De commissaris Metcalfe, die de geteisterde stre ken bezocht, zegt in zijn ambtelijk bericht dat kolossale boomstammen ontworteld en bladerloos in het rond verspreid liggen en er uitzien alsof zy geblakerd zynhuizen zijn tot eene onkenbare massa vergruisd en de ontbindingslucht is ontzettend. De directeur van eene groote bezitting deelt, op grond van mededeelingen welke hy ontving, mede, dai zeven honderd dorpen in Kerara en Kaldoep met den aardbodem zyn gelijk gemaakt, by welke gelegenheid drie vierde gedeelten der bevolking den dood vond. Over de uitwerking, welke de cycloon achter de Sathijxbadi-heuvels heeft uitgericht, is nog niets bekend, en men vermoedt dat die heuvels de op gezweepte zee braken en daardoor het land redden. BUÏTKNLAND. Franlirijk. De koningin van Denemarken zal tot Maandag of Dinsdag te Parys blyven. Grévy en De Freycinet brachten haar een bezoek. Te Parys werd gistermorgen om kwart voor twaalven op den Pont de la Concorde een pistool schot gelost op het rytuig van den heer De Frey cinet, op het oogenblik dat de minister van den kabinetsraad kwam en naar het hotel van het departement van buitenlandsche zaken terugkeerde. Niemand werd gekwetst. De dader is gevat. Uit het eerste verhoor is gebleken dat de dader den heer De Freycinet niet persoonlyk kende en overigens weigerde eenige inlichtingen omtrent zich zeiven te geven. Hij schijnt van Italiaanschen landaard te zijn. Naar aanleiding van de geruchten te Parijs over ontworpen van leening en inkomsten-belasting beweert het agentschap „Havas", dat do regeering op het oogenblik zulke plannen niet heeft. In verband met de berichten van de „Matin" over de tractaten tusschen Portugal en den koning van Dahomey gesloten, en waarby bepaald was dat de Portugeesche vlag ook te Kotonoe zou wapperen, deelt de „Temps" mede dat op de vertoogen der Fransche regeering Portugal erkend heeft dat Kotonoe Fransch is. Het is het eenig débouché der Fransche factorijen te Porto-Novo. Men spreekt van een huwelijk van de oudste dochter van den graaf van Parijs met een Russischen grootvorst. Duitschland. In alle vier de kiesdistricten van Berlijn hebben de Duitsch-vrijzinnigen bij de verkiezingen voor den Landdag met groote meerderheid gezegevierd, eene uitkomst waarover zy zeiven eenigszins ver rast schynen. De candidaturen der nationaal libe ralen mislukten volkomen. In het geheel zal de samenstelling van het nieuwe Huis waarschynlyk dezelfde blyven als tot dusver. De verkiezingen liepen zeer kalm af. Onder de verkiezingsberichten uit de provinciën is het belangrijkste, dat in de stad Posen, waar tot dusver steeds Poolsclie nationalisten zegevier den, ditmaal een liberale Duitscher gekozen werd. Groot-Britanniü. De „Daily News" gelooft dat de zending van sir Henry Drummond Wolff naar Konstantinopel, wier uitslag de conservatieve bladen zoo goed gelukt noemen, eigenlijk slechts eene poging der regeering is om behalve dat zij voor den uit de regeering gesloten heer Wolff eene eervolle bezig heid zocht tijd te winnen in de Egyptische quaestie en zich buiten de noodzakelijkheid te houden van een besluit te nemen. Het resultaat, waartoe de zending thans geleid heeft, is eenvoudig dat de heer Wolff, van een Turkschen commissaris vergezeld, naar Egypte zal gaan, om aldaar tal van dingen nog eens te onderzoeken, die al lang voldoende onderzocht zyn, nl. den tegenwoordigen toestand van het landzijne rechterlijke, militaire en finantiëele organisatiezijn inwendig bestuur en de mogelijke middelen om Egypte tegen invallen uit Soedan te beveiligen en Soedan tot rust te brengen. Daar de heer Wolff op zjjne zending uit ging vóór de revolutie in Oost-Rumelië, kan het doel zijner zending niet geweest zyn den sultan, wien lord Salisbury's houding daaromtrent weinig behagen kan, te bevrodigen door eene althans nominale erkenning van zijne souvereiniteitsrechten over Egypte welke erkenning in des heeren Wolffs zending opgesloten ligt. Intussclien komt in zoover de zending van den heer Wolff, naar de „Daily News" aanmerkt, niet ongelegen. Het zal evenwel, meent het