hunne bewegingen een weinig geholpen door den binnenvader dier inrichting. De kooplui waren van dat soort, waartegen zoo dikwijls in de dagbladen gewaarschuwd wordt, omdat ze de goedgeloovigen met den verkoop van linnen, laken enz. trachten om den tuin te leiden, door eerst eenige kleinig heden alstheedoekjes, zakdoeken, vloermatjes enz. voor spotprijzen aan te bieden. Dat was ook nu in het weeshuis het geval. De vader kocht voor samen twee gulden 12 vloerkleedjes, die eerst heden geleverd zouden worden, onder beding echter dat het kleedje hetwelk als staal diende, in het bezit van den kooper zoude blijven om daarna nog elf soortgelijke te ontvangen. Toen echter de verkoop van linnen niet gelukte, vorder den de heeren kooplui het model-kleedje terug, maar ook dat gelukte niet; reden waarom ze den binnenvader voor dief begonnen te schelden, waarvan het gevolg was dat ze zoo vlug de deur uitsprongen. De meesterkoopman, die verklaarde uit Bremen te komen en geen woord Hollandsch te verstaan, had onder dat bedrijf zoo maar ineens onze taal leeren spreken, waarvan hij blijken gaf door in echt Hollandsch den vader van het weeshuis nog herhaalde malen voor dief uit to schelden en zulks ten aanhoore van een talrijk publiek, dat zich inmiddels voor het weeshuis had verzameld. De vader, dat lawaai moede zijnde, pakte den chefkoopman bij den kraag en bracht hem naar het wachthuis der politie, onder medegeleide van eene groote schare belangstellenden, die blijkbaar dat transport nogal aardig vonden. Op de vrije paardenmarkt te Bod e- grave werden heden aangevoerd21 paarden, 6 veulens en 5 hitten. De prijzen beliepen van f 50 tot f 300. Schipper W. Overduin, voerende de bomschuit „Noordzee gisteren te Scheveningen aangekomen, rapporteert dat hem door een Engelsch schip 35 netten in de Noordzee zijn afgekapt. Door dien het nacht was, kon hij het nommor van het schip niet zien. De wegens frauduleus bankroet ver oordeelde Visser, wiens ontvluchting, geruimen tijd geleden, uit de gevangenis te Haarlem, zoo groote sensatie heeft gemaakt, is, naar het „H. Dagblad" verneemt-', Zaterdag-ochtend gearresteerd in de magazijnen van „Le Printemps" te Parijs, waar hij als bediende werkzaam was onder een valschen naam. Hij is in voorloopige hechtenis gesteld. Juffrouw B. had Zondag een zwart taschje, waarin eenig linnengoed, papieren en ook een spaarbankboekje ten haren name van f 3000, nedergezet op eeno stoep aan de Prinsengracht te Amsterdam. Toen ze dit voorwerp wilde opnemen was het verdwenen. De Belgische consul te Dordrecht kreeg jl. Vrijdag-avond een bezoek van een net gekleed heer, die zich uitgaf als de zoon van zekeren dr. Lhoeste uit Luik en, zelf dokter zynde; een consult had gehad met eenige bekende profes soren te Amsterdam. Terugkeerende naar zijn vader land, had hij in den trein tusschen Amsterdam en Dordrecht zijne portefeuille verloren, waardoor hy zjjn geld enz. kwijt was. De consul bezorgde hem logies in een der eerste hotels en leende hem bui tendien nog eenig geld. Den volgenden morgen echter was de zoogenaamde dokter reeds vroeg afgereisd, niettegenstaande hij had beloofd, tusschen 9 en 10 uren in den voormiddag bij den consul te komon afscheid nemen. Dit gaf kwaad vermoe den en uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat dr. Lhoeste, te Luik wonende, in geene andere relatie tot den vreemdeling stond dan dat hy dien eenigen tijd geleden op valsche voorgevens gast vrijheid had verleend en bij die gelegenheid zijne visitekaartjes was kwijtgeraakt. De vreemdeling had zich toen uitgegeven als assistent van dr. Snellen te Utrecht en is zeer waarschijnlijk dezelfde persoon, die ook te Frankfort, Aken en Verviers op dergelijke wijze gastvrijheid heeft genoten. Te Straatsburg moet hij zich hebben uitgegeven voor den Vlaamschen dichter Jan Van Beershij is toen overal zeer hartelijk ontvangen, terwijl hij zijne gastheeren aldaar zeer boeiend wist te onderhouden met verhalen uit Nederlandsch-Indië, alwaar hij beweerde goed bekend te zijn. Ten einde men elders voor dezen oplichter