Aangaande het ontzettend onheil dat gisternacht in de "Warmoesstraat te Amsterdam voorviel, verneemt het „D. v. N." nader, dat geen man is omgekomen die hulp tot redding van de ongelukkige vrouw en de drie kinderen zou hebben verleend. Zoodra de chef der firma D. C. Van Nulck, sigarenfabrikant, over de Oudebrugsteeg door de winkelruiten de vlam in het achtergedeelte van per ceel 62 zag, was hij naar het politiebureel aan de Oudebrug gegaan om te waarschuwen. Toen hij terugkwam, dus vóórdat het telegram den brand weerpost kon bereikt hebben, trachtte hij nog in het brandende huis door te dringen om te redden wat te redden viel; doch toen was redding reeds onmogelijk geworden. De dienstbode, die door de vrouw des huizes ge wekt werd, was gevlucht naar eene woning in de buurt, zoodat de moeder alleen de zorg voor do drie kinderen had. Tegen de helsche macht van vuur en rook was zij niet bestand. Van Breomen zat in een koffiehuis en vernam eerst het onheil toen zijn huis in de asch lag. De verbrande lijken van de huisvrouw van H. Van Breemen met drie zonen van elf tot acht jaar en een zuigeling van zes maanden, zijn naar de Oosterbegraafplaats overgebracht. Men deelt aan de „N. R. Cr t." het v o 1- gende mede: Te T., in Friesland, nam de predikant een beroep aan naar elders, omdat dit finantieel voor hem veel voordeeliger was. De kerkeraad was hierover zóó verontwaardigd dat hy zich persoonlijk naai de woning van den predikant, welke aan oen dei- kerkvoogden toebehoorde, begaf, en eischte dat dadelijk de huishuur zou betaald worden, hetgeen door den predikant werd geweigerd. De kerkeraads- leden gedroegen zich daarbij op zulk eene wijze, dat do vrouw van den predikant flauw viel, en later ook de meid. De predikant heeft zich gehaast bij de politie aangifte te doen. Eenigen tijd daarna bood de kerkeraad f 60, om de zaak af te maken. De rechtbank te Maastricht heeft eene zekere weduwe B. aldaar, wegens diefstal van twee paar schoenen, tot eene maand eenzame op sluiting veroordeeld. Bij de behandeling dezer zaak is gebleken dat deze dievegge de helft van haar leven (meer dan twintig jaren) wegens diefstal in de gevangenis i heeft doorgebracht. In de week 17 24 Oct. zijn te Zeven- huizen geen nieuwe gevallen van pokken voorge komen, doch 1 der aangetasten is overleden. Gedurende het onweder, dat Dins dag-middag boven Tilburg heerschte, bewonderden vele personen een schoon natuurverschijnsel. Een meteorolith schoot met verbazende snelheid uitliet zuidwesten en spatte met een hevigen knal tegen het ondorste gedeelte van het leiendak van den stadstoren boven de wijzerplaat uiteen. Ook ver brijzelde de bliksem een steenen kruis op den voorgevel der kerk van het klooster der Paters Capucijnen aldaar. Zonder verdere ongelukken te veroorzaken baande de vonk zich een weg door den muur. i Over de instorting bjjChancelade, in het Fransche departement Dordogne, waarvan wij reeds met een enkel woord melding maakten, ver neemt men thans nader: Een gedeelte van den berg stortte Zondag met donderend geraas naar beneden. Tien huizen, boven op den berg gebouwd, zijn in den val medegesleurd. De op dit oogenblik in de huizen aanwezige personen, vier vrouwen en tien kinderen, hebben allen het leven verloren. Gelukkig waren de honderdvijftig arbeiders, die gewoonlijk in den berg werkzaam zijn, dien dag, Zondag zijnde, niet op do plaats van het ongeluk aanwezigslechts eene afdeeling van zeven of acht personen is onder de steenmassa's bedolven geworden. De eerste hulp werd den ongelukkigen gebracht gedeeltelijk dooi de gendarmerie, gedeeltelijk door de inwoners dei- naburige gemeenten. Reeds des avonds was eene afdeeling op de plaats des onheils aanwezig en ving met behulp van fakkellicht het reddingswerk aan. Voortdurend hoorde men van onder depuinhoopen het gesteun der ongelukkigen. Eene vrouw en een kind heeft men nog kunnen redden; eene andere vrouw werd slechts als lijk van onder de steen massa's te voorschijn gehaald. Twee voorbijgangers, een man en eene vrouw, zijn onder de vallende steenen verpletterd; eenjjhun vergezellend kind