N°. 7856. Dinsdag 29 September. A0. 1885. eze dgourant wordt dagelijks, mei uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Bij dit nommer wordt onzen Abonné's binnen de stad door den Uitgever aan geboden de a. s. Winterdienstregeling van de Hollandsche IJzeren-Spoorweg- Maatschappij en van den spoorweg Lei den—Woerden, met aanwijzing tevens der treinen, welke voor het brievenver voer bestemd zijn. Leiden, 28 September. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER AD VER TENTTEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer/ 0.171. Grootere letters naar plaateruimte. Voor het ineas- seeren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Ollitticele Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden, Brengen ter algemeene kennis dat de Zoeterwoudsclie singel van het Pilosofenpnd lot de Utrrcht-chebrug up Woensdag 80 September a. s. des morgens van 9 tot 11 uren voor rij- en voertuigen, paarden en vee zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 28 Sept. 1885. E. KIST, Secretaris. Van de lieden ten Raadhuize gehouden openbare aanbesteding van de graaf- en grondwerken, noodig voor het raseeren van een gedeelte raamland, ge legen buiten de Utrechtsche brug, onder Zoeter- woude, is de gunning acht dagen aangehouden. - Aan het alhier aangevangen mathematisch- literarisch examen werd deelgenomen door zeven candidaten, zijnde er een van hen, die zich had aangemeld, niet opgekomen. Afgewezen werden drie candidaten en toegelaten deheeren: F. Wüthrich, van Harderwijk; A. J. H. Kramer, van WinschotenM. Timmers, van 's-Bosch, en H. Ernst, van Tiel. - Bjj de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50,10 en -5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f 39, f 19.50, f 4.20 en f 2; de laagste f 38, f 19.50, f 3.80 en f 1.90. Door de Regeering is een gewijzigd wetsont werp tot herziening der kiestabel ingediend. Daarin is liet bevolkingscijfer op ultimo December 1884 aangenomen en voorgesteld, dat de Kamer uit 95 leden zal bestaan. Het nieuwe lid zal te Amsterdam gekozen worden. In plaats van Steenwijk tot een dubbel district te maken, laat het ontwerp dit enkelvoudig en wordt daarnevens een nieuw district Meppel voorgesteld. Het thans bestaande district Haarlemmermeer wordt gelaten ongeveer gelijk het thans is samengesteld. Bij hot district Haarlem worden gevoegd de gemeenten Noordwjjk en Noord- ijkerhout. Amsterdam krijgt Ouder- en Nieuwer- mstel, zoomede Nieuwendam van het district oom, Buiksloot van Zaandam en Watergraafsmeer an Hilversum. Hoorn krijgt Winkel van Alkmaar, e Regeering handhaaft voor het overige de vroeger gediende tabel. Eene wegneming der vele onbil- ijkheden in de kiestabel of verdeeling van het eheele Rijk in enkele kiesdistricten zou, zegt zij, oodwendig Kamer-ontbinding moeten ten gevolge ebben. Bjj de voorgestelde herziening is dit stellig noodig. Het gereconstrueerde district Haarlemmermeer zal staan uit de gemeenten Haarlemmermeer. Lisse, lkemade, Ter Aar, Sassenheim, Nieuwveen, Lei- uiden, Aalsmeer, Rijnsaterwóude, Nieuwkoop, Aar- anderveen en Sloten. Het district Leiden wordt niet zoo aanmerkelijk eranderd, dat het noodig zou zijn het ook nog arenboven te splitsen. De indeeling is thans in overre gewijzigd dat het tegenwoordig district iden de gemeenten Sassenheim en Ter Aar af- 'aat aan het district Haarlemmermeer, en de ge- aenten Noordwijk en Noordwijkerhout aan het trict Haarlem, terwijl het in plaats daarvan ver- 'Jgt de gemeenten Stompwijk, Veur, Zegwaard Nootdorp, die thans tot het district Delft behooren. Het district Gouda staat, naar het gewijzigd ontwerp, Aarlanderveen af aan het district Haar lemmermeer, terwjjl het van het district Gorkum verkrijgt de gemeenten Hoenkoop en Polsbroek. De door den Raad vastgestelde begrooting der gemeente Zwammerdam voor 1886 bedraagt zoowel in ontvang als in uitgaaf f 10,666.34. Tevens besloot de Raad dier gemeente het ge wijzigd bestek voor den schoolbouw in den Tempel goed te keuren. Bjj de Ned.