N®, 7880. A°. 1885. lOin^cfao; 27 October. Leiden, 26 October. <§2ze (Qoarant wordt dagelijksmet uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. OSieiecle Kennisgevingen. Vergadering van <len Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 29 October 1885 de9 namiddags te twee uren. Punten ter behandeling: 1« Benoeming van twee Regenten der R.-E. Armen en het Wees- en Oudeliedenhuis. (157) 2". Voordracht tot indiening van een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal in zake de kiestabel. (153) lieden is aan do universiteit alhier de heer J. Van Buttingha Wichers, geb. te Leiden, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „Voor welke misdrijven behoort uitlevering to worden toegestaan?" - Blijkens het heden verschenen verslag van het hoofdbestuur der Leidsche Maatschappij van Weldadigheid, over het jaar 1884/85, beantwoordde het afgeloopen boekjaar niet in alle opzichten aan de verwachting; wel mochten commissarissen het genoegen smaken bystand te kunnen verleenen waar die van hen verlangd werd, doch juist hunne meest gewenschte bron om hulp te verschaffen, namelijk de afdeeling arbeid, stelde hen daartoe niet in staat. Door den meer gunstigen toestand der kas kon men dit jaar ƒ4009.42 voor ondersteuning besteden, verdeeld over 127 huisgezinnen en 120 eenloopende personen, terwijl uit dit bedrag 1320 voor oude heden en 210 voor tijdelijke hulp werd verstrekt, alsmede 424.46 voor onderwijs. Ook dit jaar zijn de rapporten aangaande de vorderingen dergenen die door de bemiddeling der Maatschappij ter school gaan, zoor gunstig. De arbeiderswoningen verkeeren in een goeden staat en vorderden nu door de vroeger daarin aan gebrachte verbeteringen betrekkelijk veel minder kosten van onderhoud. Eerst in het tweede halfjaar ontvingen commis sarissen eenigo bestellingen en grondstoffen voor de afdeeling arbeid en waren zij daardoor slechts in staat aan de kleermakers dertien weken, aan de naaisters twee en dertig weken en aan de breid- sters acht en twintig weken werk te verschaffen, terwijl het betaalde arbeidsloon slechts 4542.48'/! beliep, zijnde 5750 minder dan in het vorig jaar. Dat deze afdeeling daardoor in eenen zeer kwij nenden toestand verkeerde, zal wel geen betoog vereischen. "Wel lieoft men mondelinge toezegging op nieuwe bestellingen ontvangen, doch zoolang die niet door schriftelijke, gepaard met toezending der benoodigde grondstoffen bekrachtigd zijn, blyft de toekomst duister en zijn commissarissen niet bij machte menige nyvere hand aan het zoozeer ge wenschte werk te helpen. Uit het uitvoerig verslag der Hulpbank is ge bleken dat deze instelling 3000 minder uit leende dan in het voorgaande boekjaar en dat hot gotal leeners eveneens 28 minder bedroeg. De reden die hiertoe aanleiding gaf schijnt in den algemeen gedrukten toestand gezocht te moeten worden. Ofschoon de finantieele toestand der Maatschappij redelijk gunstig genoemd mag worden en eommis- sanssen dus de hoop mogen koesteren dat zij ge- durende den aanstaanden winter den gewenschten onderstand zullen kunnen verleenen, valt het niet '9 ontkennen dat de aanhoudende gedruktheid in - Ie takken van nijverheid hen eenige bezorgdheid mboezemt en de vrees by hen doet rijzen dat menig gezin, yat anders in eigen behoefte kon doorzien, verplicht zal zyn, ondersteuning by hen te zoeken. Het hoofdbestuur onderging geene verandering, ingezien de heeren Baert en De Fremery in de •dgemeene vergadering herbenoemd werden, terwijl heer Le Poole, die reeds tijdelijk als lid van bestuur opgetreden was, in deze functie werd ibovestigd. