artillerie stapel- en constructiemagazijnen; aan den gew. kamerbewaarder bjj het dep. van koloniën A. Yan Egmond een pensioen verleend van ƒ636;— den kapt. J. C. Altink, van het wapen der artillerie, thans op non-activiteit, op zjjne aanvrage, op pen sioen gesteld en het bedrag van dat pensioen be paald op f 1539; - den tijdelijken officier van gez. 2de kl. by de zeemacht dr. J. Roth, ter zake van in doch niet door den dienst ontstane lichaams gebreken, eervol uit den zeedienst ontslagen; den gewezen ingenieur der 1ste kl. bij den water staat en 's lands burgerlijke openbare werken in Ned.-Indië R. H. Van Os, laatstelijk met verlof hier te lande, op zyn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen; - benoemd tot hoofdcommies der posteryen H. G. J. Dyk; tot commies 3de kl. T. Jager; tot commies 4de kl. "W. Van Ryn, J. A. C. De Bruyn en J. Hoeth; krachtens de wet betreffende de burger lijke pensioenen, aan mr. J. P. P. baron Van Zuy- len van Nyevelt, laatst Zr. Ms. buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister bij de regeering der Fransche republiek, een tweede pensioen toe gekend ten bedrage van 2398 'sjaars. Gemengd Nieuws. Aan het Hotel Levedag alhier is a f- gestapt de generaal-majoor der artillerie Alewyn, buitengewoon adjudant van den Koning, met zyn adjudant den kapitein Vinkhuyzen. Dit bezoek staat in verband met eene over de hier in garni zoen liggende troepen te houden groote inspectie. De generaal blijft hier tot aanstaanden Zaterdag. De man, die zich in het buitenland en hier te lande voor een „geleerde" uitgaf, die zjjne portefeuille met geld verloren had, en daar door verschillende personen bewoog hem geldelyk te steunen, is te Delft gesnapt, na een paar heeren eenig reisgeld te hebben afgezet. Hij gaf zich daar voor een adsistent uit van prof. Maaren te Dussel- dorp. Voor den commissaris van politie bleek de doctor in de geneeskunde te veranderen in een steendrukker, J. Van der V. genaamd, oud 34 jaar, geboren en wonende te Keulen. Hjj bekende zyne schuld volkomen en werd ter beschikking der justitie naar Den Haag overgebracht. In een hofje nabjj den Gortmolen, te 's-Hage, had gisteravond een hevige twist plaats tusschen een vader en zyn zoon. Aan den laatst genoemde werd nl. zyn te laat komen verweten. De zoon werd daarop zóó driftig dat hij zijn vader een gat in het hoofd sloeg en hem door een ruit duwde, waardoor hij aan gezicht en ooren ernstig verwond werd. De zoon werd daarop de deur uitgezet. In de beide stoomweverijen der A1- meloosche stoomspinnerij, weverij en ververij, met ongeveer 600 werklieden, is het werk gestaakt. Die staking moet, volgens de „N. R. Crt.", meer het gevolg zyn van de malaise in de katoennyver- heid, dan wel van het nog niet weder werken der spinnerij dier vennootschap, waardoor deze in de vervaardiging van een deel harer benoodigde garens niet kan voorzien. De genoemde malaise veroorzaakt ook dat in de katoenfabrieken de werkzaamheden alleen des daags geschieden. Gisteravond omstreeks halftien is te Soest op het Lage Eind de groote bouwmans woning van Van 't Klooster, door eene onbekende oorzaak, geheel afgebrand. Een varken kwam in de vlammen om. Niets was verzekerd. Gisternamiddag had te Maastricht een droevig voorval plaats. Een metselaar viel van den steiger van een in aanbouw zijnd huis, en bezweek eenige uren later aan de bekomen wonden. Het aanhoudende natte weder heeft eeii courantenombrengerop de gedachte gebracht, een paar met vilt gevoerde ijzeren schoenen voor den dag te halen en te dragen, welke door zyn groot vader, een smid, in 1779 vervaardigd zyn. Zy zyn niet zwaar en beschermen 's mans voeten uit muntend. (Maasb.) Te Lichtenvoorde woonde eene moe der by hare dochter in, die geen van beiden tot de snuggersten behoorden. Eenige dagen geleden werd door een der buren aan het meisje gevraagd, hoe moeder het toch maakte, daar zy in den laat- sten tyd niet meer buiten was gezien. „Och," was het antwoord, „moeder heeft al in geen dag of tien willen eten, en is zóó koppig dat ze geen woord wil spreken." Men is toen tot dyontdekking