N°. 7898. Dingdag; XT' November. A0. 1885. <§eze <Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommere0.05. PRIJS DER ADVERTENTTEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Toor het incae- eeeren buiten de ttad wordt 0.10 berekend. Grondwetsherziening. (Slot.) Omtrent den politieken eed zegt de Regeering: De leden der Kamer zullen volgens dit artikel hunne betrekking aanvaarden met den eed of met de be lofte, zonder dat onderzoek naar de godsdienstige gezindte, waartoe zy behooren, noodig is. De juris prudentie van den Hoogen Raad omtrent den eed van getuigen doet hierby niets ter zake. Nam men in het artikel eene uitzondering op ten aanzien van hen, die tot geen gezindte behooren of zeggen te behooren, dan zou men de oplossing der eeds- quaestie naar de meening der Regeering juist com pliceeren; daargelaten of het aannemelijk is, juist aan die personen een soort van voorrecht te ver leent. Het zweren of beloven is eene zaak van het geweten; ieder verbindt zich tot getrouwheid aan de Grondwet, op de wijze, waardoor hjj zelf volgens de Regeering, zich verbonden acht. Behoud der Provinciale Staten acht de Regeering raadzaam. Misschien zou de vraag gesteld kunnen worden, of het getal leden der Provinciale Staten in verband met den omvang hunner werkzaam heden niet ©enigszins verminderd zou kunnen wor den. Hiertegen pleit intusschen dat het aantal per sonen, verkiesbaar tot lid van Gedeputeerde Staten, daardoor kleiner zou worden. In elk geval staat de Grondwet aan zoodanige vermindering niet in den weg. Eene wijziging der Provinciale wet ware, daartoe veldoende. Zy meent dat er geen noodzakelijkheid bestaat om de vereeniging van het lidmaatschap der Tweede Kamer met dat van de Provinciale Staten bij de Grondwet te verbieden. De Regeering blijft bij de meening dat de zaak der administratieve rechtspraak alleen in beginsel by de Grondwet behoort geregeld te worden. Beslissing van geschillen van bestuur tusschen aan het Rijksbestuur ondergeschikte publiekrechte lijke lichamen behoort aan den Koning te blijven, onverschillig of daarbij rechtsvragen dan wel feite lijke vragen ter sprake komen, omdat de Koning is het hoofd der uitvoerende macht. Tot onteigening par zones schenkt, naar het oordeel der Regeering, de thans voorgestelde redactie van art. 149 vrijheid, voor zooverre namelijk het algemeen nut, in ruimen zin opgevat, daardoor be vorderd wordt. Hoever dit in ieder geval reikt, zal bjj elke onteigening afzonderlijk moeten worden beoordeeld. Het is inderdaad betwijfelend, of aardhaling zonder of tegen onvolledige schadeloosstelling wel met de Grondwettelijke regeling der onteigening is overeen te brengen, ook al steunt die aardhaling op ver plichtingen als bedoeld in de wet van 1 Juni 1861 (Stbl. No. 54). De Regeering heeft, om allen grond voor twijfel weg te nemen, geen bezwaar gevon den, alsnog een nieuw artikel aan de additioneele artikelen toe te voegen, hetwelk het voortbestaan der in genoemde wet bedoelde verplichtingen ver zekert. Wat de uitkeeringen aan de kerkgenootschappen betreft, zegt de Regeering dat zy overigens de be staande banden tusschen den Staat en de Kerkge nootschappen geenszins wenscht te versterken. Haar voorstel gaat niet verder dan tot bevestiging der uitkeeringen. By het zeer groot verschil van meening omtrent deze aangelegenheid ziet zy echter geen termen om haar voorstel in beginsel te wyzigen. De Regeering acht het niet wenschelyk te be palen dat aan de leden der Algemeene Rekenkamer, bij het bereiken van een door de wet te regelen