Woen&cla,&; October. A0. 1885. Leiden, 27 October. feze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. \\o. 7881. EIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Loiden per 3 maanden1.10. Franco per post-1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. Onderstaand adres ligt tot Vrijdag-avond 30 dezer ter onderteekening aan het Bureel van dit blad 4rm den Edel Achtbaren Gemeenteraad der stad Leiden. Edel Achtbare Heeren De ondergeteekenden, burgers dezer stad, zouden vrijheid niet nemen van zich tot UEd. achtbaar illege te wenden om het voorstel der heeren Buys, Van Dissel en Juta tot opheffing van de gemeente- inrichting tot opleiding van Oost-Ind. ambtenaren met Juli 1886, te ondersteunen, ware het niet dat sommigen hunner medeburgers hun zyn voorgegaan iet een tegenstrijdig adres. Zy wenschen den schijn af te weren, alsof de burgerij in het algemeen met lat adres instemde; zij achten zich daarentegen erplicht hunne ingenomenheid met het voorstel der drie beeren ten stelligste uit te spreken. Zy zullen niet vooruitloopon op het debat dat over dezo zaak in uw college zal worden gevoerd en zij achten zich niet geroepen om by voorbaat de redenen uiteen te zetten, die tot aanbeveling van het genoemd voorstel kunnen strekken en ongetwijfeld zullen worden aangevoerd. Zij willen alleen opmerken dat de grond, waarop de adres santen tegen het voorstel zich plaatsen, hun voor komt slecht gekozen te zyn. Naar hunne overtuiging toch mag geen inrichting van hooger onderwijs op kosten der gemeente wor den gesticht of onderhouden met het doel om vreem delingen herwaarts te lokken en binnen de stad un verbiyf te doen kiezen. Alleen de behoeften der burgery aan zulk eeno inrichting mag daartoe lleiden, en naar hunne vaste overtuiging heeft deze behoefte niet bestaan tijdens de oprichting der chool, en bestaat zy thans minder dan ooit na de ieuwe regeling, waardoor de meesters in de rech ten na hunne promotie zich voor het examen voor den Indisehen staatsdienst onder leiding van Ryks- hoogleeraren kunnen voorbereiden, waarby komt dat de bezuiniging op het personeel in Indië, oen gevolg van hot geldgebrek waartoe de vroegere weelde ons gebracht heeft, ontwijfelbaar het kleine getal der leerlingen van de inrichting tot opleiding van Oost-Indische ambtenaren aanzienlyk zal doen af nemen. Om beide redenen schynt thans de tijd te dringen tot het opheffen eener noodelooze instelling, die allengs kostbaarder is geworden en thans ongeveer het dubbele vordert van de som waarop zij bij hare tichtmg was geraamd. Leiden, October 1885. Reeds bevat het adres de volgende onderteeke- ningen: D. Hartevelt, J. Yan Heukelom Jr., J. Pijnappel, Siegenbeek Van Heukelom, H. G. Hagen, 0- D. L. Huet, C. Leemans, J. E. Van Iterson J.Az., R- Fruin, mr. H. L. A. Obreen en A. Hartevelt Jz. - De kiesvereeniging „Algemeen Belang" heeft tegen Donderdag a. s. eene algemeene vergadering belegd, tot bywoning waarvan ook worden uitge- noodigd de leden der vereeniging tot „Stemopwek- king". Het advies in zake do onderwijsquaestie en memorie in zake belastingherziening, toegezonden door het bestuur der „Liberale Unie" zullen de onderwerpen ter beraadslaging vormen. - De afdeeling Leiden en omstreken der Maat schappij tot Bevordering der Bouwkunst zal op Donderdag a. s. hare 130 vergadering, des avonds te halfacht, in het Nutsgebouw houden. Bij den Zondag gehouden herstemming voor twee gemachtigden in het kiescollege der Hervormde Gemeente van Voorschoten en Veur kwamen op Lb kiezers. Gekozen werden de heer C. De Ruiter, met 98, en P. "W. Van der Horst met 85 stem men. Op den heer