J0, 78/5. A0. 1885. Ifiimimer bestaat uit Twee Bladen. Woensda« £21 October. feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 20 October. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: 1 Toor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1-10. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regela 1.05. Iedere regel meer 0.17}. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het inoae- seeren bniten de etad wordt 0.10 berekend. Oliieiecle Kennisgeviagen. •„■meester en Wethouders der gemeente Leiden; l]et op art. 201 der algemeene politieverordening van I6den November 1879, waarbij wordt bepaald dat ten tweemaal in het jaar, en wel eens in het voor-en Pm het najaar, op kennisgeving van Burgemeester en loudc-rs, schoorsteenen en stookplaatsen gereinigd moeten n digen de ingezetenen uit aan de bedoelde reiniging hoorsteenen en stookplaatsen gevolg te geven. Burgemeester en Wethouders voornoemd, kidenDE KANTEB, Burgemeester. fct 1885. E. KIST, Secretaris. fat is de meest geschikte plaats van oplei- i voor aanstaande studenten in de geneeskunde [gymnasium of de hoogere burgerschool? i Leidsche hoogleeraar dr. J. M. Yan Bemmelen i zich de moeite getroost te onderzoeken, welk koord de statistiek op deze voor ouders zoo tichtige vraag geeft. Het antwoord luidtbuiten |fel de hoogere burgerschool, statistiek van den heer Yan Bemmelen omvat propaedeutische en eerste natuurkundige exa- Hs, gedurende de jaren 1876 tot èn met 1884, .eiden aan aanstaande medici door de faculteit, irvan de heer Van Bemmelen lid is, afgenomen. [Jit de groote door hem vervaardigde tabel blijkt, I van de 61 studenten, die het eind-examen aan i hoogere burgerschool hadden afgelegd, de helft bij dit examen voor de faculteit als goed of itekend deed kennen, een derde als middelmatig, I zesde als zwak of uiterst zwak. Yan de 68 ;denten daarentegen, die een volledigen gymna- len cursus achter den rug hadden, was slechts achtste in staat om een goed of uitstekend nen bij de faculteit af te leggen, een vierde middelmatig te zijn, terwijl twee derden zich zwakke broeders deden kennen. Daarenboven |ren er 64 studenten, die slechts de vier of vyf jste klassen van eene hoogere burgerschool had- doorloopen, 27 studenten, die slechts enkele sen van het gymnasium hadden gevolgd. Ook beide groepen van jongelieden leverden aan faculteit bij het examen zeer ongelijke oitkom- Van de scholieren der hoogere burgerschool lek een vierde knap, een derde middelmatig, de zwak te zjjnvan de gymnasiasten een achtste [ap, een vierde middelmatig, twee derden zwak. was het resultaat der examens, welke met [lating eindigden. Afwijzingen, zegt de heer Van nmelen, zjjn bij onze faculteit zeldzaam, daar [professoren tentamina afnemen en dus hen, die - openbaar examen niet kunnen doorstaan, waar- [luwen. ïet middelbaar onderwijs is het middel om ook beste koppen uit den middelstand zich eene jtenschappeljjke positie te doen verwerven. De nsen op een groot aantal veelbelovende studenten neerderen natuurlijk, wanneer men de voor arden tot het behalen van academische graden regelt, dat niet alleen de hoogere standen, ar ook de geheele middelstand der maatschappij het strijdperk kan treden. Daarom pleit de heer Bemmelen voor het wegnemen van barrières, de hoogescholen verhinderen „hare kweekelin- n uit een veel ruimeren kring der maatschappij te h angen" dan die welke de gymnasiasten levert. Het merkwaardige opstel van den heer Van 'uimelen is geplaatst in het laatste nommer van tijdschrift der „Vereeniging