koe eenig bloed van dat dier in een wond. Hy lijdt dientengevolge aan bloedvergiftiging en verkeert in levensgevaar. Omtrent den gisteren te Amster dam plaats gehad hebbenden nieuwen oploop meldt het „D. v. N." nog dat, toen men op den Dam was gekomen, Van Ommeren in een aapje werd getild. Eene vrouw van middelbaren leeftijd nam naast hem plaats en een paar jongens met roode vlaggetjes op het klapbankje. Zoo trok men naar het telegraafkantoor, waar de tyding der veroor- ëeeling naar de geestverwanten buiten Amsterdam werd geseind. 't Was een koddig gezicht, dat aapje met zijn zeldzamen last. Van Ommeren, die klein van ge stalte is, droeg een strooien hoed, die met een krans van eikeloover was omwonden. Het grove, forsche vrouwspersoon naast hem zwaaide, als een bezetene, met een dergelijken krans in de lucht en gillende bewogen de beide jongens de vlaggetjes rond het hoofd van den koetsier, die onder dit vreemde vrachtje evenals het paard de grootste kalmte bewaarde. Zoo ging de tocht naar het Volkspark, waar men vergaderen zou. De zaal was stampvol, evenals de tuin, waar ook toespraken werden gehouden. Toen de vergadering was afgeloopen, trok de stoet de stad weder in. Op de Baangracht werd uit den stoet een pistoolschot in het wilde ge lost, waardoor een 65-jarig man, Van Eik ge- heeten, aan het hoofd licht werd gewond. De dader is gearresteerd. De gewonde, die bij den slaap werd getroffen, werd in het gasthuis verbonden. De kogel kon gemakkelyk verwijderd worden. Iemand die een sabelslag over de hand kreeg, werd ook in het gasthuis verbonden. De optocht, thans nog met eenige roode vlaggen versterkt, trok door de Bloemstraat langs de Prin sengracht naar het Singel, alwaar de menigte werd tegengehouden door 3 inspecteurs van politie, die de vlaggen opeischten en den koetsier van het „aapje" gelastten op te houden. Daaraan werd niet voldaan. De drie inspecteurs, gevolgd door drie agenten, gingen toen aan het hoofd van den optocht over den Dam en het Rokin. Op de hoogte van het gedempte Spui gekomen keerden de inspecteurs zich plotseling om, eischten opnieuw de roode vlaggen, op, en toen daaraan geen gevolg werd gegeven, deed de politie, die onderwijl door agenten, komende van de Lango- brug, was versterkt, een charge op den optocht, eerst met den stok, en toen door steenen werpen en op andere wijze verzet was gepleegd, met de sabel. Het was een algemeen: „sauve qui peut!" De jongens riepen: „steenen, steenen!" en werkelijk vlogen weder eenige klinkers en keien door de lucht. Aan de overzijde ging het evenzeer heet toe. Inmiddels was het rijtuig met Van Ommeren en ziine gezellin spoorloos verdwenen. In vollen draf waren zy weggereden. Eenige lieden, die verzet hadden gepleegd, zyn gearresteerd en velen werden gewond. Het „Hbl." meldt dat de man, die het pistool schot loste, genaamd is Pieter Jacobus Baars en barbier van zijn vak. De uiteendrjjving geschiedde 11a herhaalde waarschuwingen om de vlaggen weg te doen, omdat de overheid daarin het eigenaardige element van een optocht zag, en tot het houden van een optocht was noch vergunning gevraagd, noch verleend. De politie noodigde dus de lieden uit de vlaggen weg te bergen on toen dit niet ge schiedde, maakte zij er zich met geweld van meester. Een der vlaggendragers was een zekere Bordelocq. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt wegens verzet. Gisteravond togen enkele groepen, meest jongens, zingende door de stad. Op den Dam stonden velen te wachten alsof er iets bijzonders moest gebeuren. Wanneer oen te groote menigte zich verzamelde, kwamen de agenten om de circulatie te herstellen. Even na lialfelf kon op den Dam het opbrengen van een beschonken man door een paar agenten, door de menigte heen, niet geschieden. De agenten lieten den man los, maar kort daarop kwamen een 12-tal met den stok het plein schoonvegen. Toen schreeuwden de vrouwen en kinderen, en zochten de mannen en de jongens een goed heenkomen. Eindelyk was er dan rust, nadat enkele arrestaties hadden plaats gehad. Natuurlijk kregen de onschul- digen het