GJ- c iai e 11 «>- <1 IV o xi vv s. Yeel is er dezerdagengeschreven over het Leidsche „steenen-brood" van enkele eeuwen terug. Het vermoeden, dat ook te Middelburg zulk een „brood" bewaard gebleven is, blijkt, volgens het „D. v. N.", juist te zjjn. In de oudheidskamer ten raadhuize van Middelburg vindt men nl. eenen ovalen steen en eene daarbij behoorende oude schil' der ij, waarop die steen is afgebeeld, met het op schrift: „Door Gods kracht is dit geschiet, Dat dit broot wort verandert in een steen, tot Leyden in het jaar 1316." Het mirakel is vermeld in de „Chronycke van Hollandt, Zeelandt ende van Vrieslandt," Dord. 1595, bl. CCV, maar men weet niet, hoe een dezer steen geworden brooden te Middelburg gekomen is. De steen is vroeger aldaar bewaard in het nu gesloopte gasthuis op het Lange Delft, waar de schilderij steeds in het voorhuis hing. Men schrijft ons uit Katwijk aan ZeeGisteren, 6 October, is door de matrozen en den schipper, behoorende by de reddingsboot, met ge- noemdo boot een proeftocht gedaan. Toen men na veel moeite door de branding was, is men tot over de banken gekomen; toen moest de tocht ook weder terug, hetgeen echter niet zoo voordeelig afliep, want de boot werd met gang naar het strand ge dreven. Eindelijk kreeg zy een paar zeeën, welke vrij wat angst veroorzaakten, toen nog eentje en daarna ging de boot recht over den kop heen, de opvarenden te water werpende. Spoedig zaten er zes man boven op den boom der boot; de overige zwommen naar het strand. Allen zijn behouden aan wal gekomen. Er waren verscheiden toeschouwers, waaronder ook de burgemeester en de wethouders. Door den verdediger van Jeanne Lorette is Maandag ter griffie van het gerechtshof te 's-Hage mededeeling gedaan van de indiening van een adres aan Z. M. den Koning, waarbij hij» mr- Haas, namens de veroordeelde verzoekt dat de gevangenisstraf van drie jaren, waartoe zjj is ver oordeeld, moge worden veranderd in een daaraan geëvenredigde celstraf. Het adres is aan het Kabinet des Konings ingediend en zal door de bemiddeling van het departement van justitie thans om advies worden gezonden aan het gerechtshof en den procureur-generaal. De termijn voor het indienen van zulk een request was juist Maandag verstreken en het onmiddellijk gevolg van deze aanvraag zal dus zjjn dat Jeanne Lorette, totdat Z. M. op haar verzoek zal hebben beschikt, voorloopig in het huis van arrest te 's-Hage zal kunnen verblijven en niet, gelijk anders deze week had moeten geschieden, naar de gevangenis te 's-Hertogenbosch zal worden opgezonden. In de Kerkstraat, te Hilversum, had gisternamiddag om halfzes een ongeval plaats, dat ernstiger gevolgen had kunnen hebben. De heerP. bemerkte dat het in een zijner vertrekken naar gas rook. Om de oorzaak er van op te sporen, streek hij een lucifer aan, waarop onmiddellijk het gas ontbrandde. De uitwerking was hevig. Met een geweldigen slag werden de glasruiten verbrijzeld en de vlam sloeg naar buiten. Het deurkozijn werd uit zjjn verband gerukt, terwijl de kamerdeur en een der wanden scheurden. Door spoedig aange brachte hulp werd een onheil voorkomen. De heer P. bekwam gelukkig slechts weinig letsel. Heden, bij hoog water, wordt weder een gedeelte van de rotsen onder water, in Heil Gate, aan den ingang van de haven te Nieuw-York, komende uit den Long-Island-Sound, door middel van dynamiet vernield. Negen jaren is reeds aan de wegruiming gear beid. Het gedeelte rots is als een bijenkorf van gaten voorzien waarin ongeveer 45,000 dynamiet - patronen werden gelegd. Met dezen arbeid begon men in Juli 1884. Niet minder dan 275,000 pond dynamiet zjjn in de rots opgestapeld. De ontploffing zal geschieden door middel van electriciteit en men verwacht dat het groote stuk rots geheel zal worden vernield, zonder groote be weging te brengen in het water, verder dan op een afstand van 1000 voet. Na de vernieling wordt het kanaal op die plaats 26 voet diep bjj laag water. Nog over drie bunder rotsen moet worden wegge nomen. Tot dusver hebben de werkzaamheden om Hell Gate te verbeteren f 7,500,000 gevorderd. De „Crefelder Zeit.meldt het vol gende gruwelstuk uit Bochum: Twee 12-jarige