O 7391. 3Ia,aiida.o; O November. A°. 1885. feze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 7 November. DAGBLAD. PEIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. franco per poet1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoas- seeren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. 'kens het jaarlijkscli verslag der „Vereeni- tot ondersteuning van behoeftige kraamvrou- lenz. te Leiden," heeft het in het afgeloopen aar aan de belangstelling, welke, wanneer men rige verslagen nagaat, steeds der Vereemging eel viel, ook dit jaar noch van de zyde der ten, noch van de zijde der burgerij, ontbro- aantal leden, dat reeds in het vorige jaar 1 ene belangrijke hoogte had bereikt, nam nog toe en is thans geklommen tot 98; het buitengewone leden bedraagt 109 en daar erscheidene donateurs door verschillende om- heden verloor, daalde hun aantal tot 30. neer men deze cijfers nu heeft vergeleken met het vorige jaar, dan zou men allicht ge- zijn, niet in te stemmen met de gunstige uwingen van het bestuur en toch gelooft artoe alle recht te hebben. Dat enkele der lager zijn dan die in het vorig verslag, daardoor, dat bij het in orde brengen der h vele buitengewone leden, die in geenerlei king moer bleken te staan tot de Vereeni- en toch nog als zoodanig stonden genoteerd, jt de lijst zijn weggeschrapt. Ware dit vroeger d, vóór het tegenwoordig bestuur optrad, stellig het getal der buitengewone leden inder zijn dan dat in October 1884 was, en vooral in het begin van het thans afge- boekjaar door het verzenden van talrijke ires, van vele personen, zoowel binnen, als de stad, toezeggingen voor jaarlyksche bij- uitreiken der ondersteuning is het geheele regeld voortgegaan, dank zij o. a. ook den dien men van enkele leden gedurende de es mocht ondervinden. nu en dan kwamen er klachten over de vooral over de soep, zoodat het bestuur dan eens op verbetering moest aandringen; laatsten tijd zijn ook de klachten gelukkig f. 351 vrouwen werd in het afgeloopen jaar one ondersteuning uitgereikt en wel: 684 soep, 1043 portiën vleesch, 1028 halve am men rookvleesch, 1388 stuks bestellen, ters melk en 3482 eieren, ndien werd verstrekt buitengewone onder- g aan 11 vrouwen, bestaande in: 6 portiën 1 portiën vleesch, 54 eieren, 25 liters melk, e hectogrammen rookvleesch en 17 halve wijn. et beheer der financiën kwam dit jaar eenige ring; op voorstel der commissie van toe- erd besloten f 2000 uit de Spaarbank te n in Ned. Werk. Schuld, leening 1883, ren- 1 pCt. Deze geldbelegging bracht eenige elyke kosten met zich. Buitendien werden 111. nog f 100 in de Spaarbank geplaatst, een ingezetene dezer gemeente werd het t in het begin van het jaar aangenaam ver ft een cadeau, bestaande in 22 halve fles- jjn. Hem zy hiervoor nogmaals dank betuigd, profiteerden bestuurderen in het afgeloopen de adviseerende stem van dr. Ben. J. die hunne vergaderingen trouw bezocht a'le opzichten met raad en daad bijstond, mher nam hij van hen afscheid en werd n door dr. C. M. Yan Yoorthuysen. elgemeene ledenvergadering werd het be- °°r het volgend jaar aldus gekozen: de O- J. Van den Bosch, president; L. R. secretaris; W. Mulder, penningmeester; agtho en C. Metzlar. aftredende bestuur bestond uit do heeren entfort, president; J. Broers, secretaris; C. Winkler, penningmeesterJ. Van Delden Pz. en H. G. J. Van den Bosch. De