Z. M. heeft benoemd in het college van euro, toren der Rijks-universiteita. te Leiden, tot lid en voorzitter, mr. L. J. A. W. baron Sloet Yan de Beele; b. te Utrecht, tot lid en voorzitter, mr. E. H. 's Jacobc. to Groningen, tot lid, mr. C. Pjjnacker Hordijk; tot burgemeester van Zoelen benoemd D. Van Mourik, seer, dier gemeente; aan J. F. Snellemann, te Rotterdam, vergunning verleend tot het aannemen en dragen dor versier selen van ridder 2de klasse der orde van den ZShringer Leeuw van Baden; benoemd tot direc teur van het Rijks-telegraafkantoor te Zwartsluis J. H. L. Offerhaus, thans directeur van het post en telegraafkantoor te Mijdrecht. Gemengd TV i e u. w s. Heden werd de fabr i ek van verduur zaamde levensmiddelen der firma W. Hoogenstraaten Co., alhier, bezocht door den Belgischen minister van oorlog, den generaal Pontus, vergezeld van den kolonel-intendant Matton, met het doel deze fabriek als model te nemen by het oprichten van eene dergeiyke inrichting ten dienste van het leger in België, waartoe alsnu zal worden overgegaan. W y vernemen dat door eenige oud leerlingen aan het bestuur van het Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix" het verzoek zal worden gericht om het oude vaandel in plechtigen optocht over te brengen naar de daarvoor bestemde rustplaats, het Stedeiyk Museum op den Ouden Singel. By toestemming door genoemd Bestuur zal in ons blad eene oproeping aan alle oud-leerlingen worden gericht om aan dien optocht deel te nemen en by te dragen in de kosten. Door de politie alhier is proces verbaal opgemaakt tegen een hier ter stede wonen den tapper, die aan een 14-jarigen weesjongen een half fleschje jenever heeft verkocht. Naar aanleiding daarvan wordt den verkoopem van sterken drank herinnerd aan art. 17 der wet op den kleinhandel in sterken drank, waarbij niet alleen het toedienen, maar ook het verkoopen van sterken drank aan personen beneden den leeftyd van 16 jaren is strafbaar gesteld; zoomede opart. 142 van de politie-verordening voor Leiden, waarin o. a. gezegd wordt „dat het verboden is aan ver pleegden in een liefdadig gesticht sterken drank enz. te verkoopen." Naar men verneemt, zou de IJsel- Stoomtramwegmaatschappy besloten hebben, ge durende den aanstaanden winter, de lyn Voor schoten Wassenaar niet te bedienen. Het gering aantal reizigers, dat er op dien zytak van den tramweg gebruik maakt, zou daartoe aan leiding geven. Op de lijn Leiden 's-Hage schijnt veel verkeer te zyn, zoodat de Maatschappü al hare krachten wil inspannen om den dienst daarop even voor - treffeiyk te blyven uitvoeren, als zulks gedurende den verloopen zomer het geval was. Men meldt uit 's-Hage dat gister- avond afgevaardigden van onderschoidene afdeelin- gen der bonden voor Algemeen Stemrecht, onder het zingen van een lied op de wyze van de Mar seillaise en andere straatliederen, door de stad naar het Hollandsche station trokken, gevolgd door eenige honderden nieuwsgierigen en straatjongens. In den troep bevond zich eene opgerolde roode vlag. De vertrekkenden werden door een clubje partijge- nooten tot aan den trein met hunne liederen ver gezeld, alwaar het hun niet gelukte het „Wien Neerlandsch bloed", door honderden anderen aan geheven, door hun gezang te verdringen. Gisteravond is de Prinsengracht te 's-Hage in opschudding gebracht, daar een ge vangene uit het huis van verzekering heeft weten te ontsnappen. Hy moet aan de straatzyde uit een openstaand dakvenster in de goot zyn geklommen en tusschen de aangrenzende daken snel een goed heenkomen hebben gevonden. De ontvluchte zou zijn