N°. 7853. 25 September. A0. 1885. feze (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Zij, clie zich met 1 October op het Leidsch Dagblad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nommers gratis. Van het kwartaal September, October en November worden dan alleen de beide laatste maanden ad f 0.74 in rekening gebracht. Leiden, 24 September. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden1-10. Franco per poet1-40. Afzonderlijke Nommere0.05. PRIJS DER ADVERTENTTEN Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. In den met 1 October a. s. beginnenden winter- dienst komt wat het tegenwoordig aantal loopende -treinen betreft op de lijn Leiden Woerden en in de uren van vertrek en aankomst geen verandering. - Te Leiden, 's-Hage, Utrecht, Arnhem, Breda, Amersfoort, Bergen op Zoom en Roermond zijn bij de aldaar in garnizoen zijnde batterijen veld- en rijdende artillerie met groot verlof vertrokken de mili ciens van de lichting van 1882, die sedert 20 Aug. jl onder de wapenen zijn geweest om aan de najaars. oefeningen deel te nemen. - Zij, die het 300-jarig bestaan der Leidsche academie gevierd hebben, herinneren zich zeker den beminnelijken geloerde, wiens naam althans bij allen die ooit Latijn leerden, bekend is: Johan Nikolai Madvig. In dit jaar zal het zestig jaren geleden zijn, dat de nog krasse grijsaard candidaat in de letteren werd en zeker zal het, ten minste in Denemarken, niet aan blijken van hooge waar deering ontbreken. (IT.) - De heer M. J. Rank te Oegstgeest is benoemd tot onderwijzer te Amsterdam. - Tot hoofd der school met den bijbel te Langerak is benoemd de heer C. Van der Mark te Rotterdam. - Bedankt is voor het beroep naar Ter Aar door ds. Hattink, pred. te Harderwijk. - Tot voorzitter van het bestuur van den Noord- zijder-Polder, onder Noordwykerhout, is benoemd de heer J. Oostdam. - Nader verneemt men dat, behalve door den burgemeester der residentie omdat marechaussees aan het ministerie van binnenlandsche zaken geposteerd waren, ook door de generaals, adjudanten van Z. M. den Koning, bij de autoriteiten protest is ingediend tegen de aanwezigheid van marechaussees te paard bjj den tocht van Z. M. naar het Binnenhof ter opening van het nieuwe zittingjaar. Genoemde hooge militaire waardigheidsbekleeders moeten daarbij te kennen hebben gegeven dat, indien het ooit noodig mocht zjjn, wanordelijkheden te voorkomen in de nabijheid van Z. M. den Koning, eer en plicht hen in de eerste plaats daartoe aanwezen. - Bjj de nieuwe organisatie der dd. schutterij is ingesteld een dienst als bereden ordonnans, uit sluitend bij de schutterij te Amsterdam, 's-Graven- hage en Haarlem, waarvoor resp. hoogstens 50, 40 en 30 schutters bestemd kunnen worden. Van de schutterij te Amsterdam, Rotterdam en Utrecht worden bovendien 120 man bestemd voor den dienst van genie-werklieden en van Dordrecht 2 compagnieën voor den pontonnier-dienst. De schutterij te Brielle wordt geheel aangewezen ▼oor den torpedo-dienst. - Ten vervolge op het bericht omtrent de op het Binnenhof te 's-Gravenhage geplaatste monu mentale fontein, is in de Staatscourant van heden eene ljjst opgenomen van hen, die tot de stichting dier fontein hebben bijgedragen. - De uitgever van de Nederlandsche „Bakkers- Courant" heeft den minister van financiën verzochtf hem te willen mededeelen of er fiscale voorschrif ten bestaan, die overtreden zouden worden door het winnen van alcohol uit in de bakkerijen ver zamelde overgassen, en zoo ja, welke weg dan moet worden ingeslagen om het winnen van aloohol uit overgassen te stellen onder bescherming van 's lands wetten, Aanstaanden Zaterdag, des namiddags te twaalf uren, wordt eene gewone vergadering der Afdeeling voor de Wis- en Natuurkundige 'Wetenschappen, van de Koninklijke Academie, gehouden in het gebouw der Academie (Trippenhuis) te Amsterdam. In die vergadering zal de uitreiking van de Leeuwenhoek-medaille aan den heer prof. Ferd. Cohn plaats hebben, waarna de heer Hoek eene mededeeling zal doen naar aanleiding zijner voort gezette onderzoekingen omtrent de anatomie der Cirrepedieën. De heer Franchimont zal spreken over de wer king van salpeterzuur op amiden en de heer Yan Bemmelen over de samenstelling en het voorkomen der zure gronden in het Nederlandsch alluvium. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip „De Ruyter," onder bevel van den kapt. ter zee jhr. T. E. De Brauw, in den morgen van 22 dezer te Port-Saïd aangekomen. Het voornemen bestond om, na den kolenvoor- raad te hebben aangevuld, de reis naar Oost-Indië onmiddellijk te vervolgen. Aan boord van dien bodem was alles wel. Het stoomschip „Noord-Holland," van Java naar Rotterdam, vertrok 23 Sept. van Marseille; de „Samarang," van Java naar Rotterdam, pas seerde 22 Sept. Ponta da Guia; de „Limburg" ver trok 23 Sept. van Padang naar Rotterdam; de „Schiedam", van Amsterdam, is 22 Sept. te Nieuw- York aangekomen. Z. M. heeft benoemd tot directeur der regis tratie en domeinen voor de provincie Zuid-Holland, standplaats 's-Gravenhage, den heer J. A. Mol- huysen, thans inspecteur van de 1ste kl. bij die middelen in de