N°. 7851. Woensdag S3 September. A0. 1885. §eze <Qourant wordt dagelijks, met aitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 126 tot 130 der Ingekomen Stuk ken van den Gemeenteraad. Leiden, 22 September. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.10. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTOEN Van 16 regels/1.05. Iedere regel meer0.1TJ. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoas- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Officieele Kennisgevingen. Herhalt ngsonderwij s. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien art. 3 der Verordening van den 12den Januari 1882, tot regeling van het Herhalingsonderwijs in de ge meente Leiden (Gemeenteblad No. 11); Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de inschrij ving van leerlingen voor het Herhalingsonderwijs zal plaats hebben van den 22Bten tot en met den 26sten Sep tember a. s., voor meisjes in het schoollokaal in de Van der Werfstraat, voor jongens in dat aan de Korte Mare, tel ken dage des namiddags van zeven tot acht uren. Tot het onderwijs kunnen worden toegelaten: 1®. de leerlingen van de scholen der 3de en 4de klasse, die verkregen hebben het getuigschrift, bedoeld bij art. 18 2 der Verordening van 11 November 1880 (Gemeenteblad 1881 No. 4); 2°. Zij die, bij een af te leggen examen, blijken goed aan de daarvoor gestelde vereischten te kunnen voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEB, Burgemeester. 21 Sept. 1885. E. KIST, Secretaris. PATEKTBLADEM. De Burgemeester, hoofd van het Bestuur dor gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de ingevulde patentbladen voor de wijken V en VI, over het dienstjaar 1885/86, bij het college van zetters, in een der vertrekken van het Baadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks, des namiddags van één tot (lrie uren, en wel op Woensdag 23, Donderdag 24,Trijdag25 en Zaterdag 26 September e. k., terwijl na het verstrijken van dien termijn de onaf gehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afge geven aan de deurwaarders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zon der meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 22 September 1885. DE KANTEB. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden Brengen bij deze ter algemeene kennis dat de scheep vaart tusschen den Zoeterwoudschen Singel en het L.ven- daal gedurende minstens drie weken, aanvangende 23" Sep tember a. s., gestremd zal zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEB, Burgemeester. 22 Sept. 1885. E. KIST, Secretaris. Gelijk reeds werd gemeld, is van de Neder- landsche onderzoekings-expeditie naar Zuidwestelijk Afrika, ten gevolge van den dood des heeren D. D. Veth (wiens portret in het jongste nommer van „Eigen Haard" voorkomt), onze stadgenoot de heer L. J. Goddefroy van Mossamedes via Liverpool in welstand laatstleden Zaterdag in het moederland, en wel te Amsterdam, teruggekeerd. Wjj zjjn thans in de gelegenheid omtrent een en ander het volgende mede te deelen: De heer Goddefroy bracht nl. tevens mede de schrifturen door den heer Yeth nagelaten, eene verzameling van voorwerpen van natuurlijke his torie en eene uitgebreide verzameling van ethno- logica, welk alles in den meest voldoenden toe stand is overgebracht. De terugkomst van den heer Goddefroy was nog niet zoo vroeg verwacht; maar h\j is in alles den wensch voorgekomen, uitgedrukt in het schrijven van professor Yeth, dat hjj nog niet had ontvangen, en had inderdaad niet beter kunnen handelen. Hjj heeft ook vele bijzonderheden omtrent het laatste zeer bezwaarlijke gedeelte der reis, na het overlijden van den heer Veth, en omtrent de alge meene verslagenheid die de tijding van Veth's afsterven zoowel onder de Portugeesche bevolking van Mossamedes, als onder de Fransche zendelin gen te Huïla en de boeren te Humpata teweeg bracht. Hij was zelfs de overbrenger van een brief ^an rouwbeklag aan prof. Veth, in weinige maar aandoenlijke en diepgevoelde woorden vervat, waarin de boeren hunne dankbaarheid uitdrukken voor het geen Veth voor Humpata deed en nog had willen doen, en verklaren dat zijn naam in hunne harten bewaard zal blijven, als die van den eersten stam genoot, die hun het bewijs bracht dat Holland, welks taal zy spreken en waar hunne vaderen woonden, hen nog niet geheel had vergeten. Deze brief is, namens de geheele gemeente van Humpata, door haar opperhoofd P. J. Van de Merwe geteekend. De heer Van der Keilen vorkoordo in goeden welstand en zou waarschyniyk nog geruimen tyd te Humpata blyven vertoeven. Hy heeft vele be trekkingen met boeren en Portugeezen aangegaan en is voornemens in gezelschap vooral van eerst- genoemden, die, zooals men weet, voortreffeiyke schutters en jagers zyn, nog geruimen tyd de jacht voort te zetten op dieren van allerlei soort ten behoeve van het Museum van Natuurlyke Historie te Leiden. Ook stelt hy zich voor geologische speci mina byeen te brengen en de ethnologische verza meling te completeeren. In den eersten tyd zal echter zyne voorname taak wezen de zaken der expeditie te regelen en af te doen, waarvoor hem door prof. Veth de noodige volmacht is verstrekt. Het zal waarschyniyk mogeiyk zyn uit de aan- teekeningen en brieven van de heeren Veth en Van der Keilen, en het door den heer Goddefroy gehouden nauwkeurig journaal nog een vry samen hangend verhaal van deze zoo ontijdig en op zoo droevige wyze