V. R., betrokken in een belangrijken diefstal, in den afgeloopcn winter te 's-Hage gepleegd. Patrouilles doorzochten den omtrek en op de om ringende daken werden posten uitgezet. Tot dusver is de vluchteling nog niet ontdekt. Gisteren landde te Scheveningen eene bomschuit, „De Koningin Emma," met het lijk van een matroos, Zaterdag aan boord van dat schip overleden. Het Nederlandsch o visssli er s vaar tuig „Vrouw Jacoba," schipper Cornelis Pronk, toebehoorende aan de weduwe .T. Beiwer te Sche veningen, is 16 dezer des voormiddags om 10 uren op de hoogte van Doggersbank in den grond ge boord door hef stoomschip „Agnes Louisa," te Stettin, van Middlesbro' aangekomen. De opvaren den, bestaande uit negen koppen, zyn door gemeld stoomschip gered en te Stettin aangebracht. De „Vrouw Jacoba" lag voor hare netten te drijven met helder schoon weder en kalme zee, toen het stoomschip „Agnes Louisa" recht op haar aan hield. Vermoedelyk had men het visschersvaartuig niet opgemerkt, dat eenige minuten na de aan varing zonk. De opvarenden klampten zich aan mast en andere voorwerpen vast, totdat een boot, door het stoomschip ter hulp gezonden, hen opnam. Een ooggetuige deelt mede dat, toen gisteren, na den afloop van het vuren in het Malieveld te "s-Hage (hetgeen, begunstigd door den wind, zelfs te Leiden werd gehoord), ter gelegenheid van de opening der zitting van de Staten-Generaal, de wacht die het terrein had afgezet en bestaande uit bereden artilleristen onder commando van een officier, zich verwyderde, die officier door een hoop straatjeugd, zeker 400 personen sterk, werd uitge jouwd en gevolgd. De officier hield zich op eenigen afstand achter de artilleristen, zoodat deze van de „betooging" vry bleven. Destemeer had de officier te verduren. Men begon al ras te werpen met stokken, stukken graszode en wat verder voor de hand lag, waarby ruiter en paard herhaaldelijk werden getroffen, tot dat het rypad langs het Malieveld was bereikt. Daar trof een steen den officier op den rug en rolde langs zyn sabel naar omlaag. Toen hield de man even het paard aan en keek naar zyne ver volgers, maar verloor zyne kalmte niet en voegde zich weder bij den troep die verder ongemoeid bleef. Onder den hoop straatjeugd bevonden zich ook verscheidene volwassenen, en het is aan de niet genoeg te prijzen kalmte en bezadigdheid van den officier te danken dat dit voorval niet de aanleiding werd tot grootere ongeregeldheden, gelijk ze elders uit soortgelyke oorzaken zyn ontstaan. Uit de synagoge van de Ned. - Israël, gemeente te Haarlem zyn gedurende de godsdienst oefening twee overjassen ontvreemd, in ééne waar van een gouden lorgnet aanwezig was. Door den dader is het laatste voorwerp beleend en eene der jassen verkocht. Men gelooft dat deze diefstal is gepleegd door een man van ongeveer dertig jaren, met blonde snorren en een Israëlietisch uiterlyk, die zelf eenigen tyd aan de kerkelyke plechtigheden had deelgenomen. Bij arrest van het hof te Amsterdam, gisteren in appel gewezen, is de heer J. B. Ver- meire, oud-directeur van het Vereenigd Huis van Arrest en Provoost te Haarlem, overeenkomstig de conclusie van zyn verdediger, mr. S. Katz, vryge- sproken van de hem ten laste gelegde medewerking tot de ontvluchting van den makelaar Visser door onachtzaamheid, ter zake waarvan hij door de rechtbank te Haarlem was veroordeeld tot één maand cel. Ten aanzien van den bewaarder werd het vonnis bekrachtigd (15 dagen cel). Evenzeer ten aanzien van den zwager van Visser (vrijgesproken), die de sleutels zou geleverd hebben. Tegen den bekenden Van Ommeren, wiens