bepaald dat in den loop van 1886, voor den tyd van 5 jaren, zullen worden gedetacheerdbp het leger in Nederl.-Indië, de kapts. H. G. J. Van Hoog straten en H. P. Muller, resp. van het reg. grena diers en jagers en van het 4de reg. inf.alsmede de 1ste luitenants J. Witteveen, van het 1ste, H. Spruyt, van het 3de, benevens J. W. Van den Bergh en D. L. Jonquière, beiden van het 8ste reg. inf.; bp het leger hier te lande, de na te noe men officieren der infanterie van het Ned.-Indische leger, als: bp het 3de reg. inf., de 1ste luit. D. Aubié; bp het 4de reg. inf., de kapt. L. F. A. "Winckel; bp het 5de reg. inf., de 1ste luits T. J. Stokhuyzen en W. C. Schreyner; bp het 6de reg. inf., de kapt. J. W. J. Hofman en de lste luit. G. H. M. Van Hemert. Gemengd Nieuws. Toen de kassiersbediende S. Dins- dag-avond omstreeks kwart voor achten onder eene hevige stortbui het Plein te 's-Gravenhage pas seerde, verschrikte hp door een vurigen bol, die ter grootte van een menschenhoofd met bliksem snelheid uit de lucht ter aarde viel. In aanraking met den grond gekomen, doofde de bol onmiddellijk en spatte uiteen. De stukken waren toen echter nog zoo heet, dat S. ze niet kon oprapen. Hij liet ze dus eerst een weinig bekoelen en nam eenige stukken mede, waarvan hij een, ter grootte van eene hand, aan den amanuensis van het observato rium te Leiden tot onderzoek heeft afgestaan. Een ander stuk, dat aan de redactie van het „Dbl. van Z.-H." ter bezichtiging werd gegeven, geleek, naar het „Dbl." meldt, zeer veel op puimsteen, was kalkachtig, zeer poreus en licht. Op de plek waar de steen was nedergekomen, op het beschelpte van het Plein bp den toegang tegenover het departement van koloniën, kon men gistermiddag nog eenig kalkachtig gruis waarnemen. Men schrijftons van heden uit Kat wijk aan ZeeIn de afgeloopen week werd de kustvisschery hier nog met 3 bommen uitgeoefend. De besomming was van f 40 tot 65 in 4 dagen. Van 26 Sept tot 6 dezer zyn hier 7 bomschuiten aangekomen, gezamenlijk met 1354 kantjes pekel- t* 197,200 stuks steurharing. Nog 3 bommen kwamèn in de buitenhavens binnen, met volle lading. Er werd besteed voor volle pekelharing f 10.50 a f 11.50, voor ijie pekelharing f 8.50 a 9 per ton; voor volle steurharing 7 a 10.70 en ijle steurharing f 8.50 a f 9 per 1000 stuks. Gisteren hadden in liet dorp Wou- brugge eenige volksvermakelpkheden plaats; het weder viel niet tegen, het was gedurende de volks spelen droog en daarom gingen velen een kijkje nemen. De eerste prijs voor sleuteltrekken (voor dames), zijnde een toiletspiegel, georneerd met candelabres, is gewonnen door mej. M. De Graaf en de premie, «en coupe of taartjesdrager, door mej. S. M. A. Heenk. De prps voor het ringsteken (voor heeren), zpnde een fraaie sigarenstandaard met speelwerk, is be haald door den heer M. C. Kroes, van Waddings veen; de lste premie, een paardenhoofdstel, door den heer P. Overvliet en de 2de premie, een paar- denleidsel, door den heer A. D. H. Heenk. Verder werden eenige prijzen gewonnen voor turfrapen, bal-uit-de-ton-knuppelen, zakloopen, hard- loopen, een dooden haan geblinddoekt den kop afslaan, enz. De jongelui vermaakten zich naar hartelust, ter wijl een tiental muzikanten door de uitoefening hunner kunst, het feest opluisterden. De persoon van D. K., te Woubrugge, is bij vonnis der arrondissements-rechtbank te 's-Gravenhage veroordeeld wegens verzet tegen de politie tot 3 dagen celstraf, en wegens herhaalde bekeuringen, voor hot zich in kenneljjken staat van dronkenschap bevinden op den openbaren weg, tot opzending voor 3 maanden naar eene Rijks werkinrichting. Van hunne 3de reis kwamen te Noord- wyk aan Zee 5 schuiten aan, ieder met 100 tot 130 kantjes pekelharing en eene groote party steurharing. De jagers G. Meijer en W. Zoetemelk te Rijpwetering, die voor gemeenschappelijke reke ning op het gebied van Diana hun geluk weer beproeven, hadden gisteren een zeldzaam buiten kansje. Eerstgenoemde schoot op de Oude Kooi een prachtigen otter, wegende 18 oude ponden. De korporaal R., van het 3de bat. reg. grenadiers en jagers zal voor den krügsraad terecht