op zijne hoede kunne zijn, geeft de „Dordr. Crt." zijn signalement: ouderdom circa 40 jaar, gestalte iets beneden het middelmatige, tamelijk gezet, blond haar en wenkbrauwen, en volle doch korte rossige baard, net gekleed met donkeren demi-saison en phantasiehoed. Te Tangier, op de Afrikaansche kust, heeft Vrijdag een bloedig tooneel plaats ge had. Een zekere Mac Hugh, vroeger sergeant van de artillerie in het Engelsche leger, vermoordde zijne minnares en rende daarop door de straten, iedereen verwondende, dien hij tegenkwam. Hjj stak twee Spanjaarden, vier Mooren en een Jood over hoop. Twee der slachtoffers zjjn reeds bezweken. De groote drukkerij van Crocker te San-Francisco is afgebrand. Vijf spuitgasten kwamen in de vlammen om. De schade wordt op een half millioen dollars geschat. Uit Hammerfest wordt bericht dat de jachten „Kongsberg" en „Freya", van Feddersen Nissen, en het jacht „Serine Margrete", van Finckenhagen, in de Poolzee door het ijs ver ongelukt zijn. Te Par ij s trok de vorige week eene dame de aandacht, door met eene parapluie te zwaaien en te roepen: „Ik ben keizerin Eugénie, dit is mjjn schepter!" Zij droeg een opzichtig zijden sleepkleed, en een groenen hoed met lange witte struisveer. De agenten verzochten haar, met hen naar het Commissariaat te gaan. Aldaar ondervraagd, ver klaarde zij, uit Engeland te komen, om de kroon van Frankrijk te hernemen. „Ik ben keizerin Eugé nie", zeide zij, „gravin van Teba", enz. met al de titels der keizerin. Zy droeg prachtige juweelenmen vond bij haar een aanzienlijk bedrag aan vreemde bankbiljetten en een pakje visitekaartjes ten name van Mile Marie Cerr. „Ik heb die kaartjes laten maken om incognito te reizen", zeide zy; „gy ziet dat ik den schepter heb; ik ben de keizerin." De commissaris gaf fluisterend bevel, haar naai de ziekenzaal te brengenzjj naderde hem, en zeide „Myhheesr, als ik weer den troon bestegen heb, zal ik u minister van justitie maken!" BUIT KNLAND; Frankrijk. Volgens de „Agence Havas" is de mededeeling der bladen onwaar, als zou er sprake zyn van het zenden eener versterking van 8500 man naar Tonkin. In antwoord op een adres van gelukwen- sching verklaarde de heer Brisson dat de stemming van den 4den October het vertrouwen in de repu blikeinen, die in de nieuwe Kamer meer dan 150 stemmen meerderheid zullen hebben, niet kan schokken. De monarchalen, zeide hy, willen de bestaande instellingen omverwerpen en de revolutie uitlokken. Noch de monarchalen, noch de republikeinen wen- schen een buitenlandschen oorlog; maar alleen de republikeinen kunnen den buitenlandschen vrede verzekeren. Duitschland. Volgens te Berlyn ontvangen bericht uit Barce lona heeft aldaar een bloedig straatgevecht tusschen Duitschers en Spanjaarden plaats gehad. De Duitsche stukken betreffende de Carolinen- quaestie zyn thans aan den Paus verzonden. De koetsier, die het rytuig des keizers be stuurt, Heise genaamd, vierde dezer dagen zyn 50- jarig dienstjubilé. Van de leden der keizerlijke familie en van het stalpersoneel, van den opperstalmeester af tot de stalknechts toe, ontving de jubilaris vele geschenken, gelukwenschen enz. De keizer zelf schonk hem 300 mark. Griekenland. De Grieksche premier Delyannis heeft per tele graaf aan de zaakgelastigden van zyn land eene instructie gezonden, waarin hy wyst op den ge vaarlijken toestand, die door de vereeniging van Oost-Rumelië en Bulgarije in het leven is geroepen. De minister laat doorschemeren dat Griekenland die vereeniging niet kan erkennen, zonder pogingen te doen om het evenwicht in het Balkan-Schier eiland weder te herstellen. Aan de „Daily News" wordt bovendien nog uit Athene getelegrapheerd dat de koning van Grie kenland een besluit heeft uitgevaardigd, ter oproe ping der reserve van 1880, 1881 en 1882. De reserve van vyf klassen kan 40,000 man leveren. Griekenland kan 150,000 man op de been brengen, en de geweren voor die legermacht zyn in de tuig huizen voorhanden. Het heet dat de mogendheden door eene geza menlijke demonstratie van hare vloten kracht willen bijzetten aan