gekomen dat de vrouw reeds langer dan acht dagen dood in bed moet gelegen hebben, daar het lyk reeds in gevor derden staat van ontbinding verkeerde. (D.) De cholera eischt nog steeds in Spanje en Italië vele slachtoffers. In Spanje is de ziekte opnieuw uitgebroken in de provincie Alba- cete, waar melding wordt gemaakt van 113 ziekte en 28 nieuwe sterfgevallen op één dag. In het geheele ryk werden in 24 uren aangetast 417 per sonen, waarvan 131 overleden. Te Gibraltar doen zich ook steeds nog enkele gevallen voor. Uit Toulon wordt bericht dat er in 24 uren 34 gevallen van cholera zyn uitgebroken op het schip „La Couronne," waarvan 7 met doodelyken afloop. Te Tourcoing heeft een idioot een meisje van 2'/, jaar met een schop doodgeslagen en daarna het lijkje begraven. Sedert eenigen tyd reeds had de ongelukkige, Mottet geheeten, bloed dorstige neigingen; hy had een hond de pooten afgesneden en den buik geopend en een haan den kop afgeslagen. Na zyne laatste gruweldaad vluchtte hij in eene pachthoeve, waar hij gearresteerd werd. Het bericht van den aankoop van 1200 slaven uit Dahomey door de Portugeesche regeering wordt uit Lissabon tegengesproken. Wei is het waar dat Portugal 300 negers, die door den koning van Dahomey ter dood waren veroordeeld, afkocht en dezen gingen vry willig naar St.-Thomas, om daar op de koffieplantages te werken. Van een Duitsch acteurwordt het volgende verteld. Hij reisde onlangs in Zwitserland, en zat in een waggon tegenover twee jonge, schoone dames, die hem voortdurend aanzagen en fluisterend opmerkingen over den beroemden acteur wisselden. De opmerkzaamheid zoo zeer te trekken, vleide den acteur in den beginne zeer; op den duur werd het hem echter lastig en hij besloot zich te wreken. In de tunnel voor Lausanne gekomen, nam hy het bekende middel te baat, greep met zyne linker hand zyne rechter en drukte er hoorbaar eenige kussen op. De dames liepen in den valzoodra het daglicht weer in den waggon verscheen, keken zij elkander en den kunstenaar aan, die ernstig en alsof er niets gebeurd was, in zijn hoekje zat. Daarop begon het gefluister weder; ieder dor dames verweet aan de andere hare vrijmoedigheid. Ieder der twee ontkende alles. Dit duurde tot Lausanne, waar de kunstenaar zou uitstappen. Thans volvoerde hij de tweede helft zyner wraakneming. Met den hoed in de hand zeide hij: „Dames, gjj hebt my op de reis zooveel aandacht waardig gekeurd, dat ik zeer begeerig zou zijn te vernemen, wie van u beiden my in de tunnel by Gervex een zoo levendig bewjjs van hare genegenheid heeft geschonken." Terwijl de dames verschrikt en verslagen naar antwoord zochten, was de acteur verdwenen. S3 IJ I rT IX r. A. IN T>. K, Frankrijk. Bij het huwelijk van prins Waldemar van Dene marken met de dochter van den hertog van Char- tres, den 22sten dezer, zullen op het kasteel Eu vijf en twintig vorstelijke personen tegenwoordig zyn, o. a. de graaf en gravin van Parijs, de prins en prinses van Wales, de keizerin van Rusland, de koningin van Denemarken, de hertog en hertogin van Chartres, de hertog en hertogin van Alemjon, de hertogen van Aumale, Nemours, Penthièvre, de prins en prinses van Joinville enz. Al deze personen zullen niet op het kasteel Eu kunnen logeeren, 's avonds zullen dus een aantal der genoodigden per extra-trein naar Parijs ver trekken. Het burgerlijk huwelijk aal den 20sten of 21sten te Parys voltrokken worden in het hotel der Deen- sclie legatie. Het kerkelijk huwelijk zal door den aartsbisschop van Rouaan worden ingezegend. Na do kerkelijke plechtigheid heeft er een diner van 60 couverts plaats op het kasteel Eu. Dit kasteel is behalve om het fraaie park met uitzicht over de zee, ook beroemd om de collectiën schilderijen, welke het bevatde familieportretten der graven van Eu sedert het jaar 1200 sieren de feestzaal; die der hertogen van Guise en van Lotharingen de groote galerij, met eene menigte portretten van Fransche en buitenlandsche vorsten en vorstinnen, ministers en generaals; die d»r familie Orleans sedert de restauratie de bibliotheek en de biljartzaal. Volgens de „Liberté" staat