commissie van toezicht bestaat uit de heeren A. E. Simon Thomas, D. De Loos en J. A. F. Coebergh. Uit de belans over het boekjaar 1884 1885 blijkt, wat de inkomsten betreft, dat het reserve fonds bedroeg 2622.85, de interest over 1884 126.77, het saldo in kas op 1 October 1884 ƒ42.36, de contributie der gewone leden 519, die der buitengewone leden 480, die der donateurs 68.50, terwijl de nog te innen posten 27 bedragen. Op de uitgaven komt voorreservefonds 2 effecten N. W. S. a f 1000, d. i. 2032.28, en in de Spaar bank 709.62; belegd in de Spaarbank f 100, gewone ondersteuning 892.56, buitengewone ondersteuning 10.95, aan Ligtvoet 11.92'/,, bureaukosten 35.15 en voordeelig saldo 66.99'/,. Het totaal van inkomsten en uitgaven bedraagt alzoo 3859.48. De Indische mail bracht deze week de treurige tijding dat onze vroegere, nog jeugdige stadgenoot de heer Johan Karei Witte, de tweede zoon van onzen hortulanus den heer H. Witte, te Panaroekan, op Oost-Java, was overleden. In het heden verschenen nommer van „Semper- virens" wijdt de mede-redacteur daarvan, de heer R. C. Affourtit, aan dezen verdienstelijken jongeling de volgende regelen Pas 26 jaren oud, was zyn leven reeds herhaal delijk door harde beproevingen gekenmerkt. In dit voorjaar naar Java vertrokken, waar hem eene veelbelovende betrekking by de particuliere Kina- en Koffiecultuur was aangeboden, kwam hij ziek te Batavia aan. Na eenige dagen te Buitenzorg doorgebracht te hebben, werd hem dringend aangeraden zich naar het gezondheids-etablissement Gadok (niet ver van Buitenzorg) te begeven, waar van de koelere lucht en speciale geneeskundige behandeling (hij leed aan longontsteking en koorts) eerder beterschap te wach ten was dan te Batavia of te Buitenzorg. Die verwachting werd dan ook niet door de ondervinding gelogenstraft en in zijn laatste schry ven van 1 Sept. meldde hy zoover hersteld te zijn, dat hy zonder eenig bezwaar de reis per kustboot naar Soerabaia en verder naar Panaroekan kon aan vaarden. Daar zou hy nog slechts een halven dag reizens van zijne bestemming, Sitoebondo, verwij derd zyn. Tot Soerabaia ging alles goed. Daar maakte hy zelfs nog een rijtoer door de stad. Ook op de korte kustreis naar Panaroekan was, of liever scheen hy zeer wel. Op den laatsten avond vóór de aankomst aldaar, gevoelde hy zich echter moe. Hy ging daarna vroeg ter ruste. Den anderen morgen op de reede van Bezoeki aangekomen, vond men hem bewusteloos in zyn hut. Er werd toen terstond om een dokter geseind, die, aan boord gekomen, meende dat dit toeval over een paar uren wel voorby zou zyn. De bezwyming hield echter aan en op de reede van Panaroekan (de plaats waar hy het schip zou verlaten) komende was dit nog hetzelfde. Daar bevond zich de dokter van Sitoebondo om hem af te halen, wijl de heer Ottolander met dezen had afgesproken dat hij, zoo noodig, eenige dagen bij dien dokter zou verblyven. De heer Ottolander bevond zich toen te Pantjoer, dag reizens verder dan Sitoebondo. Deze dokter kon hem dus onmiddellyk met ge neeskundige hulp bijstaan, maar dit mocht niet hel pen; hij is in de armen van den dokter gestorven en toen aan wal gebracht en vervolgens te Pana roekan begraven. Hy was een beminnelijk en door velen geliefd jongmensch, een degelyk kweekei', een hartstoch- telyk plantenliefhebber. Hij had hart voor onzen Nederlandschen Tuinbouw, en zou zeker zyn ver- blyf in dat schoone gedeelte van Insulinde ook voor dezen nuttig gemaakt hebben. Hij rust onder de Palmen, die hij zoo lief had; hij ruste er zacht! Gedurende de tweede helft der maand Aug. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: Van Vliet, Alfen; M. H. Boasson Zn., Amster dam E. "Was, Bennekommej. G. E. Gude, Bussum wed. Betuid, Druten; D. Palte, Feynoord; De Jong, M. Van den Berg, J. L. Mainter, 's-Gravenhage mej. D. Los Kroon, Koudekerk; H. I. Sorman, J. Herel, Leiden; mej. K. Steekens, Rotterdam; G. Woud en D. v. Zomeren, niet vermeld. Brief kaarten: Mej. Blakpoel, 's-Gravenhage; A. Horree, niet vermeld. Brieven, verzonden geweest naar België: Mej. J. Van der Linden, mevr. Mulder, Brusselnaar Duitschland: Didam, Kaijser en Bitter, Elberfeld; Jan Bar, Oberweiler; Barre, Friedrichrodamej. A. Obermüller, Harzmej. A. Van Ewyck, Hohnald naar Ned. Oost-Indië: J. v. d. Lof, Soerakarta. Door den directeur der Kweekschool voor Zee vaart alhier is in het openbaar aanbesteed de leve ring van versch rundvleesch en soepgroenten ten behoeve der equipage gedetacheerd bij die inrich ting gedurende het jaar 1886. Minste inschryvers: waren: voor het versch rundvleesch, G. W. Zand- voort alhier, tegen 0.56'/j per kilogramvoor de soepgroenten C. J. Van Leeuwen alhier, tegen 4.50 per 100 rantsoenen. Gedurende deze week zijn dagelijks in de Stedelijke Werkinrichting alhier opgenomen van 38 67 volwassen personen en van 5 9 kinderen. Het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid-Holland heeft in plaats van den heer L. Overman, benoemd tot secretaris der Synode, gekozen tot lid van het Provinciaal College van toezicht op het beheer der kerkelyke goederen en fondsen van de Hervormde gemeente in Zuid-Holland, den heer W. Zegers, predikant te Gorkum. Tot secundus secretaris van het Prov. Kerkbestuur van Zuid-Holland, werd benoemd de heer Cesar Segers, predikant te Leiden. Door 234 departementen der Maatschappy tot Nut van 't Algemeen, samen uitbrengende 775 stemmen, is aan de verkiezing voor hoofdbestuur ders deelgenomen met den volgenden uitslag Tot hoofdbestuurders, te Amsterdam gevestigd, werden gekozen de heerends. J. A. Bohringer, ds. W. F. Loman, mr. J. P. Moltzer, mr. H. P. G. Quack, dr. H. C. Rogge en mr. J. F. Veltman, respectievelyk met 732, 714, 754, 757, 757 en 695 stemmen. Op de heeren H. Bouman, J. Coninck Westenberg, mr. G. A. Van Hamel, mr. J. G. N. De Hoop Scheffer, J. R. De Knuyff en mr. W. H K. Mouthaan, die als 2de candidaten op de voor drachten voorkwamen, werden respectievelyk 43, 61, 21, 18, 18 en 80 stemmen uitgebracht. Tot hoofdbestuurders, buiten Amsterdam geves tigd, zyn benoemd de heerenmr. W. H. De Beaufort, te Leusdenmr. H. Goeman Borgesius, te 's-Gravenhagemr. J. T. Buys, te Leidenmr. P. J. G. Van Diggelen, te Zwollemr. H. L. Drucker, te Groningen, en mr. E. Fokker, te Mid delburg, die resp. 773, 730, 773, 729, 667 en 699 stemmen bekwamen. De 2de candidaten, de heeren mr. K. M. G. De Meyier, te Arnhemmr. H. H. C. A. Coenegracht, te Roermond; H. D. Levyssohn, Norman, te 's-GravenhageW. A. baron Van der Feltz, te Assenmr. J. C. Bergsma, te Leeu warden, en mr. C. H. B. Boot, te Breda, verkregen resp. 2, 45, 2, 46, 108 en 76 stemmen. Mr. E. Fokker, te Middelburg, heeft de benoeming niet aangenomen.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1