Het is aangenaam voor den verslaggever als hy niets dan goeds heeft te zeggenzijne taak wordt dan eene andere als het uitoefenen van eene critiek, die misschien in vitzucht zou ontaarden en waaraan niemand iets heeft. Beter handelt hij met de namen van hen, die een groot kunstgenot te genieten gaven, in ruimer kring bekend te maken. Het viertal, dat gisteravond in de Stadszaal op trad, verdient dit ten volle. De dames Isabella Oppenheim (sopraan), Sarah Benedicts (pianiste), de heeren Willem Kes (violist) en Henri Bosmans (cellist) hebben aanspraak op de onverdeelde belangstelling en hoogachting van ieder, die het ernstig met de kunst meent. De opvatting hunner moeilijke taak, de waarlijk onberispelijke uitvoering van het met zorg gekozen programma, eigenschappen, die alleen ware kunstenaars bezitten, zijn werkelijk niet alledaags. Hier was men in de gelegenheid deze te bewon deren, hetzij in samenspel, hetzijin de geacheveerde voordracht der solo's. Do beide dames behaalden een schitterend succes. Mej. Oppenheim heeft een frisch en aangenaam ge luid; zij draagt met eenvoud en veel gevoel voor. Vooral werd de compositie van den heer Kes „Zur Antwort" met warmte en gloed gezongen. De pianiste, mej. Benedicts, is zeer muzikaal, heeft eene zeer ontwikkelde techniek en eene uitmuntende voor dracht. Bleek haar groot talent reeds in het samen spel, in de solonummers leerde men hare gaven eerst recht goed kennenveel, zeer veel, belooft zij voor de toekomst. De heeren executanten zijn bekend genoeg; ook nu schitterden zij weder met hun uitmuntend spel. De heer Kes speelde de fantaisie uit „Faust" van Wieniawski zóó, dat men zou meenen den compo nist, dien velen hier ter stede zich nog wel zullen herinneren, zelf te hooren. Eene uitbundige toejui ching was de welverdiende hulde, die het publiek hem na de uitvoering van dit nummer bracht. Ook de heer Bosmans oogstte veel succes met ■de voordracht van een drietal nummers, waarvan het eerste, een „Andante" van den heer Kes, even als het „Zur Antwort" door den componist op het klavier werd begeleid. Wij achten het niet noodzakelijk alle nummers te besprekenhet is voldoende te constateeren dat de totaal-indruk, dien dit concert op de, helaas! weinige toehoorders teweegbracht, onverdeeld gun stig kan genoemd worden; wy willen hopen dat de concertgevers zich niet zullen laten afschrikken door de weinige belangstelling, die hun van het Leidsch publiek ten deel viel, want naar onze stel lige meening, zal by een volgend optreden de be langstelling onzer Leidsche kunstvrienden geëven- redigd zijn aan het nu behaald succes. Beroepen is naar Wijk-bij-Heusden de heer J. Draaisma, cand. te Leiden. Gedurende deze week zijn dagelijks in de Stedelijke Werkinrichting alhier opgenomen van 42 64 volwassen personen en van 5 Skinderen. Vyf en twintig onderofficieren van het leger zullon deelnemen aan den lsten gymnastiekcursus, clie van 1 November a. s. tot 15 Januari 1886 zal worden gehouden. Gemengd Nieuws. Gedurende deze week zfln hier ter stede aangegeven 21 gevallen van roodvonk, 1 van diphtheritis en 1 van typhus abdominalis met doo- delijken afloop. Men schryft ons van heden uit Katwyk aan Zee: De kant- of verschvisschery word nog met 3 bomschuiten uitgeoefend. Ze besomden f 50 a f 87 in 4 dagen. Van 12 tot 22 dezer zyn 14 schuiten aangekomen, te zamen met 1958 kantjes pekel- en 182,800 stuks steurharing. De meeste bommen hebben verlies of schade aan de netten geleden. Er werd besteed voor volle pekelharing f 12.50 a 13.25, en yle pekelharing a f 8.50 a f 9 per ton; volle steurharing 8 a 12 en ijle steurharing 6 a 7 per 1000. Men schryft ons uit Haarlemmer meer dat de veedry vers C. v. d. V. en C. D. enkele dagen geleden met 42 runderen van de Woerden- sche markt gingen, bestemd voor verschillende veehouders. Slechts enkele koeien zijn op hunne