HI®, 7878. ^atei-dag- 24 October. A0. 1885. Leiden, 23 October. feze fèourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. EIDSCH flSSl DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. Officiccle Kennisgevingen. nrgeroeester en Wethouders van Leiden; ezien art. 5 der Wet van den 28sten Juni 1881, zoo- dje nader is gewijzigd; rengen ter algemeene lrennis dat door ALIDA SUSANNA TEES, huisvrouw van Willem Petrus Van der Drift, en ADRIANUS PETRUS KABEL HABDEMAN adressen ingediend om vergunning tot verkoop van sterken drank het' klein, resp. in de pereeelen Gerecht No. 13 en Tosseneteeg No. 39. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Reiden, DE KANTEB, Burgemeester. October 1885. E. KIST, Secretaris. Aan do Rijks-universiteit alhier is het eerste tuinkundig examen afgelegd door den heer I. A. ruyt; - het tweede natuurkundig examen door heeren F. Schreuder en J. D. Enderléhet didaats-examen in de geneeskunde door den r L. W. M. Vermeulenhet doctoraal examen de rechtswetenschap door den heer Th. M. Verster; t in de staatswetenschap door den heer G. F. M. an Hugenpoth tot Aerdt. - Naar wij vernemen, zal het den 5den Nov. a. s. 5 jaren geleden zijn dat de bewaarschool op de renmarkt door bemiddeling van dr. E. Laurillard, ie hier toen predikant was, werd opgericht. De lfde hoofdonderwijzeres van toen, mej. Greeve, jjdt er nog steeds met jeugdigen ijver hare krachten n, zoodat genoemde datum ook voor haar een .bileum aanbiedt. - Geljjk wjj gisteren meldden, is dezer dagen i een der zalen der Kweekschool voor Zeevaart hier een door den heer P. J. Van Venetie zeer etjes afgewerkte gedenksteen, van zwart marmer et inscriptie in vergulde letters, aangebracht, onder et welgelijkend crayon-portret van wjjlen dr. A. utgers Van der Loeff, den stichter der school. Wij aasten ons, om de r wille van de nette uitvoering, 'eraan toe te voegen dat dit portret uit achting n vriendschap vervaardigd en aan de Kweekschool en geschenke gegeven is door den emeritus-predi- ant, den heer P. Van Bonga. - Er bestaat gelegenheid tot verzending der rrespondentie naar Noord-Amerika, door middel an hot stoomschip „P. Caland", van Rotterdam (vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de heven enz. uiterlijk Zaterdag-ochtend om 7.56 zorgd zjjn. -Bedankt is voor het beroep raarHalle (cl. Zutfen) oor den heer J. Draaisma, cand. te Leiden. - Aangenomen is het beroep naar Oude- en Nieuwe-Wetering door den heer C. L. F. Van Schelven candidaat te Beverwijk, die bedankt heeft voor Zundert, Hoogvliet, Aachtekerke, Kethe' en Spaland, St.-Laurens, Herkingen, Steen wjjk en Leersum. - De Tweede Kamer heeft heden het debat over de wijzigingen in het Wetboek van Strafvordering voortgezet. Art. 12 van het ontwerp is geheel af- geloopen. De bepalingen omtrent de uitspraak van een voDnis zijn beperkt en aan de Rechtbank is de bevoegdheid verleend in eiken stand van het geding de inhechtenisneming of invrijheidstelling van den beklaagde te bevelen. Maandag voortzetting. - De gemeenteraad van Rotterdam benoemde gisteren tot leeraar in de scheikunde aan de hoogere I burgerschool en het gymnasium aldaar, dr. Birnie) leeraar aan het gymnasium te Utrecht, en tot marktmeester den fourier Van Nieuwkerk. Eervol ontslag werd verleend aan den hoofdonderwijzer Fijnebuik. Door de gemeente is aangekocht de hofstede „Paradijs" voor eene eventueele uitbreiding van het abattoir. Op de concessie-aanvraag-Bertel te Amsterdam voor het maken van electrische klokken werd door B. en Ws. een gunstig preadvies