badinrichting wil zien verrijzen en hierin krachtig bijgestaan wordt door zijne medeleden. Tot het eerste verzet vindt hij aanleiding, door dat een vriend van Yon Reiman, Hugo Berger, agent van eene levensverzekering-maatschappij zich als den hoop- en liefdevollen architect tegenover hem had doen gelden, eene oude algemeen bekende en reeds door Shakespeare, Molière, Kotzebue en andere tooneelspeldichters herhaalde malen in toepassing gebrachte truc; tot het tweede wordt hij geleid door zjjn eigen overtuiging, door het zelf bewustzijn slechts naar het goede te streven. Moest hij in zijn eigen tehuis het onderspit del ven, in den Raad mocht zijn gevoelen een glans rijke overwinning behalen. Zijne dochter Ada krijgt haar Arnold en de stad haar badinrichting. Voegt hier nog bjj een ander minnend paartje, Hugo Berger en Clara, de dochter van Zuurbier, een mevrouw Piper, die zich geheel ten onrechte gecompromitteerd achtte door den hypocondrist, mijnheer Piper, die hem te lijf wilde niet om de gefingeerde beleediging aan zijne echtgenoote ge daan, te wreken, zooals Berckenstock meende, maar wijl deze volgens zjjn beweren medegewerkt had tot het benoemen van den heer Zuurbier tot wet houder der gemeente, en nog een gemeentebode, die ook al ten onrechte kwade vermoedens tegen zijne aanstaande schoono koesterde, het buitengewoon groot debiet van kwinkslagen en het geheele stuk uit vijf lange bedrijven bestaande, is compleet. Wat het spel aangaat, de geheele keurbende der Rotterdamsche tooneelisten trad afwisselend voor het voetlicht, eene vermelding, welke bijna alle loftuitingen overbodig maakt. De heer Willem van Zuylen, als Berckenstok in den titelrol, was evenals immer, wanneer het komieke element aan zjjne handen is toevertrouwd, meer dan uitnemend. De niet bepaald door geest uitmuntende gezegden, de meest verouderde aardig heden kwamen echter bij hem volkomen tot zjjn recht. Zijn optreden, zjjn spreken, zijne gebaren zelfs gingen steeds gepaard met een uitbundige hilari teit van het ditmaal zeer talrijk publiek. Bewon derenswaardig was zijn tot op het laatste oogen- blik vasthouden aan de door hem gekozene typee ring zijner rol. Geen enkel oogenblik van ver loochening heeft men kunnen waarnomen. Wjj ge- looven dan ook dat de luide bijvalsbetuigingen, die telkens van alle zijden verrezen meer den acteur dan wel het stuk golden. Velen onzer lezers zullen ongetwijfeld zich nog herinneren Rosier Faassen als Haspelstok in de kiesvoreoniging van Stellendijk en velen tevens geheugenis hebben der algemeene vroolykheid, welke hij steeds wist te verwekken. Evenzoo zagen wij hem gisteren weder in de rol van Zuur bier, koopman en lid van den raad, een onschuldig niets beteekenend lam te huis, een verschrikkelijke tyran in de vergadering der Edel-Achtbaren. Mejuf frouw Vink als Clara, dochter van Zuurbier was gisteren de gelegenheid gegeven met alle kracht te kunnen schitteren als ingenue. Het tooneeltje tusschen deze schalksche naieve soubrette, steeds alle tot haar gerichte vragen met een „o ja" of „o neen" beantwoordende en tusschen Henri De Vries als Hugo Berger was dan ook allerliefst. Deze nog jeugdige acteur, gisteren voor het eerst als lid der Rotterdamsche tooneellisten hier optredonde kon er op bogen de algemeene ingenomenheid en goedkeuring weggedragen te hebben. In hem hopen wij een dege lijke jeune amoureux te ontmoeten, oen gemis, dat vroeger zich wel eens bjj dit gezelschap deed gevoelen. Klankvolle stem, gunstig uiterlijk en losheid van beweging, alle vereischten voor den premier amou reux, zjjn bij hem ruimschoots aanwezig. Hij trekke derhalve zooveel mogelijk partij van deze milde gaven door moeder natuur hem geschonken. Tot ons leedwezen kunnen wij niet anders dan het af keurend oordeel over mevrouw Coelingh-Vorder- man reeds de vorige maal gezegd, ook thans weder herhalenvooral de wijze waarop zij Fransche woorden uitspreekt is stuitend. De overige belang rijke rollen waren in handen van mevrouw Beer- mans, van de heeren De Vos, de beide Haspels en Poolman en alle dezen munten niet alleen uit door spel maar tevens door een uitstekende grime. Moge de belangstelling, gisteravond met ons too- neelwezen betoond, zich nog menigmaal