blad, voor lord Salisbury oone moeielijke taak zijn, de eenmaal door hem in de Bulgaarsche quaestie aangenomen houding tegenover de drie keizerrijken vol te houden. Volgens berichten uit Durban heeft de gou verneur Robinson den zendeling Moffat benoemd tot Britsch resident in Bechuanaland. Tolegrammea CAIRO, 29 October. Sir Henry Drummond Wolff is hedennamiddag hier aangekomen. NIEUW-YORK, 29 October. General Mac-Clellan is te middernacht aan eene hartkwaal overleden op zyn goed de Grange in den staat Nieuw-Yersey. (Mac-Clellan was een tyd lang opperbevelhebber der Noordelijke troepen in den krijg tegen de Zuidelijken. In Augustus 1864 betwistte hij tevergeefs den pre- sidialen zetel aan Abraham Lincoln. Hy was by deze gelegenheid candidaat der democraten. Na deze politieke nederlaag vertrok hy naar Europa, en bleef daar vier jaren lang te Dresden. In 1868 keerde hy naar zyn vaderland terug, waar hem het toezicht op den aanleg van dokken en havens te Nieuw-York werd opgedragen.) BERN, 29 October. Nu de volledige opgaven om trent de volksstemming over de alkohol-belasting zyn ingekomen, blijkt dat 229,169 stemmen er voor en 157,035 er tegen waren uitgebracht. SOFIA, 29 October. Alvorens Frankrijk zjjne deel neming aan de conferentie toezeide, verlangde het de beperking der onderhandelingen tot de Oost- Rumelische quaestie. Engeland stelde als uitdruk kelijke voorwaarde zijner deelneming dat in geen geval de afzetting van vorst Alexander ter sprake zou worden gebracht. ROME, 29 October. In de provincie Palermo kwa men gisteren 35 ziekte- en 22 sterfgevallen aan cholera voor, waarvan in de stad Palermo alleen 28 aangetasten en 13 dooden. MADRID, 29 October. De koning en koningin gaan morgen, naar men verneemt, naar het Prado, waar zy eene maand zullen blyven. De toestand van den koning is iets beter. De koningin-moeder blijft te Madrid. PARIJS, 29 October. De persoon, die heden kort voor twaalven op het rytuig schoot, waarin de minister De Freycinet gezeten was, schijnt onge veer 55 jaren oud te zijn en is zeer eenvoudig ge kleed. Toen twee officieren hom beetpakten, wierp hy de revolver in de Seine. Op de tot hem gerichte vragen verklaarde hy te weten dat hij op den minister schoot; maar hij weigert eenige mededee- ling te doen omtrent de beweegredenen die hem tot de daad hebben geleid. Het schot werd in de onmiddellijke nabijheid van het rijtuig gelost. Bij den commissaris van politie is gebleken dat do gearresteerde met een Italiaansch accent spreekt. Voor het overige weigert hy op de hem gedane vragen antwoord te geven; alleen geeft hy zijn leedwezen te kennen, te hebben misgeschoten. De Freycinet hield zich, toen de aanslag op hem ge pleegd werd, zeer kalm. Op hot oogenblik, dat zijn rijtuig bij het opgaan over de brug langzaam reed, zag hy een persoon nader treden, die eene parapluie opzette; daarna hoorde hij een knal, op het vernemen waarvan do koetsier het paard aan zette, omdat deze een tweede schot vreesde. Toen De Freycinet het departement van buitenlandsche zaken had bereikt, zeide hy noch het personeel van zijn kabinet, noch zijne familie iets van het voorgevallene. Eerst later vernamen zy dit van den commissaris van politie, die met het onder zoek der zaak is belast. De Freycinet verklaart dat de moordenaar hem geheel onbekend is. Ook de prefeet van politie, die den gearresteerde onder- hoorde, kon noch diens naam, noch diens woon plaats, noch iets omtrent de redenen die hem tot de misdaad voerden, uit hem krygen. PARIJS, 30 October. De persoon, die op den minister De Freycinet geschoten heeft, verklaarde dat deze hem in zijn vermogen, zijn eer en aan zien had benadeeld. Hy verklaarde dat hy alleen tegenover zyn advocaat eene volledige bekentenis zal afleggen. Men kent nog steeds zijn naam niet. LEIDEN, 3© October. "Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Mot. Instituut). Verwachting: zuidelijke wind. Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren 9* Celeius 48.2° Fahrenheithedenmorgen om 8 uren 7° C. 44.6° F.'s midd. 12 uren 8° C. 46.4° F.; 's namiddags 4 uren 7° C. 44.6° F. Tot schoolopziener in het arrondissement Leiden is door Z. M. benoemd dr. J. F. Houwing, alhier. By de aankondiging, in ons vorig no van de nieuwe verkooping, welke bjj Brill alhier zal plaats hebben, werd gemeld eerste, belangrijke auctie van werken over leerdheid, Grieksche en Latynsche letterkunde was afgeloopen. Deze mededeeling berustte misverstand, daar deze verkooping nog m0 ginnen, en wel op den 2den November a. s De Tweede Kamer heeft heden na ©en durig debat met 44 tegen 22 stemmen aange de overeenkomst met de Hollandsche IJzeren- wegmaatschappij om aan deze te gunnen dee tatie van de ljjn Amersfoort Nijmegen. Zonder discussie is met 48 tegen 18 st9: eveneens aangenomen het ontwerp tot ver! van den Maasmond naar den Amer. De Kamer is gescheiden tot Dinsdag los ber, om 1 uur. Alsdan zyn o. a. aan de orde de Indisc grooting, de kiestabel en het voorstel -l( tot herziening der kieswet. De laatstelijk afgetreden minister van' landsche zaken, jhr. Van der Does De Wi kwam heden, in de voormiddagzitting van de Kamer, aan den voorzitter, de afgevaardi het bureel der Kamer een hartelijken ah groet brengen by zyn terugkeer tot bet loos leven. De heer Van Karnebeek, in zijne plaats'oe was indertijd minister-resident in Zweden e missaris des Konings in de provincie Zeelr Heden is tot gemeente-ontvanger te noemd mr. A. A. Küller. Heden, 30 October, viert de Vore voor Christelijk Nationaal Onderwijs haar jubileum. Te Leiderdorp werd dit feest reeds giste; herdacht. Het lokaal was goed bezet door stellenden tot het aanhooren der rede, uitge door ds. Verhoeff, van Bodegrave. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland aan de Staten mededeelingen gedaan bel de verbetering der watergemeenschap t Rijn en Schie met hare aansluiting aan 's hage. Zij berichten dat na de aanvaardt het beheer der sluis by Leidschendam op 1 1886 Ged. Staten denken onmiddellijk, d. i. loop dier maand, tot de aanbesteding dor sluis over te gaan, en wel, ter oplevering werk vóór den winter van 1886/87. Dit werk kan en zal zóó worden ingeri zonder de minste benadeeling van eenig be toekomst, de doortocht gedurende het werk zal blijven. Onder dagteekening van 25 Augustus 11. Ged. Staten zich daaromtrent met overleg"' noodige bescheiden gewend tot den minis waterstaat, met verzoek, zoo spoedig doenl "Wet houdende verklaring, dat het algemeen onteigening vordert, welke wet vóór vang der overige werken dezer vaartverbete. eerste vereischte is voor dit werk te pror De minister gaf te kennen, dat hij met meen nut van het werk geheel instemt, terugontvangst der stukken, zoodra mog tot stand komen der Wet zal bevorderen. Leiden, 30 October. Ter markt werden bede, voerd Ossen stuks a Stieren 48.a 180. Veulens stuks a Ivalfkoeien 25 stuks 140.a 262.Mc stuks 125.a 240.— Varekoeien 453 st" a 230.Vette koeien 390 stuks 143.—af Kalveren (vette) 24 stuks 28.a 70.—. - (magere) 49 stuks ƒ9.a 19.Grasbalveren 14.a 56.Schapen (vette) 113 stuks 21.Hamels (vette) stuks af Schapen (magere) 765 stuks 17 a 30.—. stuks a Lammeren (magere a Lammeren (vette, jarige)—si a Varkens (magere) 54 stuks ƒ12.— «f Varkens (biggen) 280 stuks 4.a 11.50. Ter markt aangebracht: 1320 runderen, 73 kal schapen, lammeren, varkens en 334 biggen. Ter wekelijksche Kaasmarkt aangevoerd 35 ps steed werd voor Goudsche Kaas van 16 tot f sche Kaas de 150 KG. van 30 tot 36. Gouda, 29 Oct. Kaas. Aangevoerd 54 pa# qualiteit 26 a 28, tweede id. 22 a 25, landsche 27 a 30. Goeboter 140 8/ weiboter 1.20 a 1.30. Delft, 29 October. De stemming op onze was weder kalm en het verhandelde bepaalde n melijk tot voersoorten. Westlandsche Tarwe 7.50 a 8.25, Zeeuwse 8.50. Westl. Rogge 4.50 a 5.50, Zeen»* a f 6.Chevalier Gerst f 5.a f 6.50, 5.— a 5.50. Korte Haver ƒ4 a ƒ4.50, u a 3.75. Duivenboonen 7.a 7-50. boonen 6.a 6.75. Bruine boonen ƒ9.—p Groene Erwten 8.a 10.Witte Erwten/1- Aan de stadswaag gewogen van 23 Oct. e. potten, 5^6 achtsten en 97 zestienden vaten 0' te zamen 11950 kilogrammen. Prijs 60 a 1 1.50 a 1.70 het kilogram.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2