N°. 7852. A0. 1885. Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. Donderdag 24 September. @eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van gonen feestdagen, uitgegeven. Zij, die zich met 1 October op het Leidsch Dagblad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nommers gratis. Van het kwartaal September, October en November worden dan alleen de beide laatste maanden ad f 0.74 in rekening gebracht. Leiden, 23 September. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het in aas- seeren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Oflicieele Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien het adres van E. F. KOOY, houdende verzoek om varkens, voor do slachtbank bestemd, te mogen bewaren in den kelder van het perceel aan de Langebrug hoek Dief- steeg No. 14; Gelet op art. 152 der Algemeene Politieverordening van 6 November 1879; Doen te weten, dat tot het liooren der «igenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatiën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 28sten Sep tember aanst., 'svoormiddags te elf uren; zullende de be langhebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich. tegen de inwilli ging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEB, Burgemeester. 22 Sept. 1885. E. KIST, Secretaris. Hedennamiddag aanvaardde dr. W. C. Van Manen liet hoogleeraarsambt by de faculteit dei- godgeleerdheid aan de Rijks-universiteit alhier, met hot kouden eener redevoering in het groot audito rium van liet academiegebouw, over „De leerstoel der oud-christelijke letterkunde." - Geiyk aan alles, komt ook aan den zomer een eind en daarmede tevens aan in zulk een seizoen gegeven wordende concerten. Zoo ook gisteravond op Zomerzorg, waar het laatste der acht zomer- uitvoeringen onder directie van den heer Völlmar plaats had. Ditmaal was het een strykorkest, dat in de zaal weer een schoon programma ten gehoore bracht. En op welk eene wijze? Daarvoor behoefde men slechts te letten op de buitengewone aandacht, waarmede liet publiek de musici in hun nu ver heven, dan zeer sprekend, maar steedp bewonde renswaardig spel volgde. Dat publiek was echter niet alleen in de zaal, maar ook onder de veranda en zelfs in den tuin in ruime mate aanwezig en dat het slechts noode het einde zag naderen, be wees de buitengewone byval o. a. waarmede het voorlaatste nommer uit Reinecke's aangrijpend „König Manfred" werd gebiseerd. Een harteiyk tot weerziens zij der kapel toegeroepen, maar ook een woord van dank gebracht aan den heer Couvée, die weer uitstekend er in slaagde om het den be zoekers van zyn Zomerzorg mogelijk te maken het rein genot op heerlijke wijze te smaken. - Aan den matroos der 2de klasse A. Groeneveld, gedetacheerd bij de Kweekschool voor Zeevaart alhier, is uitgereikt het eereteeken voor belangryke krijgsverrichtingen met de gesp Atjeh 1873/80 en daarby behoorend brevet. - Uit het dezer dagen uitgegeven programma voor 1885 van het Haagsche Genootschap tot ver dediging van den christelijken godsdienst blijkt, dat de bestuurders in hunne laatste vergadering uitspraak hebben gedaan over zes verhandelingen, betreffende de leer des gebeds volgens het N. Tes tament. Eene daarvan, ingezonden door den heer Paul Christ, stadt-archivar te Chur, in Zwitserland, is bekroond en zal door het Genootschap worden uitgegeven. Aan den auteur eener tweeao verhan deling, met het motto „Sursum corda," is eene zilveren medaille met f 200 aangeboden, indien hy zich bij den secretaris aanmeldt en vergunning geeft tot de opening van z|n naambiljet. Ter beantwoording vóór 15 Deeember 1886 zyn de twee volgende prysvragen uitgeschreven I. Het Genootschap verlangt; Eene geschiedenis der toepassing van historische critiek op den Bijbel, aangewend als leiddraad by de vaststelling van de grondgedachten, waardoor die critiek behoort te worden bestuurd, ten einde zoowel scepticisme als dogmatisme te vermyden. II. Het Genootschap verlangt: Eene bybelsche apologetiek, of uiteenzetting en waardeering van de wyze, waarop in de onderscheidene geschriften van den bijbel de godsdienst aanbevolen en ver dedigd wordt. Nadere inlichtingen zyn te vinden in het pro gramma zelf, waarvan op franco aanvrage exem plaren te verkrygen zyn bij den secretaris van het Genootschap, prof. A. Kuenen, te Leiden. Het „Staatsblad" No. 179 bevat een Kon. besluit van 7 Sept., betreffende de samenstelling en indeeling van de dienstdoende schutterijen in de onderscheidene provinciën des Ryks. In Zuid-Holland worden te Charlois en 's-Gra- vendeel dienstdoende schutterijen opgericht, res- pectievelyk ter sterkte van 156 en 73 man. De sterkte der schuttery in Den Haag wordt gebracht op 2269 man, te Leiden op 815, teKatwyk op 116. Omtrent het uiteinde van onzen te vroeg over leden landgenoot, den Afrika-reiziger D. D. Yeth, wordt bevestigd dat hij op vyf dagen afstands van Benguela, aan de Kalamanka-rivier, aan de gevol gen van dyssenterie, de ziekte waarvan hy ook tijdens de Sumatra-expeditie leed, is gestorven. Zyn lijk werd in een bocht, welke die rivier daar ter plaatse maakt, ter aarde besteld, in tegenwoordigheid van de heeren Van der Keilen en Goddefroy, van den ossendryver der expeditie en den oudsten slaaf, beiden