staan, beschuldigd van diefstal. In de afgeloopen week heeft de poli- tie te Dordrecht op vermoeden van diefstal beslag gelegd op een aantal goederen, die door een tweetal kostgangers, vreemdelingen, by hunnen kostbaas als onderpand van betaling waren achtergelaten welke kostgangers in ongeveer twee maanden niets van zich hadden laten hooren. De gegrondheid van dit vermoeden bleek spoedig; in een valies werden een groot aantal gouden en andere sieraden gevon den en de overige goederen bestonden uit kleeding- stukken; dat alles kwam overeen met de beschry- ving van verschillende zaken, die ongeveer eene maand geleden te Vleuten en te Lisserbroek (ge meente Haarlemmermeer) ten gevolge van diefstal werden vermist. Een der verdachten, die onlangs te Breda is gearresteerd ter zake van diefstal, moet, naar men verneemt, aan deze ontvreemding niet vreemd zijn. Een paar, welks huwelyk gisteren te 's-Hage in de Groote Kerk was ingezegend, kwam, by het verlaten van het kerkgebouw, in woordenwisseling met famiüeleden, die onder de toeschouwers op het Kerkplein stonden. Het gevolg was een twist tusschen bruid en bruidegom, eindi gende met een vechtpartijtje, waaraan al de leden van het trouwgezelschap deelnamen. Volgens bericht uit IJmuiden is aldaar met verlies van zijne haringvleet binnenge- loopen eene schuit van don reeder C. v. d. Toorn Mz. te Scheveningen. De vleet was door een Engelsch vaartuig afgezeild. Aan den spoorweg nabij de brug over de Brouwersvaart te Haarlem is het verminkte lijk gevonden van een tot nu toe nog onbekend mans persoon, die waarschy'nlijk by het passeeren van van die brug door den uit Rotterdam komenden trein is overreden. Het lijk is naar het gasthuis overgebracht. Gisteren had te Vlissingen een ont zettend ongeluk plaats, dat helaas 1 niet het eerste van dien aard is, sedert er een tram van Middel burg rijdt Een circa 7-jarig knaapje te ongeveer 12 uren van de school komende, had in de Walstraat do onvoorzichtigheid dwars over de rails de straat te willen oversteken, terwyi de van Middelburg komende stoomtram in de onmiddellijke nabijheid was. Het kind struikelde en raakte onder de locomotief en werd letteriyk vermorseld, zoodat men het lyk slechts met veel moeite,, door het opheffen der locomotief heeft kunnen verwyderen. De tram reed met de voorgeschreven snelheid en aanhoudend werd er gebeld, zoodat de machinist aan dit treurig ongeluk geen schuld heeft. De onderwjjzer J. A. B., aan de open bare s«hool te Nieuwaal, gem. Gameren, die zyn vader te Vrijhoeven-Kapel, ter gelegenheid van diens verjaring, had bezocht en door dezen met rijtuig weer naar de plaats zyner bestemming ge bracht werd, is onderweg aan den Zomerdijk onder Bezooiën in eene sloot jammeriyk verdronken. Het paard schrikte plotseling van iets; de jonkman sprong uit het rijtuig, doch die sprong was hem noodlottig, daar hij in eene diepe sloot terecht kwam. Te Waalre N. - B.bevond zich een jongeling met een geladen geweer in den tuin van J. F., waar verschillende kinderen speelden. Onbe dreven in het lianteeren van wapens, ging hy daarmede roekeloos om, en toen hij zich omkeerde, ging het geweer af en trof een der kinderen van den landbouwer L. M.het 7-jarig dochtertje stortte dood ter aarde. In het dorp Vistabella, inde nabij heid van Madrid, vond in de vorige week eene huwe- lyksvereeniging plaats, gevolgd door een banket waaraan zeven en zeventig personen deelnamen. Onmiddellyk na afloop daarvan werden al de gasten ziek, en zeventien er van stierven denzelf den dag, terwijl de overige zestig, volgens de laatste berichten, nog in levensgevaar verkeerden. Uit een ingesteld onderzoek bleek dat het maal vergiftigd was, en men zegt dat een vroeger afge wezen medeminnaar van den bruidegom, de bedryver van het gruwelstuk is. Te Odessa heeft een geduchte brand gewoed. Binnen den tyd van een paar uren zyn een aantal der grootste gebouwen der stad, o. a. de handelsschool, geheel in de asch gelegd. Te Ni mes heeft, in de vorige week, een tragisch veorval plaats gevonden. Zekere mevrouw Rassignier vervoegde zich bij doctor Peladan en verzocht hem een geneesmiddel