jongens van den adsistent-bouwmeester G. aldaar, lokten een 9-jarigen knaap in een in aanbouw zijnd j huis, bonden hem daar handen en voeten en vulden i mond, neus en ooren met zand, waarna zij hem I een messteek achter het oor toebrachten tot in den mond. Zoo lieten zjj hun slachtoffer liggen tot hij een paar uren later aldaar gevonden werd en den volgenden dag overleed. Het overlijden wordt gemeld van den beroemden impresario Ullmann. Volgens telegraphisch bericht uit Nieuw-York kan er tusschen 8 en 10 dezer storm weer verwacht worden op de Engelsche en Noor- weegsche kusten, zich uitstrekkende tot de Fran- sche kust. Te Pesth had een duel plaats tus schen twee officieren. Bij het 3de schot werd de officier, die uitgedaagd was, gedood. EenDuitsch student, Lennig, die uit Würzburg was gevlucht omdat hij een medestudent in een duel had gedood, schoot zich zeiven uit wroeging te Zurich dood. De Deensche expeditie naar de oost kust van Groenland onder kapitein Holm is na eene afwezigheid van 29 maanden teruggekeerd. Zij bereikte een breedte van 66 gr. 8 m., dat is nog 40 mijl noordelijker dan Nordenskjöld in 1883. Holm bracht vele voorwerpen en photographieën mede. Bij St. - Paul had eene botsing tus schen twee treinen plaats. Vijf personen werden gedood, een aantal gewond. Eene ontploffing had te St.-Petersburg plaats in een kruitmagazijn. Drie werklieden kwamen om, één werd zwaar gewond. Te Varenne-Saint-Hilaire (Frankj rjjk) is een geheel gezin door het gebruik van giftige champignons vergeven. De vader, Joseph Fischer, 41 jaar oud, stierf het eerst; daarna een jongen van 5 jaar en een meisje van 20 maanden. Ook voor het leven der moeder vreesde men. BUITENLAND. Frankrjjli. De uitslag der verkiezingen voor de Kamer van Afgevaardigden is in de 89 departementen bekend. Gekozen zijn: 135 republikeinen en 174 conser vatieven. Er moeten 226 herstemmingen gehouden worden. Alleen de volledige opgave van het depar tement der Seine ontbreekt nog. Toen de uitslag in 497 sectiën van Parijs bekend was, was de stand aldusBrisson (minister-presi dent) 123,107, Allain-Targé (minister van binnen- landsche zaken) 117,042, Barodet 119,096, Paul Bert 85,294, Bourneville 79,333, Calla 55,182, Camélinat 75,442, Cassagnac 52,279, Clémenceau 108,155, Dreyfus 91,048, Eudes 18,133, Floquet 155,876, Hervé 55,420, Joffrin 20,150, Sigismond Lacroix 109,861, Delaforge 130,484, Lockroy 157,246, Henri Maret 116,402, Michelin 68,731, Pichon 69,598, Ranc 57,723, Tony Révillon 113,651, Rochefort 77,558, Vaillant 22,696, Jules Roche 55,439, Spul- Ier 57,240 stemmen. Nieuwe manifestation hebben gisteravond op den Boulevard des Italiens plaats gehad, voor het bureel van het dagblad „Le Gaulois." Ongeveer 4000 personen, voor het meerendeel nieuwsgierigen, hieven herhaaldelijk de kreten aanLeve de Repu bliek! Weg met de „Gaulois!" Eenige troepen straatjongens, van de driekleurvlag en banieren voorzien, zongen de Marseillaise. De politie deed den omtrek voor het bureel van „Le Gaulois" ont ruimen. Een regenbui, welke vervolgens viel, joeg de nieuwsgierigen uiteen. Eenige straatjongens trok ken daarop nog door de aangrenzende straten, onder het zingen der Marseillaise, maar geen enkel ernstig incident kwam voor. Van arrestatiën wordt geen melding gemaakt. Volgens een telegram uit Parijs aan de „Köln. Zeitung" zouden de ministers Legrand en Hervé Mangon, zoomede de minister van handel en land bouw, reeds hun ontslag hebben aangeboden, waar tegen de minister van binnenlandsche zaken, Allain- Targé, aanvoerde dat men koelbloedig behoorde te bljjvende monarchisten hadden wel is waar 183 zetels, maar zouden het in geen geval boven de 200 brengen. De president der Fransche Republiek te Parijs is teruggekeerd, en heden zal ministerraad op het Elysée gehouden worden. Volgens een telegram aan de „Indépendance" loopt te Parijs het gerucht dat de Orleanisten, zoodra hun succes is verzekerd, eene groote demon stratie op het getouw zullen zetten. Reeds zouden agenten zjjn gezonden naar Eu, Chantilly en Tréport, waar zich op dit oogenblik de hertog de Chartres bevindt; zij hebben, naar men beweert, den last mede gekregen