De heer J. A. Yan Dijk was dan ook de tolk van alle genoodigden toen hy aan het einde den feest- en den orde-commissarissen, die hy om zich vereenigd had, de verzekering gaf dat deze avond, waarvan men reeds vooruit zooveel goeds gehoord had, de verwachtingen nog verre had overtroffen. Yan de oudste tot de jongste leerlingen was er getoond dat ook zy op eene wyze kunnen feestvieren waardig het Genootschap dat nu zyn eeuwfeest viert. Dank daarvoor, duizendmaal dank, en de uit voerders mogen er immer met voldoening op te rugzien Dat het Genootschapsbestuur de jongelieden, al was het nu een feest van hen, toch niet vergat, onder vonden zy op aangename wyze, want ze werden onthaald op versnaperingen met wyn, waarvoor hun bonnetjes waren uitgereikt. Er heerschte den geheelen avond eene prettige stemming en toen de heer Yan D(jk in den loop van den avond met eene korte toespraak een hoezee instelde voor de oud leerlingen die in 1869 de gouden medaille behaalden te Amsterdam, deden de jongens van 1885 die, eigenaardig, op dit feest hun eigen commissarissen van orde hadden, zoodat de onderwyzors niet in het minst behoefden op te treden de zaal daveren. Ook dit feest zal eene aangename herinnering achterlaten aan deze jubeldagen, welke gisteren met de sluiting van de druk bezochte tentoonstelling in de Stadszaal eindigden. Van de acht sollicitanten, die naar de betrek king van organist in de Pieterskerk dongen en waarvan Zaterdag een vergelijkend examen gehouden werd door den heer Richard Hol, is benoemd de heer C. B. Duyster Jr., organist in de Doopsgezinde Kerk alhier. Heden herdenkt onze geachte stadgenoot dr. L. W. E. Rauwenhoff den dag, waarop hy vóór 25 jaar het professoraat in de godgeleerdheid aan de Leidsche hoogeschool aanvaardde. In het tijdschrift „De Hervorming" wordt hem hulde gebracht als aan den mensch en den christen in den geleerde, als een man van smaak en een man van hart. Gewezen wordt op zyne „Geschiedenis van het Protestantisme", een werk dat, ofschoon voor den beschaafden leek geschreven, slechts aan de dege lijke en ernstige studie van den man van weten schap, slechts aan den ruimen gezichtskring en de klare uiteenzetting van ware geleerdheid zyn ontstaan kan te danken hebben. Al ligt een professoraat van een kwart eeuw achter hem, toch is hij nog niet te oud om te werken, getuige zyn jongste artikel „over den oorsprong van den godsdienst" in het Theologisch Tijdschrift. Zijne bescheidenheid heeft een afkeer van al wat naar verheerlijking zweemt. Toch laten zijno ontel bare vrienden en vereerders niet na hem op dezen dag even zoovele bewijzen hunner belangstelling op te zenden naar Epe, b ij Tongeren, waar hy nog eenigen tyd met zijne familie zal vertoeven, om dan naar hier terug te keeren. Tot zoolang is, naar we vernemen, de eigenlijke viering uitgesteld. Bij de heden gehouden oponbare vorkooping van cokes in partijen van 100, 50,10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f 39, f 20.50, f 4.20 en f 2.05de laagste f 39, f 20, f 4 en f 2. Het stoomschip „Limburg" vertrok 19 Sept. van Batavia naar Rotterdam; de „Prinses "Wilhel- mina" vertrok van Batavia naar Amsterdam 29 Sept.; de „Zuid-Holland," van Rotterdam naar Java, arriveerde 19 Sept. te Suez. Gemengd Nieuws. Door een politie-agent alhier is op heeterdaad betrapt en aangehouden een te dezer stede rondzwervend Duitscher, die door middel van insluiping ten nadeele van den horlogemaker F. aan de Hoogewoerd een zilveren horloge uit diens winkel had ontvreemd. Na opgemaakt proces-verbaal is de man naar de gevangenis te 's-Gravenhage over gebracht. Voor het kantongerecht alhier zou heden behandeld worden de zaak van een Kat- wyksohen gezagvoerder van een zeevisschersvaartuig, die zich vóór het einde zijner verbintenis aan het voeren van dat vaartuig onttrok. De zaak moest echter worden uitgesteld, daar drie getuigen zich nog op zee bevonden en dus ter zitting niet tegen woordig konden zyn. De gistermorgen van hier naar de residentie vertrekkende personen om aldaar deel te nemen aan de groote manifestatie voor alge meen stemrecht, werden door