Verleden Zondag is de zoon van een voornaam Belgisch fabrikant in eene coupé der eerste klasse van den trein, welke 's ochtends 7.50 van Parijs naar Brussel vertrok, door een viertal medereizigers aangevallen, die hem van zijn hor loge enz. trachtten te berooven. Gelukkig werd hjj gedurende de worsteling, die daarop volgde, door een conducteur ontzet. Een der vier sprong den wagen uit, van wien men niets meer vernomen heeft. De overigen zijn gevangengenomen. Een wijnhandelaar te Par ij s, die aan den drank is, bovendien slaapwandelt en die ge droomd had dat men hem wilde ruïneeren, stond 's avonds laat op, ging op straat en drong de woning binnen van een overbuurman, een zetter van de „République framjaise." Deze, door het gestommel wakker geworden, nam eene revolver en schoot op den laten bezoeker, dien hij vooreen boosdoener hield; de ongelukkige werd gevaarlijk, hoewol niet doodeljjk gewond. De dader werd eerst gearresteerd, maar later in vrijheid gesteld, aange zien hij alleen tot tegenweer had gehandeld. De Parijsche bankier B. Fremsel heeft zich verdronken. Hij had onlangs door een proces over guano tegen Dreyfus eenige millioenen verloren. Het Eden-theater te Antwerpen is afgebrand. De brand brak in de bovenste ver dieping uit. Het personeel werd gered. Een spuit gast werd ernstig aan de hand gewond. BUÏÏKNLAND. Franlirijk. De persoon, die den moordaanslag op den minister De Freycinet pleegde, is van middelbare lengte, heeft een kleurig gelaat en een witten baard, ter wijl hij mager en zenuwachtig is. Een zee-officier van het schip „Moreau", werk zaam op het ministerie van marine, en de kapitein der artillerie Josse, ordonnance-officier van den minister van oorlog, waren het die hem arresteerden. Hoewel het door hem ondergane verhoor tot geene bijzonderheden leidde, bleek toch dat men met geen krankzinnige of afgewezen sollicitant te doen heeft; eerder zou men er toe komen te denken dat hij het slachtoffer is eener politieke opwelling, al legde hij later, gelijk reeds per telegraaf werd gemeld, eene verklaring af als zou men aan wraak zucht moeten denken. Hij zal geneeskundig onderzocht worden. Persoonlijk kende hij den heer De Freycinet niet, maar alleen per photographie. Hij wachtte hem op den Pont de la Concorde af, wetende dat hij van den Ministerraad moest terugkeeren. Zoo spoedig de misdaad bekend werd, en dit was eerst tegen vier uron, begaven zich een groot aantal afgevaar digden, senatoren en leden van het corps diplo- matiquo naar hot hotel aan de Quai d'Orsay om den minister geluk te wenschen met het mislukken van den aanslag. De minister van binnenlandsche zaken was de eerste, die bij zijn collega kwam voor dit doel. Wie de misdadiger eigenlijk is, is nog een ge. heimmen weet alleen dat zijn linnengoed met de letters P. M. geteekend is. Hjj bekende aan den prefect van politie Gragnon dat hij met voorbe dachten rade handelde. Een verslaggever van de „Voltaire" had een onderhoud met den heer De Freycinet over den moordaanslag. De minister verklaarde, goen het minste denkbeeld te hebben over de drijfveer tot deze daad. Zoover hjj wist had hij geen persoonlijke vijanden. Volgens de „Figaro" is de misdadiger een Cor- sicaan van geboorte en heet hij P. Mattei. De eerste interpellatie na het heropenen van de zitting der Kamer zal zich met de uit Tonkin teruggekeerde soldaten bezighouden, die door de administratie van oorlog zonder eenige ondersteuning gelaten worden. Vroeger zorgde voor hen de „Union des femmes de France"; deze heeft echter geen geld meer in kas, en de" minister beweert dat de diensttijd der ongelukkige soldaten voorbjj is en zjj dus niet meer tot het leger behooren. Na oor logsgevaar, cholera en gebrek lijden, is het echter hard voor de teruggekeerden, geen werk en geen brood te kunnen vinden. Te Lyon werd een Duitsche spion gearresteerd, die teekeningen maakte van de versterkingen; hjj werd ten slotte over de grens gezet. Du.itschlan.cl. De definitieve verkiezingen voor het Pruisische Huis van Afgevaardigden zullen eerst op 5 Nov. a. s. gel'i 'Udon worden. De berichten over de keus der „Wahlmiinner", die op hunne bourt de afgevaardigden kiezen, zijn tot dusver nog zeer onvolledig. Een afdoend oordeel over den uitslag van de verkiezing der afgevaar digden is dus nog niet mogelijk. Toch wordt over het algemeen aangenomen dat de stemmen-ver- houding der partijen in den aanstaanden Landdag weinig of geen verandering zal ondergaan. De Portugeesche bladen melden dat Duitsch- land aan Portugal vergunning heeft gevraagd, om op St.