van leeraren aan richtingen van middelbaar onderwijs." (N. R. C.) Bij beschikking van den minister van staat, mister van binnenlandsche zaken, is bepaald dat commissie, aan welke wordt opgedragen het aniineeren van hen, die eene akte van bekwaam heid voor het M. O. wenschen te verkrijgen in de wis- en natuurkundige wetenschappen, de zeevaart kunde of de gymnastiek, of de akte voor L. O., bedoeld bjj Kon. besluit van 3 Aug. 1879 (Stbl. No. 148), in de landbouwkunde, voor het jaar ,1885 zitting zal houden te 's-Gravenhageen zjjn benoemdtot lid en voorzitter dier commissie, de hoogl. dr. M. Salverda, inspecteur van het middel baar onderwijs te 's-Gravenhage; tot leden: dr. G. J. Legebeke, hoogleeraar aan de Polytechnische School te Delft; dr. C. H. C. Grinwis, hoogleeraar aan de Rijks-universiteit te Utrecht; A. J. Van Pesch, hoogl. aan de gem.-universiteit te Amster dam dr. P. Yan Geer, hoogl. aan de R.-universiteit te LeidenP. Yan der Burg en J. A. Snijders C.Jz., beiden hoogl. aan de Pol. School te Delft; dr. A. P. N. Franchimont, hoogl. aan de Rijks-universiteit te Leiden; dr. A. A. W. Hubrecht, hoogl. aan de Rijks-universiteit te Utrecht; dr. W. F. R. Suringar, hoogleeraar aan de Rijks-universiteit te Leidendr. H. Behrens, hoogleeraar aan de Polyt. School te Delft; J. P. J. Lucardie, oud-directeur der zeevaartk. school te Rotterdam, te DelftshavenW. Yan Hasselt, directeur der afdeeling practische zeevaart van het Kon. Ned. Met. Instituut, te Amsterdam; dr. Y7. Koster, hoogleeraar aan de Rijks-universiteit te Utrecht; dr. J. P. Van Braam Houckgeest, hoog leeraar aan de Rijks-universiteit te Groningen; A. B. Meilink, gymnastiek-leeraar te Schiedam; J. Blom, gymnastiek-leeraar te ArnhemL. Broekema, leeraar aan de Rijks-Landbouwschool te WageningenS. Lako, leeraar aan de Rijkslandbouwschool te Wa geningen. Hedennamiddag ontvingen we per Engelsche mail de Indische bladen van 9 tot en met 12 Sept. De voor den dienst in Oost-Indië bestemde apothekers der 2de kl. H. Bruins en W. M. Ottow worden op daartoe door hen gedane aanvrage, niet werkzaam gesteld aan het herbarium te Leiden, doch aan het chemisch-pharmaceutisch laboratorium te Utrecht. In den Haarlemmermeerpolder worden sinds geruimen tijd opnemingen gedaan als voorbereiding tot het bouwen van de forten te Vijfhuizen, Hoofd dorp en Aalsmeer. Gezamenlijk zullen deze ver sterkingen met de te maken batterijen aan den IJweg en den Sloterweg het zuidwestelijk deel uit maken van den grooten kring der stelling van Amsterdam. Ieder der forten zal eene oppervlakte beslaan van ongeveer 12 H.A.gaat men tot den eigenlijken bouw over, dan zal er langen tijd voor velen werk zijn, te meer daar dergelijke groote werken in slappe terreinen belangrijke voorzieningen van den ondergrond eischen. Ten gevolge van den langdurigen regen wordt het doen van opmetingen zeer bemoeilijkt. Men herinnert zieh niet, dat de waterstand in den pol der ooit zoo hoog geweest is als in de vorige week. Alleen in den nacht van Dinsdag op Woensdag steeg het water ongeveer 14 c.M., en zulks terwijl de drie groote stoomgemalen, de „Cruquius," de „Lijnden" en de „Leeghwater," onophoudelijk door werken. De minister van marine Gericke heeft in zijn antwoord op het Kamer-verslag over de door zijn ambtsvoorganger ingediende wijziging der marine- begrooting voor 1884 aan de Tweede Kamer bericht dat ook naar zijpe meening die begrooting voor vele artikelen te laag geraamd was. De overschrijding was het gevolg van eischen van dienst en niet van de zucht om