zaak in hooger beroep diende, werd een celstraf van twee jaren geëischt. Zoo men weet, was hij dooi de rechtbank slechts tot één jaar celstraf veroordeeld. Te Essclien iseenverschrikkelyk ongeluk gebeurd. Het negenjarig zoontje van een marskramer had het ongeluk toen hy met zyn vader die plaats verliet, van het rijtuig te vallen, met het gevolg dat het hoofd van het kind onder een der wielen werd verbryzeld en het knaapje onmiddellyk een lijk was. M. v. D., de vroegere klerk van den ontvanger der registratie te Doesburg, op wiens kantoor onregelmatigheden zyn ontdekt, is te Heen- vliet in hechtenis genomen. KOLONIËN. BATAVIA, 10—18 Aug. Door de regeering is voor den tijd van een jaar toegekend een onderstand van f 300 aan A. Van dor Vlist, weduwe van den op 5 Februari 1885 voor een door Chineesclie opstandelingen verdedigde versterking bij Mantidoeng (Wester afdeeling van Borneo) gesneuvelden controleur der 1ste klasse bij het binnenlandsch bestuur buiten Java en Madura, F. Van Braam Morris, en aan de drie dom- wylen genoemden controleur nagelaten kinderen uit zyn eerste huwelijk. Naar men ons schryft, zegt het „Bat. Hand.", hebben de hoeren Van Oosterzee en Martens aan de regeering het verzoek gedaan om van betrek king te mogen verwisselen. Eerstgenoemde zou dan optreden als president der weeskamer te Padan» en laatstgenoemde als referendaris by het departe ment van justitie. Ten vervolge van de mededeelingen in de „Jav. Crt." van 28 Juli jl., wordt omtrent de in de residentie Soerakarta heerschende veeziekte het navolgende bericht: In do afdeeling Wonogiri werd van 11 tot en met 20 Juli 1 karbouw door veepest aangetast, die daaraan bezweek, terwyl de op 10 Juli in behan deling gebleven buffel herstelde. In de afdeeling Bojolali werd in het evenge- melde tydstip geen enkel geval van veeziekte meer geconstateerd. Luidens bericht van den resident van Pasoe- roean, werd den 22sten Juli jl., tusschen 10 en 12 uren des voormiddags, in de districten Wonoredjo en Poerworedjo (afd. Bangil) een aschregen waar genomen. De asch was vermoedelyk van den Kloet afkomstig, en door den hevigen zuidenwind, die te Wonoredjo zelfs het karakter van een hoos had, naar het Passoeroeansche gevoerd. (-/. C.) Civiel Departement. Benoemd: Tot controleur '2de tl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura E. J. Gerrits: tot adap.-contr. J. F! Hoedttot verificateur 5de kl. bij de in- en uitvoerr. en accijnzen P. N. Brunner; tot boekh. 3de kl. W. M. Ketting Oliviertot adv. en proc. bij den Baad van justitie te Soerabaia mr. A. Nilant; tot veld- prediger te Weltevrede ds. J. H. Klomp; tot commies 2de kl. bij den post- en telegraafdienst J. L. J. Yerenet; tot tijdel. comm. 2de kl. E. D. Dumastot id. 3de kl. W. L. Begcrmann. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, w. ziekte, aan den contr. 2de kl. bij het binnenl. bestuur op de bezitt. buiten Java en Madura K. E. C. Groen. Gesteld: Ter beschikking van den president van den Baad van justitie te Makassar, ten einde te worden belast met griffierswerkzaamheden, mr. W. Vrolik. Geplaatst: Te Batavia, de verificateur 5de kl. H. A. Scholte; te Bantam, de ontvanger E. L. Van der Zon Brouwer en te Bezoeki, E. Kromhout. Bij het binnenlandsch bestuur op Java en Madura, door den resident van Kedoe: In Probolingo, de controleur 2de kl. P. J. Voorstad. Op de bezittingen buiten Java en Madura, door den Gouv. van CelebesIn Segerie de contr. 2de kl. E. E. Klerks. Overgeplaatst: Door den dir. van fin., bij de in- en uitvoerr. en acc.van Probolingo naar Tandjong Pandan, de ontv. jhr. P. D. J. De Buvrij de Maurignaultvan Bezoeki naar Probolingo, de ontv. J. Wijt; van Kraksaiin naar Pas- soeroean, de verif. 