divisie van inspectie 's-Gravenhage (lste afd.); tot inspecteur der registratie en domeinen lste kl. bjj het departement van finan ciën, den heer G. Van Iterson, thans 2de kl. by dat departement; in de divisie van inspectie 's-Gra- venhage (lste afd.) den heer H. Van Goudoever, thans van de 2de kl. in de divisie van inspectie te Dordrecht; in de divisie van inspectie 's-Gra- venhage (2de afd.) den heer J. E. J. Jordaan, thans 2de kl. in de divisie van inspectie Deventer; met 1 Dec. benoemd tot leeraar in de geschiedenis en de Nederlandsche taal en letterkunde aan de Kon. Mil. Academie, den heer M. Van der Brugge, thans leeraar aan de hoogere burgerschool te Har dingen; aan den kapt. L. Brender a Brandis, van den staf der infanterie, werkzaam by de Normaal schietschool, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 3de kl. der orde van St.-Anna, hem door den keizer aller Russen geschonken. Gomeagd Nieuws. Een even brutale als belangryke diefstal is in den afgeloopen nacht gepleegd in het magazyn van gouden, zilveren en diamantwerken, gelegen in de Galerie langs het Kurhaus te Scheveningen. In den winkel was een dépot gevestigd van de ontbonden firma A. D. Verschuur, Rokin te Am sterdam. De beheerder van het magazyn van kostbaar heden, de heer M. was, na de winkeldeur te heb ben gesloten, gisteren tegen middernacht te bed gegaan. Als gewooniyk was het gordyn van het winkelraam neergelaten. Toen hedenochtend omstreeks halfacht de brie venbesteller een brief aan den winkel wilde be zorgen en den deurknop met eenig geraas in be weging bracht om de bewoners van zyne aan- weeigheid te verwittigen, bemerkte hy tot zyne verbazing, dat de deur van de voorzyde geopend was. Hy sloeg er echter geen byzondere acht op, denkende dat de huisgenooten hem ditmaal vóór geweest en vroeg opgestaan waren. Des te grooter was de schrik van den winkel houder, die beneden komende ontwaarde dat de geheele winkelkast leeg geplunderd was. Ja, één gouden ring was biyven liggen van de 80, welke, versierd met edolgesteenten, daar bij dag en avond de oogen van de voorbygangers tegenglinsterden. Voor zoover de eigenaar heeft kunnen nagaan zyn de volgende kostbaarheden gestolen: 30 gouden armbanden, afgezet met groote diaman ten en brillanten; een glad gouden parure, afge zet met opaal en diamant en versierd met stee- nen; 16 medaillons met diamanten, brillanten en amethisten; een 30-tal gouden heeren- en dames- vestkettingen12 diamanten- en brillanten-han- gers; 6 paar brillanten oorbellen; 80 gouden rin gen met diamanten; 12 zilveren armbandenp. m. 50 gouden broohes; 10 dasspelden met brillanten steeneneen partytje bloedkoralen kruisen5 gou den colliers; flacons en f 250 aan bankpapieren specie. Het gestolene wordt begroot op eene waarde van f 20,000 a f 25,000. Een pakket met f 1000 waarde, dat gisteren nog aan het adres van den winkelhouder bezorgd had kunnen zijn, was door eene toevallige omstan digheid aan het bestelkantoor biyven liggen en aldaar gedurende den nacht in veiligheid gebracht. De daders hebben biykbaar met kalm overleg gehandeld. Ze lieten niet de minste sporen van zich of van verbreking achter. Alleen heeft men een eindje kaars gevonden, zoodat het nagenoeg zeker is dat de plundering vóór zonsopgang is volvoerd. Nauwelyks was de politie met den diefstal in kennis gesteld of in alle richtingen liet zy naspo ringen doen. De nachtwakers, in wier bewakingskring de Galerie is opgenomen, werden gehoord, maar ver klaren op hunne ronde niets byzonders te hebben waargenomen. De officier van justitie en de hoofdcommissaris van politie leidden ter plaatse een voorloopig onder zoek, maar tot dusver ontbraken nadere aanwy- zingen omtrent de vermoedelyke daders. Sedert eenige weken zwerft in de Haarlemmermeer een elfjarig meisje rond, wier ouders, die aldaar woonachtig zijn, haar uit huis verdreven hebben. De nachten brengt zy in een schuur door. De politie, met de zaak bekend, schynt geen termen te vinden om de ouders te noodzaken, hun kind onder het ouderlyk dak terug te nemen en te verzorgen. Men schrijft uit Sassenheim: Het slechtste gedeelte van den weg der Noord-Zuid- Hollandsche Stoomtrammaatschappy is, nu de zaak in andere handen is overgegaan, opgebroken en vervangen door stalen rails met houten dwarslig gers. Het verschil is enorm. Zoo hortend en stoo- tend als men vroeger dien weg aflegde, zoo zacht en geleidelyk gaat het thans. Reeds terstond moet dit van gunstigen invloed op het materieel zyn, maar te vertrouwen is, dat het spoedig ook zyne gunstige uitwerking op de drukte van het per sonenvervoer zal laten bemerken. Jeanne Lorette heeft sedert de terecht zitting van verleden Donderdag tot nu vry kalme dagen doorgebracht. Niemand werd sedert by haar toegelaten en het bericht van een correspondent van een Brusselsch blad, als zou hy een onderhoud met haar hebben gehad, is ten eenenmale onwaar. Met gelatenheid zag de beschuldigde de uitspraak van het gerechtshof hedennamiddag om 3 uren te gemoet. [Zie de laatste berichten.] Is het „Vad." wel ingelicht, dan hadden onder-

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1