voor eene ongesteldheid, waaraa» zij sedert eenigen tyd lijdende is. De doctor gaf haar een doosje met poeder de dame buitengewoon bitter vondzij deed dit d geneesheer opmerken, die haar toevoegde dat h poeder onschadelijk was en om haar te overtu er zelf een gedeelte van innam. Toen mevrouw Rassignier thuis kwam werd zeer ongesteld en een onmiddellijk gehaalde genee heer constateerde verschijnselen van vergiftigd Spoedig toegediende braakmiddelen brachten ee gunstigen ommekeer teweeg en de dame kon ve tellen wat geschied was. De te hulp gesnelde geneesheer ontwaarde d zijn collega eene vergissing had begaan en j plaats van laxeerpoeder strychine had gegeven Men ijlde thans naar doctor Peladan, maar von hem dood in zyn studeervertrek liggen; hy w- door het zware vergift byna onmiddellyk gestorven Mevrouw Rassignier is thans geheel buiten gevaar Een ernstig s p o o r w e g o n geluk heeft plaats gehad in Griekenland op de lijn Korinthe- Kiata, welke onlangs werd geopend. Volgens ee telegram uit Athene bedroeg het aantal der doode en gekwetsten 50. 13TT I TG TO NLAND. Frankrijk. Toen de uitslag van 728 afdeelingen bekend was werd de volgorde der candidaten nog niet gewjjzigd Bovenaan stonden Lockroy, Floquet, Delaforge Brisson, Barodet, Allain-Targé, Clémenceau en Ras- pail met 174,006 a 233,000 stemmen. Rochefort was nummer 28 met 113,828, Spuller nummer 38 met 89,000 stemmen. Dan volgden Ranc, Jules Roche en de candidaten, die bovenaan stonden op de lijsten der conservatieven. De president Grévy zou gistemamiddag den minister-president Brisson ontvangen. Allain-Targé zal den ministerraad van heden presideeren. Tot dusver had nog geen enkele minister zijn ontslag ingediend. De oploopen begonnen gisteravond voor het redactiebureel van de „Gaulois" opnieuw, en de zelfde kreten als den vorigen dag werden aange heven. De politie dreef de menigte naar de aan grenzende straten terug. Het openbaar verkeer voor het bureel van de „Gaulois" is verboden. G ï'oot-Bri ta n ni«5. Lord Salisbury heeft in eene gisteren te Newport gehouden vergadering van conservatieven het woord gevoerd. Hy sprak o. a. over de crisis in Bulgarije. De bepalingen van het Berlijnsche verdrag, zeide hy, zijn niet verydeld; de jongste gebeurtenissen hebben het Groot-Bulgarije van het San-Stefano- verdrag niet hersteld. Sedert heeft zich daar een bijzonder nationaal karakter ontwikkeld. De bepalin gen van het Berlynsche verdrag ten opzichte van Bulgarije en Rumelië zyn evenwel niet zonder zeer weldadige uitwerking gebleven. Hy voegde er verder bij wat reeds geseind is betreffende de Britsche politiek tegenover Turkije. Wat Ierland aangaat, verklaarde de redenaar dat de onschendbaarheid van het Rijk steeds eene hoogst gewichtige quaestie is. De conservatieven zouden geen voorstellen, hoe ook genaamd, kunnen goedkeuren, waardoor Engelands stelling onder de natiën werd bedreigd. Hy verdedigde de politiek van het gouvernement en weerlegde de aanvallen, onlangs door den heer Chamberlain tegen het kabinet gericht. Hy ver klaarde dat de regeering ten opzichte van Turkije handhaving wenscht van het Turksche gezag, over eenkomstig met het welzyn der bevolking. Het doel der regeering is bovenal den vrede te bestendigen. Telegrammen, BUCHAREST, 8 October. Berichten uitKonstau- tinopel verzekeren dat Turkije bereid zal zijn, om in nadere onderhandelingen te treden, doch eerst dan wanneer Servië ontwapend zal zyn. PARIJS, 8 October. Om twee uren na midder nacht waren de resultaten in 740 sectiën bekend. Het aantal ingeschreven kiezers bedraagt 477,377, dat der opgekomenen 350,713, de volstrekte meerder heid alzoo 175,357. Uitgebracht zyn tot dusver op de heeren Lockroy en Floquet 230 duizend, Dela forge 196, Brisson 189, Barodet 181, Clémenceau en Allain-Targé 179, Raspail 177, Maret 172, Révil- lon en Périn 167, Lefèvre, Lacroix en Cantagie1 164, Lanessan 160, Guyot 148, Mathé, Frébanlt en Delattre 142, Forest en Dreyfus 138, Bert 131, Brelay 125, Basly 121, Roque de Fiellol en Bour- neville 119, Casse 117, Lafont en Rochefort 11*,

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 8