H. J. Bulfoort werden uitgebracht 8* en op den heer Y. Van der Marei 18 stemmen. I B j de dien dag plaats gehad hebbende verkie- PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. zing van 4 notabelen werden uitgebracht 121 stem men. Gekozen werden de heeren J. Steeneveld met 109, W. G. Meijer met 71, P. Krispijn, met 70 en J. Van der Marei met 67 stemmen. Verder werden uitgebracht op de heeren J. P. Schmal 52, J. L. Bernhardi 50 en C. Bosman 49 stemmen. De gemeenteraad van Boskoop heeft de be grooting voor 1886, in ontvangst en uitgaaf vast gesteld op 21.035.19. De kosten van onderwijs werden begroot op 5810. De hoofdelijke omslag bedroeg over 1885 f 3800, werd verminderd met 1000 en alzoo gebracht op f 2800. Een voor stel van het Dagelyksch bestuur tot uitbreiding dor straatverlichting werd desniettegenstaande verwor pen met 4 tegen 3 stemmen. Voor den nachtdienst werd een tweede brugwachter aangesteld. Aanstaanden Maandag, den 2den November, hoopt het departement Koudekerk-Hazerswoude der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen haar 50-jarig bestaan te herdenken. De leden hebben gemeend dien dag niet onopgemerkt te moeten laten voorbijgaan en besloten dien dag feestelijk te her denken, te meer nog daar nog een lid van de oprichters steeds zijne beste krachten wijdt tot bloei dezer afdeeling. Naar wy vernemen zal de voorzitter een overzicht geven van de gebeurtenis sen die in de afgeloopen jaren hebben plaats gehad, terwijl daarna de heer Justus van Maurik één of meer zijner novellen zal voordragen. Muziek zal het feest opluisteren hetgeen ten gevolge zal hebben, j dat na afloop der lezing wel gedanst zal worden- J Ook voor vreemdelingen staat met introductie de toegang open. Verschillende gezantschapssecretarissen van buitenlandsche legatiën, o. a. prins Hohenlohe, van de Oostenrjjkscheprins Lwov, van de Rus sische baron Moncheur, van de Belgischemar kies De Franchette, van de ItaliaanscheDesplan- gues, van de Fransche en eenige aanzienlijken der residentie bieden heden in het Hotel Paulez den graaf De Pourtalès, secretaris bij het Duitsche gezantschap, een afscheidsdiner aan. Door den Koning is het H. D. aangeboden adres, in zake den aanleg eener zeehaven te Sche- veningen, gesteld in handen van den ministerraad. De kiesvereeniging „Vaderland en Koning" te 's-Hage heeft in hare gisteren gehouden vergadering den heer P. M. Netscher, oud generaal-majoor, candidaat gesteld voor het lidmaatschap van den gemeenteraad. Jhr. mr. "W. A. De Jonge, laatstelijk ambte naar van het openbaar ministerie by de kanton gerechten in het arrondissement Zierikzee, heeftin de gisteren gehouden zitting van het gerechtshof te 's-Gravenhage den eed afgelegd als substituut officier van justitie by de arrondissements-rechtbank te Dordrecht. Eene dame heeft, blijkens „De Heraut", aan het studentencorps der Vrye Universiteit te Amster dam een vaandel vereerd. In dit vaandel prykt het wapen van het studentencorps, bestaande uit twee geuzen, die elkander trouw zweren, en hoe donker ook de toekomst schynt, elkaar in het devies van het corps toeroepen: „Deo Duce nildesperandum!" wat zeggen wil: „Als Gods geleide met ons gaat, is er voor wanhoop nooit oorzaak!" Het stoomschip „Madura", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Port-Said 26 Oct. en ver trok den volgenden dag. Het Ijeidsohc Tooneel. De mensch beweent dikwijls dingen, die geen tranen waard zynzoude hy dan ook niet mogan lachen over zaken, die geéh werkelijke waarde hebben Deze vraag is door de alombekende Duitsche possenmakers Von Moser en Schonthan steeds in bevestigenden zin beantwoord. Hunne