N°. 7863. Woensdao' T October. A0. 1885. feze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 6 October. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Ateonderlijke Nommere„(0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Officieelc Ivcnnisgevingen. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, I pp ponderdag 8 October 1885 des namiddags te twet uren. runten ter behan d.ling: 1». Benoeming van een Bestuurder van de Stedelijke Werk inrichting. (139j 2'. Idem Tan een tweeden onderwijzer aan de Jongens school der ade klasse. (133) 3". Idem van een derden onderwijzer aan de school der 3de klasse N°. 1. (134) 4®. Snpplet. staat Tan begrooting, dienst 1885 van het Geref. Minne- of Arme Oode-Mannen- en Vrouwen huis. (181) 5». Idem als voren van het H. G. of Arme- Wees- en Kin derhuis. (132) 0®. Idem als voren van de Bank van Leening. (142) Verzoek van P. Van Ulden, pachter van de haardasch en het baggeren, om vermindering van de verschul digde pachtsommen. (136) 8°. Idem van A. J. Bijshouwer en A. N. C. Van Hees, ter bekoming van grond aan den Hoogen Bijndijk. (187 ,èn 143) I 9®. Idem van J. H. Bik, J. J. Cemmerell en dr. W. C. Van Manen, om restitutie van schoolgeld. (138) 18°. Voordracht betrekkelijk de indiening van een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal ter beko- niing van eene Bijkssnbsidie ten behoeve van de Hoogere Burgerschool voor meisjes. (140 en 141) De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van I Leiden; Gezien de missive van den Inspecteur voor het genees kundig Staatstoezicht voor Zuid-Holland, dd. 4 October jl., No. 4121 Gelet op art. 21 der Wet van den 4den December 1872 (Stbl. No. 134); Brengt ter algemeene kennis dat het Roodvonk binnen deze gemeente epidemisch voorkomt. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 6 October 1885. DE KANTEB. De teraardebestelling van het stoffelijk over schot van wijlen den hoogleeraar Heynsius is be paald op morgenochtend, aan de Groenesteeg. De lijkstaatsie zal zich daartoe om halftwaalf van het sterfhuis begeven. In verband met dit overlijden is de ontgroening I der nieuwe leden van het studentencorps een dag uitgesteld en zal ze nu plaats hebben op Vrijdag avond a. s., terwijl reeds bij den ouderlingen wed strijd van „Njord" (welke gisteren den ganschen middag met stroomen regens te kampen had) alle luidruchtige feestelijkheid achterwege bleef. - Do wintervergaderingen van de afdeeling Leiden en omstreken der Maatschappij tot bevordering dei- Bouwkunst nemen weder een aanvang. Donderdag avond a. s. om halfacht zal de eerste in hetNuts- gebouw plaats hebben. -In het gebouw derPractïscheAmbachtsschool alhier heeft eene plechtigheid plaats gehad, welke voor de school van groot gewicht en fceteekenis is. De eerste leerlingen, die de school, na een 2'/,- jarig bestaan, gevormd heeft, ontvingen het eind diploma, nl. de timmerleerlingen F. H. Th. Van Oosten en J. Verpoorte, de smidsleerlingen "VV. N. Cunaeus en A. Verpoorte. De voorzitter van het bestuur, prof. J. M. Van Bemmelen, sprak bij die gelegenheid een opwek kend woord en bood namens het bestuur den timmerleerlingen een nagenoeg volledig stel tim mergereedschap' aan en eene gift, bij de Spaarbank ingeschreven; aan de smidsleerlingen eenig gereed- schap, een boekwerk en een Spaarbankboekje. Tevens werd hun vergund de door hen vervaardigde teeke- ningen en hun laatste werkstuk te behouden. Deze leerlingen hebben reeds dadelijk eene plaat sing gevonden, en wel in de werkplaatsen van de hoeren G. Van Driel, E. Filippo Hz., W. Joustra en de Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij. De