leeftijd, ontslag wordt verleend. De Regeering schaart zich geheel aan de zijde dei- leden, die het voldoende achten dat de Grondwet zich tegen regeling der leger-organisatie bij de wet niet verzette. Zy wenscht zich consequent te houden aan hare opvatting dat eene Grondwet niet tot bijzon derheden moet afdalen. Dit laatste is ook eene der redenen, waarom zy het overbodig acht, melding te maken van eene loting der dienstplichtige ingezetenen. De andere reden is, dat eene dergelijke loting van zelf niet kan worden vermeden. De Regeering ziet niet in, dat de tegenwoordige Grondwet eenigen waarborg bevat tegen het invoe ren van den persoonlijken militairen dienstplicht. Die Grondwet is in dit opzicht geheel neutraal, en mocht zjj naar de voorstellen der Regeering wor den gewijzigd, dan zal zy dit blijven. De Regeering deelt de zienswijze der leden die staande houden „dat de afschaffing der dienstvervanging bij aan neming der Regeerings-voorstellen zou blijven het geen zy thans is, eene open quaestie." Ten einde allen verderen twijfel te doen ophouden, stelt de Regeering thans voor, bepaaldelijk in art, 87 uit te drukken, dat onder het Waterstaats-be stuur het oppertoezicht en het toezicht zijn begrepen. De Regeering vereenigt zich met het gevoelen der leden die een voorloopig kiesreglement onnoo- dig achten. Al wordt by deze herziening het kies recht op ruimer grondslagen gevestigd, het stelsel blijft onveranderd. In 1848 was dit niet het geval. By nota van Avijziging zjjn aan het Avetsontwerp tot verandering in de additioneele artikelen twee nieuAve artikelen toegevoegd. Zij betreffen de aard haling zonder schadeloosstelling of tegen onvol ledige schadeloosstelling, en de schadeloosstelling voor vernietiging en onbruikbaarmaking van eigendom. Gemengd Nieuws. Uit Aalsmeer Avordt gemeld: Dat ook hier de landerijen in prys gedaald zyn, kan blyken uit het feit dat eene boerenplaats met 40 heet. goed bouwland by verkoop thans niet meer kon opbrengen dan f 25,100, terwyl 7 jaar geleden voor dezelfde plaats f 72,000 betaald werd. Ruim duizend kinderen van de beide openbare bewaarscholen en van de R.-K. bewaar school „De Voorzienigheid" te Scheveningen kregen Zaterdag elk een Avarm kleedingstukde uitdeeling geschiedde voor rekening van eene weldadige dame. Zaterdag-avond omstreeks negen uren brak er brand uit in eene achterkamer van het bovenhuis No. 14 aan de Bakkenessergracht te Haarlem, bewoond door den timmerman S., Avelke brand vermoedelijk is ontstaan by het drogen van kinderkleeren op de kachel. Het bovenhuis is inAvendig uitgebrand. De brandweer Avas spoedig aanwezig en heeft het benedenhuis en de belen dende perceelen behouden. Om ruim tien uren was het vuur gebluscht. Omstreeks één uur in den morgen ontstond opnieuw brand en Avel een uitslaande in het per ceel Korte Begijnenstraat No. 21, ten huize van den winkelier in kruidenierswaren T. S. Oorzaak Avas het omvallen van eene petroleumlamp. Beneden is het huis geheel uitgebrand. Het bovenhuis, dat sedert Donderdag pas bewoond was, heeft water schade geleden. Om halfdrie was men ook dit ge vaar te boven. Men meldt uit Arnhem dat Jeanne Lorette's vertrek geheim Avas gehoudende stukken Avaren gereed voor 's-Bosch, doch by vertrek naai den trein werden zy voor andere verwisseld. De ge vangenis te Arnhem Avordt, dank zy het uitmun tende beheer van den directeur, als een model be schouwd en is daarom voor de veroordeelde be stemd geworden. Aan het station aldaar door eene vigilante afge haald, op welker imperial een hoedendoos stondj had