boven de be grooting te gaan. Intusschen herinnert ZExc. dat bij de marine- begrootingen voor 1885 en 1886 reeds stappen in de richting eener juistere raming van de over schreden posten zijn gedaan. Alleen de overschrijding voor aanbouw, aanschaf fing of aankoop van gebouwen, durft hij niet ten volle voor zijne verantwoording nemen, onder op merking evenwel dat het niet splitsen der beide posten eene juiste onderscheiding bemoeilijkte. De minister geeft nog eene nadere toelichting van de verhoogde posten en verzekert daarbij dat bij het geneeskundig onderzoek omtrent de geschiktheid voor den krijgsdienst door de officieren van ge zondheid met de meeste nauwgezetheid wordt ge handeld en voor het toezicht op den bouw bij parti culieren steeds een uitgezocht personeel wordt gebezigd. De heer G. L. Funke te Amsterdam is over leden. Hij was een man van groote werkkracht, die in de uitgeverswereld een welverdienden naam heeft verworven. Men herinnere zich slechts de uit gave der werken van Multatuli, die vooral door Funke's toedoen zoo ruim in alle kringen zijn verspreid. Toen de heer P. Yan Santen, nu ook al jaren dood, op het denkbeeld was gekomen eene kleine courant te stichten, wendde hij zich tot Funke om medewerking. Samen stichtten zij het „Nieuws van den Dag", en Funke mocht den grooten bloei dezer onderneming beleven. Toch is hij jong gestorven; hij bereikte slechts den leeftijd van 48 jaren. De teraardebestelling zal plaats hebben aanstaan den Donderdag. Om elf uren zal men van het sterf huis gaan en te halféén op „Zorgvliet" zijn. De tot lsten luit. bevorderde 2de luit. P. W. Yan Lonkhuyzen, gedetacheerd bij het kol. werf depot, wordt aldaar vervangen door den 2den luit- E. G. Staal van het 4de reg. inf. Tot nu toe werden te Groningen 45 novitii bjj den Senaat van het studentencorps ingeschreven. Dit getal wijst eene vermeerdering aan van elf tegen het vorige jaar, toen er 34 nieuwelingen tot het corps toetraden. De president der Fransche Republiek zal, volgens het „H. Dagblad", hedenmiddag in gehoor ontvangen jhr. mr. A. L. E. De Stuers, den nieuw- benoemden Nederlandschen gezant te Parijs, die den heer Grévy zijne geloofsbrieven komt over handigen. De uitspraak in zake den wedstrijd voor beeld houwkunst aan de Rijks-Academie heeft Zaterdag- mi Idag plaats gehad. De „prix de Rome" (gouden medaille en subsidie) is toegekend aan den heer P. Panden. Na afloop daarvan werd door de leer lingen der Rijksschool voor Kunstnijverheid een krans gehangen boven het bekroonde kunst werk. (N. v. d. D.) Het stoomschip „Conrad", van Amsterdam naar Batavia, passeerde Aden 19 October. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal aanstaanden Donderdag niet plaats hebben. Z. M. heeft mr. D. Alma benoemd tot bur gemeester der gemeente Sneek; mr. "W. R. Yeder benoemd tot auditeur bij den schuttersraad der schutterij te Amersfoort. Gemengd Nieuws. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft gisteren twee personen, vader en zoon, wonende te Koudekerk nabij Leiden, vrijgesproken van een hun ten laste gelegden diefstal van eenden. De vader had in een weiland een paar eenden opgevangen, denkende dat het wilde waren, welke beestjes een eendenhouder in die plaats als zijn eigendom beschouwde en herkende. Het onderzoek ter terechtzitting liep hoofdzake lijk over de vraag of de eenden tamme of wilde waren, omdat het vangen van dio vogelsoort in wilden staat wel is waar een jachtdelict, doch geen diefstal oplevert.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1