uitslag van de overgangs examens der overige leerlingen is als volgt: Bevorderd werden van de timmerlieden, van 3a. naar 3D..J. H. Bonarius, H. H. Verhulst, J. P. Oudshoorn, I. Hoeks, F. J. La Court, J. C. A. Fischer en J. W. Broekhuizen. Van 2b. naar 8a.P. Schroder, G. Vessour, W. F. Van Tongeren, W. F. Van Us en B. D. DeRoo. Van lb. naar 2a.H. Zijderveld en J. Vinkvoor waardelijk M. K. Willebrands. Van la. naar lb.J. Van der Wiel; voorwaar delijk L. Van Varickniet overgegaan één leerling. Van de smeden werden bevorderd van 2a. naar 2b.P. H. J. Bognetteau, R. Van Oosten en J. A. Van de Geer. Van lb. naar 2a.D. Tiemeyer, B. L. L. De Beer, A. F. Kasteelen, W. N. Wempe, H. Noppen, J. P. Maas en J. F. Vlaanderen. Van le. naar lb.K. L. Meyer; voorwaardelijk; G. A. Annokkée. Van de huisschilders gingen over van 2a. naar 2b.: J. De Koning, C. Van Rijt, G. S. Nagtegaal, A. A. M. De Bruin en N. Vervark. Van lb. naar 2a.; één leerling, niet overgegaan. Van la. naar lb.H. Van Borselen, W. Du Pon en W. F. Vuurpijl. Wjj mogen verwachten dat deze school eene goede toekomst te gemoet gaat en voort zal gaan bekwame ambachtslieden te vormen. Door een bezoek aan de school, of wel bij de jaarlijksche tentoonstellingen, welke te gelijk met die van het Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix" gehouden worden, heeft elk gelegenheid de vorderingen der leerlingen te beoordeelen. Bovendien maken wij van deze gelegenheid gebruik om deze nog jonge inrichting opnieuw in de be langstelling en den steun van onze burgerij aan te bevelen. Bij elke inschrijving van nieuwe leerlingen moesten reeds verscheidene aanvragen, uit gebrek aan plaats, afgewezen worden. Eene uitbreiding der school is dus al gewen scht. Voor een niet talrijk, zelfs zeer klein publiek, deed zich de Hongaarsche jongens-kapel gisteravond in de Stadszaal hooren. Het programma, bestaande uit 12 nommers, verdeeld in drie afdeelingen, werd niettemin tot het einde "afgespeeldzelfs kreeg men nog een paar nommers toe, want de aanwezigen heten het den 12- tot 16-jarigen knapen niet aan toejuichingen ontbreken, ofschoon hunne gehoor vliezen meermalen op bijzondere wijze op eene zware proef werden gesteld. Toch moet erkend worden dat de kapelmeester Franiek zijne luitjes goed onder den duim heeft; zij speelden inderdaad niet onverdienstelijk, voor zoover men ten minste kon opmerken als al het koper- en slagwerk zich niet in al zijne ontzaglijke kracht deed gelden. In die oogenblikken was het zelfs onmogelijk zich, ook bij eenige stemverheffing, voor zijn nevenman ver staanbaar te maken. Ongetwijfeld zouden deze con certen in een tuin of in eene veel grootere zaal wel voldoen. Ook het effect zou er dan niet onder lijden, teweeggebracht door het zingen en fluiten der jeugdige musici in een potpourri, waarmede ze van Leiden afscheid namen. Het nieuwe laboratorium voor pathologische anatomie aan. het Boerhave-plein alhier is thans voor de lessen geopend door prof. Mac Gillavry, die daarbij eene korte rede hield. Na afloop daar van werd den studenten gelegenheid gegeven het keurig ingerichte gebouw te bezichtigen. De bjj de Kweekschool voor Zeevaart alhier ge detacheerde luitenants ter zee der 2de kl. W. P. Coolhaas en W. Noorduyn zijn bestemd om met 1 April 1886 geplaatst te worden respectievelijk aan boord van Zr. Ms. opleidingsschepen „Admiraal Van Wassenaer" en „Anna Paulowna." Door wijlen dr. Emil Riebeck zijn aan het Rijk ter plaatsing in 's Rijks Ethnographisch Mu seum te Leiden ten geschenke aangeboden; Voorwerpen van Brussa (Anadolië): I. voedsel en opwekkende