kaffers. Op het graf werd een uit ruwe stee- nen samengesteld gedenkteeken opgericht. (D. v. N.) Door den Hoogen Raad zijn voor de vacatures der Raadsheeren Kist en Pols de volgende voor drachten opgemaakt: 1°. mrs. Van Blom te Heeren veen, jhr. Van Swinderen te Groningen, Karsten te Arnhem, Van Emden, oud-voorzitter van het Hof van Suriname, te 's-Gravenhage, De Sitter te Arnhem en Telders te Amsterdam; 2°. mrs. Clant Van der Myll te 's-Gravenhage, Momvisch te Arnhem, Eyssel te 's-Gravenhage, De Graaf te 's-Gravenhage, Van Bemmelen te Arnhem en jhr. Laman Trip te 's-Gravenhage. Als een bewijs hoe diep de Regeering door drongen is van de noodzakelykheid van een spaar zaam beheer, zooals de Troonrede zegt, kan het „Vad." mededeelen dat de begrooting voor Marine l'/i en voor Oorlog J/2 millioen hooger is dan verleden jaar. Door tal van ingezetenen der gemeente Moer gestel is aan den Koning vernietiging gevraagd van een besluit van den Raad, waarby de heeren J. Kastelyns en J. M. Reynen als leden van den Raad zijn toegelaten. Naar de „N. R. Crt." verneemt, beantwoordt de driewielige trapwagen, waarmede eene proef wordt genomen voor het vervoer van brieven en postpakketten op het platteland, zóó goed aan het doel, dat deze wagens weldra voor den dienst zullen worden ingevoerd. De Indische begrooting voor 1886 wyst, by een totaal cyfer in uitgaven van f 139,951,014 en in ontvangsten van f 135,503,914, een tekort aan van f 4,447,100. De uitgaven zijn 41 '/a ton lager geraamd, ofschoon voor den aanleg van spoorwegen byna 4 ton meer is uitgetrokken. Het eindcijfer der middelen is f 7,136,872 lager, daar slechts gerekend wordt op een verkoop van koffie van 750,000 pikols en een middelprys van 28 cents. Er is nog niet gerekend op meerdere inkomsten door de wijziging van de Indische tarief- wet, welke meerdere opbrengst de minister raamt op ongeveer een milliöen 'sjaars. Naar het „D. v. N." verneemt, is de leening van f 2 millioen, uitgeschreven door de Stoomvaart- maatschappy „Zeeland," ruim 5-maal volteekend. Naar wij vernemen, is de zoon van de ge vierde actrice mevr. Sophie De Vries, een jong- mensch van veel aanleg voor het tooneel, by het gezelschap der Vereenigde Rotterdamsche Tooneelis- ten geëngageerd. (E. N.) Naar het „Dbl. v. Z.-H." verneemt, zal de tweede stalmeester en ordonnans-officier des Konings, ritmeester G. J. A. A. baron Van Heemstra, eerst daags met eene byzondere missie van Z. M. naar Dresden en Weenen vertrekken. Het stoomschip „Sumatra", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 23 Sept. van Genua; de „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, vertrdk 22 Sept. van Suez; de „Prins Frederik", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 22 Sept. van Marseille; de „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 22 Sept. te Suez en vertrok den volgenden dag. Door den minister van koloniën is de hoofd onderwijzer B. Bakker ter beschikking gesteld van den gouv.-generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer 2de kl. voor den dienst daar te lande. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Vrydag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft den gepens. kapt. der inf. van het leger in Ned.-Indië, P. G. Bode, ter zake van zyn gedrag by de krygsverrichtingen tegen Atjeh op 7 Aug. 1882, alsnog benoemd tot ridder 4de kl. van de Mil. Willemsordebenoemd tot kantonr.- plaatsv. in het kanton Schiedam, mr. J. Lechner, adv. en proc. te Schiedam; aan mr. F. E. T. Dittlinger, op verzoek, eervol ontslag verleend als officier van justitie bij de arr.-rechtbank te Dor drecht; benoemd tot substituut-griffier by de arr.-rechtbank te Haarlem mr. P. J. J. Scholten, advocaat te Utrecht, tevens beëedigd klerk ter griffie van de arr.-rechtbank aldaar; met 1 Nov. benoemd tot directeur van het postkantoor te Vel- zen W. H. Mirandolle, thans directeur van het post kantoor te Steenbergen. Gjemengd Nieuws. Naar wij vernemen, reist in de laatste weken in Duitechland een heer rond, die zich noemt dr. J. Brouwer en opgeeft te Leiden te wonen, Heerenstraat 72, eene straat hier onbekend, terwyl in de Heerensteeg dit huisnummer niet be staat. Hij geeft zich uit voor eersten custos der Koninklijke Bibliotheek te Leiden, elders noemt hij zich conservator, zelfs tegenover anderen bibliothe caris; onder dezen titel heeft hij gold „geleend" van de bibliothecarissen te Keulen en te Heidel- berg. Daar hij te Carlsruhe en te Frankfort o»k is geweest, verscheen in de „Kolnische Zoitung" en de „Berliner Post" eene waarschuwing. Aangezien hy gisteren te Verviers zich ophield, is eene waarschu wing in Nederlandsche couranten niet overbodig. De twee by de Koninklyko Neder- landsche Grofsmedery te Leiden aangebouwde werk- vaartuigen ten behoeve van het departement van marine hebben de namen ontvangen van „Zwaluw" en „By." Te Aarlanderveen werd vrouw B., die haar weg door het land nam, door een koe aangevallen en hevig gestooten. Gelukkig werd zy nog bytyds ontzet door den eigenaar en zyn knecht, die met melken bezig waren. Maandag-morgen vond men aan den Ringdyk te Haarlemmermeer naby Halfweg een man geheel naakt en verstyfd gebonden aan het

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1