herhalen. Mr. L. H. Gemengd Nieuws. Gisteravond werd door de Leidsche Dilottantenclub in het Lokaal Hpliraim eene uitvoe ring gegeven, waarbij opgevoerd werden twee blij spelen met zang, en wel „Een bankbiljet van 1000 gulden" en „De weg naar 't hart." De beide stukjes werden zeer goed afgespeeld en de lachspieren van het talrijke publiek werden dan ook wel in be weging gebracht. Het doet ons genoegen te kunnen meiden dat elk der dilettanten uitmuntend speelde en dat dus allen een woord van lof toekomt. Over bodig zal het zeker wel zjjn to melden dat het bal, welke het geheel besloot, zeer geanimeerd was. Z a t e r d a g - a v o n d derailleerde de passagierswagen van de IJselstoomtramweg aan den wissel, bjj Leiden. De noodige werktuigen om den wagen in het spoor te brengen ontbraken, zoodat verscheidene passagiers verplicht waren in den nacht, 'twas ruim 10 uren bij een vree- seljjk ruw weder hun heil in wandelen te zoeken. Gistermiddag ontspoorde de locomotief bij den "Wassenaarschen tol. De locomotief stond dwars op den weg. Het schijnt wel, dat de tram het ruwe weder in het hoofd heeft. Gistermorgen heeft de opperman R. S., te Bodegrave, zich door ophanging van het leven beroofd. Op dit oogenblik werkeloos zijnde, alhoewel niet hulpbehoevend, is dit de reden die hem waarschijnlijk het allermeest tot het treurig besluit heeft gedreven. Meermalen heeft hjj te kennen ge geven en ook getracht zich het leven te zullen ontnemen. Vooral kenmerkte zich die neiging, wan neer hij buiten werk was. Gekrenkte geestver mogens, die by den man waren te bespeuren, hebben mede tot deze noodlottige daad aanleiding gegeven. Gisterochtend geraakte de heer J. v. d. V., bouwkundige te Amsterdam, door eene hevige windvlaag in het IJ. Vier werklieden moch ten er in slagen hem op het droge te brengen en ontvingen eene flinke belooning. Naar aanleiding van een bericht, dat de rechtbank te Zutfen zou geweigerd hebben tegen mevr. Bulkley en Kloppers rechtsingang te verleenen, verneemt het „Hbl." dat de raadkamer der rechtbank te Zutfen, reeds by beschikking van 2 Oct. jl. rechtsingang met gevangenhouding tegen mevr. Bulkley en Kloppers had verleend. Na afloop van de daarop gehouden instructie, requireerde het O. M. verwijzing van de beide beklaagden naar den proc.-genl. Deze verwijzing nu is door de rechtbank te Zutfen bjj beschikking van 23 Oct. jl. geweigerd, op grond dat het ten laste gelegde feit, noch mis daad, noch wanbedrijf, noch overtreding zou op leveren. Tegen die beslissing is de off. van just, opgekomen bij het hof. Binnen tien dagen moet de proc.-gen. te Arnhem de stukken met zijn requi sitoir aan het hof in raadkamer indienen. Het blad verneemt tevens dat bij eventueele terechtstelling van Kloppers, mr. J. P. A. N. Caroli, advocaat te Amsterdam, op verzoek als raadsman zal optreden. Een verschrikkelijk ongeluk heeft dezer dagen te Seraing in België plaats gehad. Een jong meisje, Bigot geheeten, verzorgde hare zieke moeder en begaf zich des avonds, terwijl zy eene lamp in de handen hield, naar het ziekbed, maar werd zoozeer getroffen door den gevaarlijken toestand, waarin zich hare moeder bevond, dat zij in onmacht vielde lamp brak en de petroleum ontvlamde, waardoor de kleederen van het meisje in brand geraakten. Zij kwam echter weldra tot zich zelve en haastte zich om naar de plaats achter het huis te loopen, waar zy in eene ton sprong, die met regenwater gevuld was. Hoewel het vuur nu spoedig uitgedoofd was, had zij echter zulke vreeselijke brandwonden bekomen, dat zij den volgenden dag overleed. De arme moeder is echter zoozeer door dit voorval getroffen, dat haar toestand thans hopeloos is. De steengroeven van Chancelade, een dorpje in Frankrijk, zijn gisteren ingestort ©n hebben het op den top van den heuvel zich bevindend dorp in den afgrond medegesleurd. Twee voorbij gangers werden gedood, acht arbeiders en vele der dorpsbewoners worden vermist. Een vreeselijke vergissing had dezer dagen te Warschau plaats. Een jong meisje leed aan een oogkwaal, die het eene oog had aange tast en ook het andere bedreigde als niet spoedig tot eene operatie, dat is tot verwijdering van den zieken oogappel, werd overgegaan. De zieke werd bedwelmd en de operatie gelukte schijnbaar