uitgebracht. - Gisteravond werd in den Grooten Schouwburg te Rotterdam het 25-jarig bestaan gevierd der Hoog- duitsche Opera. Men gaf „Don Juan." Nadat de jubel-ouverture van Von Weber was gespeeld, die met het volkslied eindigde, dat staande werd aangehoord, barstte er een storm achtig applaus los. De orkestleden, die mede hun 25-jarig jubileum vierden, werden met fanfares ont vangen en vonden hun lessenaars met kransen ge tooid. Mevrouw Mielke liet de toegevendheid van het publiek inroepen, maar zong desniettemin zeer goed. Zjj en mej. Bettaque, alsmede mej. VonDót- scher ontvingen bouquetten, terwijl aan den heer Behrens een krans werd uitgereikt. Voor de pauze trad de heer Berckenhoff op het tooneel en sprak de koristen de heeren Brandon en Kleyn en mevr. Falkensteyn, benevens den requi- siteur Gobertus en den tooneelmeester Van Boc- hoven hartelijk toe. Namens eenige tooneelvrienden gaf hjj allen een cadeau in geld. In eene geestige rede werden zij ook toegesproken door den heer Bollé, die den heeren Bochoven en Gobertus namens de directie een horloge en een ring vereerde. Vele corporaties waren officieel vertegenwoordigd. De opera werd flink afgespeeld, alleen de heer Grüning, Don Octavio, liet veel te wenschen over. Hoewel hij na de aria in het vierde bedrijf werd teruggeroepen, werden er toch na de aria m het tweede bedrjjf teekenen van afkeuring gehoord. De zaal was stampvol. De proloog, door mevr. Lina Schneider vervaar digd en uitgesproken, werd zeer hartelijk toege juicht, vooral het couplet, waarin sprake is van Wilhelm Bürger. Dit werd begeleid door treurmuziek achter de coulissen. Van de eerste zangers der opera waren leeljjke portretten, met groen getooid, op het tooneel ge plaatst. Naar aanleiding daarvan voegde mevr. Schneider nog een couplet aan haar proloog toe. De „Rotterdamsche Gids" verscheen in een zeer sierlijk gewaad, en bevatte „Grüsse aus der Ferne" van zangers en zangeressen en een overzicht, be nevens het repertoire van 5 September 1860 tot 22 October 1885. (D. v. N.) In tegenwoordigheid van zeer vele vrienden en belangstellenden is gisteren het stoffelijk over schot van den heer G. L. Funke op „Zorgvlied", onder Nieuwer-Amstel ter aarde besteld. Onder hen merkte men op, behalve onderscheidene familie leden, de commissarissen van het „N. v. d. D.", bestuurderen der Vereeniging tot bevordering van de belangen des Boekhandels, vertegenwoordigers van den kerkeraad en de diaconie der Ev. Luth. gemeente, van de Maatschappij „Elzevier", de heeren A. C. Kruseman uit Haarlem, E. Douwes Dekker uit Nieder-Ingelheim, e. a. Aan het geopende graf werd achtereenvolgens het woord gevoerd door de heeren J. R. Wüste, president-commissaris der naaml. vennootschap „De Kleine Courant", H. De Veer, hoofdredacteur van het „N. v. d. D."J. K. Tadema, uit naam van den Nederlandschen boek handel A. C. Joosten, namens het genoemde kerk bestuur; J. G. Robbers, namens de Maatschappij „Elzevier", en ds. J. A. Böhringer. Allen roemden om het hoogst zoowel de ongemeene werkkracht als het edel karakter van don overledene. Zijn oudste broeder betuigde den dank der familie aan de aanwezigen, verklarende, dat het voor de treu rende weduwe een troost zou zijn, te vernemen, hoezeer allen den overledene hadden geëerd en liefgehad. —De heer J. Warnaars, postdirecteur te Enschedee, heeft met 1 Mei zjjn eervol ontslag aangevraagd. Z. M. heeft den heer Willem Frederik Rap- pard, te 's-Gravenhage, met al zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen, in den Nederlandschen adel