men weinig erg in het overbrengen. De ge vangene gedroeg zich zeer gelaten, was eenvoudig gekleed en onderwierp zich in de gevangenis ge- Avillig aan het voorgeschreven©. Zy zal haar cel gemeenschappelijk met anderen moeten deelen. Het water heeft te Giethoorn Aveder een offer geëischt. Terwyl de oudste dochter van J. H. Kleene by de woning werkzaam was, maar zich even verwijderde om een jonger broertje in bed te leggen, viel een ander vierjarig knaapje voorover in de sloot en werd eenige oogenblikken later levenloos door haar teruggevonden. In April 11. verwekte de moord van zekeren ambtenaar Gazdag te Pest veel opzien. Zyn lijk werd in de nabijheid van het Asyl der Honveds gevonden, maar de moordenaar werd niet ontdekt. Thans wordt gemeld dat zjjne Aveduwe en een officier der Honveds in hechtenis zyn ge nomen, verdacht van met hulp van een derden persoon Gazdag uit den Aveg te hebben geruimd, ten einde eene som van 15,000 fl. machtig te wor den, waarvoor zijn leven verzekerd was. De beide gearresteerden betuigen echter hunne onschuld. Te Gouy-lez-Piéton (België) hebben den 9den dezer niet minder dan tien paren hunne gouden bruiloft gevierd. Allerlei feesten hebben plaats gehad, receptiën door de overheden, een Te-Deum en een plechtig banket, Avaaraan eene der bruiden, in 1805 geboren, eene liefde-romance zong. Nog steeds is men aan de steengroe ven te Chanselade, in Frankrijk, Averkzaam om de vermisten op te sporen. Verleden week heeft men de lijken van de echtelieden Mazet en van hum dochtertje gevonden onder een reusachtig blok van vyf en twintig kubieke meters by den oorspron- kelijken ingang der stoengroeven. De lyken ver keerden reeds in een staat van ontbinding. Van het dochtertje Averd het lyk in twee deelen ge scheiden gevonden. Haar vader, die haar op het oogonblik der ramp op zijne schouders droeg, werd gevonden met do handen op zyne borst houdende, alsof zij nog de beide beenen van zijn kind vast hielden. Men meent nog teekenen van leven op het geklop gehoord te hebben. De politie te Marseille heeft de hand gelegd op een twintigtal booswichten, byna allen oud-bekenden der justitie, bij welke men ver scheidene gestolen voorwerpen vond. Deze bende hield zich buitendien ook nog bezig met de fabri catie van lucifers, hetgeen verboden is. Toen de politie op het punt stond de bende op heeterdaad te betrappen, werd getracht de gestolen voorwerpen in brand te steken, welke in het huis van eene vrouAv, die medeplichtig aan de gepleegde diefstallen was, geborgen Avaren. De gelieele bende werd gevat en ter beschikking der justitie gesteld. Een treurig voorval heeft onder de gemeente Chambon, in Frankrijk, in de nabyheid der Loire plaats gehad. Het waterrad van een korenmolen bleef onder het malen eensklaps stil staan, zoodat de werklieden een onderzoek instel den, Avaarby zy tot de ontdekking kwamen dat er iets verschrikkelijks gebeurd was. Zy vonden nl. het lyk van het vyf jarig dochtertje van den mole naar tusschen het rad en slaagden er na veel moeite In het daarvan los te maken. Het meisje, dat op den oever gespeeld had, Avas, zonder dat het door iemand opgemerkt was, te water geraakt en door de zuiging van het water tusschen het rad gekomen. In een dorp in Lotharingen sneed een landbouwer, in een aanval van razernij, ver oorzaakt door dronkenschap, met een snoeimes zyn twee dochters van 10 en 1 '/a jaar den hals af. Een derde kind, een jongen van 9, redde zich door de vlucht. De vader sneed zich later zelf den hals af.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1