-Herv. gemeente is beroepen naar Woubrugge, ds. W. Gerritsen, te Gelselaar. De „Haagsche Kroniek"-schrijver der „N. Gron. Crt." wijst in zjjn jongsten brief op eenige uiterlijk waarneembare feiten, die getuigen van de kalme, ordelijke gemoedsstemming van den werkenden en minderen stand, van het volslagen gemis van gevaar voor de rust en de bestaande orde van zakej^*, spe ciaal ook wat de monarchie betreft. Vooreerst kon de Koningin met het Prinsesje op den openingsdag zeer rustig van het balkon van het paleis Z. M. naar de Kamers zien afrjjden en terugkeeron. Eene talrijke menigte begroette haar met hartelijkheid. In de tweede plaats is het opmer kelijk dat de Koningin met Prinses Wilhelmina den dag van de manifestatie, ongehinderd in open rjjtuig kon uitrjjden, dat H. M. zich bjjna eiken dag te Scheveningen en in de stad met de Prinses ver toont, steeds op de eerbiedigste wijze begroet, en dat de kleine troonopvolgster eiken dag hare wan deling in Bosch en Voorhout maakt met hare gou vernante, met of zonder bonne, alleen door een lakei gevolgd, die hoepel of bal voor de jeugdige Prinses draagt en soms met haar speelt. Bij een liarer wandelingen heeft de „Kroniek schrijver de kleine Wilhelmina eens van nabij gezien, en het is hem opgevallen hoe voordeelig zjj opgroeit, al schijnt zjj iets magerder te worden. Zjj is nog altjjd even lief, kinderlijk, dartel, maar men heeft haar blijkbaar afgeleerd om reeds nu, zools zij vroeger deed, met bestudeerde waardigheid de voorbijgangers te groeten. Zij is thans nog natuur lijker in hare bevalligheid. Wat den Koning aangaat, wordt verzekerd dat zijn gestel nog steeds te wensclien overlaat en dat dit op zjjn temperament van grooten invloed is. In de residentie gaat Z. M. ook in het geheel niet uit en dat is nadeelig. Vandaar dat het ge- wenscht is, dat de vorstelijke familie weder spoedig naar buiten terugkeert. Men hoort dat het vertrek op 1 October is bepaald. Hoe nadeelig dit voor Den Haag ook zjj nu de Scheveningsclie bron, het vreemdelingenverkeer weer voor geruimen tijd is opgedroogd, het dynastiek belang vordert, dat Z. M. geheel naar den hem door zijne geneesheeren voorgeschreven regel blijve leven, en de eerste eisch is daarbij buitenlucht en be weging, waaraan het hem in Den Haag ten eenen- male ontbreekt. H. M. de Koningin werd Zaterdag-namiddag, toen zjj met het rijtuig van het paleis wegreed, een verzoekschrift aangeboden. De jury van de Franscho Opera te 's-Hage heeft afgewezen den heer Pélisson als baryton d-Opéra Comique. De heer C. A. Eckstein, directeur van de topographische inrichting te 's-Gravenhage, is dooi den president der Fransche Republiek benoemd tot ridder van het Legioen van Eer. De Staatscourant :.van heden bevat eene groóte opgave van geplaatste, overgeplaatste en op non activiteit gestelde officieren enz. der zeemacht. Aan de universiteit te Amsterdam is tot arts bevorderd de heer W. H. Cox, candidaat-arts. Blijkens een hij het departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip „De Ruyter" in den avond van 25 dezer van Suez vertrokken, ter opvolging zijner bestemming naar Oost-Indië. Aan boord was alles wel. Met leedwezen vernemen wjj dat de ziekte van mevrouw M. J. Kleine-Gartman, na eenige aanvankelijke beterschap, in de laatste dagen weder verergerd is. (Hbl.) Het stoomschip „Noord-Brabant," van Java naar Rotterdam, vertrok 26 Sept. van Adende „Prins Frederik," van Batavia naar Amsterdam, passeerde Kaap St.