zeer goed. Wie beschrijft echter de ontsteltenis van de aanwezigen, toen het bij het ontwaken der patiënt bleek, dat het gezonde oog verwijderd was en men het zieke had laten zitten. De oogarts, die op deze wijze het kind voor haar leven ongelukkig heeft gemaakt, is wanhopig. In het belangrijk verslag van dr. Huilers reis door de Zuid-Afrikaansche Republiek (Transvaal) dat in de „Kerkbode" verschijnt, komt het volgende verhaal voor aan den schrijver te Wakkerstroom door den ouden heer Piet Uijs Her- manszoon medegedeeld: „Hij vertelde mij" zegt dr. Muller „de volgende beoordeeling van het gedrag der Boeren in den Engelschen oorlog, door den ouden heidenschen Kaffer die op zijne plaats woont. Deze gaf zjjn twijfel te kennen of de Boeren het ooit weder in den oorlog winnen zouden, na de behandeling, die zy hunne vijanden hadden aan gedaan. „Hoe dan?" vroeg de heer Uijs. „Kjjk" zeide de Kaffer, „toen de oorlog begon, zagen en hoorden wij maar altoos de Boeren hulp zoeken by den Grooten Heer daarboven; en de Groote Heer heeft hen geholpen op Majuba, Langnek, Bronkhoutspruit en andere plaatsenzij hebben vele doodgeschoten en vele gevangen, en hoe maken zjj het als de Groote Heer henhelpt In plaats van de gevangenen dood te maken geven zij hun kost en laten hen weer loopen; moeten zulke dingen den Grooten Heer niet kwaad maken en Hem doen zeg gen nou help Ik die Boeren nooit weder, want wat helpt het dat ik hen hunne gevangenen in handen geef, zjj geven ze kost en laten ze weder loopen; mijn hart zegt mij dat de Boeren al te verkeerd gewerkt hebben." „De heer Uijs trachtte hem duidelijk te maken, dat de Boeren niet naar hun hart, maar naar het woord van dien Heer, die hen geholpen had, te werk gingen, maar de oude Kaffer bleef zjjn hoofd schudden." BUITUNUAN P. Twee en twintig grenadiers van het garnizoen Liegnitz zijn gezamenlijk gestraft met min of meer zwaardere straffen wegens insubordinatie tegen hun officieren. Van allen is het bewézen dat zjj hebben deel genomen aan socialistische bewegingen en zich beijverd te hebben tot het in het leven roepen eener rovolutie. Italië. Gisteren stierven te Palermo 19 personen aan de cholera. De Paus heeft eenige tijd geleden een schrijven gericht aan den keizer van Japan waarbij hy dezen zijne gelukwenscliingen aanbood wegens de belang rijke vooruitgang van het christendom in diens ge westen, hem tevens verzoekende de christenen in bescherming te nemen. Deze brief is door den apostalischen vicaris van zuidelijk Japan den keizer ter hand gesteld. Deze betoonde zich uitermate voldaan en beloofd© aan de christenen in zjjn land dezelfde vrjjheid te zullen geven als aan zijn eigen geloofsgenooten. De Garione is buiten zijne oevers getreden, verschillende huizen omverwerpende en het geheele land in den omtrek onder water zettende. Het is onmogelijk per spoortrein of ander middel van vervoer de omliggende plaatsen te verlaten, zoodat ongeveer zevenduizend personen, alle bewoners der naast liggende dorpen, van elk verkeer zjjn uitgesloten. Belfjïë. Het arrondissement Kortrjjk is in rep en roer ten gevolge van een pas ontdekt bedrog, dat vele der inwoners in het ongeluk stort. Een notaris tevens burgemeester van eene belang rijke gemeente is bij den aanvang dezer maand overleden. Bij het opmaken der inventaris bleek het passief niet minder bedroeg dan twee millioen franken te zjjn. Tot den dag van heden hebben reeds 1100 schuldeischers, hunne vorderingen ingediendde meesten behooren tot den geringen landbouwstand. De verbolgenheid tegen den bewerker van zooveel ongeluk en rampspoed is buitengewoon groot. Militaire troepen hebben moeten verhinderen dat het lyk van den misdadiger uit het graf werd ge haald en beschimpt. Spanje. De generaal Salamanca, die bjj den aanvang van het Duitsch-Spaansche conflict naar aanleiding der Carolinen-quaestie zich zoo verbolgen gevoelde dat hij meende zjjne Pruisische decoratie niet langer te mogen houden maar deze te moeten terugzenden zal zich thans ten zeerste voldaan gevoelen. De Duitsche gevolmachtigde te Madrid heeft hem het bericht doen geworden, dat hij ingevolge zijn wensch. als ridder van de roode adelaar is geschrapt.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2