Men meldt uit Ooyen dat de Maas, die den vo- rigen dag stilstond, gisteren weder sterk wassende was. De lagere uiterwaarden begonnen in te loopen. De berichten van boven luidden ook ongunstig; vooral de Roer en de Niers by Gennep, voerden veel water aan. Gisteren is van den Oostertoren te Zaandam de blauwe vlag uitgestoken, als sein dat de waterstand der Zaan zóó hoog was, dat geen water van nabij gelegen polders, waarop ongeveer 200 molens hun water bergen, meer mag ingelaten worden. Aan het strand onder Wassenaaris gevonden het lyk van een manspersoon, blijkbaar uit zee aangedreven en in vergevorderden staat van ontbinding verkeerende. Wij vernemen dat het stout der brouwerij „De gekroonde Valk" te Amsterdam, dat reeds in Frankrijk burgerrecht verkreeg, thans ook is toegelaten in de hospitalen te Antwerpen, na herhaalde proefnemingen, waaruit zijne verster kende eigenschappen zijn gebleken. Het gerucht dat Gerrit Visser, de wegens frauduleus bankroet ten crimineele verwezen makelaar en koopman uit Beverwijk, die 8 Maart jl. uit de gevangenis te Haarlem wist te ontsnappen, te Parijs zou zijn aangehouden, wordt bevestigd door later ingekomen berichten. Bij den officier van justitie te Haarlem is de officieele mededeeling ont vangen zijner aanhouding. Het schijnt dat hij zich verpraat heeft en daardoor zelf de justitie op zijn spoor heeft gebracht. Uit Rotterdam meldt men dat het veevervoer met de benedenstoombooten uit Rot terdam gisteren zóó groot was dat daarvoor onge veer 100 vervoerbiljetten moesten afgegeven wor den de grootste partij op een biljet vermeld was 34. A. v. H., te Amersfoort, wiens gevan genneming werd vermeld, is weder in vrijheid ge steld. Naar men zegt, heeft hij zijne betalingen gestaakt. Te Bolnes heeft weder eene vecht partij plaats gehad. Twee niet al te goed bekend staande personen kregen 's morgens een woorden twist onder het kaartspelen, welke twist 's avonds werd voortgezet. De een, zekere O., verliet kort daarna de herberg en posteerde zich naast de deur om den tijd af te wachten dat zijne tegenpartij deze zou passeeren. Bij het dichttrokken der deur sneed O. zijn tegenpartij dwars over den pols en bracht hem nog een paar ernstige wonden toe. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. Bij het wegbreken van een gevel eener boerderij onder de gemeente Sloten, vond men dezor dagen onder de fundeering het geraamte van een mensch. Het Jag in gebogen houding, en te oordoelen naar het gebit, dat volkomen gaaf was, is het 't overschot van een ongeveer 30- a 35-jarig persoon. Hoe het daar kwam, is een raadsel. De boerderij staat daar reeds bijna 30 jaren, en men heeft alle reden om aan te nemen dat het lijk vóór dien tijd daar begraven is. De „Nowoje Wremja" ontvangt van zijn correspondent te Konstantinopel, die, naar men zegt, een geëmployeerde by het Russische gemntschap is, de bevestiging der geruchten, welke onlangs in de Turksche hoofdstad in omloop waren, over een complot dat tegen den sultan gesmeed was. De meesten der samenzweerders bevonden zich in het buitenland; zij die te Konstantinopel verblijf hielden, stonden in geregelde betrekking met den ex-sultan Moerad, te Tchevagan geïnter neerd. Men wachtte slechts op een gunstig oogen- blik om Abd-oel-Hamid te onttronen, en Moerad, die in volmaakten gezondheidstoestand verkeert, tot sultan uit te roepen. Het complot zou in Sep tember losbarsten, maar werd door den heer Ma- groveni, geneesheer des sultans, aan het licht ge bracht. Moerad zal naar Arabië verbannen worden. De hoofden van het complot, Kleantes, Skalieri en zekere graaf Keratry, wisten zich door de vlucht te redden. Men verwacht dat de Antwerpse'he tentoonstelling eene winst van 1 millioen fr. zal afwerpen. Hevige stormen hebben gedurende drie dagen in Zwitserland gewoed, veel schade aan richtende. Sommigen verloren het leven. Yele dalen zijn overstroomd en de hooge wegen onbegaanbaar ten gevolge van de sneeuw. Men herinnert zich niet in jaren dat het zoo vroeg winterweer was. Naar uit Port-Said wordt geseind is het stoomschip „Perim" uit