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer/0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Evenmin was dit het geval met do medewerkers commissarissen verheugen or zich in te kunnen ver melden dat zij het voorrecht hadden allen te behouden. Ter benoeming tot buitengewoon hoogleeraar in de huidziekten en syphillis aan de Amsterdam- sche universiteit zyn den gemeenteraad aanbevolen dr. D. Van Haren Noman, lector aan de universiteit te Utrecht, en dr. H. Treub te Leiden. Naar men aan het „D. v. N." uit Goes meldt, hoeft dr. Isebree Moens bedankt voor het hem aan geboden hoogleeraarsambt aan de Leidsche univer siteit, vacature prof. Heynsius. Te Goes is men over dit besluit van dr. Moens zeer verheugd. Door den minister van staat, minister van binnenlandsche zaken, is bepaald dat de commissie, aan welke wordt opgedragen het examineeren van hen, die eene akte van bekwaamheid voor het mid delbaar onderwys wenschen te verkrijgen in de Nederlandsche taal en letterkunde, geschiedenis, aardrijkskunde, staatswetenschappen, boekhouden en schoonschrijven, voor het jaar 1885 zitting zal houden te 's-Gravenhage; en zijn benoemd: tot lid en voorzitter dier commissie, dr. A. T. Van Aken, inspecteur van het middelbaar onderwijs te 's-Gra venhage tot ledendr. J. Ten Brink, hoogleeraar aan de Rijks-universiteit te Leiden; A. W. Stell- wagen, leeraar aan het gymnasium te 's-Graven hage; dr. E. Epkema, directeur der Rijks Hoogere Burgerschool te Zalt-Bommel; dr. Th. P. H. Van Aalst, leeraar aan het gymnasium te 's-Graven hage; J. Brals, leeraar aan de R. H. B.-School te AssenR. F. Modderman, directeur der Rijks Hoogere B.-School te Moppelmr. C. M. J. Willeumier, oud- hoogleeraar van het Athenaeum te Amsterdam C. J. Theunisse, leeraar aan de H. B.-School met vijfj. cursus te Rotterdam; J. C. F. Prikken, leeraar aan de H. B.-School te Amersfoort; J. Van der Bruyn, leeraar aan de H. B.-School te Schiedam. Beroepen is te Koekange de heer J. Draaisma, candidaat te Leiden. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50,10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 44, 21.50, 4.40 en 2.30; de laagste 43, 21.50, 4.20 en 2.20. Men meldt ons uit Hillegom Zaterdag jl. is alhier de Nuts-bibliotb eek weder geopend. Telde deze hij de oprichting van het departement in 1872 slechts 42 boekdeelen, dit getal is sedert tot circa 600 aangegroeid. Een honderdtal boeken werd weder, vooral aan lieden van den werkenden stand, geheel kosteloos afgegeven, aan wie daardoor ge durende menig winteravonduur wezenlijk nut en genot verschaft wordt. Do eerste vergadering van do leden van het departement met hunne dames zal Donderdag a. s. plaats hebben, en als spreker zal optreden de heer J. F. Sikken, van Amsterdam. De zangvereeniging, directeur de heer Andriessen, van Haarlem, houdt weder hare repetitiën en zal voor de ingezetenen dezen winter hare uitvoeringen ten beste geven. Naar het zich laat aanzien zal de nog jeugdige rederijkerskamer „Vondel'' zich mede niet onbetuigd laten. De leden toch, onder leiding van hunnen régisseur, den heer Frowein, zijn flink aan het bestudeeren van verschillende stukken. Overtrof hun spel reeds den vorigen winter aller verwachting, onder zulk eene uitstekende leiding kan het voorzeker wel niet anders of door de op voering in November a. s. zullen de leden den naam „Vondel" weder alle eer aandoen. Ds. D. Beeckman, predikant te Breda heeft bedankt voor het beroep naar Ginneken en Bavel. Bij de Zaterdag te 's-Hage gehouden akte examens (L. O.) werden geëxamineerd 8 mannelyke cand.toegelaten allen, nl. de heeren