middelen; II. kleeding en opschik. Voorworpen van SoedanI. voedselII. kleeding en opschikIII. huisraadIX. krijgstuig, wapenen Voorwerpen van de Somalis: I. voedselII. klee ding en opschik; III. huisraadVI. vervoermid delen; IX. wapens. Tot^jodikant te Leiderdorp is beroepen ds. J. J. A. ftubs Van Amstel, te Reitzum. Aangenomen is het beroep naar Veenendaal door ds. A. J. Loois, te Aalsmeer (cl. Amsterdam.) Op het twaalftal voor predikant te Purmerend staat o. a. ds. A. v. d. Water, te Sassenheim. De heer C. Van der Linden te Rijnsater woude heeft voor zijne benoeming tot wethouder bedankt. Tot onderwijzeres te Gouda is benoemd mej. G. W. Jans, onderwijzeres aan de lagere school te Oudshoorn. Door den Raad der gemeente Sassenheim is de begrooting voor den dienst 1886 vastgesteld m ontvangst en uitgaaf op f 9224.94'/j. Tot predikant bij de Hervormde gemeenten te Aarlanderveen en te Zegveld, beide voor de tweede maal, is beroepen ds. F. Van Spall te Leimuiden. Bjj de aanbesteding door het bestuur van het waterschap van Rijnland en Delfland van het vier jarig onderhoud van den Prinsendijk met aanhoorig- heden was de minste inschrijver de heer P. Splinter, te Bodegrave, voor de som van f 3098, aan wien het werk is gegund. Ter begrafenis van wijlen mevrouw Kleine ver zamelden de deelnemers aan den stoet zich des mor gens om elf uren op het Leidscheplein en trokken naar het sterfhuis, waar hij zich in de volgende orde in beweging stelde: Sonneman's kapel, die afwisselend de marches funèbres van Chopin en Beethoven uitvoerde, daarna de lijkwagen; deslip pen van het lijkkleed werden door de leerlingen der Tooneelschool vastgehouden. Een wagen, hoog met kransen beladen, vormde een hoog gevaarte, dat in de verte reeds te zien was. Hierna volgden de leden der Maatschappij Apollo, de directeuren en artisten van verschillende tooneelgezelschappen, vertegenwoordigers der pers en van verschillende vereenigingen, daarna de kapel der schutterij onder leiding van Joh. M. Coenen en ten slotte eene file van niet minder dan twintig rijtuigen, waarin hoofd zakelijk de dames familieleden en dames artisten, de raad van beheer van het Nederl. Tooneel, be kende letterkundigen e. a. Langs den geheelen weg had zich eeno menigte kijkers opgesteld. Bij de schouwburgen waren de verlichte lantaarns omfloerst. De stoet was zeer fraai. In de Amstel- straat werd treurmuziek gemaakt. Het balcon van het Grand Théatre en de Salon waren geheel ver licht en geopend. Eene groote menigte bloemen kransen merkte men, behalve op den katafalk, ook in den stoet op. Bij de Amstelbrug reden de rijtuigen langs de Nieuwe Heerengracht, terwijl het overige gedeelte van den stoet langs het Waterloo- en Jonas-Daniël- Meyerplein in de richting der Muiderpoort trok. Daar was het bijna niet mogelijk door het toe gestroomde volk het hek te bereiken. Een oogen- blik werd de orde verstoord. Hot verzamelde volk drong hier tusschen het muziekcorps dat den stoet vergezelde, met zoo kwaadwillige bedoelingen, dat de politie van hare wapens moest gebruik maken om den doorgang vrij te houden. Er was op en bij de begraafplaats eene zeer aanzienlijke politie macht aanwezig. De muziek der orkestvereeniging, onder leiding van den heer Wedemeyer, speelde er beurtelings met de beide andere corpsen. Aldaar waren velen genoodigden, die zich om de geopende groeve schaarden. Het graf was van binnen geheel met witte rozen versierd en het duurde geruimen tijd eer alle kransen op de lijkbaar waren nedergelegd. Toen nam de heer Spoor, namens de Maatschappij

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1