3de kl. A. F. W. De Boockvan Kalboet naar Kraksaiin. de id. 4de kl. P. A. Gijsbersvan Soerabaia naar Kalkoet, de id. 5de kl. W. F. G. G. Peltzervan Sama- rang naar Soerabaia, de id. J. H. Pietersvan Soerabaia n. Samarang, de id. 3de kl. J. Spaanderman. Ingetrokken: Het aan den control. 2de kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura E. C. A. G. De Vogel, w. ziekte, verleend 2-jarig verlof n. Europa. Ontslagen: Op verzoek, uit 'a lands dienst, de rech tend. ambtenaar, mr. A. Nilantop verzoek, eervol uit den dienst der werken tot verbetering van het vaarwater in Straat Madura, de tijdel. werlctuigk. A. Noltee. Geplaatst: In de res. Menado, de benoemde adsp.- contr. C. Kemper; in de res. Benkoelen, de benoemde adsp.- eontr. J. F. Hoedt. Verplaatst: Naar het gouv. Sumatra's Westkust, van de res. Benkoelen, de ben. contr. 2de kl. B. A. J. Van Deldénvan de res. Menado, de ben. contr. 2de kl. E. J. Gerrits. Ingetrokken: De overplaatsing van den onderwijzer lste kl. K. J. Baselius, van de op. 1ste lag. sch. B. te Soerabaia, als hoofdonderwijzer n. de op. 2de lag. sch. te Djokdjokarta. Geplaatst: Als hoofdonderwijzer aan de op. 2de lag. sch. te Djokdjokarta de ben. ond. lste kl. J. H. J. Laats. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Europa, w- ziekte, aan den commies 2de kl. bij den post- en telegraafd. J. C. Gronovius. Ontslagen: Op verzoek, eervol, uit 'slands dienst de opz. 2de kl. bij den waterstaat en 'slands burg. op. wer ken B. F. Beijneke. Benoemd: Tot intendant der gouvernements-hotels. de luit. ter zee lste kl. van de kon. Ned. marine J. H. L. I baron Sweets de Landas Wijborgh. Bij den post- en telegraafdienst: tot commies 2de kl. C. Dumastot tijd. commies 2de kl. W. C. Mossembekkcr; tot commies 3de kl. J. N. Tamson. Bij de commission voor het afnemen van de examens voor landmeter 3de kl. en adjunct-landmeter bij het kad. in Ned.-Indië: tot lid, tevens voorzitter, F. Verstijnen. ingenieur lste kl., belast met de leiding van den kad. dienst in Ned.-Indië. Departement van Oorlog. Verleend: Een2-jarigverlof naar Europa, w. ziekte, aan den kapt.-kwarticrm. bij de mil. adm. H. C. D. Van de Ven en aan den offic. van gez. lste kl. P. A. Klein Ontslagen: Op verzoek, eervol, uit Zr. Ms. md- dienst, w. volbr. diensttijd, met beh. van recht op pens., de kapts. der inf. J. W. A. H. Scheurer en H. J. Holsboer. Met ingang ven 2 Sept. a. s., op verzoek, eervol uit Zr. Ms. mil. dienst, w. volbrachten diensttijd met beh. van recht op pens., en onder toekenning van den tit. rang van kol., de dirig. off. van gez. lste kl. P. W. A. Beyen. Ingedeeld: De 2de luits. der inf. J. H. Kutten. W. P- K. H. Von Taubenheim bij het 8ste bat., WCatli bij bet lste bat, te Soerakarta en C. G. H. Krapels bij het 13de bat. De lste luits. der inf. A. M. W. Loth bij het garnis-bat. van Atjeh en Onderli. en F. E. Keurlioff bij het 9de bat. Overgeplaatst: De off. van gez. 2de kl. G. C. Eykman bij den geneesk. dienst van de Z/O afd. van Borneo. Departement van Marine. Geplaatst: Op het stoom schip „Zwaluw", de 2de machinist A. H. Tuiuenburgnaar de boachexploitatie te Bajangan, J. E. Van Cleef; naar 'u marine-etabl. te Soerabaia, J. H. De Heer, Overgeplaatst: Op de stoomschepen „Zeemeeuw- de lste machinist W. F. Stolk„Singkawang de 2dema: nist H. Meijer; „Zeemeeuw", de lste stuurman I. C. Ticnel- min; „Arend", de lste stuurman J. Molenaar,

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2