den weg geruimd. Pe passage door het Suez-kanaal is thans weder vrij. De voltrekking van het doodvonnis aan Louis Riel in Canada, welke op morgen, Vrijdag, bepaald was, zal nogmaals uitgesteld worden. In een plaatsje in O p p e r - S i 1 e z i heeft zich onlangs een moderne Odysseus opgedaan, die na eene afwezigheid van acht jaren in de woning zijner vrouw terugkeerde, juist toen deze op het punt stond een nieuw huwelijk aan te gaan. Verontwaardigd tot in het diepst zijner ziel, bedacht hij zich geen oogenblik en wierp, als een andere Odysseus, den onthutsten bruidegom de deur uit. Al spoedig echter moest onze held tot zijne niet geringe teleurstelling ondervinden, dat onze hedendaagsche rechtsbegrippen met zijne radicale opvattingen ten eenenmale in strijd waren. De woorden van Schiller„Alle nicht, die wieder- kehren, mógen zich der Heimath freuen," waren volkomen op hem van toepassing. Nadat hy name lijk den vrijer op onzachte wyze had verwijderd en zyne vrouw behoorlijk had afgeranseld, werd hy niet alleen wegens verstoring van den huiseljjken vrede en wegens mishandeling in hechtenis geno men, doch moest bovendien gedoogen, dat ondanks zyn terugkeer het huwelijk van zyne vrouw den volgenden dag werd voltrokken. Deze namelyk had zich gerechtelijk van hem laten scheiden, omdat haar echtgenoot, die haar kwaadwillig had verlaten, ondanks de oproeping in de dagbladen niets van zich had laten hooren. BUITENLAND. Groot-Britannië. Volgens bericht uit Calcutta heeft de koning van Birma in beleedigende termen geantwoord op de memorie van den hoofdcommissaris van Engelsch Birma in zake het geschil der Bombay-Birmasche handelsvereeniging. De Britsche onderkoning had nl. voorgesteld om de quaestie over de booten der Bombay- en Birma- Compagnie, welke door de Birmeezen in beslag zyn genomen, aan eene scheidsrechterlijke beslissing te onderwerpen. Niet alleen wijst de regeering van Birma dit voorstel af, maar zy wil evenmin het vonnis, waarop de inbeslagneming gegrond is, opschorten. De onderkoning heeft nu ter kennis van de Birmeesche regeering gebracht dat de handhaving der inbeslagneming als een reden tot oorlogsver klaring zal beschouwd worden. De hoofdcommissaris vraagt 8000 man verster king vóór hy zyn ultimatum naar de hoofdstad Mandalay zendt. Uit Rangoon wordt bovendien gemeld dat de Birmanen hunne grensbezettingen hebben versterkt. Uit Cairo wordt aan de „Frankfurter Zeitung" geschreven, dat, indien het ministerie Salisbury in Engeland aan het roer bljjft, sir Evelyn Baring als consul-generaal in Egypte zal worden ontslagen. Do heer Baring is de man geweest, die de Egyp tische politiek van den heer Gladstone grootendeels heeft geïnspireerd, en wanneer hy van zyn post wordt teruggeroepen, zal het conservatieve ministerie daardoor het bewjjs leveren, dat het met het tegen woordige stelsel wil breken. Eene vruchtbare samenwerking van Engelands vertegenwoordiger met die van de overige mogendheden is zooals de correspondent van het Duitsche blad opmerkt niet wel mogelyk, zoolang de heer Baring, die iedereen van zich heeft afgestooten, in zyne tegen woordige betrekking wordt gehandhaafd. Turkije. De ambassadeurs te Konstantinopel hadden Dins} dag eene conferentie, onder voorzitterschap van graaf Corti. Zy zonden gisteren hunne dragomans (tolken) naar de Porte, om deze aan te kondigen dat zy het eens zyn in de afkeuring der schending van het Berlynsche tractaat door Bulgarije en Oost- Rumelië. De ambassadeurs gewagen tevens met waardeering van de vredelievende houding der Porte. Uit Philippopel wordt gemeld dat volgens depeches uit de grensplaats Hermanli, door Turk sche soldaten op de Bulgaarsche voorposten is ge vuurd; deze laatsten hebben echter het vuur niet beantwoord. Verder zouden de Turken een Bul- gaarsch dorp hebben bezet en het vee hebben weggevoerd. Dezelfde correspondent spreekt het gerucht tegen dat een aantal misdadigers kwijtschelding van straf hebben verkregen, op voorwaarde dat zy zich bij het Bulgaarsche leger zouden laten inlyven. Wel zyn 33 personen Turken en Bulgaren