leeuwendeel van de slagen. Zoo gaat 't meestal. Ook in andere gedeelten van de stad, 0. a. by de Oudebrug, word voor het verkeer ruimte gemaakt, als 'twat te vol werd. Een aangekondigde vrouwenvergadering in „Café Westphalen," hoek O. Z. Voorburgwal en Agnieten- straat, kon niet worden gehouden omdat de eigenaar zijn lokaal niet beschikbaar stelde. Van Ommeren is tegen het vonnis in cassatie gekomen. Een persoon uit Vreesw ij k, zekere V. S., heeft te Utrecht kennis gemaakt met eenige militairen, die hem drie wonden aan het hoofd en één aan den rug hebben toegebracht. V. S. verklaart, zich met eene revolver verweerd te hebben. Bij het zware on weder, dat Zondag middag boven Zwaluwe losbrak, is door den bliksem eene koe in de weide gedood. In het kleine dorpje Dalem nabij Gorkum zijn bijna alle boerenhofsteden in den laat- sten tijd afgebrand. Zondag-avond toen de bewoners reeds in diepe rust lagen, ontstond er wederom brand, ditmaal bij den landbouwer Jan De Gier. Te middernacht lag reeds het geheele huis, een borg met hooi en koren govuld en twee hooimyten in de asch3 varkens, 1 geit en een koppel kippen kwamen in de vlammen om; eenige voertuigen, landbouwgereedschappen en meubelen, voor iemand anders daar geborgen, zyn mede vernield. Van J. d. G. was alles tegen brandschade ver zekerd, doch de roerende goederen die slechts tyde- lyk by hem te bewaren waren gegeven, echter niet, De oorzaak is zooals gewoonlijk onbekend. Een sergeant der mariniers te Hel- der heeft bij eene woordenwisseling ^met zijne echt- genoote, van deze een messteek in de borst ont vangen. De daderesse moet zich daarna vrijwillig by de politie hebben aangegeven. De verwonde is in het marinehospitaal opgenomen. De verwonding is betrekkelijk goed afgeloopen; er bestaat naar men verneemt geen gevaar voor het leven van den sergeant. Huiselijke onaange naamheden hebben de vrouw tot de daad gedreven. De Council of foreign bondholders heeft bericht ontvangen van de afzending van 6696 pd. st. in wissels op Londen, voor den dienst der buitenlandsche schuld van Venezuela. De huzaar Dijkman kreeg met den hoefsmid Kijzer gisternacht in de kazerne te Deventer twist over een deken. K. kreeg hierbjj van D. dwe sneden in den rug, waardoor hy ter verpleging naar de infirmerie moest worden overgebracht. Een inwoner van Dinsperloo is door een molenwiek getroffen, met het treurig gevolg dat hy dood neder viel. Hij laat eene vrouw met kinderen achter. Twee op de Nederlandsche katoen spinnerij te Hengeloo werkzaam zijnde arbeiders kregen op do fabriek ruzie met elkander, die weldra in hevigen twist ontaardde en zoo hoog liep dat de werkman M., een overigens oppassend arbeider, den spinnersbaas B. tegen den muur gooide. Deze be kwam als een gevolg daarvan hersenschudding, tuimelde en kwam tusschen de machines terecht; zwaar gewond en inwendig gekneusd werd de ongelukkige naar zijne woning vervoerd. Men vreest dat B. het met den dood zal moeten bekoopen. Te Zwflndrecht staat, naar men. meldt, een veldwachter op schildwacht by een plek bloed op de straatsteenen. Er is daar Zondag-avond duchtig met messen gesneden en een der strijdlusti- gen moet zelfs zijn neus op het slachtveld gelaten hebben. De justitie doet onderzoek naar de daders en de politie houdt de wacht bij een der bewijs stukken en het gestorte bloed. Aangaande het vreeselp ongeluk te Stokholm, dat zooveel slachtoffers eischte, wordt nader het volgende bericht. Christina Nilsson heeft iederen avond na afloop van het concert van een der balkons van het Grand Hotel hare heerlijke tonen doen hooren voor eene ontelbare menigte menschen, die haar ter vergoe ding de levendigste hulde brachten. Na haar ver moedelijk laatste concert was bij en in den omtrek van haar hotel eene menschenmassa verzameld, welke op 30,000 personen geschat wordt, en men kan zich voorstellen, hoe gevaarlijk deze opeenhooping van menschen werd, daar, zooals gewoonlijk bij dergelijke gelegenheden, in plaats van stil te staan, aan den last om te dringen geen weerstand kon geboden worden. Tevergeefs klonk de waarschuwende