heel wat nieuws gierigen uitgeleide gedaan en toen het roode vaan del zich in de wachtkamer van het station ver toonde, ging er onder de demonstratie-leden een daverend hoezee op. De in de richting van Amsterdam komende trein was echter reeds zóó vol dat men voor de van hier gaanden genoodzaakt was nog een waggon aan te haken. Uit enkele portieren werd de roode vlag ontplooid; toen men hier door de stad ging bleef ze opgerold. Iemand, die op het perron een toespraak wilde houden, werd dit belet door den burgemeester van Oegstgeest. Om over tienen vertrok de trein naar de plaats van bestemming. Een kleine 100 personen, die per stoomboot uit de Zaanstreek hier waren aangekomen, om de reis per spoor te vervolgen, kwamen te laat om met denzelfden trein mede te gaan. Ook zy hadden roode vaandels bjj zich en strooiden zelfs gedrukte geschriften uit. De zoogenaamde „betooging" zelve werd door het beste weder begunstigd. Aan beide Haagsche stations, waar zich een niet groot aantal toeschouwers had opgesteld, heerschte volmaakte orde en niet meer drukte dan op een gewonen feestdag. Een klein aantal politiedienaren, blijkbaar evenwel meer dan voldoende, handhaafde de orde aan de stations en begeleidde den stoet naar de verzamelplaats, waar zich, evenals op de wegen die van de beide straten leidden, een groot aantal toeschouwers had vereenigd. Zeer kalm had de opstelling plaats en het geheel, ten afmarsch gereed, maakte, wat orde en regel aangaat, een gunstigen indruk. Precies om 12 uren stelde de stoet, ongeveer 1400 personen sterk, waaronder een 100 tal vrouwen en meisjes, zich in beweging. Zy werd geopend en ge sloten door een 12-tal politiedienaren. Een groote menschenmassa ging den stoet vooraf en had zich op den door het programma aange wezen weg (Buitenhof, Gevangenpoort, Kneuterdijk, Parkstraat, Alexanderstraat, Javastraat, Koninginne gracht, Prinsessegracht, Zwarteweg) opgesteld. Op den Zwartenweg en voornamelijk bij het ge bouw van Kunsten en "Wetenschappen was de menigte niet te overzien. Even één uur trokken de manifestanten zeer ge regeld de groote zaal van het gebouw voor Kunsten en "Wetenschappen binnen onder het zingen door mannen en vrouwen van de Hollandsche Marseille. Hier traden verschillende woordvoerders op ook in den tuin, waar het publiek mede toegang had en onder het omhooghefifen van alle banieren uit den optocht, met allerlei opschriften voorzien, werd eene motie aangenomen, waarbij de verga dering haar gevoelen uitspreekt„dat ten spoedigst het algemeen kiesrecht, by de Grondwet gewaar borgd, moet worden verleend." Tevens achtte men zich ontheven van de ver plichting, de Regeering nogmaals op de wijze als heden geschiedt, met den volkswensch in kennis te stellen, zynde eene herhaling van deze beweging beleedigend voor de eigenwaarde van het Nederlandsche volk. Een afgevaardigde wilde oogenblikkelyke over brenging van de motie en corps naar het Binnenhof, maar op de opmerking dat vele departementen gesloten waren, werd besloten dat de besturen der drie Bonden heden de motie zouden aanbieden aan de voorzitters der Kamers en den minister Heemskerk. Toen scheidden de byeengekomenen en gingen rustig uiteen. Ruim een 200-tal kwamen hedenochtend om 10 uren weer byeenin het vereenigingslokaal „Walhalla" in de Westerbaanstraat. Zes leden werden afge vaardigd om de motie den minister te gaan over handigen, gevolgd door de overige aanwezigen, doch zonder een bepaalden stoet saam te vormen. By hunne aankomst voor het ministerie vonden zy eenige marechaussees te paard, die de toegangen links en rechts vry hielden. Ook twee commis sarissen van politie waren aanweaig. De audiëntie duurde ongeveer twintig minuten, avaarna de depu tatie van zes naar „Walhalla" terugkeerde. Daar deelde de heer Gebing het antwoord van d 3n minister aan de deputatie gegeven in hoofdzaak mede. Ten eerste wees de minister er op dat men niet het recht had in de motie te spreken van nationale vergadering. Die tyd was al lang voorbij, want die benaming herinnerde aan den tyd der revolutie waaraan het Nederlandsehe volk sinds lang ontwassen