in vryheid gesteld, doch voor dezen was de straftyd zoogoed als afgeloopen. Tolcjjra m m o u. WEENEN, 14 October. De prins van Wales i$ heden door den keizer in particuliere audiëntie ontvangen. ATHENE, 14 October. Naar men verneemt, zya den minister van oorlog 11 millioen tot aankoop van oorlogsmaterieel niet toegestaan. Ook zou de minister van marine zyn ontslag hebben genomen, omdat hy het met zijne ambt- genooten niet eens kon worden over de maatregelen tot uitrusting der vloot. ROME, 14 October. Gisteren zijn in de provincie Palermo 50 personen, waarvan alleen in de stad Palermo 42, aan de cholera overleden. MADRID, 14 October. De cholera treedt zoo krachtig in het krankzinnigengesticht van Samba- della by Barcelona op dat de beambten, genees- heeren en verpleegden er door worden aangetast. Te Jaen kwamen gisteren 58 gevallen voor, waar van 25 met doodelijken afloop. HAMBURG, 14 October. Hedennamiddag om vyf uren is hier om den hoek der Koffiemakery en de Spekplaats een nieuw, vier verdiepingen hoog huis ingestort- Tot heden zyn twee dooden en twee zwaar verwonden van onder de puinhoopen ge haald. Men vermoedt dat er nog zes personen onder liggen. De brandweer is met het reddingswerk bezig. Verleden Zondag nog werd een feest wegens de totstandkoming van het gebouw gegeven. WEENEN, 14 October. Volgens berichten, uit Servische bron, zal het strategische oprukken van Servië aanstaanden Zaterdag zyn ten einde gebracht. Dan zal koning Milan het opperbevel overnemen en vertrekken naar het hoofdkwartier, welks plaats nog geheim gehouden wordt, en in den loop der volgende weg) zullen dan de aanvallende bewegin gen een aan^ *»ng nemen, indien Europa Servies aan spraken dan nog niet heeft erkend. De vorming van drie leger-commando's is waarschynlyk. Het oprukken der troepen zal zoodanig plaats hebben, dat zoowel Oud-Servië als Bulgarye bedreigd worden want men is het in de omgeving des konings er nog niet over eens waarheen het eerste oprukken te doen geschieden. LONDEN, 14 October. Het van St.-Petersburg naar Amsterdam bestemde stoomschip „Berenioe" is bij Kopenhagen gestrand. SAN-FRANCISCO, 14 October. Het hier aange komen schip „Corsica" brengt het bericht dat de walvischvaarders „Kabel en George" en „Suran" zyn verongelukt. De opvarenden zyn gered. BERLIJN, 14 October. NR. C.) In particuliere berichten, alhier uit Parys ontvangen, wordt gemeld dat de heer Jules Grévy gisteren aan den minister raad mededeelde, dat hy, herkozen wordende als president der republiek, zich de herkiezing zal laten welgevallen. LONDEN, 14 October. (A.) Uit Konstantinopel wordt bericht dat Turkye besloten heeft, zich tegen eene verdere verbrokkeling van het Ottomaansche ryk met de wapenen te verzetten. Troepen, kanon nen en paarden worden naar Adrianopel gezonden aan de concentratie der Turksche strijdkrachten wordt nacht en dag voortgewerkt. Er heerscht onder de Mahomedanen groote geestdrift naar aanleiding dezer krijgstoerustingen. In het paleis van den sultan wordt door eene invloedrijke hofkliek aangedrongen op de verban ning van den onlangs afgetreden groot-vizier Sald- pacha. Sir Charles Warren is heden uit Zuid-Afrika te Plymouth aangekomen. Hy is terstond geïnterviewd. ATHENE, 14 October. De avondbladen deelen mede dat -de bevolking van Creta de vereenigmg met Griekenland heeft geproclameerd. Het bericht is echter nog niet officieel bevestigd. KONSTANTINOPEL, 15 October. Naar men meent, zal na het overhandigen der verklaring van de ge zanten, hetwelk gisteren plaats had, weldra een conferentie geopend worden tusschen de vertegen woordigers der mogendheden en Turkye. BUDAPEST, 15 Oct. Er wordt bericht dat de regeering aan de directiën der zuidelijke en Bos nische spoorwegmaatschappijen heeft opgedragen, de noodige voorbereidingen te maken voor het eventueel transport van troepen. Ook de Donau- stoomvaartmaatschappij heeft soortgelijke instructiën ontvangen. LEIDE1V, 15 October. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: oostelyke wind.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2