stem van krachtige mannen, om den stroom tegen te houden, tevergeefs het geroep der agenten van politie, tever- geefs de smeekonde stem van vrouwen en kinderen Het schijnt dat een aahtal personen gevallen is 0p een hoop steenen vóór een in aanbouw zjjnd huis in een oogwenk lagen een aantal menschen op elkander, die zich niet wisten te redden, ten ge volge van den steeds sterkeren aandrang, zoodat zelfs ramen in het bedoelde huis werden ingeduwd Het gasthuis bood dien nacht en den volgenden dag een allertreurigst schouwspel aanhier een man die zyne vrouw, daar eene dochter die hare moeder, ginds een vader die zyne dochtertjes herkende. Volgens de mededeeling van een der agenten moet een jongen tegen een lantaarnpaal zyn opge- klauterd en het licht gebluscht hebben, waarna dadelyk het ongeluk plaats had. BUITJONLAND. Franlnqjli. De president der Republiek heeft van den koning van Spanje een eigenhandigen brief ontvangen waarin dank wordt betuigd voor de gereserveerde houding der Fraasche regeering in het tusschen Spanje en Duitschland gerezen geschil over de Carolinen-eilanden. De vertegenwoordigers der vreemde mogend heden bij het hof van Madrid zyn hiervan in kennis gesteld. Waarschijnlijk, zegt de „XlXe Siècle," moet dit schrijven van koning Alfonsus strekken als een soort van antwoord op de aanvallen, waaraan Frank rijk van den kant der Engelsche en Duitsche pers was blootgesteld. Te Parijs bevindt zich thans de Japansche prins Foushimi, broeder van den Mikado. Hij zal de verschillende constituties van Europa bestudeeren, om daaruit het beste te kiezen voor de constitutie, die de Mikado van plan is over 4 jaren in zjjn rijk in te voeren. De groote mogendheden hebben (op voorstel van Frankrijk) Griekenland een kalmer houding aanbevolen. Gelijke stap zal bij de regeeringen der andere Balkan-Staten gedaan worden. Italië. De Vaticaansche „Osservatore Romano" zwaait grooten lof toe aan het beroep, door Duitschland en Spanje op 's Pausen rechtvaardigheid en wijs heid gedaan. Deze stap, zegt zij, van het sedert jaren in levendigen strijd met. het Yaticaan gewik kelde protestantsche Duitschland is van te meer beteekenis omdat de volkeren en hunne heerscliers zich niet meer aan den pauselyken Troon plegen te onderwerpen. Deze groote, verrassende gebeur tenis, zegt de „Osservatore Romano," werpt hare» glans op het Pausdom en in het bijzonder op den persoon des Pausen, die zoozeer op de hoogto is van zyne taak. Verleden Vrijdag heeft de koning den minister president, Depretis, die sedert eenigen tijd weder lijdende is, te Stradella een bezoek gebracht, het welk twee uren duurde. Bij zyne terugkomst te Rome werd Z. M. door de aan het station toege stroomde menigte met warmte toegejuicht. Bij de opening der zitting van het Hongaarsche Lagerhuis hebben de afgevaardigden Ivanyi en Helfy tot de regeering de vraag gericht, of de ontmoeting te Kremsier uitsluitend een beleefdheidsvorm was, of dat daar staatkundige onderhandelingen hadden plaats gehad over de unie van Bulgarjje en de annexatie van Bosnië en de Herzegowina; verder wensehten de interpellanten te weten, of de regee ring vooraf kennis had gedragen van de gebeurte nissen in Rumelië, welke positie zij tegenover Bul garije innam, of zij voornemens was zich strikt neutraal te houden, en of er al plannen bestonden, om Bosnië of een ander deel van het Turksche grondgebied te annexeeren. Eindelijk vroegen zy, of er al stappen waren gedaan in de Oost-Rume- lische quaestie en of het bezoek van den keizer op Bosnisch gebied en de verzekering van trouw, waarmede de Bosniërs Franz Jozef hadden be groet, met voorkennis en goedvinden van het ministerie hadden plaats gehad. 'De Hongaarsche regeering zal waarschijnlijk heden de interpellanten beantwoorden. lïuinelië. Vorst Alexander van Bulgarije is Zaterdag te Philippopel tegenwoordig geweest bij het vertrek van een escadron cavalerie naar de grenzen, en heeft daarop twee bataljons vrijwilligers geïnspec teerd, die juist uit Bulgarije waren aangekomen.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2