is en zeker de kinderen en klein- kihderen van de voorvaderen die daaraan deelna men. De minister zeide voorts dat het revolutionair karakter niet meer leefde en men dus niet kon spreken van eene nationale vergadering. Ook ver klaarde ZEx. niet te deelen in het gevoelen dat de tegenwoordige economische verhoudingen met het algemeen stemrecht in verband kunnen gebracht worden. Die toestanden zyn niet te verbeteren door een algemeen stemrecht. Wijders gaf de minister te kennen dat van de zyde der Regeering wets ontwerpen zyn ingediend die aangenomen overeen komstig de beginselen der Regeering, uitbreiding van stemrecht te voorzien gaven, dat hy echter niets wist te zeggen van het lot van die voordrachten en derhalve afgewacht moest worden de beslissing door Regeering en Kamer te nemen. De heer Heldt had hierop den minister beant woord, door te doen uitkomen dat hy wel verbe tering der economische toestanden van algemeen stemrecht verwachte, vooral voor de arbeiders door middel van eene behoorlijke wetgeving op den arbeid. Ook meende de heer Heldt dat de minister eene verkeerde beteekenis gaf aan de uitdrukking natio nale vergadering. Hy ontkende dat die woorden de beteekenis uitdrukken in vorige eeuwen daaraan ge- hecht, maar slechts wilden zeggen, dat het hier eene nationale zaak was, waarin alle Nederlanders waren betrokken, geen internationaal karakter droeg, maar vooral eene algemeene zaak is, daar het be ginsel in onze 11 provinciën allerwegen voorstan ders vond. De minister Heemskerk hernam, dat het hem genoegen deed, die beteekenis te vernemen, maar volhardde by zyne meening dat de toestanden door algemeen stemrecht niet zullen verbeteren; ware dit het geval, hy zou zich reeds morgen aan onze zyde scharen, maar omdat dit niet zoo was, deed hy het dus niet. Hierop gaf de minister te kennen dat de audiëntie afgeloopen was. BUITENLAND. Frankrijk. Rumelië. Volgens te Bucharest ontvangen particuliere be richten zouden de Rumeliërs alle strategische pun ten aan de Turksclie grens bezet hebben. Zij ver nielden de telegraaflijnen en lieten eene brug in de lucht springen. Uit Philippopel wordt van gisteren gemeld dat de voorloopige regeering erkend is en door de geheele provincie geacclameerd. Overal heerscht vol komen orde. De gouverneur-generaal verkeert, zelis buiten de stad, in veiligheid. Alleen staat hy onder toezicht, maar met alle vormen aan zyn rang ver schuldigd. De gemeenschap ook tusschen de provincie en Turkije is afgesneden. Het manifest van vorst Alexander is te Philippopel openbaar gemaakt en met geestdrift ontvangen. De vorst aanvaardt den titel van vorst der beide Bulgaryen van Noord en Zuid. Hij zegt zijn leven veil te hebben voor de eer en het welzyn der vreedzame bewoners van eiken godsdienst en van eiken landaard. Hij doet een beroep op het volk om hem te helpen in de bevestiging der vereeniging. De vorst is gistermorgen van Tirnovo vertrokken en wordt onverwijld te Philippopel verwacht. Berichten uit Sofia melden dat de beweging in Rumelië in het geheim werd opgezet en geleid door Bulgaarsche comité's, onder den invloed van Karaveloff, voorzitter van den raad in Bulgarije- De vorst van Bulgarije had geen andere keus dan toe te stemmen, of afstand te doen van den troon. Hy stemde dus toe, in strijd met de raadgevingen van bevriende regeeringen en souvereinen. Telegrammen. SOFIA, 20 September. Op het gerucht, dat Turkije het land wil doen bezetten, komt de landweer van alle kanten naar Sofia snellen. In alle steden vor men zich talryke afdeelingen vrijwilligers. De regee ring ontvangt van alle kanten telegrammen, waarin aangeboden wordt alles op te offeren om Oost- Rumelië in geval van een Turkschen inval te ver dedigen. Na de afkondiging der proclamatie van vorst Alexander werden in alle kerken van Noord-Bul- garye Te-Deum's gezongen. De hoofdstad was met vlaggen versierd; des avonds w.erd geïllumineerd. De geestdrift is onbeschrijfelijk. PALERMO, 20 September. Gisteren zyn hier 258 cholera-gevallen aangegeven, waarvan 185 met doo- delijken afloop.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2