onuitputte lijke bron van jeu do mots, anecdoten, kwinkslagen en witzen in hun „Inkwartiering," Onze vrouwen, De Salontyroler, De Sabijnsche maagdenroof, Köp- nickerstraat No. 120, De Bibliothecaris enz. enz. door gezamenlijke of afzonderlijke krachten voor het tooneel bewerkt, leveren hiervan het onweder- legbaar bewjjs. Ditmaal echter schijnt de eerste eene andere phase te zyn ingetreden. De comédie d'intrigue, tot welk genre al deze genoemde tooneel- producten behooren, heeft thans moeten wijken voor de comédie de caractère. Ditmaal zyn het niet de meer of min komische omstandigheden, de humoristische gebeurtenissen door de dwaas heden der menschen in het leven geroepen, die het hoofdbestanddeel van het nieuwe tooneelstuk vormen, maar integendeel de mensch zelve. Het is thans eene schets van het zyn en wezen van het karakter van den hypoconder, welke hij ons geeft, zooals reeds aangeduid wordt door den- oorspronkelijken Duitschen titel „Der Hypocondrist." Zeer moeielyk echter is het juist weer te geven de beteekenis, welke schrijver aan dit woord heeft gehecht. De neiging, zich steeds ziek te gevoelen, het zwak om personen, die noch medelijden, noch meewarigheid betoonen over den ongelukkige kranke, die zyn lijden en weeklachten slechts aan inbeelding toeschrijven, met beleedigingen en scheld woorden te overladen, die slechts oog en oor wjjdt aan zijn eigen persoonlijkheid, aan zyn eigen lichaam, zooals Molière ons zulk een individu ge karakteriseerd heeft in zijn „Malade imaginaire", heeft schrijver voorzeker hier niet willen weergeven. Evenmin heeft hy ons willen schetsen een krank zinnig persoon, door La Fontaine in zyn fabel: La Chatte metamorphosée en femme, met den titel van hypoconder aangeduid, zooals zeer voldoende blijkt uit de kantteekening der lyst van gemeente raadsleden, waarby hy vereerd wordt met het epitheton als eenigst verstandig lid van het ge- heele bestuur. Volgens onze bescheiden meening is de betee kenis welke hier aan het woord hypocondrist dient gegeven te worden het meest in overeenstemming met hetgeen men in het dagelijksch leven noemt een nijdas of zoo iets dergelijks. Het aantal aardigheden, waarmede deze schets gepaard ging, was ditmaal bovenmate groot. Niet allen echter konden aanspraak maken op nieuw- of oorspronkelijkheid, evenmin op kieschheid, zoodat vele dezer décolletéenkele zelfs déculotté mochten genoemd worden. Niettemin schynt de vertaler aan deze geestig heden eene bijzondere waarde gehecht te hebben, zoo zelfs dat hy Duitsche woordspelingen heeft trachten over te brengen in onze taal, daar waar deze zich volstrekt daartoe niet leent, zoo kon bijv. de letterlijke vertaling van het in Duitschland algemeen bekende en gebruikelijke gezegde „Er ist ein Bummelzug, er halt überall an", waarmee men iemand wil aanduiden, wiens liefdebetuigingen niet altyd beantwoord worden, hier geen ingang vinden, eenvoudig omdat het woord „aanhouden", by ons de beteekenis van ten huwelijk vragen niet heeft. Zooals bij alle tooneelproducten van Von Moser is het ook hier niet gemakkelijk in korte trekken den juisten inhoud van het geheel weer te geven. In hoofdzaak komt het hier op neer: De heer Berckenstok, de zoogenaamde hypocon drist voert steeds eene levendige en hardnekkige oppositie; te huis tegen de huwelijksplannen van zyne dochter met een architect, sollicitant naar de betrekking van gemeente-ingenieur, Arnold Reiman, heimelijk door de echtgenoote van B. ondersteundin de vergadering van raadsleden tegen zjjnen collega Zuurbier, die in de stad zijner inwoning geene

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1