bestemming gekomenhet meerendeel is verstrooid geraakt, men zegt te Alfen, door het passeeren van een anderen koppel vee. Het aangezicht en vooral de neus van C. D. waren erg beschadigd. Twoo hulpdrijvers, F. B. en J. H. S. M., die in verzekerde bewaring waren genomen, zyn weder vrijgelaten. De procureur-generaal bij het ge rechtshof te 's-Gravenhage wensc-ht zoo spoedig mogelijk bekend te worden gemaakt met de tegen woordige verblijfplaats en de plaatsen van het eerst volgend verblijf van Jan Willem Kelly, komiekzanger Maria Johanna Van Velzen, zyne echtgenooteKarei Lodewyk Westenberg, muzikant, en Johanna Maria Catharina Van der Haas, zangeres, huisgenoote van den vorigen, allen kermisreizigers. Dit zyn de ontbrekende getuigen in het proces- Veringmeier, waarvan de behandeling dezer dagen door het gerechtshof te 's-Hage werd uitgesteld. Op den Loosduinschen weg, en wel in de laan die naar de Haagsche gasfabriek leidt, werd des avonds omstreeks 9 uren een jeugdige winkel bediende door een als werkman gekleed persoon aangerand, op den grond geworpen en van zyn portemonnaie, gelukkig slechts ongeveer f 1 inhou dende, beroofd. Ten nadeele van den goudsmid Le B., in de Boekhorststraat te 's-Hage, zyn door een onbekende drie gouden ringen ontvreemd. Uit Zaandam wordt aan de „N. R. Crt." gemeld: Uit vertrouwbare bron wordt my medegedeeld dat de heer A. H., te Koog aan de Zaan, dezer dagen ontvangen heeft een gedrukten brief (ook het adres was gedrukt) met het postmerk Amster dam. Daarin wordt hem verweten slechte behan deling van zyn werkvolk, en wordt hy gedreigd met het vermoorden van zyne kinderen en zyne vrouw, waarna hy ook zelf gedood zou worden. De brief is onderteekend„het geheim interna tionaal comité." De zaak is in handen der justitie. By een gisteravond te Amsterdam gehouden optocht werden onderscheidene personon verwond, waarvan een met eeno hoofdwonde ter verbinding naar het gasthuis werd gebracht. By den brand in de Elandsstraat, door ons in het vorig nommer vermeld, heeft de bewoner, Haze, brandwonden bekomen, waardoor hij ter verbinding naar het gasthuis moest worden vervoerd. Te Woensel, by Eindhoven, werd zekere v. M. door zijn paard en wagen overreden. Na ver geefs op zijne thuiskomst gewacht te hebben, ging men hem zoeken, en vond men weldra zyn lijk in eene sloot liggen, onder de kar. De ongelukkige laat eene weduwe met vier kin deren achter. Door hooibroei ontstond brand in het achterhuis van den landbouwer A. Kok in de ge meente Meppel. Ten gevolge van spoedige hulp was men het vuur weldra de baas, zoodat alleen ongeveer 10,000 pond hooi is verloren gegaan. Te Valkoog, gemeente Sint-Maarten, is het lijk van een bejaard man drijvende gevonden. Door den Gooischen stoomtram is gisteren de volgkoets eener lijkstaatsie aangereden, ter hoogte van de Hakkelaarsbrug. De boom van het rytuig werd beschadigd en twee aansprekers bekwamen lichte verwondingen. Van eon en ander is proces-verbaal opgemaakt. N a by Uilesprong zyn kleederen en sieraden gevonden van eene vrouw, die vertrekken zou met de Grouwster boot. Men vermoedt dat zij vermoord is. Uit Cattaro wordt geseind dat een Albanees een revolverschot gelost heeft op den heer Plamenatz, den Montenegrynschen minister van oorlog, tevens voorzitter van de commissie van de grensregeling. De Albanees bekende dat hy be hoorde tot eene vereeniging, welke zich de bestrij ding dier grensregeling ten doel stelt. De heer Plamenatz is niet gekwetst. BUITENLAND. Frankrijk. Volgens de „Soir" is in den gisteren gehouden Kabinetsraad beraadslaagd over de inmenging der prinsen van Orleans of van hunne agenten in de verkiezingen. Daarbij kwam de vraag ter sprake, of het niet noodig zou zyn om den prinsen het verder verblyf in Frankrijk te ontzeggen, omdat zij gehandeld hebben als pretendenten. Het blad gelooft dat een besluit is verdaagd tot na een administratief onderzoek ter zake der verkiezingen. Het voegt er bij dat in beginsel is besloten om tot geen maatregel van beslag of verbeurdverklaring der goederen, welke de prinsen in Frankrijk be zitten, over te gaan. ï)ui< .