A. Schmal uit Voorburg, J. Verdoes uit Katwyk aan Zee, H. Van Hof uit Meerkerk, A. Punt uit Hendrik Ido Ambacht, A. IJzerman en J. Kars uit Leerdam, T. Van de Graaf uit Papendrecht en L. J. Den Hartog uit Dordrecht. Men schrijft uit Den HaagDe Staatsraad graaf Van Zuylen Van Nyeveld, oud-gezant, werd Zaterdag-namiddag in het Voorhout te 's-Graven- hage wandelende, nabij het gebouw van het mini sterie van financiën, door oen toeval getroffen. ZExc. werd van de straat in het lokaal van het departement binnengebracht, alwaar hij, na door een geneesheer te zijn bezocht, eenigen tijd ver toefde en in zoover herstelde, dat hij per rijtuig zijne woning kon hereiken. Het 100-jarig bestaan van de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam werd Zaterdag met een geheel huishoudelijk feestje herdacht. Van de genoodigde oud-kweekelingen woonden ongeveer 40 leerlingen het feest gedeeltelyk bij. Deze hadden zich daartoe tegen halfvier verzameld in het „Zee manshuis", waarvan de altijd bereid-hulpvaardige heer D. Von Ketwich, ook een oud-leerling, de directeur is, van waar men naar de nabijgelegen Kweekschool trok. Aldaar hadden zich enkele aan zienlijke gonoodigden verzameld, tot wie behoorden de ministers van binnenlandsche zaken, van marine, van koloniën en van handel en nyverheid. Voorts de commissaris des konings in Noord-Holland, jhr. mr. W. M. Schorer, de schout bij nacht jhr. Ren- selaer Bowier, de burgemeesters van Amsterdam en Haarlem en eenige andere autoriteiten. Jhr. mr. C. Hartsen, president van het bestuur der Kweekschool, hield de feestrede, waarin kortelijk werd herinnerd het nut dat deze kweekschool voor de zeevaart had gesticht, die na honderd jaren nog eene sprekende getuige was van den moed onzer vaderen, getoond in den roemryken zeeslag bij Doggersbank, waaraan, zooals bekend, de school te danken is. Te vyf uren vereenigden zich de kweekelingen aan een feestdisch, terwijl de genoodigden te zes uren aanzaten bij Couturier, onder wie waren vyf oud-kweekelingen. In den stadsschouwburg werd 's avonds opge voerd mr. Van Lenneps bekende „Een Amsterdam- sche Jongen", waartoe alle kweekelingen en 50 oud-kweekelingen toegangskaarten werden verstrekt namens het bestuur. Gedeeltelijk werd de voorstelling ook bijgewoond door het meerendeel der officieele genoodigden bij de feestviering van het honderdjarig bestaan der school. Toen het orkest bij de vierde acte de volks liederen aanhief, werden deze door de kweekelingen mede gezongen. Het stoomschip „Gelderland," van Batavia naar Rotterdam, vertrok 24 Oct. van Adende „Drente," van Rotterdam naar Java, arriveerde 24 Oct. te Genua en vertrok 25 Oct. van daarde „Jacatra" is 24 Oct. van Amsterdam te Batavia aangekomen de „Zaandam," Tan Amsterdam, arri veerde 24 Oct. te Dover; de „Edam" vertrok 24 Oct. van Nieuw-York naar Amsterdamde „P. Galand," van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 25 Oct. Doverde „Sumatra" arriveerde van Am sterdam te Batavia 25 Oct.de „Voorwaarts," van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Southampton 24 Oct.de „Madura," van Batavia naar Amster dam, vertrok van Suez 25 Oct.de „Prinses Ama- lia," van Batavia naar Amsterdam vertrok van Padang 24 Oct. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag a. s. «iet plaats hebben. Z. M. heeft aan D. F. J. Van Walsem, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsvervanger te Gorkum C. L. Roos Vlasman benoemd tot burgemeester der gemeenten Abcoude-Poostdij en Abcoude-Baam- bruggeaan mr. Th. Ruys J. Pzn. machtiging

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1