de pressie, die zy op Griekenland uitoofenen. Telegra m m u. ROME, 12 October. Gisteren stierven in de stad Palermo 47 personen aan de cholera; in de overige gedeelten der provincie 18 personen. BERLIJN, 12 October. Heden is in de Academie voor schoone kunsten alhier de tentoonstelling ge opend der op de uitgeschreven prysvraag ingekomen 47 ontwerpen voor het te Berlyn op te richten Luther-monument. SOFIA, 12 October. Uit Belgrado komen nog onbevestigde berichten van een treffen der troepen aan de grenzen, waar by eenigen verwond werden. BELGRADO, 12 October. De Duitsche gezant is naar Nisch vertrokken. De regeering onderhandelt met huizen te Weenen over aanzienlijke loverantiën van linnen voor uniformen. In België zijn 20 mil lioen patronen besteld. LONDEN, 13 October. De „Morning Post" ver neemt dat graaf Munster tot Duitsch gezant te Parijs benoemd is. PORT-SAID, 13 Oct. De stoomboot „Perim" heeft gisteren te Chalouf schipbreuk geleden. Daardoor is de doortocht in het kanaal versperd. De schepen moeten daarom nu hunne lading overladen. LONDEN, 13 October. (A.) De Oostenryksche ge zant heeft Servië aanbevolen, eene vreedzame staat kunde te volgen. PARIJS, 13 October. De „Agence Havas" ver zekert dat de Oostenryksche regeering aandringt op wijzigingen in den tekst der door de gezanten te Konstantinopel opgestelde ontwerp-declaratie, daar zy anders voor ernstige verwikkeling van den toestand vreest, LEIDEN, 13 October. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: wind van noord tot west. Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren 10" Celcius 50° Fahrenheithedenmorgen om 8 uren 8° C. 46.4° F.; 'smidd. 12 uren 10° C. =50° F.; 's namiddags 4 uren 9° C. 48.2° F. Voor het heden alhier afgenomen mathema- tisch-literarisch examen waren opgeroepen 8 can- didaten, waarvan er 1 niet was opgekomen en 5 werden afgewezen. Toegelaten zijn de heeren J. G. Sala, van Leiden, en P. L. Lamberts, van Amsterdam. Op den Oegstgeestschen weg had de veekoop man v. d. P. het ongeluk, toen hij op een wagen gezeten was, door het schrikken van het daarvoor gespannen paard van het geraas der stoomfluit van den Haarlemschen stoomtram, van dien wagen te vallen, ten gevolge waarvan hy het wiel over een zijner beenen kreeg, waardoor de toonen daar van zyn gekneusd en de koopman bovendien eene kwetsuur aan het gezicht bekwam. Een jongen is al spelende in het water ge raakt, maar door een politie-agent daaruit gehaald. Hfedenmorgen is door eene onbekende oor zaak een dwarliggers van een steiger, in een in aanbouw zijnd pand aan den Nieuwen Rijn, ge broken, ten gevolge waarvan een viertal werk lieden naar beneden stortten en één hunner in wendig is gekneusd. Tweede Kamer. Het algemeen debat over het ontwerp tot wjjziging van het Wetboek van Straf vordering is heden afgeloopen na een kort debat over de wenschelykhoid eener meer algeheele her ziening, welke wenschelykheid door den minister niet ontkend, maar thans niet voorgedragen werd om de invoering van het Strafwetboek niet in de waagschaal te stellen. In art. 11 van het Wetboek zyn de inspecteurs van politie niet bevoegd ver klaard om op te treden als hulpofficieren van justitie. Morgen voortzetting. De gep. kol. der artillerie C. J. Van Orsoy Veeren, is te Arnhem overleden. Ten gevolge van de bevolen uitbreiding der dienstdoende schutterijen zal het schutterycorps der residentie met 780 man vermeerderd worden. De kosten voor de gemeente zullen hierdoor met f 20,000 verhoogd worden, voor bezoldiging van personeel en betaling van uniformkleeding. Het stoomschip „Prins van Oranje," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 12 Oct. Dun- genessde W. A. Scholten," van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 11 Oct. het eiland Wight; de „Prinses Marie," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Genua 12 Oct.; de „Prins Willem T, van Parimaribo naar Amsterdam, arriveerde 13 Oct. te Havre; de „Drente," van Rotterdam naar Java, arriveerde 12 Oct. te Southampton.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2