is als door een wonder gered. De geweldige lucht- drukking door de ineenstorting teweeggebracht, slin gerde het wicht eenige meters ver en dit was zjjn behoud. Do prefoct, vele plaatselijke overheden en verscheidene ingenieurs en doctoren waren even eens spoedig aanwezig om hulp en bijstand te verleenen. De geheele bevolking verkeert in groote verslagenheid. Den honderdvijftig menschen, die in deze bergwerken hun brood verdienden, is ten ge volge van deze ramp hun broodwinning ontnomen. Latere telegrammen melden dat gedurende den nacht nog eene vrouw, wier hulpgeschrei men onaf gebroken gehoord had, zonder de plaats te kunnen vinden waar zjj zich bevond, thans geheel onge deerd gevonden is. Naast haar lag haar levenloos kind. Tot ondersteuning der ongelukkigen zullen collectes gehouden worden. 13 U T K >1 jLi A rv D. Fi-anlirijk. De depeches omtrent Christenmoorden op groote schaal in Annam, welke men vrij algemeen, als even vóór den 18den October aangekomen, voor eene verkiezingsmanoeuvre had gehouden, worden op de treurigste wijze bevestigd door allerlei docu menten. In de „Missions catholiques" komt een schrijven voor door den zendeling pater Geoffroy aan den directeur van het zendelingshuis te Parijs gericht; in de „Avant Garde" vindt men een particulieren brief, te Dax uit Saigon ontvangen, welke beide de bijzonderheden bevatten. Er moeten tusschen j Juli en 17 October ongeveer 30,000 Christenen vermoord zijn. Men zal zich herinneren dat de verhouding tusschen Frankrijk en Rumenië, door de dubbel zinnige rol van den Franschen gezant Ordega, een tijd lang zeer gespannen is geweest en voor Frank rijk zelfs aanleiding heeft gegeven om alle Ru- meensche producten te bezwaren met invoerrech ten, die met feitelijke verbodsbepalingen gelijk staan. De heer Ordega is sedert teruggeroepen en ver vangen door den heer Ceretorely, waardoor men hoopt dat de goede verstandhouding zal terug- keeren. De nieuwe gezant heeft dezer dagen zijne geloofsbrieven aan koning Karei overhandigd. De positie van het Kabinet-Bratiano is hierdoor niet weinig versterkt. Duitsohland. De afgevaardigde Hasenclever, die voor de recht bank te Hallo terechtstond wegens het ontvangen van presentiegelden uit de kas zjjnor partij, is vrij gesproken. De fiscus werd in de kosten veroordeeld. Graaf Von Moltke heeft jl. Maandag zijn 86sten verjaardag gevierd. De grijze veldmaarschalk geniet nog voortdurend eene benijdenswaardige gezond heid, en ontwikkelt daarbij eene voor zijn hoogen leeftijd ongeëvenaarde werkkracht. Naar men uit Berlijn verneemt, wordt daar in goed ingelichte kringen weinig waarde gehecht aan het Congres, daar de verdeeldheid der groote mogendheden genoegzaam bekend is. Gi-oot-Britaniiiö. Lord Wolseley heeft in zjjn rapport aan het departement van oorlog omtrent den jongsten veld tocht in Soedan zich zeer ongunstig uitgelaten over de onder hem gediend hebbende hoofdofficieren. Het rapport hoeft hot licht nog niet gezien, maai de „Times" verneemt er van, dat lord "Wolseley zoo ver ging van zich te beklagen, dat de onge schiktheid van sommige, en niet van een kloin aantal der regimentscommandanten, van dien aard was, dat hy zich, ofschoon de regimenten uit goed materiaal waren samengesteld, niet verantwoord achtte vooral met het oog op de veiligheid van de manschappen en het gevaar voor een nederlaag om ze naar het front te zenden. In eene bijeenkomst tot bespreking van. poli tieke aangelegenheden, jl. Maandag te Londen ge houden, werd door lord Hamilton (Eerste lord dei- Admiraliteit of, vrij vertaald, minister van marine) medegedeeld dat de regeering voornemens was, de Engelsche marine binnen twee jaren te verster ken met 9 nieuwe pantserschepen, ter gezamen lijke grootte van 80,000 tonnen. Tclegrammon. BERLIJN, 28 Oct. Tot inleiding van het morgen te vieren tweehonderdjarig jubelfeest du Fransche kolonie alhier werd hedenmiddag op het plein vóór het „Hospice pour les enfants de l'église der réfuge" het in brons gegoten gedenkteeken van Calvin plechtig onthuld. Na een koraalgezang, hield de rechter d' Hargues eene