-Vincent, een der Kaap-Verdischo eilanden, een kolenstation aan te leggen. De Nederlandsche gezant te Berlijn, jhr. Van der Hoeven, heeft na een verlof van verscheidene maanden, dat noodig was voor het herstel van een beenbreuk welke hjj in het voorjaar had ge kregen, gisteren de leiding van het gezantschap weder aanvaard. Maandag-middag om twaalf uren zal prins Albrecht zjjn intocht als regent van Brunswijk houden. Maandag of Dinsdag zijn er gala-diners op het kasteelvoorts gala-voorstelling, fakkeloptocht, serenade, enz. De regentschapsraad gaat den prins te Helmstadt, aan de grens, afhalen. Groot-UritaiiiiiS. Telegrammen uit Rangoon melden dat te Man- dalay groote bedrijvigheid heerscht bij het maken van toebereidselen voor oorlog. De Birmasche regeering heeft troepen gezonden naar Ningjjan, waartegen de Britsche landvoogd van Birma hei melijk eene expeditie uitrust om de samentrek kende Birmanen uiteen te jagen, onder voorwend sel dat de Birmanen van Ningijan van plan zijn vijandige invallen te doen in Britsch Birma. De stoomvaartmaatschappij voor de Irrawaddyrivier heeft den dienst boven de grens van het Britsche gebied gestaakt. De „Great Eastern" is op eene openbare vei ling te Londen voor 26,000 pd. st. verkocht aan den Londenschen koopman Frederick De Mattes. Het hoogste onderhandsche bod, dat voor het schip was gedaan, was een van 20,500 pd. st. De Duitsche gezant, graaf Münster, vertrekt heden, Zaterdag, van Londen naar Parijs tot het voorloopig aanvaarden van zijn nieuwen gezant- schapspost aldaar. Den 20sten November komt hij echter terug om do koningin zijne brieven van terugroeping te overhandigen en tot het bijwonen van twee hem aangeboden afscheids-feestmaaltijden. België. De koning van België heeft eindelijk toch aan den aandrang zijner ministers toegegeven, en de drie en vijftig gereedliggende besluiten tot ophef fing van scholen nog onderteekend. Het heeft maanden geduurd, eer men hem er toe kon bren gen. In één jaar zijn nu 1200 openbare scholen opgeheven en 4000 onderwijzers en onderwijzeressen op straat gezet. Turkije. Nadere berichten uit Konstantinopel bevestigen dat al de ambassadeurs aldaar hunne instructiën hebben ontvangen, zoodat de opening der conferentie over de Oost-Rumelische quaestie olken dag kan verwacht worden. Verscheidene mogendheden toonen zich gunstig gezind ten opzichte van het reeds vroeger vermelde Fransche voorstel, om van de beraadslagingen alles uit te sluiten wat betrekking heeft op dwangmaat regelen, daar deze, naar de Fransche regeering meent, rechtstreeks behooren tot de bevoegdheid van Turkije als souvereine mogendheid, door het Berlijnsche tractaat met nauwkeurig omschreven rechten bekleed. In dat geval zou de beraadslaging onmiddellijk geopend worden over de wijzigingen, welke in het beheer van Rumelië moeten gebracht worden, waarbij men zou uitgaan van de stelling dat met de wenschen der Bulgaren eenigermate rekening moet worden gehouden, zonder dat het evenwicht in de Balkan-Staten worde verbroken, want de mogendheden zijn besloten dit evenwicht te hand haven. Men gelooft voor het overige niet dat de ver vanging van vorst Alexander ter sprake zal ge bracht worden omdat daaruit onmiddellijk verschil tussclien Rusland en Engeland zou ontstaan. Uit Nisch (Servië) wordt aan de „Frankfurter Zeitung" getelegrapheerd„Daar men met zeker heid kan voorspellen dat het herstel van den status quo ante in Oost-Rumelië niet mogelijk zal zijn, wordt hier alles gedaan om zich op mogelijke gebeurtenissen zoo goed mogelijk voor te bereiden. Bulgaarsche patrouilles, die op Servisch gebied ver dwaalden, zijn gevangengenomen." De „Standard" verneemt uit Ko'nstantinopq dat de Porte eene nieuwe leening van 800 000 Turksche ponden gesloten heeft. Volgens