Frankrijk voor het volgend aangenaam dilemma: öf het moet Ferry's stelsel in Tonkin opgeven en dan zijn 700 millioen fr. naar de maan, öf het moet het hand haven en dan zal het haar jaarlijks 100 millioen en 3000 soldaten kosten. Duitschland. Volgens de „Voss. Zeitung" is thans ook i heer Dirichlet, lid van den Rijksdag, door den fj cus aangeklaagd wegens eene door hem als zoo. danig genoten toelage van 2000 mark. Prins Bismarck lydt sinds eenige dagen i aan aangezichtspyn. In het groothertogdom Baden worden dezer I dagen de verkiezingen voor den Landdag gehouden, I Evenals in Pruisen (voor het Huis van Afgevaar. digden) zijn dit zoogenaamde „getrapte" verkie-1 zingen. De samenstelling der kiescolleges is afgeloopen en men leidt daaruit af, dat de nationaal-1 liberalen wederom in den Badenschen Landdag i meerderheid zullen hebben. De verkiezingen Pruisen beginnen den 24sten dezer. Deuemarken. Maandag werd by het Deensche Folkethingdoo:| de linkerzijde het voorstel ingediend, om de prc visioneele middelenwet, welke door de regeering ii April jl. was uitgevaardigd, omdat tusschen het Folkething en het Landsthing geene overeenstem] ming kon worden gevonden, niet goed te keuren De minister-president verklaarde de indiening vul een dergelijk voorstel ongeoorloofd; het besluit var een der Kamers alleen was rechtens niet geldigi De president van het Folkething, de heer Berg,! bestreed deze bewering. Hierop werd, nadat de gezamenlijke minister! de zaal hadden verlaten, het voorstel tot verwei l ping der provisioneele middelenwet met 79 tegerf 17 stemmen aangenomen. Rusland. De „Libauer Zeitung" bevat eenige mededeelial gen aangaande het plan der Russische regeeriigj om te Libau een oorlogshaven aan te leggen. Vol gens dit blad werd het plan gevormd omdat me tot de overtuiging was gekomen, dat in geval van oorlog met eene zeemogendheid de Russische vloo te Kroonstad en Reval door een vijandelijk eskader] of in allerijl gelegde torpedo's voor den ingang va de Finsche Golf, gemakkelijk zou kunnen word] afgesloten, in welk geval de vijand in de Oostz vrij spel zou hebben. De Russische regeering aclj het daarom onvoorwaardelijk noodig, een oorloga haven buiten de Finsche Golf te bezitten; har keuze is hierbij in de eerste plaats op Libau gevalltrj Turkije. De Berlijnsche „Börsen-Courier" meldt uit Kc« stantinopelDe Porte heeft zooeven aan de groc mogendheden eene nieuwe circulaire gezond^ waarin zij op eene spoedige beslissing in de 1 gaarsche quaestie aandringt. De tegen heden belegde gezanten-conferentie ga] niet door. Ofschoon de Porte vredelievend gezind blyft, looft men toch te Konstantinopel dat eene bote] met Griekenland niet zal kunnen vermeden word] Ook baart de toestand op Creta (Candia) enSai aan de Turksche overheden steeds zorg, want i volksbeweging, welke zich aldaar ten gunste Griekenland openbaart, neemt hand over hand De opgewondenheid te Athene houdt aan. de monster-meeting, aldaar Maandag gehouden, w] door niet minder dan 60,000 personen deelgenom en de grootste geestdrift heerschte, toen werd dat de leger-reserves bij koninklijk besi opgeroepen zyn. Sei'vië. De verhouding tusschen Servië en Turkjje is d beterd, doch die met Bulgarije ongunstiger ge] den, ten gevolge van de- inbeslagneming van aantal documenten, gevonden by Servische enoigi ten, die aan de grenzea in hechtenis zijn geno® Deze stukken leveren het bewjjs dat door dent Karaveloff, den Bulgaarschen minister-pres® intriges tegen Servië op het touw zyn gezet- handelwijze der Bulgaren heeft te Belgrado de gemeene verontwaardiging gaande gemaakt. Volgens berichten uit Oostenryksche bron a Maandag het Servische leger op marsch zijn ge?' naar de grens, en wel in de richting van Sofial van Oud-Servië. Het kamp bij Zajcar werd sterkt. Van hunnen kant zouden ook de Turfc troepen op de Servische grens aanrukken. Te* grado gelooft men dat er tusschen GriekenlanJ Servië een verbond van houw en trouw geslo Telegrammen. ROME. 13 October. In de provincie PalerD^j gisteren 132 personen door de cholera aait. l

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2