om op het eerste bericht zich van I de prinsen van Orleans meester te maken. De „Indé pendance" deelt dit bericht van haren correspon. I dent onder alle voorbehoud mede. Tclegra ui men. LONDEN, 7 Oct. Naar de „Standard" verneemt zal lord Salisbury heden te Newport verklaren dat het tractaat van Berlijn zal worden gehandhaafd voor zoover dit met de erkenning van voldongen feiten vereenigbaar is. Er zullen geene pogingen worden gedaan, om het gebeurde ongedaan te maken; echter zal de vereeniging van Bulgarjje en Oost-Rumelië slechts worden goedgekeurd in een vorm, die het gezag des sultans ongeschonden laat. De aanspraken van andere nationaliteiten op schadeloosstelling of grensregeling zullen niet worden ondersteund. De „Morningpost" verneemt dat de opening van het Parlement den 17den November zal plaats hebben. PARIJS, 7 October. Tegen middernacht was de stand der verkiezingen, in het departement der Seine, als volgt Allain-Targé 150,335, Barodet 151,355, Basly 102,254, Bert 109,434, Brelay 104,585, Brisson 158,529, Calla 69,717, Cantagrel 137,689, Clémen ceau 150,094, Delaforge 163,931, Delattre 118,350, Dreyfus 116,076, Floquet 194,589, Forest 115,700, Frébault 118,657, Yves Guyot 124,041, Haussmann 69,334, Hervé 72,687, Sigismond Lacroix 137,845, Lanessan 134,604, E. Lefèvre 137,857, Lockroy 197,941, Henry Maret 144,570, Mathó 119,273, Georges Périn 139,118, Raspail 148,924, Révillon 140,546, Rochefort 97,509, Roque de Fillol 100,060, Spulier 75,617. NIEUW-YORK, 7 October. Kardinaal Maccloskey ligt bedenkelijk ziek en heeft reeds het laatste oliesel ontvangen. De Paus verleende per telegraaf zijn apostolischen zegen. SOEAKIM, 7 October. Een telegram van Marco- poli Bey, den 29sten Sept. uit Asman aan kolonel Chermside gezonden, bevestigt de overwinning van de Abessiniërs op de Hadendowahs, onder aan voering van Osman-Digma, waarvan 3000 man op het slagveld bleven. Het lijk van Osman-Digma is onder de gesneuvelden herkend. Ook de Abessiniërs leden zware verliezen. LEIDEN, 7 October. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: noordwestenwind. Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren 12° Celcius 53.6° Fahrenheithedenmorgen om 8 uren 10° C. 50° F.; 'smidd. 12 uren 11° C. 51.8' F.; 's namiddags 4 uren 12° C. 53.6° F. De uitvaart van prof. Heynstus. Hedenmiddag om bij halféén werd op de begraaf plaats aan de Groenesteog de teraardebestelling volbracht van het stoffelijk overschot van wjjlon den hoogleeraar dr. A. Heynsius. Op den doodenakker hadden zeer velen zich vereenigd om in deze treurig» plechtigheid van hunne belangstelling bljjk te geven. Onder hen merkte men op bijna al de hoogleeraren onzer universiteit, het collegium van het Leidsch Studentencorps, tegenwoordige en oud-leerlingen van den overledene, afgevaardigden van colleges waarin hjj zitting had, o. a. de Leidsche Bouw- vereeniging, de Vereeniging voor Volksgezondheid, terwjjl de plaatselijke schoolcommissie vertegen woordigd was door de hoogleeraren dr. D. Bierens de Haan en dr. M. J. De Goeje. Toen de als onder kransen bedolven kist graf waarts werd gedragen, sloten velen hunner zich in den stoet achter de familieleden aan en toen vervolgens het stoffelijk overschot boven de groeve was geplaatst, nam de rector-magnificus der hooge school, dr. J. P. N. Land, het woord om eene wee moedige hulde te brengen aan den man, die was heengegaan nauwelijks nog dat de universiteit een nieuwen jaarkring was ingetreden, aan den man, die haar strekte tot roem en tot eer, die steeds werkte, die eene school vormde waardoor zijn naam zal blijven leven en welke een zegen voor het onder wijs werd. Maar ook in de uitgebreide maatschappij stichtte hjj veel goeds met de groote gaven die hem gegeven waren en waarmede hij gewoekerd heeft zoolang hij kon, tot zijne krachten hem be- gaven. Heil der hoogeschool, welke een man mocht bezitten, die zooveel goeds in zich vereenigde als bij den overledene het geval was. Mogen zijne zonen zijne voetstappen drukken! Daarna herinnerde de hoogleeraar dr. T. Zaaper er aan hoe wederom bij dit graf de onverbidde-

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2