ingelijfd, met den titel van ridder zoo voor hem zeiven als voor zijne wettige PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. mannelljko afstammelingen; bjj het wapen de infanterie benoemd tot lsten luit., bij het 8ste regiment, den 2den luit. jhr. E. A. Teding Van Berkhout, van het corps; met ingang van 1 November a. s.lo. den kapt. ter zee A. J. Visser, ter zake van in doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen gesteld, onder toe kenning; van een jaarljjksch pensioen van 2056, met eene verhooging van dat pensioen van f 750, voor werkelijk vorbljjf in militairen dienst in 's Rjjks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen; 2o. bevorderd: tot kapt. ter zee, de kapts.-luit. ter zee E. L. Ehnle en J. M. A. Van Muikentot kapt.-luit. ter zee, de luits. ter zee der lste kl. J. A. Snoek en A. Van Hengel; tot luit. ter zee der lste kl., de luits. ter zee der 2de kl. H. G. J. Wolterbeek en K. W. H. Goetz; be noemd bij de rustende schutterijen in de provincie Zuid-Holland, 11de bat., tot 2den luit. J. Blok, thans sergeant. Gemengd Nieuws. In de plecht van een zandschuit, liggende aan den Z.-W.-Buitensingel te 's-Hage, is gistermiddag het lijk van den schuitenvoerder ge vonden. Op welke wijze de dood van den man is veroorzaakt, is nog niet bekend. Het ljjk is door de zorg der politie naar het gasthuis overgebracht. Eene vrouw, die den man des ochtends naar beneden had zien gaan en het luik dichtmaken, waarschuwde, toen zij hem den geheelen dag niet had zien boven komen, haar buren. De man is waarschijnlijk gestikt. Gisteravond om ongeveer kwart over elven ontstond te Amsterdam in de Elandstraat, in een winkel waar verfwaren en petroleum verkocht worden, naar men zegt door het uitblusschen eener lamp, een zeer hevige brand. In korten tjjd stond het geheele huis, dat door talrijke gezinnen werd bewoond, in lichterlaaie. Verscheidene personen, waaronder bejaarde lieden, die reeds te bed waren, werden door buren slechts met groote moeite ge red, of moesten zich in allerijl en bjjna ongekleed door de vlucht redden. De brandweer, die krachtig optrad, had evenwel het vuur spoedig in haar macht, zoodat de brand niet alleen tot het bedoelde huis beperkt bleef, maar zelfs vrjj spoedig was overwonnen. Naar het „Hbl." vernam, was de boedel van enkele huisgezinnen niet tegen brand schade verzekerd. Bjj aankomst der brandweer bleek het dat op de 3de verdieping nog menschen waren, en wel zekere H. Haze en diens vrouw. De man is groo- tendeels lam en zeer hardhoorend. Niettegenstaande de trap reeds in vlam stond, gingen de sectie brandmeester F. W. J. Brul, de brandmeester De Herder en de brandwachts Kampmeijer, Hempel en Wehmuller naar boven, en smaakten de zelfvol doening de oude lieden behouden beneden te brengen. Om 12 uren rukte het eerste gedeelte van het brandweermaterieel in. Verder was er dien avond een ernstige binnen brand in een kleerenwinkel in de Warmoesstraat. De winkel en het achterhuis zijn gedeeltelijk uit gebrand. Een jongmensch met eene roode muts versierd, kwam gisteren op de Brouwersgracht te Amsterdam in botsing met eenige handwerksge zellen. Een hunner nam hem zjjn kleurig hoofd deksel af en wierp het tegen den grond. Daarover in drift geraakt, haalde het jonge mensch een zakpistool voor den dag, loste een schot en joeg een der gezellen een kleinen looden kogel in de rechterhand, welk projectiel in het gasthuis uit de wonde gehaald werd. De dader is naar hetpolitie- bureel gebracht.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1