pak huis zijn totaal uitgebrand, twee honden zijn omge komen hot onheil ontstond door het omvallen van eone petroleumlamp in hot pakhuis. Door het groot aantal spuiten, spoedig aanwezig, is het mogen ge lukken de naburige perceelen voor schade te be waren. Huis, inboedel en winkelgoederen waren ruim verzekerd bij verschillende maatschappijen. De politie te Rotterdam is in het bezit gekomen van eenige gouden oorbellen, ringen, kettingen en zilveren horloges, waarschijnlijk af komstig van een diefstal te Rotterdam of elders gepleegd. Bij den in den avond van Vrijdag 13 Nov. jl., in de woning van D. Lens aan de Hart manslaan No. 39 te Rotterdam, door middel van braak gepleegden diefstal, zijn ontvreemd: onge veer f 800 aan bankbiljetten van f 100, ƒ60, f 40 en f 25, muntbiljetten van f 10 en een gouden tientje; ongeveer f 150 aan rijksdaalders en guldens; en 21 stuks gouden en zilveren damessieraden en be- noodigdheden. Door middel van braak en inklim- ming werden in den winkel van den instrument maker L. in de Gierstraat te Haarlem, eenige dozijnen messen en scharen gestolen, eene waarde van f 60 vertegenwoordigende. Het is der politie gelukt het gestolene in beslag te nemen en den dief, genaamd Severinus Hen- dricus Sauterell, oud 21 jaren, die inmiddels naar Leiden was gevlucht, er eene plaats in het huis van arrest aan te wijzen. De rechtbank te Amsterdam veroor deelde gisteren den zaakwaarnemer Mozes Sanders, wegens misbruik van vertrouwen, tot 9 maanden celstraf.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1