-Vincent 26 Sept.de „Soera- baia," van Rotterdam naar Java, vertrok 26 Sept. van Genua; de „Zeeland," van Rotterdam naar Java, arriveerde 27 Sept. te Padang; de „Schiedam" vertrok 26 Sept. van Nieuw-York naar Amsterdam de „Jacatra," van Cardiff naar Java, is 26 Sept. van Suez vertrokken; de „Leerdam," van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 28 Sept. Lizardde „Noord-Holland," van Java naar Rotterdam, pas seerde 26 Sept. Gibraltarde „Samarang," van Java naar Rotterdam, passeerde 27 Sept. Dover; de „Conrad," van Amsterdam naar Batavia, passeerde Kaap „St.-Vincent 27 Sept.; de „P. Caland" arri veerde 26 Sept. van Rotterdam te Nieuw-York. Z. M. heeft aan Peter Clausen Larsen, ge boren te Bogense in Denemarken, vergunning ver leend de geneeskunde uit te oefenen op Nederland- sche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaar tuigen, onder voorwaarde dat hjj de wettelijke be palingen omtrent de uitoefening der geneeskunde in Nederland stiptelijk nakome. Gemengd Nieuws. Nadat sedert drie of vier maanden- nu en dan door dames en vrouwen bij de politie kennis was gegeven van het verliezen van porte- monnaies en beursjes met geld, bij welke aangifte somtijds aan zakkenrollerij kon gedacht worden, is het der politie alhier thans gelukt aan te houden een 13-jarigen knaap, die, in vereeniging met zijn 7-jarig broertje, aan eene juffrouw uit haar mantel zak had ontfutseld een beursje met zilveren knip en eenig geld. Na eene halsstarrige ontkentenis, vroemd voor zoo een jeugdigen knaap, was het ten laatste moge lijk eene bekentenis van hem te verkrijgen en tevens om, op zijne aanwijzing, de beurs met geld, waarvan reeds iets was versnoept, terug te vinden in de aarde bjj een boom aan den openbaren weg, alwaar hij een en ander begraven had, uit vrees dat zijne ouders bjj zijne thuiskomst geld bij hem zouden vinden, zooals vroeger ook al eens was geschied. Nader bleek dat deze jongen reeds geruimen tijd' zich aan dergelijke feiten schuldig heeft gemaakt, zoodat het mogelijk kan geacht worden dat de dader van vroegere ontvreemdingen in handen der justitie is geraakt. Het geld, op die wijze door hem verkregen, diende om aan zijn snoeplust bot te vieren. De ambtenaar van het openbaar ministerie bij het kantongerecht te Leiden had één der courantenombrengers van het Leidsch Dagblad voor het kantongerecht gedagvaard, om zich te- verdedigen tegen eene aanklacht, dat hjj, door den uitgever belast met hot rondbrengen van exempla ren van het Leidsch Dagblad, aan de huizen der ingezetenen in de gemeente Leiden, in de maanden Juni en Juli jl. tot het verrichten van dien arbeid, of althans een gedeelte daarvan, buiten medeweten van genoemden uitgever, zijn achtjarig zoontje heeft te werk gesteld en in dienst gehad. De ambtenaar eischte drie gulden boete of twee dagen gevangenisstraf. Dé kantonrechter sprak hedenmorgen evenwel den courantenombrenger vrjj, en wel op grond dat niet bewezen is, dat de beklaagde zijn zoontje „in dienst heeft gehad".

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1