gestoorde Nederlandsche expeditie samen te stellen, dat voor geographie en de kennis van Afrikaansche toestanden niet van belang zal ontbloot zyn. Onder overlegging van de betrekkelyke stuk ken geven B. en Ws. den Raad in overweging tot benoeming van een leeraar in de staatswetenschap pen aan de Hoogere Burgerschool voor jongens over te gaan. Blykens die stukken wordt door de commissie van toezicht en den inspecteur van het middelbaar onderwas aanbevolen mr. P. M. Von Baumhauer, leeraar in de staatsinrichting en staat huishoudkunde aan de Hoogere Burgerschool te Zutfen, met welke aanbeveling B. en Ws. zich vereenigen. Ter vervulling eener vacature van tweeden onderwyzer aan de school der 2de klasse voor jon gens en meisjes alhier (Leerschool by de Kweek school), op eene jaarwedde van f 700, is het vol gende drietal opgemaakt: M. H. Lem, thans derde onderwyzer aan dezelfde school; O. Bussemaker, onderwyzer te Westzaan, en H. Te Wechel, onder wyzer te Deventer. De Commissie van Fabricage bericht op het request van G. F. Hemerik, dat bij haar geen be zwaar bestaat tegen het verleenen der gevraagde vergunning, om een gedeelte der Singelsloot voor zijn huis aan den Zoeterwoudschen Singel onder de gemeente Zoeterwoude gelegen, ter lengte van 25 meters te dempen en den gedempten grond in eigendom te verkregen met een gedeelte van den berm, ter grootte van 75 centiaren, onder de vol gende voorwaarden alslo. dat de grond wordt afgescheiden door een yzeren hek op een afstand van minstens 1.25 meter der boomenry en aan de beide einden behooriyk beschoeid, zoodat de uit monding der slooten tusschen de kadastrale per- ceelen geheel vry blyve en voldoende afwatering behoude, alles onder toezicht van den gemeente architect; 2o. dat de bedoelde uitgestrektheid grond wordt afgestaan tegen een koopprys van één gulden per centiare, benevens de kosten van over dracht. B. en Ws. kunnen zich ook met dit advies vereenigen. Ter vervulling van de vacaturen, die met 1 October a. s. in het college van curatoren van het Gymnasium ontstaan, door de periodieke af treding van mr. C. Cock en dr. T. Zaayer, doen curatoren den gemeenteraad de volgende aanbe- velingslysten van 2 personen toekomen1°. mr. C. Cock en mr. F. Was; II0. dr. T. Zaayer en dr. E. F. Van Dissel. In de week van 30 Aug. tot 5 September bedroeg de hoogste gemiddelde lichtsterkte van het gas, in Engelsche standaardkaarsen, op 2, 4 en 5 Sept. 19.2 en de laagste op 31 Aug. 18.3. Nadat wy eerst per Engelsche mail ontvingen de Indische bladen van 10 14 Augustus, kwamen hedenmiddag per Nederlandsche mail die van 15 18 Augustus hier aan. Overgeplaatst is van Leiden naar Hoorn de officier van gezondheid 1ste klasse Van Viersen. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Batavia en Padang, doormid del van het stoomschip „Utrecht", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotter dam is bepaald op Zaterdag den 26sten Sept. a. s., des namiddags te halféén. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlyk Zaterdag morgen om 7.56 bezorgd zijn. De officieren van het 3de reg. huzaren te 's-Hage hebben in het hotel „Beau Séjour" een diner aan hun kolonel jhr. Teding Van Berkhout aangeboden. Verscheidene officieren van de esca- drons van het regiment te Amsterdam en te Leiden waren overgekomen voor dat feest, dat opgeluisterd werd door de kapel van het corps, onder directie van den heer Waasdyk. De Tweede Kamer heeft heden gekozen tot candidaten voor het voorzitterschap dier Kamer: tot eersten candidaat de heer Cremers, by derde stemming met 42 stemmen, tegen 41 op den heer A. baron Mackay, blanco 2; tot tweeden candi daat den heer A. baron Mackay; tot derden candidaat mr. S. Wybenga. In de Eerste Kamer werd mededeeling gedaan dat door de afdeelingen gekozen zyn tot voorzitters de heeren Hengst, Fransen Van de Putte, Viruly en Vening Meinesztot onder-voorzitters de heeren De Sitter, Storck, Verheyen en Tak Van Poort vliet, en tot leden voor het ontwerpen van een concept-adres van Antwoord op de Troonrede de heeren De Bruyn, Van Tienhoven, Insinger en Tak Van Poortvliet. Die commissie was bereids met haar ontwerp gereed, dat alsnu werd verzonden naar de afdeelingen. De vergadering werd tot 3 uren geschorst om alsdan het ontwerp definitief ter tafel te brengen. Na hervatting der vergadering werd besloten het adres van antwoord morgenochtend om elf uren te behandelen. Door den bisschop van Haarlem is benoemd tot pastoor te Zoeterwoude, Hooge Ryndyk, de zeereerw. heer P. F. Masker, thans pastoor te Stompwyk; tot pastoor te Stompwyk de zeereerw. heer W. F. Van Kampenhout. Na afgelegd examen is tot den cursus voor hoofdonderwyzeressen te Haarlem toegelaten mej. M. Eggink, van Bennebroek. De Koning en de Koningin zullen, naar het „D. v. Z.-H." verneemt, den lsten October weder naar het Loo terugkeeren. Vóór dien tyd zal Z. M. den nieuwbenoemden Japanschen gezant ten gehoore ontvangen tot het overhandigen van zyne geloofsbrieven. Naar het „D. v. N." verneemt, is aan den heer Redeker Bisdom, op zyn verzoek, met ingang van 19 September, ontslag verleend uit zyne be trekking van directeur der tuinbouwschool „Am sterdam". Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Port-Saïd 21 Sept. en zou denzelfden dag vertrekken; de „Zaandam", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 21 Sept. Lizard. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1