feestrede,- waarin hij de ontvangst der verdreven Hugenooten door den grooten keurvorst herdacht en daarna den refor mator Calvin schetste. Do predikant Ressler aan vaardde het gedenkteeken namens het bestuurder Fransche kolonie en bracht een drievoudig, niet geestdrift beantwoord „Hoch" op den keizer uit. Opnieuw aangeheven koorgezang sloot de plech tigheid. BRUNSWIJK, 28 October. In de heden gehouden zitting van den Landdag gaf de minister van staat, graaf Görtz-Wrisberg, verslag van de audiëntie, welke de afgevaardigde commissie van den Land dag bjj prins Albrecht gehad heeft. De president van den Landdag, Von Veltheim, bracht daarop een drievoudig „Hoch" op den nieuw gekozen regent uit, waarin zoowel de medeleden der vergadering als het publiek op de stampvolle tribune instemden. De volgende zitting is bepaald op a. s. Zaterdag. Alsdan zal worden beraadslaagd over de feestelijk heden tot ontvangst van den regent. BERLIJN, 28 October. De Rijksdag is tegon 19 November bijeengeroepen. CALCUTTA, 28 October. Het gerucht, als zoude te Mandalay een opstand zijn uitgebroken, waarbij koning Thebau werd vermoord, wordt door den secretaris van beheer van Engelsch-Birma tegen gesproken. PARIJS, 28 October. Waddington had heden met De Freycinet een tweede onderhoud over den toestand in het Oosten. Cogordan, chef van de Fransche afgevaardigden voor de onderhandelingen betreffende het handels verdrag tusschen Frankrijk en China, zal onmid dellijk van Tientsin naar Peking vertrokken. De onderhandelingen hebben tot nog toe een goed verloop. Het bericht, dat de regeering eene depeche heeft ontvangen, waarin generaal Negrier eene in Tonkin behaalde overwinning meldt, is nog niet bevestigd. Evenzoo verklaart de „Temps" het bericht van de „Figaro" voor valsch, dat generaal Legin, gouverneur in Cochinchina, per telegraaf 5000 man versterking heeft gevraagd om de rust in Cochinchina en Kambodscha behoorlijk te blijven bewaren. PARIJS, 28 October. De werkstaking der zijde wevers te Lyon duurt voort; maar ongeregeldheden zijn tot heden niet voorgekomen. ROME, 28 October. In de provincie Palermo kwamen gisteren 29 ziekte- en 18 sterfgevallen aan cholera voor, waarvan in do stad Palermo alleen 19 aangetasten en 12 dooden. ST.-PETERSBURG, 29 October. Do Rijksbank heeft het disconto voor papier van mijn-directies tot nader order op 5 percent bepaald. ALEXANDRIË, 29 October. Sir Plenry Drummond Wolff is hedenmorgen hier aangekomen. LEIDEN, 39 ©ctober. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met, Instituut). Verwachting: veranderlijke wind. meest westelijk. Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren 8' Celcius 46.4° Fahrenheithedenmorgen om 8 uren 6° C. 42.8° F.; 's midd. 12 uren 8° C.=46.4° F.; 's namiddags 4 uren 8° C. 46.4° F. By de heden gehouden examens ter verkrij ging der akte van lager onderwijs zijn geslaagd de dames II. Pel, J. S. Rjjke, C. H. Holswilder en J. Kramme, allen van Leiden A. W. Meeuwissen, van Zoeterwoude, en J. S. H. Bruningh, van Noord- wijk-Binnen. De laatste trein uit Amsterdam kwam hier gisteravond later dan op het bepaalde uur aan. De machine was nl. bij het binnenkomen op het station Haarlem tegen eenige rijtuigen geloopen. waardoor eenige materieele schade en vertraging in den dienst ontstond. In de heden door de Tweede Kamer gehou den zitting heeft de heer Schimmelpenninck verlof bekomen tot het houden eener interpellatie over de zeehaven te Sclieveningen. Aangenomen is het ontwerp regelende de op neming van kindoren in de Rijks-opvoedingsge stichten. Bij de behandeling der overeenkomst om aan de Hollandsche Spoorwegmaatschappij te gunnen de exploitatie der lijn Amersfoort Kesteren Nijmegen verzekerde de minister van Waterstaat ten spoe digste aan de Exploitatie-maatschappij het mede gebruik te zullen opleggen van de lijn in de Betuwe ten behoeve van de Holl. Spoor. Morgen voortzetting. Eene beursbelasting is bij het departement vau financiën in studie. De minister kan reeds mede- deelen, dat, naar zijne overtuiging, een voorstel

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2