berichten, te Parijs van bijzondere zjjde uit "Weenen ontvangen, zou op de aanstaande conferentie do volgende regeling de meeste kansen van welslaged aanbiedenhandhaving der afzonder ljjke stelling van Bulgarije en Rumelië, doch vijzj. ging der grondwettige instellingen van laatstge- noemde provincie in een vrijzinnigen geest. Men gelooft dat Servië en Griekenland dan hunne aan spraken zouden laten vallen. Uit Sofia wordt ook geseind dat met het oog op Servië's houding de Bulgaarsche regeering geneigd is de zorg voor de afbakening der Servisch-Bul- gaarsche grenzen, die op vele punten niet overeen komstig het Berlijnsche tractaat zijn, aan eene inter nationale commissie over te laten. Men gelooft dat de Bulgaarsche regeering bij die afbakening even eens toegevend wil zijn. Gavril-pacha, de gewezen gouverneur van Oost-Rumelië, die in den omwentelingsnacht van 18 September uit zijne woning opgelicht en gevan kelijk weggevoerd werd, schijnt zich bij die gelegen- heid alles behalve op zijn gomak te hebben gevoeld. Verscheidene vermakelijke staaltjes van de ver legenheid waarin de man zich bevond, doen de ronde door de buitenlandsche pers. Volgens de „Köln. Zeitung" zou Gavril bij zjjne inhechtenis neming te Philippopel hebben uitgeroepen„Ik ben ook een Bulgaar." Op weg naar Golemo Konare, waar hij in voorloopige bewaring zou worden ge steld, door een aantal boeren omsingeld, nam hij zijn hoed af en riep met luider stemme; „Levede Unie!" Ternauwernood was Gavril echter op vrije voeten, of hij begon tegen vorst Alexander en de geproclameerde vereeniging te intrigeeren. Spanje. Volgens de „Kreuzzeitung" zou een lid der Spaan- sclie Cortes, de heer Becerra, van den commandant der „San-Quintin," Espana, merkwaardige berich ten omtrent de Carolinen-quaestie ontvangen hebben. De commandant Espana zou formeele instructiën hebben ontvangen om een conflict met Duitsch- land te vermijden, terwijl zelfs, toen hij op de Philippijnen aankwam, de gouverneur aldaar en de admiraal hem mondeling hadden onderricht, dat hij waarschijnlijk wel Duitschers op Yap zou vinden, en zich, in dat goval, van alle gewelddadige han delwijs moest onthouden. Men had hem doen begrijpen dat er eene geheime overeenkomst tusschen Spanje en Duitschland be stond, in dier voege, dat Spanje de Carolinen zou afstaan, en daartegen de Oostkust van Marokko en de erkenning als groote mogendheid zou verkrijgen. Espana meende dus, door zich te onthouden, zijne instructiën te volgen en de politiek van het land te dienen. Canovas had, indien dit verhaal juist is, het nationaal gevoel der Spanjaarden buiten rekening gelaten. Volgens de „Monde" zou de Paus in het Caro- linen-conflict ten voordeele van Spanje hebben uit spraak gedaan en deze uitspraak reeds aan de belanghebbende mogendheden, Spanje en Duitsch land, hebben medegedeeld. Den 3den Augustus 1892 zal in Spanje op feestelijke wijze de 400ste verjaardag gevierd wor den van Columbus' eerste reis naar Amerika. Canada. Blijkens telegram uit Montreal, dd. 30 Oct., heelt de Canadasche regeering eene eerste concessie ge daan aan de vrienden van Riel, den bekenden aan voerder bij den opstand der Mestiezen. Zij heeft eene geneeskundige commissie benoemd, om den geestestoestand van Riel te onderzoeken, en dus te constateeren of hij werkelijk krankzinnig is, zooals zijn rechtsgeleerde verdediger aanvoerde. De beant woording der vraag of al dan niet de doodstraf op hem zal voltrokken worden, hangt nu van het rap port dier commissie af. Marlttberichteni Leiden, 31 October. Heden aangevoerd: Tarwe 6 hf,;' toliter. Wintertarwe 7.25 a 8.— Zoniertarwe 6.50 s 7.—. Rogge 7 H. L. Winterrogge 5.25 a ƒ6.— rogge 4.75 a 5.—. Gerst 5 H. L. Zomergerst l-'U 4.60 Chevalier-gerst 5.a 6.50. Haver 8 H Zware Haver 4.a 4.75. Lichte Haver f -■ 3.75. Duivenboonen 3 hectol. 6.50 a ƒ7.40. 1® denboonen 2 hectol. 6.a 6.50. Boter; 7110 kg. Grasboter, 1ste qualit. Ut vat/cR_. a 72; Scheiboter 2de qualit. Ut yat 58.— a f 6 Grasboter 1ste qualit. per kilogr. 1.65 a ƒ1.80Schei 2de qualit. per kilogr. 1.45 a 1.60. Lange Zwarte Turf 2000 dubb. hectol., 0.22 a

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2