«sclllillicl. In het hertogdom Brunswyk is de van prins Albert van Pruisen tot regent met ingenomenheid begroet en op verschri i plaatsen hadden demonstration in diengeestpia?J Te Schoningen werden by de ontvangst van i bericht 101 saluutschoten gelost en uit de stad werden den prins onmiddellyk telegram" van gelukwensching gezonden. Spanje. De mail van Manilla met tydingen omtrent 1 inbezitneming van Yap is in Spanje aangekonJ Het blykt dat de Spanjaarden drie dagen geweest zyn met het lossen van goederen, pa den en vee, en het onderhandelen met de inbr,- lingen over een ceremonieel van inbezitnemim toen kwam de „litis" en nam het in bezit zondi ceremonieel, waarop de Spanjaard zich protesteert terugtrok. De Spaansche officieren waren reeds herhaalt lijk aan land gegaan en hadden bagage, paarè en vee doen ontschepen. Met de inlandsche den was het ceremonieel voor de inbezitnemd vastgesteld vóór de komst der Duitschers, enl van is eene akte opgemaakt. Dit stuk en schrift van het protest, den Duitschen command overhandigd, zyn mot de bovengenoemde heid aangebracht. In brieven uit Manilla wordt a meld, dat, toen deze tijdingen bekend werden, i groote opwinding tegen de talrijke aldaar wonenl Duitschers merkbaar was. Gri-iolienl and. De Grieksche regeering zal eene nationale leeni uitschrijven, in coupures van 10 franken, tot i strijding der oorlogskosten. Officieren zijn r Italië gezonden, om tweeduizend muilezels te koopen. Denemarken. In de Landsting gaf de voorzitter namens j vergadering zijn afschuw te kennen over den slag op den minister Estrup. Alleen de linkerzij stemde met deze woorden in. Daarop werd eene koninklijke boodschap vol gelezen, waarbij de zitting tot den 18den DecemtJ verdaagd wordt. De voorzitter van het Folkething, de heer] heeft evenzeer zijn diep leedwezen en zijnafschi te kennen gegeven over den aanslag, waaraanj minister-president Estrup heeft ten doel gest Het goheele Huis stemde daarmede in. Telcgraui 321 on. ROME, 23 October. In de provincie Palermos gisteren 61 personen door de cholera aangetas'j 30 aan die ziekte overleden. Hiervan hadden! de stad Palermo alleen 37 ziekte- en 17 sterf vallen plaats. LONDEN, 24 October. De „Times" deelt i dat de Engelsche regeering hare deelneming! de conferentie heeft toegezegdmen verwacht j zij morgen zal bijeenkomen. Lord Randolph Churchill, op eene byeenkol te Birmingham het woord voerende, heeft verkla dat de oorlog, waarmede Birma bedreigd v;ij waarschijnlijk zou uitloopen op eene annexatie eene regeling, welke daarmede vrij wel gelijk s CAMENTZ, 24 Oct. Prins Albert van Pn verklaarde aan de Brunswijksche deputatie, di hedenochtend ontving, dat hy de benoeming regent van Brunswyk aannam. PARIJS, 24 October. De ministerraad heeft hd ochtend besloten om behoudens enkele beperka deel te nemen aan de conferentie in zake Hum De minister De Freycinet heeft na afloop J den Raad den Turkschen gezant Assad-Pachaj vangen. LEIDEN, 34 October. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Met. Instituut). Verwachtingzuiden of zuidwes wind. Thermometer-stand: gisteravond om 8 un Celcius 48.2" Fahrenheit; hedenmorgen om£ 10° C. 50° F.; 'smidd. 12 uren 12° C.= F.; 's namiddags 4 uren 10° C. 50° F. Wij meenen niet te mogen nalaten weh' de aandacht te vestigen op de concerten, dezenv door de „Maatschappij voor Toonkunst te Leid! te geven. Men weet toch van vroeger hoe missarissen zich bey veren dat deze uitvon den leden met hunne dames veel en veel» kunstgenot aanbieden. Met het oog op 'F1 nomenheid, welke het bestuur ook in ®t 1

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2